www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

600 keshilla mjeksore

600 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet


Çfarë ndodh me trupin kur pimë Coca Cola

Në 10 minutat e parë pasi kemi pirë një kanaçe apo shishe Coca Cola: 10 lugë sheqer depërtojnë në sistemin tuaj trupor. Sasia ditore që duhet të ketë trupi është 10 për qind e kësaj.

Arsyeja pse nuk ju vjen për të vjellë menjëherë nga sasia hiperbolike e sheqerit që fusni në trup, është acidi fosforik, i cili pret shijen e sheqerit, duke ju lejuar që të mbani pijen në stomakun tuaj, transmeton Mia.

Pas 20 minutave: sheqeri që keni marrë nga pirja e Coca Colas ju provokon një shpërthim të insulinës. Mëlçia juaj përgjigjet dhe shndërron në yndyrë sa më shumë sheqer që të mundet. Dhe ende shumë sheqer, mbetet.

Pas 40 minutave: Absorbimi i kafeinës është tashmë i plotë. Arteriet tuaja zgjerohen, rritet tensioni i gjakut dhe mëlçia vazhdon të hedhë sheqer në gjak. Përçuesit e adenozinës në trurin tuaj janë bllokuar dhe janë të përgjumur.

Pas 45 minutave: Trupi juaj rrit prodhimin e dopaminës, duke ngacmuar qendrat e kënaqësisë në trurin tuaj. Është e njëjta mënyrë me të cilën funksionon heroina në trurin tonë.

Pas 60 minutave: Acidi fosforik lidh azbestin (kalçiumin), magnezin dhe zinkun në zorrën tonë të hollë, duke siguruar një nxitje të mëtejshme të metabolizmit. Kjo shkaktohet nga sasia e madhe e sheqerit dhe ëmbëlsuesve artificialë që gjithashtu rrisin nxjerrjen urinare të kalçiumit. Tani, në “lojë” hyjnë edhe fuqitë e kafeinës. Duke qenë diuretik, ju bën të keni nevojë për jashtëqitje të ujit të hollë. Kjo siguron largimin nga trupi juaj të magnezit, kalçiumit dhe zinkut që duhet të shkonte te kockat e trupit tuaj. Po ashtu largohet edhe natriumi, elektroliti dhe uji. Tani ju do të keni një përplasje të sheqernave. Ju do të bëheni nervoz ose do të ndjeni ngathtësi. Ndërkohë, ju keni nxjerrë ujin që kishte Coca Cola Coke që pitë, por bashkë me të edhe ushqyesit e çmuar që trupi juaj do të mund të përdorte për të përballuar këto dhe për të ndërtuar e ruajtur eshtra dhe dhëmbë të fortë. 


Kosi largon zbokthin

Nëse nuk pëlqeni përdorimin e produkteve për flokë të mbushura me kemikate dhe dëshironi të merrni më të mirën nga natyra në luftën kundër zbokthit, ju rekomandojmë disa ilaçe shtëpiake që sigurisht që do të japin rezultate të shkëlqyeshme.

1. Zhytni në ujë pak fara të fenugreek. Në mëngjes bluajini në pastë, duke përdorur pak ujë në të cilin i keni mbajtur gjatë natës. Vëreni pastën në lëkurën e kokës dhe lëreni të qëndrojë rreth gjysmë ore. Lajini mirë flokët që të vërtetoni që nuk ka mbetje të pastës.

2. Kosi bën çudira për largimin e zbokthit. Vëreni në lëkurën e kokës dhe mbajeni rreth 15 minuta para larjes.

3. Një lugë kafeje me lëng të freskët të limonit në ujin e fundit me të cilin shpërlani flokët pas larjes është ilaç i mirë për zbokthin e shkaktuar nga lëkura e yndyrshme e kokës. Ajo, po ashtu, ndihmon flokët e ngjitshme. Mund të filloni me këtë trajtim një herë në javë.

4. Zieni panxharin në ujë. Me këtë ujë bëni masazh lëkurën e kokës çdo mbrëmje para gjumit. Nëse mundeni, përdorni rrepë të bardhë, sepse llojet e kuqe garantojnë njolla në jastëk.

5. Ndihmon edhe nëse përzieni uthullën e mollës dhe ujin në proporcion të barabartë dhe ta aplikoni në skalp me vatë pambuku.
Provoni këto ilaçe natyrale dhe do të vëreni dallimin në një kohë të shkurtër


Bademi, tejet më i mirë për lëkurën e shëndetshme dhe të bukur

Bademi është një nga burimet më të pasura të vitaminës "E" në natyrë. Kjo vitaminë është antioksidant i fortë – vepron kundër radikaleve të lira të dëmshme.

Bademi zë një nga vendet më të shquara në industrinë kozmetike, sepse është i pasur me materie ushqyese, një nga burimet më të pasura me vitaminë E, kompleksin me vitamina B dhe përmban përqindje të lartë të acideve të pangopura yndyrore. Prandaj është përbërës ideal i shumë kremave, losioneve për trup dhe dush dhe produkteve tjera kozmetike.

Fryti më i kërkuar arror

Nga të gjitha frutat arrore sot bademi kultivohen më së shumti dhe jep rendimentin më të madh botëror. Rreth 70 për qind të prodhimit botëror të bademite bie në Kaliforni, edhe pse është i kërkuar në të gjitha pjesët e botës. Trungu i bademit është i ngjashëm me të pjeshkës, kumbullës dhe kajsisë, ndërsa fara e kajsisë është aq e ngjashme me bademin sa që së bashku me të përdoret në prodhimin e marcipanit. Ka shumë lloje të bademite të cilat në mes vete dallohen sipas shijes dhe formës – kryesisht ndahen në badem të hidhur dhe të ëmbël. Derisa bademi i ëmbël përdoret në ushqim, nga varietetet e hidhura prodhohen ekstrakte të ndryshme bademesh, veçanërisht në industrinë kozmetike.

Kombinimi i shëndetshëm i yndyrave

Bademi është fryti arror më alkalin, çka do të thotë që në trup nuk krijon reaksion acidik. Përveç kësaj, në të gjendet sistemi shumë i balancuar i materive ushqyese, dhe kështu është i njohur si fryti më i shëndetshëm arror, siç është për shembull molla në mes pemëve. Rreth 52 për qind e peshës së tij bie në yndyra, nga të cilat 67 për qind janë të pangopura. Kombinimi shumë i mirë dhe i shëndetshëm i yndyrave esenciale, proteinave dhe fibrave mundëson efekt pozitiv të bademeve në nivelin e kolesterolit në gjak – shumë mjekë dhe ekspertë mjekësor u rekomandojnë njerëzve të hanë badem për të ulur nivelin e kolesterolit. Përveç kësaj, bademi është një nga burimet më të pasura të vitaminës E në natyrë. Kjo vitaminë është antioksidante, respektivisht vepron kundër radikaleve të lira.

Brumi i vitaminave dhe mineraleve

Në badem gjejmë edhe shumë vitaminash komplekse B, veçanërisht niacinëm, dhe mineralet, nga të cilat ndajmë kalciumin, me të cilin pikërisht bademi është më i pasur ndër frutat arrore. Materiet e tij ushqyese, veçanërisht proteinat, në mënyrë ideale plotësojnë kombinimin me drithërat, prandaj është më e mira në kombinim me musli.

Bademet mund t’i përdorim, edhe të përzier në mikser në formë të gjalpit ose nga ata mund të bëjmë edhe qumësht shumë të shijshëm. Nëse bademet i fusim shkurt në ujin që vlon, lëkura e tyre do të qërohet lehtë dhe bademet e tillë të qëruar do të kenë shije të lehtë kur bluhen, çka në veçanti është e përshtatshme për përgatitjen e “gjalpit”. Përveç se në kuzhinë, bademet janë të shkëlqyeshme për përgatitjen e maskës, pilingut dhe kremit. Mjafton ta presim imët dhe ta përziejmë, për shembull, me djathin e lopës, dhe ta lëmë në lëkurë për ta ushqyer.Si të përdorni vajin e ullirit në fytyrë

Vaji i ullirit është një nga vajrat më të shëndetshëm për trupin tuaj me të cilin duhet të gatuani. Por ai nuk është i efektshem vetëm për organizmin tonë, që para shumë kohësh është vënë re një përdorim i madhë në krijimin e produkteve kozmetike. Ky vaj rrallë-herë mund të shkaktojë reaksion mbi lëkurë.

Së pari; Lyeni fytyren me vaj. Mjafton të merrni pak lëng molle, pak ujë dhe pak vaj. Këto përbërës do të krijojnë një krem zbutës gjatë natës.

Së dyti; lani fytyren me ujë, pastaj fshijeni. Lyeni sërish fytyren me vaj e lini 2 minuta dhe më pas merrni pak sheqer dhe vendoseni në fytyrë të cilen e keni të lyer me vaj. Masazhoni butësisht lëkuren. Ky trajtim do të ndihmojë në parandalimin e shfaqjes së rrudhave.

Së treti; lyeni buzët me vaj ullirit, sidomos në stinen e dimrit për të evituar plasaritjen e tyre.

Së katerti; lyeni një top me pambuk në vaj ulliri dhe me atë heqni make up-in. Kjo mënyrë do të heqë edhe rimelin që mund të jetë kundra ujit./shendetesi

Teuhid.NET

Teuhid.NET - Mësojmë të dëshmojmë se nuk ka të adhuruar me meritë pos Allahut xh.sh.
"A e di kush është burrë? Burrë - Pasha Allahun është ai, që kur gjendet vetëm me atë që pëlqen nga harami, i ka mundësitë ta marrë dhe është përtharë nga etja për të, në atë çast mendon për shikimin e të Vërtetit drejt Tij, e merr turpi që të përmbushë hallin e tij me diqka që Ai nuk e pëlqen, dhe etja e tij shuhet.
Bimët dhe mëlmesat për mbrojtje nga sëmundjet

Herën tjetër kur të sëmureni, kapërceni shkuarjen te mjeku. Zgjidhja për problemet tuaja, besoni apo jo, gjendet në dollapët e kuzhinës.
Gjyshërit tanë shpesh janë drejtuar nga bimët dhe mëlmesat për t’u mbrojtur nga sëmundjet. Nëse keni probleme shëndetësore apo tashmë përdorni ilaçe apo trajtime tjera, këshillohuni me mjekun para se të përdorni cilat do ilaçe apo shtesa në ushqim.

Kollitja
Trumza përmban dy përbërës (timolin dhe karvakrolin) që ndihmojnë tek kollitja, prandaj është e mirë nëse vuani nga kollitja, mbyllja e hundëve, pezmatimi i fytit dhe bronkiti. Bima ka veçori të forta antimikrobiale. Kur të bëni çaj, vëni një 1 lugë trumzës të thatë në 1 gotë ujë. Lëreni të qëndrojë 10 minuta dhe pini deri 3 filxhanë në ditë.

Problemet me sinuse
Provoni me ketë ilaç herën tjetër kur keni sinuse të mbyllur dhe me dhimbje. Përzieni 1 filxhan lëng domatesh, 1 lugë të vogël hudhër të freskët, ¼ e lugës së çajit me spec cayenne në pluhur dhe 1 lugë lëng të limonit. Përzierjen e nxehtë ta pini ngadalë.

Tretja
Shumë bimë kanë veçori qetësuese, çka do të thotë që mund t’u lirojnë nga gazrat dhe fryrja. Për lehtësim nga gazrat, provoni të përtypni ½ kopër, qimnon apo fara kopri. Tentoni që pas çdo shujte të pini çaj mente.

Të përzierat
Mbajeni xhenxhefilin afër, sepse me siguri dhe në mënyrë efikase redukton të përzierat, ndërsa ndihmon edhe në parandalimin e të përzierave kur jeni në rrugë. Çajin mund ta përgatisni me 2 lugë çaji me xhenxhefil të freskët e të grirë në një filxhan uji të vluar.

Preventiva ndaj kancerit
Shumë bimë janë të pasura me antioksidantë të pasur preventiv që duhet të konsumohen çdo ditë. Kanella, karafili dhe rigoni janë në veçanti të rëndësishëm. Çaji i gjelbër përmban polifenolin e galatit epigalokatehin (EGCG), i cili mund të parandalojë llojet e ndryshme të kancerit, veçanërisht kancerin e mushkërive, të gjirit, stomakut dhe lëkurës. Kurkumina është përbërës aktiv në kurkum dhe mund të parandalojë ose vras disa lloje të qelizave kancerit.

Dhimbja në nyje dhe artriti
Përbërësi aktiv i kurkumës, kurkurmina është i mirë për lehtësimin e artritit dhe ka veçori antiinflamatore. Përdoreni në ushqime si shtesë e supave, salcave, patateve dhe perimeve.

Mavijosjet 
Shpejtoni procesin e shërimit me këtë ilaç natyror. Ndani limonin në gjysmë dhe shtrydheni nëpër mavijosje çdo disa orë. Shmangni prerjet apo lëkurën e dëmtuar.

Infeksionet e traktit urinar

Lëngu i thanës mund të parandalojë që bakteret të mbesin në muret e fshikëzës. Pini të paktën tre filxhanë lëng të ëmbëltuar apo hani thana të thata çdo ditë.

Kolesteroli i lartë dhe shëndeti i zemrës
Hudhra redukton kolesterolin, rrezikun nga sëmundjet e zemrës dhe sulmin në zemër. Hani përafërsisht rreth një thelb hudhre në ditë, të pagatuar apo të gatuar pak. Farat e fenugreek përmbajnë materie që i ndihmojnë trupit për të tajitur kolesterolin. Bima po ashtu ulë trigliceridet dhe LDL, kolesterolin e keq
 Lemza, sëmundja e stomakut

Pse shkaktohet dhe në cilat raste është shqetësuese

Lemza është kontraktimi i pavullnetshëm i muskulit të diafragmës, që sjell daljen e një sasie ajri dhe në të njëjtën kohë mbylljen e epiglotës (hapësira e laringut që kufizohet nga kordat e zërit dhe indit kërcor i aritenoideve). Kur marrim frymë, diafragma kontraktohet, duke hapur kafazin e kraharorit duke ndihmuar mushkëritë që të zgjerohen. Nervat që kontrollojnë kontraktimet e diafragmës janë nervat frenik (pleks i nervave periferik të palcës së kurrizit) që niset nga zona e qafës dhe përfundon në diafragmë. Nëse këto nerva irritohen në një pikë çfarëdo, përgjatë rrugës mund të sjellë lemzë. Por sipas specialistëve lemza mund të shkaktohet nga një operacion kirurgjikal në kolonë, prostatë, tëmth ose në stomak, kryesisht për paciente mbi 45 vjeç.

Truri

Në raste të tjera lemza mund të shkaktohet nga një infeksion i një pjese të trurit ose të sistemit nervor qendror. Lemza e përsëritur shumë herë mund të jetë simptomë e shqetësimeve të stomakut, veshkave, zemrës, mushkërive. Ritmi i lemzës mund të jetë i shpejtë ose i avashtë. Në rastet e rrezikshme ajo është e shpeshtë dhe e shpejtë, dhe pacienti shfaq shenja lodhjeje. Mënyrat e ndalimit të lemzës pa shkuar tek mjeku janë të shumta, sidomos për rastet ku nuk paraqet probleme anësore. Kështu këshillohet që kur të zë lemza dhe nuk të ndërpritet për një kohë të gjatë, duhet të pish ujë ose të hash një lugë sheqer. Edhe faktori psikologjik arrin që ta ndalojë lemzën si për shembull me anë të tërheqjes së vëmendjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.

Mënyrat

Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllënjka të vogla, vendosja në qafë e një copë akulli, vendosja e një borse akulli në bark, gudulisja e hundës për të provokuar një teshtimë, marrja e frymës thellë duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës. Disa nga këto mënyra janë përdorur që në kohen e Platonit, ku lemza largohej duke provokuar teshtimat.

Fëmijët

Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t'ia nxjerrsh ajrin që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun. Një mënyrë tjetër shtëpiake është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qeseje letre. Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm. Mjekët kryesisht rekomandojnë ngrënien e një luge sheqer pa ujë. Kur lemza paraqet karakteristika shqetësuese mjeku rekomandon antispasmodici qetësues. Sipas specialistëve lemza nuk ka asnjë orar të caktuar, ajo mund të na zërë orë e pa orë, madje edhe në gjumë, dhe kjo ndodh si shkak i bllokimit të ajrit. Prandaj është e rëndësishme që para se të flemë gjumë dhoma të jetë e ajrosur mirë dhe mbi të gjitha stomaku të mos jetë shumë i rënduar, në mënyrë që të mos krijohen probleme gjatë natës. Për rastet kur lemza kthehet në problem kronik është e domosdoshme këshillimi me mjekun specialist, dhe pas kësaj kryerja e analizave të duhura për të kuptuar se përse shkaktohet lemza. Të dhënat tregojnë që në rastin kur një person e zë lemza për më shumë se shtatë ditë me radhë dhe kryesisht kjo ndodh pasi të ketë konsumuar ushqim, atëherë ai mund të ketë probleme me stomakun. Po kështu në rastin kur një person e zë lemza vazhdimisht për disa ditë me radhë, paradite, pasdite, në mëngjes etj., atëherë problemi i tij mund të jenë veshkat, gurët në tëmth etj.

Keshilla

1- Lemza e përsëritur shumë herë mund të jetë simptomë e shqetësimeve të stomakut.
2- Po ashtu lemza e vazhdueshme në shumë raste është tregues i shqetësimeve të veshkave, zemrës, mushkërive.
3- Ritmi i lemzës mund të jetë i shpejtë ose i avashtë.
4- Në rastet e rrezikshme ajo është e shpeshtë dhe e shpejtë, dhe pacienti shfaq shenja lodhjeje, këto janë tregues sëmundjesh.
5- Lemza mund të ndalohet duke pirë një gotë ujë ose duke ngrënë një lugë sheqer.
6- Edhe faktori psikologjik arrin që ta ndalojë lemzën, si për shembull me anë të tërheqjes së vëmendjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.
7- Për të evituar lemzën mund të vendosni në qafë një copë akulli.
8- Duhet të vendosni në bark një borse akulli, të gudulisni hundën për të provokuar një teshtimë. Marrja e frymës thellë duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës.

Lemza , e ngadaltë dhe e shpejtë

Sipas të dhënave mjekësore, shfaqja e lemzës është në dy forma, e ngadaltë dhe e shpejtë. Në rastin e parë bëhet fjalë vetëm për një bllokim të oksigjenit, ndërkohë që në rastin e dytë lemza përveçse e shpejtë është edhe e shpeshtë, dhe gjithmonë paralajmëron një sëmundje, veshkash, stomaku, gurët në tëmth etj.

Lemza, tregues i tretjes së keqe

Në rastet më të shpeshta lemza është tregues i tretjes së keqe dhe mosfunksionimit të stomakut në mënyrë të duhur. Pikërisht për këtë arsye mjekët këshillojnë që darkat të jenë sa më të lehta, me pak yndyrë dhe ushqime që kërkojnë kohë për t'u tretur. Në këtë mënyrë i vjen në ndihmë edhe stomakut i cili nuk mbingarkohet.

Lemza edhe tek të porsalindurit

Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur, dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t'ia nxjerrsh ajrin që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun. Një mënyrë tjetër shtëpiake është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letre.

7 shkaktarë të papritur të migrenës

7 shkaktarë të papritur të migrenës 

Të identifikosh se çfarë e tërheq një migrenë është një hap i rëndësishëm për të parandaluar sulmet e ardhshme. Akoma, çfarë tërheq migrenën ndryshon nga një person tek tjetri. Këtu po paraqesim disa nga shkaktarët të cilët mund t’i keni neglizhuar?!

1. Moti

Moti mund të jetë një faktor i madh tërheqës për ata të cilët vuajnë nga migrena. Uljet në shtypjen barometrike, temperaturat e larta, dhe lagështia e lartë e ajrit janë fajtorët më të shpeshtë. Shumë pacientë do të kuptojnë shprehitë, dhe përderisa nuk mund të ndryshosh motin, së paku mund të planifikosh si duhet!

2. Është fundjavë

Disa te sëmurë me migrenë raportojnë kokëdhimbje të shpeshta ose te rregullta në fundjavë dhe gjatë festave. Kjo mund të ndodhë për shkak se ju gjatë javës, jeni nën një stres shumë të madh! Në fundjavë ose gjate festave, kur ju e lironi këtë stres, përgjigja e trupit tuaj ndaj kësaj mund të jetë për të marrë një dhimbje koke. Kjo është e njohur si një "kokëdhembje zhgënjyese". Ekziston një teori ku sipas disa ekspertëve dhimbja e kokës ne fundjavë mund të jetë për shkak të ndryshimeve në dietë, ose ndryshimeve në shprehitë e të fjeturit.

3. Gjumi i tepërt

Shumë te sëmurë me kokëdhimbje gjate pushimeve apo në ditët e tyre jashtë punës, ndjenjë kokë-dhimbje. Gjumi i tepërt mund t` ju shkaktoje dhimbje koke. Të sëmuret me migrenë kronike duhet të bëjnë një orar të rregullt te gjumit, madje edhe në fundjavë.

4. Tërheqja nga Kafeina

Sipas studimeve, për njerëzit të cilët janë të prirur për të pasur kokëdhimbje, ajo mund të marrë aq pak sa edhe dy filxhanë e gjysmë kafe në ditë për të përkeqësuar dhimbjet e kokës. Dhimbja e kokës ndodh disa orë pas konsumit te kafeinës dhe kjo është për shkak të tërheqjes nga kafeina. Konsumimi i kafeinës një orë më vonë se sa kur normalisht e pini atë, është gjithashtu një tjetër fajtor i kokëdhimbjes.

5. Mungesa e magnezit

Stresi emocional dhe ai fizik së bashku mund të shkaktojnë shterim te magnezit. Humbja e magnezit nga ana tjetër mund të shkaktojë dhimbje koke. Suplementet me magnez janë në dispozicion në formë orale dhe atë të injektueshme. Injeksionet me magnez u jepen njerëzve që nuk e tolerojnë magnezin me gojë apo që kanë probleme me përthithjen e magnezit. Bisedoni me mjekun tuaj rreth testimit te nivelit te magnezit dhe nëse ky suplement është i dobishëm për ju.

6. Ndjeshmëria në gluten

Disa njerëz janë të ndjeshëm në gluten[proteinë e përbërë e cila gjendet tek prodhimet e grurit, thekrës dhe elbit]. Ju mund të jeni të ndjeshëm në gluten pa pasur në të vërtetë sëmundje celiake, e cila është një formë e rëndë e intolerancës në gluten. Mënyra me thjeshtë për të parë nëse ju jeni të ndjeshëm në gluten është që për dy javë të mos i konsumoni prodhimet me gluten. Në qoftë se ju ndiheni më mirë, atëherë kjo është përgjigjja juaj! Për dy javë provë pa-gluten për të funksionuar, ju duhet që të shmangni të gjithë glutenin, sepse edhe një sasi shumë e vogël e glutenit mund të shkaktojë një dhimbje koke.

7. Hypoglikemia reaktive

Sasitë e tepërta të karbohidrateve të thjeshta, sikurse sheqeri i bardhë dhe brumërat, mund të shkaktojë kokëdhimbje migrenoze. Kur ju hani karbohidrate të thjeshta, sheqeri juaj rritet në gjak. Pastaj, trupi juaj prodhon insulinë shtesë për të zbërthyer sheqerin, mirëpo insulina nga ana tjetër bën që niveli i sheqerit në gjak të bjerë në mënyrë dramatike. Kjo ngritje dhe ulje në sheqerin e gjakut mund të çojë në kokëdhembje.

Studim i ri - Dieta mesdhetare mbron zemrën

Një studim i ri pesë-vjeçar mbi dietën mesdhetare tregon se vaj ulliri, arra, fasule, peshk, mish i bardhë, fruta dhe perime çdo ditë janë përbërësit për një zemër të shëndetshme.
Studimi i gjërë dhe i menaxhuar me rigorozitet gjeti se kjo dietë mund të parandalojë rreth 30 për qind të goditjeve në zemër, tru dhe vdekjeve nga sëmundjet e zemrës.
Gjatë këtij studimi, shkencëtarë nga Universiteti i Barcelonës shqyrtuan rreth 7 mijë e 500 të rritur që nuk kishin sëmundje të zemrës, por ishin duhanpirës, ishin mbipeshë ose kishin diabet apo faktorë të tjerë të rrezikut për sëmundje kardiovaskulare.
Disa ekspertë i kanë kritikuar rezultatet e studimit, duke theksuar se pjesmarrësit e trajtuar me dietë mesdhetare nuk përjashtoheshin nga mundësia e goditjeve në zemër dhe tru, dhe se vaji i ullirit dhe arra janë kaq të larta në yndyrë dhe kalori sa që konsumimi i tyre "me shumicë" mund të çojë në probleme të tjera shëndetësore. Por ekspertët e sëmundjeve të zemrës e vlerësuan studimin, duke thënë se kjo vërteton se sa e rëndësishme është një dietë për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve të zemrësPirja e duhanit shkakton kalbjen e trurit

Studimi më i fundit mbi rreziqet e pirjes së duhanit u mbajtë në Londër në kolegjin Mbretëror që ka treguar se konsumimi i duhanit shkakton kalbjen e trurit!
Kjo do të thotë se pirja e duhanit dëmton aftësinë e kujtesës, të mësuarit dhe të gjykuarit, që do të thotë se pirja e duhanit i bën dëm jo vetëm trupit, por edhe mendjes.

Në fakt, deri më tani pirja e duhanit është konsideruar si problemi më i madh që shkakton kancer të fytit, probleme të frymëmarrjes dhe një shumëllojshmëri të problemeve të dhëmbëve, të tilla si estetike mjekësore.
Hulumtimi është kryer në 8800 njerëz të moshës mbi 50 vjet. Janë ekzaminuar sjelljet e tyre jetësore për tetë vjet me radhë. Nga ata është kërkuar që të mësojnë fjalë të reja apo të përmendin numër sa më të madhë të kafshëve në një minutë.

Siç raportohet nga Dnevnik.hr, pirja e duhanit shkakton rrezikun e sulmit në zemër, korrelacion dhe goditje në aftësin e të gjykuarit. Përfundimi është se ekziston një lidhje e fortë midis pirjes së duhanit dhe rezultatëve të dobëta në provime
5 ushqimet më të rëndësishme për dhëmbët

Buzëqeshja sjell një ndejnjë të lumturisë së përgjithshme tek një individ si dhe tek njerëzit rreth tij. Celësi për një buzëqeshje të mrekullueshme dhe të bukur është tek dhëmbët e shëndetshëm dhe të shëndritshëm. Për një mënyrë jetese të shëndetshme, për tretje të mirë dhe natyrisht për buzëqeshje, ruajtja e shëndetit oral dhe mirëmbajtja e dhëmbëve është shumë e rëndësishme. Pastrimi, vizitat dentale ndihmojnë në ruajtjen e dhëmbëve të shëndetshëm, por për ti pasur dhëmbët e fortë dhe të shëndetshëm në një afat më të gjatë kohor përvec këtyre dy faktorëve shumë të rëndësishëm ka edhe shumë të tjerë që duhet ti marim në konsideratë sic janë ushqimet që ndihmojnë në fortësinë e dhëmbëve. 

- Qumështi 

Përvec që i forcon eshtrat e trupit gjithashtu edhe dhëmbët i bën më të fortë sepse në përbërjen e saj përmban calcium si dhe vitamin D. Kalciumi ndihmon në mbrojtjen e dhëmbëve tuaj kundër sëmundjes periodontale si dhe mban ashtin e nofullave më të fortë dhe të shëndetshëm.

- Produktet pa sheqer( me sheqer të reduktuar)

Përdorimi i ushqimeve me sheqer të reduktuar është shumë i rëndësishëm për dhëmbët ngase zvogëlon mundësinë për prishjen e dhëmbëve, duke e ditur se gjate procesit të fermentimit vjen deri tek prishja gjegjësisht dëmtimi i smaltit të dhëmbit. Këtu bëjnë pjesë sheqernat apo camcakizet që nuk përmbajnë sheqer.

- Frutat e detit

Janë burim kryesorë i shumë mineraleve si dhe vitamës D. Ato janë element kryesor i ndërtimit të ashtit kockor.

- Pemët

Më i rëndësishëm është përdorimi i pemëve që përmbajnë vitamin C e vecanërisht pemët si portokalli dhe limoni që ndihmojnë për të mbajtur të shëndetshëm mishrat e dhëmbëve, duke forcuar enët e gjakut dhe indet lidhës. Vitamina C e cila haset tek këto pemë ndihmon në zgovëlimin e inflamacionit i cili pengon dhe ngadalson zhvillimin e infekcioneve në mishin e dhëmbëve.

- Uji

Uji ndihmon në ruajtjen e nivelit pH në gojë, gjithashtu në largimin e grimcave të ushqimit me cka bën (vetë)pastrimin e gojës. Pështyma në fakt është mbrojtja më e mirë kundër prishjes së dhëmbëve sepse ajo përmban proteina dhe minerale që neutralizojnë acidet.Shëtitja e gjatë, më e mirë se palestra

Ushtrimet intensive gjithmonë janë lavdëruar për shkak të ndikimit pozitiv në humbje të peshës, por, kur bëhet fjalë për shëndetin e përgjithshëm, lëvizja e thjeshtë e përditshme në periudha më të gjata kohore paraqet zgjedhjen më të mirë.

Kur personat me peshë normale kanë djegur sasinë e njëjtë të kalorive përmes ushtrimeve intensive dhe gjatë periudhave të gjata të ecjes ose qëndrimit në këmbë, grupi që ka ecur e ka përmirësuar nivelin e kolesterolit.

Megjithatë, kjo është vetëm pjesa më e vogël e asaj që dimë, pohon hulumtuesi kryesor Hans Savelberg, pasi që, në anën tjetër, periudhat e gjata të kaluara duke qëndruar janë jo të shëndetshme, pa marrë parasysh numrin e kalorive të djegura.

"Studimi zbulon që nëse për çdo ditë ushtroni gjysmë ore, por pjesën tjetër të ditës e kaloni ulur, do ta keni një mënyrë jo të shëndetshme të jetës. Edhe pse ushtrimi ju ndihmon që të digjni kaloritë, ulja intensive nisë efekte negative shëndetësore", pohon Savelberg. 
Uji i nxehtë, muzika dhe drita mund të nxisin epilepsinë

Specialistët pohojnë se lloje të epilepsisë reflekse shfaqen në mënyra të ndryshme si me anë të ujit të nxehtë, muzikës dhe dritës.

Epilepsitë refleske shfaqen rrallë por ekziston një lloj krize e veçantë dhe e çuditshme, e cila na shpëton shpesh nga sytë ose nuk vlerësohet.

Disa nga krizat mund të jenë zonale, në një zonë të caktuar të trupit, e disa të tjera të përhapen në të gjithë trupin. Në këto raste të krizave të epilepsisë, ai më e përhapura është kriza e ndikuar nga drita. Këto kriza janë të papritura dhe shfaqen pasi personi preket nga drita të frekuencave të caktuara. Krizat e ndikuara nga dritat ndryshojnë njëra nga tjetra.

Specialistët bëjnë me dije se ekzistojnë dhe kriza më të rralla të ndikuara nga uji i nxehtë apo muzika
Aborti, pasojat shëndetësore dhe emocionale

Menjëherë pas abortit, disa gra ndjejnë lehtësim dhe u duket se kanë shpëtuar nga një barrë që sipas tyre mund të kishte pasoja në jetën familjare apo shoqërore.

Pjesa tjetër e grave, paraqesin ndjenjë faji, trishtimi dhe humbje. Ky fakt, e bën të domosdoshme nevojën për konsultim me punonjësit social dhe/ose psikologun, si para abortit ashtu edhe pas tij. Një tjetër problem psikologjik që nuk mund të kalohet pa u marrë në konsideratë, është reagimi i partnerit mashkull ndaj abortit.

Meshkujt, fillimisht mund ta trajtojnë problemin me qetësi e duke e lënë zgjedhjen në dorë gruas/partneres, ashtu siç mund të ndodhë te disa të tjerë që ta kërkojnë me insistim ndërprerjen e shtatzënisë. Por me kalimin e kohës, ndjenjat edhe mund të ndryshojnë duke u shfaqur ndjenjat e vërteta. Meshkujt fillojnë të përjetojnë ndjenja të ngjashme me ato të grave si faj, trishtim deri edhe inat e zëmërim.

Pasojat e mundshme të menjëhershme pas abortit janë dhëmbjet e forta, shpim i mitrës, gjakrrjedhje e madhe, infeksione, pjesë embrionale të mbetura në mitër, gjendje shoku, kome apo dëmtim të organeve të tjera, histerektomi/heqje të mitrës, në lindjet e induktuara vdeshmëria shkon deri në 3%.

Pas abortit, mund të ndodhë mbetje e plotë e konceptimit në mitër, gjë që mund të bëjë të nevojshme ndërhyrjen kirurgjikale. Pasojat e mundshme të mëvonshme pas abortit janë paaftësi për të mbetur përsëri shtatzënë, aborte spontane, lindje të fëmijëve së vdekur, shtatzëni jashtë mitre, lindje parakohe, sëmundje inflamatore pelvike.

Pasojat e mundshme emocionale pas abortit janë ndjenja e fajit, depresion/të qara, paaftësi për të falur veten, trishtim i thellë, inat, boshllëk emocional, problem seksuale, ulje e vetëvlerësimit, ëndra të këqija, dëshirë për të mbetur shtatzënë, anoreksi ose çrregullime të tjera të të ngrënit, abuzim me pijet alkoolike/cigaret/drogat, dëshira për vetëvrasje.Si ti shmangim problemet me venat?

Shkaku i venave të dobëta dhe qarkullimit të dobët të gjakut nga poshtë e deri tek zemra, është se lëngjet mbesin në inde dhe vjen deri tek ënjtja e këmbëve.

Që t’i shmangni këto probleme, duhet të keni kujdes për peshën trupore, ngaqë ajo paraqet dëmtim në qarkullim dhe pengon rrjedhjen e gjakut nëpër vena.

Ulja e tepërt dhe qëndrimi i tepërt në këmbë përbën gjithashtu rrezik për venat.

Pas një periudhe më të zgjatur të qëndrimit ulur, kohë pas kohe, ngrihuni në këmbë, peshoni në gishtat e këmbëve për disa minuta. Qarkullimin e gjakut e pengojnë edhe rrobat tepër të ngushta. Shmangni pantallona që shtrëngojnë belin, si dhe çorapet e ngushta.

Masazhoni këmbët me xhel që zbusin simptomat e venave të zgjeruara. Më të mirët janë ato që përbëjnë ekstrakte të gështenjës së egër dhe vajit eterik. Atëherë kur jeni në shtëpi, dy herë brenda ditës (në mëngjes dhe në mbrëmje) në pozitën e shtrirë ngrini këmbët për rreth 15 cm mbi nivelin e zemrës.

Pas vetëm disa minutave do të ndjeni se si pesha nga këmbët largohet.


Simptomat e venave të dobësuara
Si pasojë e kthimit të vështirësuar të gjakut të venave nga pjesët e poshtme në drejtim të zemrës shfaqet dobësia e venave. Pasojat që shfaqen janë dhembjet, ngërçet dhe ndjenja e peshës.
Por sa të zgjoheni, nxitni qarkullimin e gjakut me ushtrime dhjetë minutëshe: duke qëndruar në shpinë, duart i vini nën kurriz, ndërsa me këmbë bëni sikur po ecni me biçikletë.
Çdo ditë ecni së paku gjysmë ore, sepse kjo është mënyra që të aktivizohen enët e vogla në thembra ku grumbullohet gjaku. Gjatë pastrimit përdorni hidromasazhin.

Me ujë të ngrohë dhe të ftohtë, pandërprerë lagni këmbët nga thembrat deri tek beliMjekimi i sinusit në mënyrë popullore

Ju mund të blini ilaçe sa të doni, por sinusiti ka "vetëm një mënyrë" për ta luftuar. Bëhet fjalë për mënyrën popullore, mjaft të thjeshtë: Ujë me kripë.

Mjafton vetëm një gotë ujë e përzier me kripë dhe do të shihni sesi kjo terapi do të funksionojë menjëherë. Kjo mund të duket si një “ilaç i gjyshes”, por tani rreth tij ka edhe një vërtetim shkencor. Efikasiteti i tij është demonstruar në fakt edhe nga një studimi amerikan i ndërmarrë nga Universiteti i Visconsinit.

Sipas tij, uji me kripë paraqet një efekt pothuajse të menjëhershëm për të liruar kanalet e zëna të hundës dhe nga shtypja e shkaktuar prej sinusitit.

Do të mjaftonin vetëm dy gota në ditë. Është një mënyrë, e cila paraqitet funksionale, si për të rriturit, ashtu edhe për fëmijët, madje edhe për ata shumë të vegjël.
Sekreti i saj qëndron pikërisht në faktin se pastrimi me ujë dhe kripë, mbron dhe ushqen mukozat që rreshtohen në zgavrën e hundës, ndërsa arrin deri te muret e sinuseve, duke ndihmuar kështu për të pastruar të gjithë zonën e hundës, e cila çdo ditë është e ekspozuar ndaj të gjitha llojeve të mikrobeve, smogut apo pluhurit.


Interesante: Përqafimi i fortë largon lemzën

Lemza që zgjat më pak se një orë është afatshkurtër dhe nuk kërkon shërim, por ajo afatgjatë mund të jetë e shkaktuar nga ndonjë infeksion, ose madje edhe nga dëmtimi i trurit.Lemza është pasojë e spazmave të pakontrolluara të diafragmës, shtresës horizontale të muskujve që ndajnë zgavrën e gjoksit nga abdomeni, ndërsa shkaku i saktë i lemzës shpesh është i panjohur, shkruan Daily Mail. Lemzën mund ta shkaktojnë acidet e tepërta në stomak, nikotina e tepërt, ndryshimet e papritura të temperaturës së dhomës, si dhe ndryshimet e temperaturës në stomak për shkak të ushqimit të nxehtë.

“Është fakti që as sot nuk kuptojmë mekanizmin e saktë që shkakton lemzën dhe kjo mund të jetë pasojë e irritimit të nervave, por edhe infeksioneve, ose madje e dëmtimit të trurit”, –pohon gastroenterologu Alastair Watson nga Universiteti East Anglia.

Lemza që zgjat më pak se një orë nuk kërkon trajtim të veçantë të shërimit, ndërsa më së shpeshti shërohet me mbajtjen e frymës, frymëmarrjen e thellë përmes qeses së letrës dhe pirjen e sasive më të mëdha të ujit. Disa nga metodat popullore përfshijnë edhe gëlltitjen e akullit të grimcuar, i cili shokon trupin, por edhe marrjen e një luge të vogël me sheqer duke e vënë në maje të gjuhës. Mund të ndihmojë edhe përqafimi i fortë i cili do të shtypë diafragmën dhe do të parandalojë kontraktimet.

“Lemza që zgjat disa ditë është arsye për të vizituar mjekun, i cili duhet të diagnostikojë shkakun dhe të përjashtojë mundësinë e dëmtimit të trurit ose infeksioneve serioze” –thekson profesor Watson.

Njerëzit të cilët çdo ditë ose disa herë në javë kanë lemzë në periudha të shkurtra kohore më së shpeshti kanë acid të tepërt të stomakut dhe probleme me gastritis.

Po ashtu, shumë e rëndësishme është të hahet më ngadalë, shujtat më të mëdha të ndahen në disa më të vogla dhe të mos konsumohen pijet alkoolike dhe cigaret, theksojnë ekspertët.Helmi i bletëve do të jetë ilaçi i ri për dhimbje të shpinës dhe artritin?

Injeksionet që përmbajnë helmin e bletëve lehtësojnë dhimbjet kronike në shpinë dhe këmbë, ka zbuluar studimi i Universitetit të Karolinës Veriore.
Helmi i bletëve është kombinim i proteinave dhe aminoacideve të cilat në organizëm kanë efekt kundërinflmator, ndërsa ndjenjën e dhimbjes e reduktojnë për rreth 75 për qind dhe rrisin imunitetin e përgjithshëm, shkruan Daily Mail.
Edhe pse helmi i bletëve që nga lashtësia njihet si ilaç, madje edhe Mao Cedungu deri në pleqëri i ishte nënshtruar pickimeve të përditshme të bletëve dhe vetëm studimet e fundit kanë dëshmuar efikasitetin e tij në shërimin e problemeve konkrete shëndetësore.
Përveç dhimbjeve në shpinë dhe gjymtyrë, helmi i bletës është treguar i dobishëm edhe në shërimin e dhimbjes së nyjave, ndërsa ekspertët besojnë që mund të jetë shumë i dobishëm edhe në shërimin e artritit.
Helmi i bletëve është lëng i hidhur pa ngjyrë i cili përbëhet nga përzierja e proteinave, ndërsa vepron si mjet kundër mpiksjes së gjakut dhe redukton inflamacionet. Vetëm një për qind e njerëzve janë alergjikë në pickimet e bletëve, ndërsa shkencëtarët besojnë që pas hulumtimit në detaje me helmin e bletës kanë mundur të reduktojnë shumë sëmundje dhe të rrisin imunitetin e përgjithshëm të organizmitFtohja e zakonshme dhe gripi

Ftohja e zakonshme dhe gripi

Ftohja e zakonshme dhe gripi janë gjendje të cilat japin simptoma lokale nga hunda, fyti dhe veshi, si edhe simptoma të përgjithshme, temperaturë dhe ethe. Ftohja e zakonshme dhe gripi mund të paraqiten në disa forma, duke filluar nga ato më lehtat deri te format e rënda. Te ftohja e zakonshme, simptomat e para paraqiten në fyt dhe mbesin si simptoma kryesore. Ndërsa te gripi dominojnë: ethet, dhimbja e trupit, mundimi në stomak, plogështia, si edhe simptomat tjera të përgjithshme.
Te ftohja, simptomat e para paraqiten në fyt dhe mbesin si simptoma kryesore. Ndërsa te gripi, ethet, dhimbja e trupit, mundimi në stomak, plogështia, si edhe simptomat tjera të përgjithshme, janë dominuese.
Shkaktarët dhe simptomat e ftohjes
Ftohja shkaktohet nga viruse të ndryshëm, të cilët e ndryshojnë formën e tyre gjatë shumimit. Ftohja e zakonshme mund të transmetohet me anë të teshtitjes apo kollitjes, kur spërklat nga personi i sëmurë pranohen dhe thithen nga personi i shëndoshë.
Te ftohja e zakonshme dominojnë simptomat në fyt:
- dhimbja në fyt është zakonisht simptoma e parë 
- pastaj fillon rrjedhja e sekretit nga hunda, duke çuar në shkuarjen e hundëve dhe pastaj tharjen e sekretit në hundë 
- edhe fyti prodhon sekret, me ç’rast pengon frymëmarrjen 
- paraqitet ënjtje e mukozës së hundës dhe fytit 
- teshtitja dhe kollitja janë simptoma të rëndësishme të ftohjes së zakonshme, të cilat ndodhin si pasojë e sekretit dhe ënjtjes 
Po ashtu mund të paraqiten edhe simptoma të përgjithshme të lehta:
- kokëdhimbje e lehët apo e rëndë 
- ethe dhe temperaturë 
- shtangim i lehtë dhe dhimbje në qafë
Shkaktarët, simptomat dhe komplikimet e gripit
Edhe gripi, ngjashëm me ftohjen e zakonshme, shkaktohet nga viruse të cilët ndryshojnë shumë shpejtë, mirëpo zakonisht, çdo vit ekziston një virus kryesor, i cili përhapet në gjithë botën. Transmetimi i sëmundjes bëhet me anë të spërklave të cilat mund të barten me ajër, ose mund ta kontaminojnë ushqimin. Simptomat fillojë nga një deri në katër ditë pasi virusi futet në organizëm. 
Gripi zakonisht fillon si mungesë e përgjithshme e vullnetit që zgjat disa orë, nganjëherë edhe disa ditë. Pastaj simptomat fillojnë të përkeqësohen duke shkaktuar jokomoditet të përgjithshëm.
Sa i përket simptomave të fytit janë të ngjashme, ose më të lehta sesa te ftohja e zakonshme:
- dhimbja në fyt është zakonisht simptoma e parë 
- pastaj fillon rrjedhja e sekretit nga hunda 
- edhe fyti prodhon sekret 
- paraqitet ënjtje e mukozës së hundës dhe fytit 
- teshtitja dhe kollitja janë simptoma të rëndësishme po ashtu
Te gripi janë shumë më të fuqishme simptomat e përgjithshme:
- zakonisht ka temperaturë të lartë, e cila konsiderohet si simptoma kryesore, e cila e dallon gripin nga ftohja e zakonshme 
- pavarësisht temperaturës, disa pjesë të trupit janë të ftohta 
- paraqitet mundimi në stomak, zakonisht edhe vjellje, sidomos te fëmijët dhe të rinjtë 
- zakonisht ekziston ndjenja e lodhjes dhe dobësimit 
- kokëdhimbja është e pranishme 
- dhimbje në stomak dhe çrregullime të tretjes 
- dhimbje në të gjithë trupin, sidomos në muskuj dhe nyje 
- dhimbje dhe shtangim të lehtë në qafë 
- sytë mund të skuqen dhe irritohen 
- po ashtu edhe lëkura mund të skuqet

Si të dallosh që dikush ka ftohje të zakonshme apo simptoma të gripit
Kur një person, ose sidomos një fëmijë, sëmuret nga ftohja e zakonshme ose ka simptoma të ngjashme me gripin, është me rëndësi të matet temperatura, të shikohet prania e sekretit në hundë ose fyt, teshtitja ose kollitja, të shikohet shtangimi i qafës dhe të kontrollohet i gjithë trupi për të gjetur ndonjë njollë të kuqe. Këto kontrollime duhet të bëhen disa herë brenda 24 orësh me qëllim që të dallohet nëse një sëmundje është thjeshtë një ftohje apo një grip, në raport me ekzistimin një sëmundjeje më të rëndë, siç është meningjiti.


7 bimët që shërojnë pagjumësinë

Para se të përcaktoheni për tableta për gjumë, provoni përzierjet e bimëve shëruese që do t’ju ndihmojnë të zhyteni në gjumë të thellë.

Nuk arrini që gjatë gjithë natës të flini, përderisa jeni shumë të lodhur?
Silleni nëpër shtrat, shikoni orën, por kurrsesi të keni gjumë në sy? Nëse kjo ju duket disi e njohur, është koha të provoni disa përgatitje bimore, të cilat do t’ju ndihmojnë që më lehtë të flini, të jeni më të freskët dhe në mëngjes të jeni shumë të kthjellët.

Livanda
Dy lugë me gjethe të livandës i përzieni me një gotë me ujë të valuar, e lini të qëndrojë për dhjetë minuta. Më pas, në formë çaji, e shtoni edhe një lugë me mjaltë. Çdo ditë konsumoni dy gota me këtë çaj, pak para se të shkoni në shtrat.

Limoni
Zieni dhjetë lugë me lëvore të limonit me një litër ujë. E lini të qëndrojë për dhjetë minuta. Para se të flini mbushni vaskën me ujë të ngrohtë, shtoni gjithë çajin dhe futuni dhe qëndroni për 20 minuta.

Nana
Gjashtë deri dhjetë qese të këtij çaji i përzieni me vaj luledielli. Përbërjen e mbani të mbyllur në një enë prej qelqi. Me këtë përbërës lyeni kapakët e syrit sa herë që mendoni se kini vështirësi me gjumin, jeni të nervozuar apo jeni të stresuar.

Aguliçet
Rrënjët e aguliçes i imtësoni shumë. Më pas i vendosni në ujë të valuar. Çdo ditë konsumoni nga dy gota.

Hikërrori
Një lugë me hikërror e zieni me ujë për një minutë, më pas e lini të qëndrojë për 10 deri 15 minuta. Konsumoni dy-tri gota brenda ditës.

Meli
Zieni një gotë qumësht me dy lugë meli të thatë. E lini të qëndrojë për pesë minuta e më pas i shtoni edhe mjaltë. E konsumoni para se të shkoni të flini.

Murrizi i kuq
Përzieni një lugë me gjethe të thara të murrizit të kuq me gjysmë luge balsam. E zieni dhe e lini të qëndrojë për dhjetë minuta. Çdo ditë konsumoni nga tri gota./zhurnal/kohaislame


Fëmijët dhe antibiotikët

Infeksionet e veshit janë ndër sëmundjet më të shpeshta të fëmijëve. Pothuajse gjysma e recetave të përshkruara për fëmijët janë për infeksionet e veshit. 

Akademia Amerikane e Pediatrisë këshillon që numri i recetave të tilla të pakësohet – ajo sapo ka publikuar udhëzime të reja të rrepta për diagnostikimin dhe trajtimin e infeksioneve të veshit.

Akademia e Pediatrisë thotë se antibiotikët duhet të jepen:

- Për infeksione të rënda të veshit për fëmijët 6 muaj e sipër
- Kur dhimbjet në vesh janë të moderuara ose të rënda
- Kur këto dhimbje zgjasin të paktën 48 orë (ose)
- Kur dhimbjet e veshit shoqërohen nga një temperaturë 39 gradë Celsius = 102,2 gradë Fahreneit ose më e lartë. 
- Pritje e kujdesshme këshillohet për rastet më pak të rënda

Nëse gjendja e fëmijës me dhimbje në vesh nuk përmirësohet ose përkeqësohet brenda 48 orëve deri në 72 orë, atëherë këshillohet përdorimi i antibiotikëve.

Një përjashtim – fëmijët e moshave 6 muaj deri në 23 muaj me të dy veshët e infektuar duhet të trajtohen me antibiotikë


Afati i ushqimeve në frigorifer dhe friz

Kuptoni se çfarë duhet të hidhni dhe çka mund të ruani në frigorifer pa frikën që do të prishet.

Ushqimin e ngrirë mund ta ruani pa merak sa të dëshironi, por ka mundësi që ta ndryshojë shijen pas afatit të shënuar të skadimit. Më së shumti kujdes kërkojnë produktet e qumështit dhe të mishit, ndërsa produktet në kavanoz nuk do të prishen aq shpejt nëse i mbyllni mirë.

• Supa: 3-4 ditë në frigorifer, 2-3 muaj në friz;

• Mishi i zier: 3-4 ditë në frigorifer, 2-3 muaj në friz;

• Pula e zier: 3-4 ditë në frigorifer, 4 muaj në friz;

• Mishi i pagatuar i qengjit: 3-4 ditë në frigorifer, 6-9 muaj në friz;

• Mishi i pagatuar i pulës: 1-2 ditë në frigorifer, 9 muaj në friz;

Nëse përcaktoheni vetëm për friz, afati i qëndrueshmërisë së disa ushqimeve është si në vijim:

• Buka dhe ëmbëlsirat: 3 muaj;

• Proshuta e zier: 1-2 muaj;

• Gjalpi: 6-9 muaj;

• Bërxolla e pagatuar: 4-6 muaj;

• Bifteku i pagatuar: 6-12 muaj;

• Akullorja: 2 muaj;

• Guaskat:: 3-6 muaj;

• Pemët: 6-12 muaj.


Pastërtia, gjysma e besimit

Epidemi të llojeve të ndryshme po e përmbysin botën. Krahas epidemive të degjenerimit moral dhe shpirtëror, që mbesin pa jehonë mediale, ne sot jemi dëshmitarë edhe të pandemisë së gripit të shkaktuar nga virusi A (H1 N1) i njohur ndryshe si gripi i derrave (fillimisht i etiketuar si “gripi i derrit”, por që shumë shpejt me ndikimin e industrive ushqimore u etiketua me emrin shkencor “A (H1 N1)“ nga studiuesit). E tërë makineria informative është angazhuar në ballafaqimin me këtë grip. Higjiena personale, pastërtia dhe shmangia e tubimeve masive janë këshillat, të cilat dëgjohen e lexohen më shpesh...


Dilemat e ndryshme rreth këtij gripi, rreth vaksinave, të dëmshme apo jo të dëmshme, rreth përfitimit, rreth laboratorëve që kanë ringjallur virusin të zhdukur qysh në vitet e njëzeta të shekullit të kaluar nuk janë tema e këtij shkrimi. Megjithatë vlen të përmendet, se sipas statistikave botërore pandemitë “e reja” si zakonisht “paraqiten” në kohë të recesionit. Pandemia e parë e gripit spanjoll (të cilin e shkaktoi virusi i tipit H1 N1) u paraqit në vitin 1918. SIDA u paraqit në vitin 1982, kur në SHBA kishte recesion, edhe tani pandemia e gripit të derrave e arriti kulmin në kohën kur e tërë ekonomia botërore vuan nga kriza financiare. Rastësisht ose jo sëmundje të përmasave të këtilla nuk paraqiten në gjendje mirëqenieje. Nga ana tjetër vendet e varfra me vite të tëra nuk kanë qasje tek ilaçe për sëmundjet e varfërisë, si tuberkulozi, malaria etj. Si duket myshterinjtë e synuar janë vendet e pasura, të cilët e blejnë ilaçin e jo ato vende, të cilët duhen t’i marrin këto ilaçe si dhurata. Profiti prej 8-18 miliardë dollarë për kompanitë farmaceutike në kohë krize nuk është aspak i “vogël”. Sidoqoftë pastërtia dhe higjiena që trumbetohen, si mënyrat më efikase për parandalim janë pjesë e pandarë e modelit Islam të jetesës.

Pastërtia si normë Islame

Koncepti islam për pastërtinë paraqet një sistem mahnitës rregullash që inkorporohet në të gjitha aspektet e jetës, është emergjencë e jetës islame në nivelin individual dhe atë shoqëror. Në shumë nga tekstet e Shpalljes Hyjnore pastërtia trupore dhe shpirtërore vihet në spikamë. Islami është një shembull unik për theksimin e pastërtisë dhe për mënyrën e trajtimit të saj. Përderisa tek të tjerët pastërtia është vetëm një prej atributeve të preferuara, Islami këmbëngul në domosdoshmërinë e saj dhe lidhshmërinë me besimin/imanin. Pastërtia është pjesë esenciale e jetës islame dhe kuptimi i saj shkon përtej limiteve të koncepteve sipërfaqësore të pastërtisë konvencionale.

Nuk ka dyshim se parimet islame të pastërtisë janë në korrelacion të plotë me normat më precize të mjekësisë preventive dhe asaj terapeutike. Sheriati islam me rregullat e pastërtisë është shumë para sistemeve të ndryshme të shëndetësisë në të kaluarën dhe në të tashmen. Allahu, subhanehu ue te’ala, në Kuran thotë:

“Pa dyshim, Allahu i do ata që pendohen fort (për gjynahet) dhe ata që pastrohen.” (Bekare, 222). Kurtubiu në komentin e këtij ajeti thotë: Të penduarit në këtë ajet janë ata që pendohen prej mëkateve dhe shirkut, ndërsa “...ata që pastrohen” janë ata që pastronin me ujë trupin e tyre (gusli dhe abdesi) dhe që largohen nga mëkatet, siç janë edhe marrëdhëniet me gratë gjatë ciklit menstrual.

Në një ajet tjetër Allahu thotë: “Ndërsa xhamia e themeluar në përkushtim (ndaj Allahut) që në ditën e parë, pa dyshim që është më e denjë për të falur namaz në të. Aty ka njerëz që duan të pastrohen. Allahu i do ata që pastrohen shpesh.” (Teube, 108)

Kurtubiu thotë: Allahu i lavdëron ata që e duan pastërtinë dhe që i japin rëndësinë e duhur asaj. Pastërtia është shenjë fisnikërie dhe detyrë fetare. Për rëndësinë e pastërtisë në Islam argument i mjaftueshëm është edhe ajeti me të cilin abdesi ligjësohet, si parakusht i namazit: “O besimtarë! Kur doni të falni namaz, lani fytyrën dhe duart deri në bërryla, kurse kokën fshijeni me dorë të lagët; lani edhe këmbët deri në nyje.” (Maide, 6) Për pastërtinë fizike madje edhe të asaj më intime flasin edhe shumë hadithe të Pejgamberit, alejhi salatu ue selam. Kur një provokues iu drejtua sahabiut të ndershëm Selmanit me këto fjalë provokuese: “A edhe mënyrën se si kryhet nevoja ua ka mësuar i Dërguari juaj, ai pa ngurruar i tha: Po, ai na ndaloi të drejtohemi kah Kibleja gjatë kryerjes së nevojës së madhe dhe asaj të vogël, na ndaloi të pastrohemi me dorën e djathtë dhe të pastrohemi me më pak se tre gurë...” (Muslimi).

I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, në hadithin që e përcjell Muslimi thotë: “Pastërtia është gjysma e besimit...” Fjalët e këtij hadithi të cilat, sipas një dijetari, hyjnë në zemrën e njeriut pa kërkuar leje dhe janë nxitëse për vepra të mira, në vetvete përmbajnë disa dispozita për të cilat ka nevojë çdo besimtar.

Pastërtia e përmendur në këtë hadith në të vërtetë është angazhimi i vazhdueshëm për ta ruajtur pastërtinë trupore dhe shpirtërore. Për pastërtinë e përmendur në këtë hadith ka dy mendime. Sipas të parit, bëhet fjalë për pastrimin e papastërtive jo të dukshme, që njollosin shpirtin dhe gjymtyrët, si shirku dhe shtirja (rijaja), veprimi i ndalesave dhe moszbatimi i urdhëresave fetare. Këtë kuptim dijetarët e mbështesin në njërin nga dy komentet e ajetit: “...petkat e tua pastroji”, sipas të cilit në ajet bëhet fjalë për pastrimin prej shirkut dhe papastërtive jo të dukshme. Komentuesit e Kuranit ajetin: “Dëbojeni familjen e Lutit prej qytetit tuaj, sepse ata janë njerëz që pastrohen” (Nemël, 56) për pastërtinë e përmendur në ajet thonë se këtu flitet për largimin nga veprat e shëmtuara, siç janë edhe marrëdhëniet homoseksuale, që ishin shumë të përhapura tek populli i Lutit, alejhi selam. Duke u mbështetur në këtë koment dijetarët thonë, se pastërtia e përmendur në hadithin e sipërpërmendur është pastërtia e zemrës, gjymtyrëve dhe gjuhës nga haramet në mesin e të cilëve pjesë bën edhe moskryerja e obligimeve. Sipas mendimit të dytë pastërtia e përmendur në hadith është pastërtia trupore me anë të abdesit dhe guslit.

Koncepti Islam i pastërtisë dhe të vërtetat shkencore

Sipas studimeve mjekësore avdesi ndikon në relaksimin e nervave dhe muskujve, ul shtypjen e gjakut, ndikon në largimin e stresit dhe të dhimbjeve të ndryshme. Këtë e vërteton studimi i mjekut Ahmed Sheuki Ibrahim, specialisti i mjekësisë interne dhe anëtar i Shoqatës Mbretërore të Mjekëve në Londër.

Në një testim mikrobiologjik është vërtetuar ulja e përqindjes së baktereve në hundën e atyre që përsërisin shpesh ritin e marrjes së avdesit. Pastrimi i gojës me anë të gargarës parandalon infektimin e gojës dhe është e dobishme për parandalimin e kariesit. Larja e duarve, fytyrës dhe këmbëve largon prej lëkurës pluhurin dhe yndyrat, që janë mjedis ideal për shumëfishimin e baktereve. Avdesi është i dobishëm për stimulimin e qarkullimit të gjakut në pjesët periferike të trupit në të cilat qarkullimi është paksa i ngadalshëm. Një qarkullim i rregullt i gjakut i jep gjallëri trupit dhe e rrit efektivitetin në punë. Gjitha lëngjet dhe sekrecionet (urina, gjaku menstrual, fecesi, sekrecioni i hundës etj.), të cilat Islami ka urdhëruar të pastrohen janë strofull i mundshëm i zhvillimit dhe riprodhimit të baktereve dhe viruseve.

Pastrimi i dhëmbëve me misvak, si sunet i vërtetuar, prej më tepër se katërmbëdhjetë shekujsh, tregon se sa përparimtar ka qenë/është Islami në aspektin e higjienës orale. Me prerjen e thonjve, higjienën e organeve gjenitale dhe me rruajtjen e qimeve gjenitale dhe të nënsqetullave parandalohen sëmundjet e shumta të lëkurës.

Krahas pastërtisë individuale nuk mundet e të mos përmendet pastërtia e mjedisit. Në disa hadithe ndalohet ndotja e mjedisit. Shembull janë hadithet që ndalon urinimin në ujin që nuk rrjedh, kryerjen e nevojës në vendet ku kalojnë njerëzit, ose i marrin si vendpushim dhe hadithi i cili largimin e asaj që i pengon njerëzve nga rruga e ka quajtur lëmoshë. Në librat e historisë islame gjendet shembulli i parë i mbikëqyrjes ekologjike, siç ishte posti i mbikëqyrësit të furrave dhe rregullorja e rreptë, që kishte të bëjë me pastërtinë gjatë përgatitjes së bukës, si dhe gjatë pjekjes. Për shembull ishte kusht, që çdo furrë të ketë oxhaqe të gjëra për nxjerrjen e tymit, si dhe ndalohej brumi të zihet me këmbë ose gjunjë... e gjithë kjo vinte si pasojë e vetëdijes së lartë për rëndësinë e pastërtisë kolektive dhe mjedisore.

Disa rregulla fetare lidhur me epidemitë

- Sëmundjet, fatkeqësitë natyrore, aksidentet janë caktim i Allahut prandaj besimtari i vërtetë pajtohet me caktimin e Allahut dhe me durim shpreson të arrijë në shpërblimin e pakufizuar, të cilin Allahu e ka përgatitur për durimtarët. I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, thotë: “Për t’u habitur është çështja e besimtarit, çdo gjë që i ndodh është hair për të. Nëse i ndodh ndonjë e mirë e falënderon Allahun dhe bëhet mirë për të dhe nëse e godet ndonjë vështirësi duron dhe bëhet mirë për të. Këtë nuk e ka askush pos besimtarit.”

- Sëmundjet me të cilat ballafaqohemi dhe me të cilat sprovohen njerëzit janë raste që besimtarëve duhet t’ua kujtojnë begatitë e shumta të Allahut dhe domosdoshmërinë e shprehjes së falënderimit ndaj Allahut. Këto raste na kujtojnë edhe nevojën e mbështetjes së plotë tek Allahu.

- Për të sëmurin parapëlqehet mjekimi me ilaçet, që nuk janë të ndaluara fetarisht dhe kjo assesi nuk është në kundërshtim me tevekulin.

- Vaksinimi si metodë parandaluese është i lejuar, por me kusht që vaksina të jetë efikase, të jetë me përbërje të lejuar fetarisht (hallall) dhe jo e dëmshme për shëndetin e njeriut. Për rrethanat tona (kur muslimanët janë pakicë dhe kur mundësia për keqpërdorime është e madhe) konsultimi me mjekun që është ekspert në këtë lëmi, e që në të njëjtën kohë është musliman dhe besnik është i domosdoshëm.

- Islami nuk e mohon mundësinë e infektimit pas kontaktit me të sëmurin. Ajo që Islami e mohon është bindja se vetëm kontakti me të infektuarin me ndonjë sëmundje ngjitëse mjafton për infektim të sigurt. Besimtari është i bindur, se asgjë nuk ndodh pa caktimin e Allahut. Megjithatë është parim fetar t’i shmangësh kontaktet me ndonjë të infektuar me sëmundje ngjitëse. I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: “Ik prej të gërbulëtit si prej luanit.”

- Parimet e higjienës në Islam përpos shpërblimeve të Allahut janë edhe veprime, që parandalojnë shumë sëmundje të llojeve të ndryshme.

- Nëse në ndonjë vend paraqitet ndonjë epidemi besimtarit i ndalohet të shkojë në atë vend. Nëse epidemia përhapet kur ai është brenda atij vendi atij i ndalohet të largohet nga vendi i goditur nga epidemia. I Dërguari i Allahut, sal-lallahu alejhi ue selem, ka thënë: “Nëse dëgjoni se në një vend është përhapur murtaja mos hyni në të, nëse ajo përhapet kur ju jeni atje mos dilni prej atij (vendi).”

- Forcimi i lidhjeve ndër-njerëzore shfaqet në situata të këtilla. Besimtarët duhet që këto raste t’i shfrytëzojnë duke u ofruar ndihmë dhe informacione të sakta fetare për kësi situatash.

Allahun e lus t’i mbrojë muslimanët nga sprovat e rënda, t’i mëshirojë dhe t’i udhëzojë në rrugën e drejtë islame, që u garanton atyre jetë të lumtur në dynja dhe lumturi të përhershme në ahiret. Amin.


Uthull për rregullimin e glukozës

Studimet e fundit nga Arizona, SHBA, kanë treguar se edhe sasi të vogla të uthullës mund të kenë ndikim të rëndësishëm në shëndetin tonë.

Dy lugë kafe uthull, që përafërsisht është 10 gram, te personat e shëndoshë mund të rregullojnë glikeminë postprandiale. Kjo është sasia e glukozës në gjak që matet 2 orë pas ushqimit.

Hiperglikema postprandiale mund të sjellë deri te zhvillimi i diabetit, ndërsa lidhet edhe me rrezik nga infarkti i miokardit.

Ndikimi i uthullës ka qenë më i theksuar nëse ajo është konsumuar gjatë ushqimit. Uthulla nuk ka treguar efekt nëse ushqimi i konsumuar ka përmbajtur monosakaride (sheqerna të thjeshta si glukozë ose fruktozë).

Efekti i uthullës në uljen e sheqerit në gjak është në ndikimin që ajo ka në tretjen e polisakarideve në traktin tretës.


Rëndësia e pjeprit

Pjepri është mjaft i kultivuar dhe i njohur jo vetëm nga fermerët por nga të gjithë njerëzit në vendin tone. Megjithëse ai ka forma dhe ngjyra të ndryshme shija e tij e ëmbël është mjaft e pëlqyeshme pothuajse nga të gjithë.

Për të gjithë ata persona të cilët vuajnë nga pagjumësia, por që nuk kanë gjetur ende zgjidhje me medikamentet apo rekomandimet e mjekeve specialiste, kurat popullore japin siguri maksimale. Sipas tyre, konsumimi i pjeprit largon pagjumësinë, si dhe bën mirë për kancerin e zorrëve dhe të lëkurës.

Për këtë arsye pjepri rekomandohet të konsumohet në temperaturën normale, pa e futur në frigorifer, pasi i humbasin vlerat.

Merret lëvorja e pjeprit zihet përreth 60 minuta ne 3 litra ujë dhe me pas vihet në frigorifer. Ky u rekomandohet të gjithë atyre personave që kane probleme me pagjumësinë. Ndërkohë që ata mund ta konsumojnë pjeprin edhe në mënyrën e tij natyrale, por kjo vetëm në rastet kur pagjumësia nuk është kthyer ende në një sëmundje kronike.

Ndërkohë që për kancerin e lëkurës dhe atë të zorrëve rekomandohet që të merret tul nga fruti, të përzihet me mjaltë dhe të konsumohet për 20 dite me radhe në mëngjes.


Armiku i cigares

Në përgjithësi ata që pinë duhan nuk tregojnë ndonjë interes të veçantë ndaj mollës dhe kjo për faktin se mukoza e zorrëve të tyre acarohet si pasojë e aciditetit të mollës.

Zakonisht , mbas ngrënies së një molle , pirësit e duhanit kanë një ndjenjë neverie ndaj cigares .

Mbështetur në këtë fakt , është e mundur të braktiset pirja e duhanit nëpërmjet ” kurës së mollës “ .

Por , për të arritur këtë , duhet njëkohësisht edhe vullnet i forte.

Si duhet zbatuar kjo kurë ?

Duhet të hahen 20 kokrra ( mesatare ) mollë në ditë dhe kjo të vazhdojë për 2-3 ditë.Pas kësaj lloj diete do të ndjehet një neveri e plotë ndaj pirjes së cigares.Gjatë kohës së zbatimit të kësaj kure , nuk duhet ngrënë asnjë lloj tjetër ushqimi dhe të mos pihet asnjë lloj lëngu.

Molla ndikon edhe në drejtime tjera në shëndetin e njeriut.Që në kohë të lashta ajo është përdorur për kurimin e sëmundjeve të zorrëve.Për këtë , merren 1.5 kg mollë dhe pasi hiqen vetëm farat dhe pjesët rreth tyre , ato shtypen dhe përgatitet një pure , e cila ndahet në 8 pjesë të barabarta dhe këto pjesë konsumohen brenda ditës.Në këtë rast mollët duhet të jenë plotësisht të pjekura.

Molla jep efekte pozitive në stomak dhe në lëvizjen e zorrëve.Petkina që përmban molla luan rolin e një sfungjeri në stomak.Acidet e mollës pengojnë zhvillimin e bakterieve në zorrë.Edhe për njerëzit e shëndetshëm është e këshillueshme të përdoret dieta e mëposhtme një herë në muaj : në mëngjes pihet një gotë e mbushur gjysmë me lëng limoni.Lëngu duhet të jetë i vakët dhe të pihet jo njëherësh , por me gllënka.Në drekë pihet çaji i përgatitur me lëkurë mollësh dhe hahen dy lugë mollësh dhe pas kësaj hahen dy lugë të vogla mjaltë.Pas 2-3 orësh hahen 2-3 lëkura mollësh dhe pas kësaj hahet një pjatë e vogël me marmelatë molle e shoqëruar me 2-3 lugë mjaltë.

Molla jep ndikime pozitive edhe në sëmundjet e qarkullimit të gjakut , sëmundjet e zemrës dhe të enëve të gjakut.Duke qenë se ajo përmban hekur , natrium , dhe fosfat , ndikon në shtimin e gjakut.Në rastet e temperaturave të larta pihet disa here në ditë çaj i përgatitur me lëkurë molle.Për të shmangur lodhjen nervore molla pritet në copa të vogla , pa i hequr lëkurën dhe hidhet në ujë të valuar.Pasi lihet një orë , në to shtohen 2-3 lugë të vogla me mjaltë dhe pihet me gllënka , ndërsa fetat e mollës hahen.Për të luftuar gripin , kollën ngjirjen e zërit , përmbajtjen e lartë të kolesterolit , priten tre kokrra mollë , valohen në një liter ujë dhe ky lëng pihet nga një gotë pas ushqimit.Për të ndihmuar daljen e gurëve të veshkave , merret një gotë çaji e mbushur me lëkurë molle , zihet në një liter ujë për 10 minuta dhe pastaj kullohet.Çdo mëngjes pihet nga një gotë uji nga ky lëng , paksa i ngrohur.

Kjo ndihmon në pakësimin e dhembjeve dhe daljen e gurit.

Një kurë me mollë këshillohet nga mjekët edhe në mjekimin e sëmundjeve si reumatizma , sëmundjet e mëlçisë , si dhe për të ndaluar pleqërinë e parakohshme.

Molla është e këshillueshme të përdoret me shumicë , sidomos nga ata që vuajnë nga eczema , mbasi ndihmon në pastrimin e gjakut.

Ndërsa gjethet e mollës të shtypura zhdukin çibanët.Pra , siç shihet , molla është një frut i mrekullueshëm që Zoti ia ka dhuruar njeriut për të kuruar sëmundje të ndryshme.

Këtu treguam vetëm disa shembuj.Sigurisht që krahas përdorimit të mollës kërkohet një harmonizim edhe me mënyrat tjerat kuruese , me qëllim që sëmundjet e ndryshme të kalojnë sa më parë.

Për të luftuar gripin , kollën , ngjirjen e zërit , përmbajtjen e lartë të kolesterolit në gjak , për nxjerrjen e gurëve të veshkave , për kurimin e sëmundjeve të tilla si reumatizma , pleqëria e parakohshme e shum të tjera rekomandohet molla , ky frut i mrekullueshëm.Nëntë testet që duhet t’i bëni me rregull

Nëse kohë pas kohe praktikoni të kryeni nëntë testet e poshtme, do të bëni që sëmundjet të jenë larg jush. Kjo është këshilla që japin mjekët, ndërsa theksojnë se ato duhet të kryhen në periudha të cilat ua caktojnë vetë mjekët specialistë.

1. PAP testi te femrat

Ekspertët thonë se PAP testi, është një prej analizave më të rëndësishme për femrat. Nëse keni në plan të mbeteni shtatzënë, duhet patjetër dhe në mënyrë të domosdoshme që paraprakisht ta kryeni PAP testin. Megjithatë, mjekët këshillojnë që çdo femër duhet të bëjë një kontroll të tillë, të paktën çdo dy vjet.

2. Tensioni i gjakut

Kontrolli tjetër i rëndësishëm që duhet bërë sa më shpesh është edhe ai i tensionit të gjakut. Ky kontroll duhet bërë së paku një herë në gjashtë muaj. Nëse pesha juaj është 80-89 kg, ai duhet të jetë 120-139 mmHg (milimetër zhivë). Nëse vëreni që keni problem gjatë matjes, patjetër që duhet të konsultoheni me mjekun. Nëse vuani nga diabeti, kolesteroli i lartë, probleme me zemrën, atëherë ky kontroll duhet të jetë më i shpeshtë dhe presioni të mbahet nën kontroll.

3. Kontrolli i lëkurës

Edhe kontrolli i lëkurës është shumë i rëndësishëm, i cili fillimisht duhet bërë edhe vetë pa praninë e mjekut. Kështu, kur shkoni të bëni dush, ose kur përgatiteni të visheni mund të kontrolloni lëkurën e trupit tuaj për ndonjë nishan të çuditshëm, njolla etj. Nëse vëreni diçka te pazakontë, menjëherë duhet të konsultoheni me dermatologun

4. Niveli i kolesterolit

Kolesteroli është një tjetër problem, ndaj këshillohet edhe kontrolli i tij. Kryesisht, personat të cilët ushqehen keq dhe nuk kane një regjim ushqimor, konsumojnë fast food, janë me te prirë të kenë një shëndet jo te mirë dhe duhen patjetër të bëjnë një kontroll të kolesterolit.

5. Kontrolli i dhëmbëve

Të shkosh te stomatologu është këshilla e pestë e mjekëve. Stomatologët theksojnë që çdo person duhet të bëjë një kontroll të dhëmbëve çdo 6-12 muaj. Kujdesi ndaj kontrollit oral dhe dhëmbëve ndihmon edhe në eliminimin e parandalimin e shumë sëmundjeve, të cilat përbëjnë rrezik për shëndetin.

6. Kontrolli i fortësisë se kockave

Edhe kontrolli i mineraleve dhe fortësisë së kockave është më i rëndësishëm te femrat, po jo vetëm. Ky kontroll veçanërisht është i rëndësishëm për gratë e moshuara të cilat janë në fazën e menopauzës dhe pas menopauzës.Manaferrat luftojnë kancerin

Manaferrat janë të pasura me disa substanca antioksiduese të cilat kanë potencial mbrojtës nga kanceri, kanë treguar studimet amerikane.

Shkencëtarët nga Ohio State University kanë vërtetuar se antocianët, një grup antioksiduesish të cilët janë pjesë përbërëse e manaferrave, inhibojnë rritjen dhe stimulojnë vdekjen e qelizave kanceroze tek minjtë e sëmurë nga karcinoma e ezofagut.

Rezultatet japin dëshmi të forta se antocianet kanë një rol të rëndësishëm në parandalimin e krijimit të karcinomës, kanë bërë të ditur studiuesit.


Helmi i bletëve shkatërron HIV-in

Studimi i ri i Fakultetit të Mjekësisë në St. Louis ka treguar se si helmi i bletëve mund të shkatërrojë HIV-in.

Toksina melittin, e cila gjendet në helmin e bletëve mund të shkatërrojë HIV-in duke shpuar vrima në mbështjellësin apo membranën e virusit, shkruan The Huffington Post.

Nanogrimcat më të vogla se HIV-i, janë injektuar me helmin e bletëve, ndërsa në sipërfaqe të nanogrimcave është shtuar membrana mbrojtëse, e cili refuzon qelizat normale dhe i lë të paprekura. Qelizat normale janë edhe më të mëdha se HIV dhe nanogrimcat pa problem “shënjestrojnë” HIV-in, meqenëse është aq i vogël që të qëndrojë në mes mbështjellësve.

“Melittina në nanogrimca lidhet me mbështjellësin e virusit, e shpon dhe e largon nga virusi. E sulmojmë virusin direkt fizikisht dhe ai nuk ka shanse që t’i përshtatet kësaj. Virusi duhet të ketë mbështjellës mbrojtës, membranë dyshtresëshe e cila e mbulon”, ka thënë udhëheqësi i hulumtimit Joshua L. Hood.

Ky zbulim mund të çojë deri te zhvillimi i xhelit vagjinal, i cili mund të parandalojë përhapjen e HIV-it. “Shpresojmë që në vendet në të cilat bën kërdi HIV-i, njerëzit do të mund të përdorin këtë xhel për të parandaluar infeksionin e mundshëm”, ka thënë Hood.

Studimi është publikuar në revistën “Antiviral Therapy”, ndërsa vjen menjëherë pas lajmit për foshnjën nga Mississippi që është shëruar nga HIV-i. HIV është diagnostikuar te nëna gjatë lindjes, ndërsa nëna ka marrë tri terapi të ilaçeve vetëm 30 orë pas lindjes, para se testet të vërtetonin që edhe ajo është e infektuar. Fëmija tani ka vetëm dy vjet, ndërsa tashmë një vit nuk merr ilaçe dhe nuk tregon kurrfarë shenjash infektimi.

Më shumë se 34 milionë njerëz jetojnë sot me HIV/AIDS. Prej tyre, 3,3 milionë të infektuar janë më të rinj se 15 vjeç.kohaislameKërcitja e dhëmbëve natën

Kush kërcet dhëmbët në gjumë është duke bluar një problem - qoftë mekanik apo shpirtëror.

Kërcitja e dhëmbëve në gjumë nuk është ndonjë dukuri e rrallë tek njerëzit. Sipas një studimi që bëri Maurice Ohayon dhe trupa e tij e Universitetit të Standord-it të SHBA-së, duke hulumtuar mbi 13 000 vetë në Gjermani, Angli, dhe Itali doli se më tepër se 8% të të pyeturve kërcisnin dhëmbët të paktën një herë në javë. 
Kjo kërcitje shkakton më tepër se shqetësimin e bashkëshortit në prehjen e natës. Fërkimi i zhurmshëm i dhëmbëve mund të sjellë edhe shqetësime nga ana e shëndetit.

Vetë ata që fërkojnë e kërcasin dhëmbët gjatë natës nuk e marrin për kaq shqetësues këtë veprim të tyre dhe shpesh nuk e kuptojnë që pikërisht ky fërkim u jep të nesërmen dhimbje të nofullave, kockave, kokës apo shtrëngim të muskujve të fytyrës. Përsëritja e këtij fërkimi dhe kërcitjeje të dhëmbëve me kohën sjell si pasojë gërvishtje apo edhe vrimë në dhëmbë.

Sipas kirurgut të nofullave Ralf-Schön të Universitetit të Freiburg-ut vetëm 15% e të prekurve ndjejnë dhimbje, të cilat mund të jenë tepër të mëdha. Kjo është e kuptueshme pasi hulumtimet kanë treguar se fazat e shtrëngimit të nofullave mund të zgjasin deri në 45 minuta dhe mund të jetë disa herë më i madh se shtrëngimi i zakonshëm i nofullave gjatë mbllaçitjes.

Një mënyrë për të penguar këtë dëmtim të dhëmbëve është përdorimi i një proteze lëkure artificiale që u vishet dhëmbëve duke penguar kështu gërryerjen e tyre. Ata që i shtrëngojnë fort nofullat gjatë natës kanë nevojë për një protezë prej një materiali më të fortë nga i zakonshmiPesë mënyra për të forcuar trurin

Shkencëtarët ende tentojnë të deshifrojnë shumë sekrete të trurit: se si truri ynë përpunon informatat, si funksionin kujtesa, se si plaket truri dhe se si zhvillohen sëmundjet si e Alzheimerit, që të mund të kuptojmë më mirë edhe mendjet tona dhe se si t’i mbajmë të shëndetshme.

Megjithatë edhe pse ende ka shumëçka për t’u mësuar për kokat tona, me hulumtimet e deritashme kemi ardhur deri te disa mënyra për mbajtjen në formë të organin tonë të të menduarit, tani edhe në pleqëri.

1. Hani ushqim për tru

Jeni çfarë hani, ose të paktën truri juaj është. Ushqimi i cili përbëhet nga i ashtuquajturi ushqim “junk” mund ta shndërrojë trurin tuaj në të njëjtën gjë, pasi që transyndyrat dhe yndyrat e ngopura, të pranishme shpesh në ushqimin e përpunuar mund të veprojnë negativisht në sinapsat në tru. Sinapsat lidhin neuronet në tru dhe janë të rëndësishme për mësim dhe kujtesë. Nga ana tjetër, ushqimi i balancuar i pasur me acide yndyrore omega-3 që i gjejmë në salmon, arra dhe kivi mund të nxisin sinapsat dhe ndihmojnë në luftën kundër sëmundjeve mentale, depresionit dhe deri tek dementia.

2. Ushtrimet

Sipas disa hulumtimeve, ushtrimet e mira po ashtu mund të përmirësojnë kujtesën tuaj, do t’ju ndihmojnë të mendoni më qartë dhe reduktoni rrezikun nga zhvillimi i sëmundjeve kognitive. Pasi që ushtrimet shkaktojnë stres të lehtë në trup, duke e marrë energjinë e çmuar të nevojshme nga ana e trurit ato nxisin lirimin e kimikateve që i quajmë faktorë të rritjes, të cilat i bëjnë neuronet e trurit më të forta dhe më të shëndetshme. Ekspertët konsiderojnë që është optimale të ushtrohet gjysmë ore çdo të dytën ditë, Po ashtu, mos harroni zgjatjen: ajo mund të ndihmojë reduktimin e stresit i cili ndikon në qendrat e memories të trurit tuaj.

3. Ushtroni trurin

Ushtroni trurin me lojëra të mprehtësisë, fjalëkryqeve dhe lojërave të kujtesës. Hulumtimet kanë treguar që përdorimi i mjeteve të tilla për ruajtjen e aktivitetit mental mund të reduktojë rrezikun nga zhvillimi i dementias me ndërtimin dhe mbajtjen e stimulimit rezervë në trurin tuaj. Madje edhe përcjellja e kampanjave politike mund të ofrojë nxitje për sistemet që kontrollojnë vëmendjen dhe mësimin.

4. Truqet e memories

Mbajtja e informatave të ruajtura në bankat e memories dhe mirëmbajtja e memories me moshën, po ashtu mund të jetë çështje e kontrollit të mendjes. Për shembull, besimi në aftësitë tuaja kognitive mund të ndikojë në atë se sa mirë funksionon kujtesa juaj, veçanërisht tek personat më të moshuar. Disa persona më të moshuar kanë tendencë të fajësojnë moshën për lëshimet në kujtesë, por pavarësisht asaj a është ajo apo jo shkaku, ata kështu mund ta parandalojnë veten të përpiqen së përkujtuari. Parashikimet po ashtu mund të përmirësojnë kujtesën: nëse keni ide të mirë për informatat që duhet t’i kujtoni më vonë, me siguri do t’i kujtoni.

5. Pushoni

Gjumi ia jep trurit tuaj rastin për të riprodhuar përsëri kujtimet e ditës dhe t’i bashkojë për ruajtje afatgjate. Sipas një hulumtimi, truri mund të kryejë kontrollin shumë më shpejt kur flini se sa kur jeni të zgjuar, kështu që mësimi gjatë tërë natës tipik për shumicën e studentëve definitivisht nuk rekomandohet. Gjumi i pasditëss prej 90 minutash mund të ndihmojë të forcohen kujtimet afatgjate, si ndodhitë ose shkathtësisë që tentoni t’i përvetësoni.

Sigurisht, asnjë nga këto udhëzime nuk mjafton vetvetiu. Disa studime kanë sugjeruar që zhvillimi i sëmundjes së Alzheimerit dhe llojeve tjera të dementias pjesërisht është i lidhur edhe me gjenetikën.

Një hulumtimi i tillë, i prezantuar në Alzheimer Association International Conference on Alzheimer's Disease, ka sugjeruar që ekziston lidhja në mes nënës që zhvillon sëmundjen e Alzheimerit dhe shansit që fëmija i saj të jetë i prekur me atë sëmundje në moshë më të shtyrë. Sipas hulumtimit tjetër, ekzistimi i ndonjë formë te caktuar të proteinës është faktor i rrezikut për atë sëmundje.

Për momentin, askush nuk mund të parashikojë se kush do të zhvillojë dementian, derisa shkencëtarët punojnë në gjetjen e treguesve më të mirë të sëmundjes dhe ilaçeve, më e mira por edhe vetmja që mund të bëjmë është ta mbajmë trurin dhe trupin të shëndetshëm.Efektet e lëngjeve sa të rëndesishme janë në organizmin tonë

Vazhdimisht dietologet këshillojnë se për të mposhtur etjen dhe rihidratuar organizmin duhet të konsumohen sa më shumeë lëngje. Nëse është e vërtetë se ekuilibrit tonëhidrik i nevojitet të paktën një litër e gjysmë lengje në ditë, pijet po luajnë një rol gjithmonë e më të rëndësishem, sidomos për personat nën 30 vjeç .

Për të shuar etjen gjithmonë është me mirë të zgjidhni edhe një gotë me limon të shtrydhur, se cilës t‘i keni shtuar ujë dhe pak sheqer, sepse është e lehtë, e freskët dhe të shuan etjen. Me pak fjalë, ploteson të gjitha ato që kërkojmë nga pijet, sidomos në ditët e nxehta të vitit. Vazhdimisht dietologët këshillojnë se për të luftuar etjen dhe rihidratuar organizmin duhet të konsumohen sa më shumë lëngje.

Sa më shumë lëngje frutash dhe ujë
Për studiuesit, 8 gota ujë në ditë janë të domosdoshme kundrejt tre ose katër më lëng të freskët frutash. Të konsumosh sa më shumë ujë dhe lëngje frutash të përmirëson dhe zgjat jetën. Kështu, përveçse janë të pasura më të gjitha vitaminat e nevojshme për të mbajtur trupin në formë dhe janë të këshillueshme për të gjitha moshat.

Sipas një grupi shkencëtarësh të "Vanderbilt University Medical Center" në Tenese, që kanë kryer një studim të gjërë epidemiologjik, i cili është botuar në revistën "The American Journal of Medicine", zakoni për të pirë të paktën treë herë në javë lëngje frutash ndihmon në një reduktim prej 76 për qind të rrezikut për zhvillimin e sëmundjes së Alzheimer. Ata që konsumonin trë ose më shumë gota në javë, u pa se reduktonin më 76 për qind mundësinë për t‘u sëmurë, në krahasim me ata që pinin një ose më pak gota më lëngje gjatë gjithë javës.Kujdes me zërin e lartë, humbni dëgjimin

Të dëgjosh me Mp3, mund të jetë më e dëmshme nga sa mendohet. 

Pas alarmit të publikuar në vitin 2006 nga mjekët amerikanë, një studim i fundit i përbashkët nga Universiteti i Miçiganit dhe Kalifornisë, konfirmuan frikën e ekspertëve.
Studimi tregoi se dëgjimi me degjojse ne vesh me tone të larta nga të rejat dhë të rinjtë, jo vetëm ka tendencë t’i dobësojë dëgjimin, por përbën rrezik për humbjen e tij. Me kalimin e kohës, zhurma mund të dëmtojë qelizat e veshit të brendshëm që të transformon valët e sinjalet elektrike në tru.
Për të demostruar testet e tyre, shkencëtarët amerikanë kanë testuar dëgjimin e 4,500 njujorkezëve, përdorues të rregullt të transportit publik, duke zbuluar – jo çuditërisht – që 10% e kampionit kishte përjetuar nivele të larta të shqetësimit të shkaktuara nga autobusi dhe zhurmës së rrugëve në përgjithësi.
Por jo më pak u zbulua se burimi kryesor i shqetësimit të tyre, ishte nga muzika e luajtur nga Mp3


Çaji i xhenxhefilit ndihmon lirimin nga stresi

Rezultatet e hulumtimit më të ri kanë treguar se si edhe vetëm marrja erë e çajit të xhenxhefilit mund të përmirësojë disponimin dhe reduktojë stresin. Pirja e bërë nga kjo mëlmesë është e shkëlqyeshme për tretje sepse lehtëson absorbimin e ushqimit!

Acidi i stomakut është vendimtar për tretjen tonë. Megjithatë, kur organizmi është në stres – prodhimi i tij mund të reduktohet. Prandaj uji i nxehtë me një copë limoni dhe xhenxhefil të grimcuar është zgjidhje e shkëlqyeshme për stimulimin e tretjes. Xhenxhefili përmban antioksidantin e fuqishëm – gingerol - i cili mund të pastrojë kimikatet e dëmshme të cilat i prodhon organizmi ynë kur jemi të shqetësuar. Prandaj kjo mëlmesë mund të ndihmojë edhe tek stresi psikologjik.

Me origjinë nga Azia, xhenxhefili me të madhe përdoret në kuzhinën aziatike dhe veçanërisht indiane dhe në Afrikën perëndimore dhe vendet e Karaibeve. Edhe pse konsiderohet që përmban veçori analgjetike, antipiretike, antibakteriale dhe qetësuese, shumë studime kanë vërtetuar efikasitetin e xhenxhefilit në shërimin e të përzierave të shkaktuara me kimioterapi, sëmundjen e detit, të përzierat e mëngjesit dhe diarreja./


Terapia e re kundër leukemisë

Shkencëtarët amerikanë e kanë zhvilluar një terapi eksperimentale kundër leukemisë, e cila përdor qelizat e modifikuara të sistemit të imunitetit të vetë pacientëve.

Revista 'Science Translational Medicine' shkruan se si këto qeliza kanë sjellë deri te reduktimi i tumorit dhe shuarja e leukemisë akute limfoblastike (LAL).

Një qasje e ngjashme tashmë është përdorur në mjekimin e fëmijëve, ndërsa tani për herë të parë në këtë mënyrë janë trajtuar pacientët e rritur. LAL është shpesh rezistuese ndaj ndikimit të hemoterapisë dhe mund të sjellë deri te vdekja e pacientëve në afat prej disa javësh.

Terapitë ekzistuese janë efektive te 80-90 për qind të fëmijëve me LAL dhe vetëm te 30 për qind e pacientëve të rritur. Në studimin e shkencëtarëve nga 'Memorial Sloan-Kettering Cancer Center', në Nju-Jork, është zbuluar se si qelizat T të sistemit të imunitetit të pacientëve mund të modifikohen në mënyrë që ta arrijnë aftësinë e identifikimit dhe shk­at­ë­rrimit të qelizave të LAL./zhurnalÇ’duhet të pini kur keni Anemi

Mbi miliona njerëz kanë anemi, sipas statistikave të fundit. Anemia është një kusht që lind kur trupi juaj nuk prodhon mjaft qelizat e kuqe të gjakut ose kur nuk qelizat e kuqe nuk kanë mjaftueshëm hemoglobinë brenda tyre.

Vitamina B-12 ose mangësia e hekurit mund të korrigjohet përmes përdorimit të shtojcave dhe medikamente të caktuara. Në raste të lehta, mjeku juaj mund të kërkojë nga ju që të bëjë disa modifikime në dietë për të rritur këto nivele. Ju mund të rrisni futje e vitaminës B-12 dhe hekurit përmes ushqimit dhe pirjes së lëngjeve.

1. Ushqime dhe lëngje që përmbajnë hekur.

Si fillim duhet të bëni diagnostikimin e anemisë dhe nivelit të saj dhe nga se është shkaktuar.
Ushqimet që duhet të hani kur keni mungesë hekuri, kajsia dhe kumbulla të thata janë burime të mira të hekurit. Perime me gjethe jeshile të tilla si spinaq ose përmbajnë hekur mineral. Ju mund të pini lëng nga këto perime për të marrë një dozë të shpejtë të hekurit në lëvizje.

2. Vitamina C në lëngje

Vitamina C është një ujë i shpjegueshëm antioxidant që përdoret për rritjen e sistemit imunitar dhe për të parandaluar dëmtimin qelizor nga radikalet e lira. Vitamina C është përdorur gjithashtu për të rritur thithjen e hekurit në gjak. Lëngje frutash të tilla si lëng molle, lëng portokalli, lëng ananas, lëng mango dhe lëng rrushi duhet të jenë pothuajse të përditshme, dhe asnjëherë me sheqer.

3. Pije me vitaminë B-kompleks

Mangësia e Vitaminës B-12 mund të shkaktojë aneminë të rëndë. Kur nivelet e B-12 janë të ulëta, trupi juaj nuk mund të prodhojë sasinë e duhur të qelizave të kuqe të gjakut. Anemia është shpesh rezultat i pamundësisë për të absorbuar B-12 për shkak të një sëmundje autoimune, megjithatë, ajo gjithashtu mund të zhvillohen nga mos ngrënia e mjaftueshme e vitaminës B-12 përmes burimeve ushqimore. Mjeku juaj mund të ju rekomandojmë që të merrni shtesa B-12. Përveç kësaj, ju mund të pini ose hani vitaminë B-12 nga burimet ushqimore. Drithëra të fortifikuara mëngjes të përmbajë të paktën 25 për qind ose më shumë vitamina B-12, sipas Zyrës së shtojcave ushqimore. Ju mund të shtoni këtë drithëra me një mjaltë ose blerjen B-12 pluhur apo B-kompleks pluhur t’i pini me një lugë mjaltë apo lëng frutash.

4. Pije që duhet t’i shmangni

Mos pini kafe ose çaj me ushqimin tuaj, pasi ata mund të pengojnë absorbimin e hekurit. Përveç kësaj, kalciumi mund të pengojë konsumin tuaj të hekurit.Nëse jeni duke pirë lëngje frutash me hekur, mos pini më pas umështë, pra të mos përzihen. Ndërsa kur merrni qumësht mirë është të përdorni qumësht soje ose orizi.


Sauna ul aftësinë e riprodhimit tek meshkujt

Meshkujt të cilët rregullisht bëjnë sauna kanë cilësi të ulët të spermës së tyre, duke ulur kështu aftësisë riprodhuese. Studiuesit italianë kanë paralajmëruar se dëmtimi mund të zgjasë disa muaj.

Hulumtuesit zbuloi se meshkujt që bënin sauna 15 minuta në ditë, kishin të ulur vlerat e spermës dhe vetëm gjashtë muaj më vonë ata mund të kthehen në normalitet.

Dr Andrew Kramer, një urolog në Universitetin e Maryland Qendra Mjekësore thotë se temperaturat e larta ndikojnë në prodhimin e spermës. Studiuesit zbuluan se gjatë seancave sauna, temperatura e skrotumit tek meshkuj u rrit me për tre gradë Celsius.

Meshkujt që shkojnë në sauna, gjithashtu kanë dallime në ADN-në e spermës së tyre. Hulumtimet e mëparshme kanë treguar se ngrohja nga llaptopi mund të dëmtojë spermatozoidet, që ndikojnë në pjellori, pasi luftojnë për të notuar në vezë.

Akuza se numri i spermës është duke rënë në një shkallë alarmante- deri në 38 për qind në një dekadë, lidhet edhe me dietën dhe mënyrën e jetesës.

Një studim i kohëve të fundit zbuloi se edhe në të rinjtë spanjollë, përqendrimi i spermës ka rënë me një mesatare prej dy për qind në vit dhe së shpejti mund të godasë nivelet ku lindshmëria është komprometuar. Ndërkohë një studim britanik botuar muajin e kaluar gjeti se gati 20 për qind e çifteve kalojnë më shumë se një vit duke u përpjekur për një fëmijë.


Hithrat dhe përdorimi i tyre

Hithra është një bimë, që kohët e fundit ka zënë vend në majat e tregut të mjekësisë popullore. Me këtë bimë, në Anadoll, prej qindra vjetësh bëhet gjellë dhe supa si pihet si çaj. Hithra njihet edhe për ndihmën në funksionim sa më të mirë të veshkave dhe sëmundjeve të tjera reumatike. Populli hithrën e freskët e fërkon pas lëkurës, pasi beson se bën mirë për reumatizmin. Thuhet se flokët që lahen me ujin e zier të hithrës, janë më volumoze dhe të shkëlqyeshme si dhe është armik për zbokthin. Ideja se hithra kuron kancerin e mushkërive dhe prostatën, nuk është konfirmuar mjekësish. Përdorimi i tabletave të hithrës për të ulur shqetësimet e pacientëve vetëm me rritje të prostatës beninj (benign prostatic hyperplasia) është miratuar nga departamenti që merret me përzierjet bimore në Ministrinë e Shëndetësisë së Gjermanisë. Nëse do të dëgjonim specialistët e kësaj teme, substancat efektive që bëjnë pjesë në hithra mund të përdoren si bimë mbrojtëse ndaj kancerit por jo si mjet kurues. Thuhet se kurat e hithrës që bëhen 1 ose 2 herë në vit, kanë një efekt mbrojtës ndaj sëmundjeve dhe rrisin rezistencën e trupit. Nëse vendosni të bëni një kurë të tillë, do ishte e dobishme që të këshilloheni te mjeku ose një specialist i barnave popullore. Qëllimi themelor i kësaj, është që në vend që të gjendet një zgjidhje për sëmundjen, të pengojë vetë krijimin e sëmundjes.

Tek hithra ka një veçori që nuk gjendet në bimët e tjera; ajo është shumë e varur nga kushtet e ambientit. Ajo ndikohet aq shumë nga ekuilibri i mineraleve dhe kripërave, struktura e dheut, përqindja e lagështirës dhe rrezet e diellit, sa që madje edhe hithrat që disa metra larg janë ndryshe nga njëra tjetra përsa i përket brendësisë së tyre. Nëse do na duhej të jepnim një shembull, hithrat që rriten në buzë të murit dhe janë larg dritës në krahasim me ato që rriten nën rrezet e diellit, kanë një përbërje shumë të ndryshme nga njëra tjetra. Të dyja llojet kanë fuqi mjekësore, por për sëmundje të ndryshme.

Por ka edhe nga ato raste kur hithra mund të jetë e dëmshme për shëndetin. Për shkak të ndikimit mbi mitrën dhe disa substancave që përmban, gratë shtatzëne, gratë që janë në menopauzë, pacientët që marrin kimioterapi dhe ata që kanë nivel të ulët glukoze, duhet që qëndrojnë larg hithrës. Dihet gjithashtu se hithra rrit dhe ul efektin e disa lloje ilaçesh. Ashtu siç themi gjithmonë, kur barnat i përdorim me qëllim kurues, duhet ti drejtohemi patjetër një mjeku ose specialisti.

Hithra është një bimë me push djegës dhe hap lulet ndërmjet muajve maj dhe gusht. Ajo rritet në çdo vend të botës dhe ka aq shumë lloje sa hithrat në Evropë nuk u ngjajnë atyre në Azi, Amerikë apo Australi. Pavarësisht se në strukturën bazë janë të njëjta, përqindja e substancave që mbartin është shumë e ndryshme. Vetëm në Anadoll, ka hithra specifike të këtij rajoni. Hithrat që rriten në mënyrë natyrale në oborret e pasme të shtëpive të Safranbollusë, nuk mund ti gjeni në asnjë vend tjetër, pasi përbërja e dheut (tokës) të këtij vendi nuk është në asnjë vend tjetër. Shkaku pse hithra në turqisht quhet “IsIrgan” pra kafshues, vjen nga pushi mbi gjethe. Kur dikush e prek këtë bimë, koka e pushit thyhet dhe nga aty dalin substanca që djegin dhe krijojnë kruajtje në vendin ku është prekur, pra kjo bimë faktikisht nuk të kafshon por të bën tepër pishman që e prek.

Hithrat mund ti hasni buzë rrugëve, në rrëzë të mureve dhe kudo. Hithra përmban vitaminat A, B dhe C, hekur, magnez dhe kalcium. Në sajë të veçorive ushqyese dhe kuruese, edhe fermerët kuajve, kafshëve të qymezit dhe bagëtive, u japin hithra të thara. Ata mendojnë se në këtë mënyrë do të marrin më tepër produkt nga kafshët. Në përfitimin e hithrës përdoren rrënjët, kërcelli, gjethet dhe farat. Gjethet këputen nga kërcelli në muajt prill, qershor kur hapen lulet. Ato thahen në vende me hije dhe me ajër dhe pastaj copëtohen në pjesë të vogla. Rrënjët e hithrave shkulen në pranverë ose në vjeshtë, ato lahen dhe lihen të thahen në vend me hije. Rrënjët e thata më pas thërrmohen dhe konservohen nëpër kavanoz. Nëse hithrën nuk keni ku ta gjeni nëpër ambiente natyrale, atë mund ta blini të freskët nëpër tregjet e fruta-zarzavateve. Kurse farat e tyre mund ti blini nëpër dyqanet ku shiten erëza.

Hithra, sidomos në kuzhinën e Egjeut përdoret si sallatë. Nëse doni të bëni një sallatë të tillë, në fillim hithrën ziheni pak, pasta në një pjatë shtojini kos me hudhër dhe sipër hidhini vaj ulliri. Kjo është një sallatë e shijshme nga Egjeu. Ndërkaq në Anadoll, mund ta gatuani hithrën ashtu si spinaqin. Me të mund të bëhet edhe gjellë edhe byrek. Ata që e përdorin këtë lloj byreku thonë se krahas hithrës, po të përdorni edhe presh, byreku bëhet akoma edhe më i shijshëm.

Nëse hithrën dëshironi ta konsumoni si çaj, atëherë keni dy alternativa. Ju mund të konsumoni çaj rrënje ose çaj fare të hithrës. Kur përdorni çaj rrënjash; 1 lugë çaji me hithër të thërrmuar e zieni në zjarr të ulët në një xhezve me ujë të ftohtë, dhe pasi të jetë zier për 4-5 minuta e lini të bjerë për 5-10 minuta dhe e pini pasi ta keni kulluar. Ndërsa çajin e farave e përgatisni kështu: një lugë fara hithre shtypen pak dhe vlohen me ujë të nxehtë. Për 8-10 minuta mbulohet me kapak dhe lihet të bihen farat. Më pas çaji pihet pasi të jetë kulluar.

Kur blini shampo duhet të keni vënë re edhe shampot me përbërje hithre. Në sektorin e kozmetikës, hithra zë vend kryesisht në prodhimin e shampos. Edhe ju në shtëpi, mund të bëni vetë produkte të mirëmbajtjes së flokëve. Për këtë keni nevojë për 4-6 grusht me hithër të njomë ose të thatë. Gjethet e vëna në një tenxhere me 5 litra ujë, ngrohini në një zjarr të dobët, dhe kullojeni pasi të ketë ndenjur për 5 minuta. Nëse këtë proces doni ta bëni me rrënjë, atëherë dy grusht me rrënjë hithre, hidhini në ujë të ftohtë dhe pas 10-12 orësh ngrohini deri sa uji të jetë gati duke valuar. Pastaj prisni 10 minuta dhe kullojeni. Ky ujë i përgatitur me hithër, do ti bëjë flokët tuaj më të fortë, të shkëlqyeshëm dhe pa zbokth. Këtë ujë mund ta përdori gjithashtu kur ju dhembin këmbët duke i shpëlarë me të.

Në Anglinë e lashtë besohej se hithra rriste prodhimin e qumështit, për këtë arsye përdorej nga nënat me foshnje. Ndërsa amerikanët vendas, në pranverë, kur kishte pak perime, mblidhnin bimët e njoma të hithrës dhe i gatuani. Kurse në Evropën Veriore dhe jugore, ashtu si në të kaluarën, edhe sot, supa e hithrës është një ushqim i preferuar. Edhe në Nepal dhe Indinë e Veriut, hithra është një perime shumë e preferuar. Në ditët tona, në Angli zhvillohen gara me hithrën. Në këtë garë që ndiqet nga mijëra vetë, ai që ha më shumë hithra të njoma dhe të pa gatuara, brenda kohës së përcaktuar fiton garën. Por si vallë ka filluar një garë e tillë? Dy fermerë kishin nisur të grinden si pasojë e hithrave të shumta që kishin mbirë në tokën e tyre. Ndërkohë që mundoheshin të sheshonin tensionin, menduan të bëjnë një garë për ngrënien e kësaj bime dhe duke filluar që nga viti 1986 zhvillohet kjo garë zbavitëse. Për të ngrënë shumë hithra nuk keni nevojë të merrni pjesë në ndonjë garë. Mjafton të konsumoni aq sa nevojitet për shëndetin tuaj./


Probleme me gjuhën? Ja çfarë mund te keni

Gjuha mund te tregoje shume për gjendjen tuaj shëndetësore. Nxirreni atë para pasqyrës dhe shikojeni me kujdes. Ja disa shenja.

Gjuha juaj është e zeze

Gjuha juaj ka ngjyre te erret? Mos mendoni se keni një lloj mukoze, kjo ngjyre krijohet zakonisht pas abuzimit me antiseptike, antibiotike apo duhan. Çfarë duhet bere? Ajo çka ju keni ne dore dhe qe është shume e thjeshte është ta lani atë me furçën e dhëmbëve, por mjeku shpeshherë këshillon edhe një solucion me baze retinoidesh.

Gjuha juaj është e bardhe

Gjuha juaj ka marre një ngjyre te bardhe? Kjo ndodh zakonisht pasi keni kaluar temperature te larte te shkaktuar nga një grip apo rhinopharingit. Megjithatë ka edhe raste kur kjo ndodh nga problemet me tretjen e ushqimit si gastro-enteriti. Lajeni shpesh gjuhen.

Gjuha juaj është me njolla

Ne vende te ndryshme te gjuhës ka njolla te bardha te cilat zhduken kur i kruani? Mund te behet fjale për ndonjë lloj mukoze qe shkaktohet nga kërpudhat e llojit Candida, pas një trajtimi me antibiotike. Mire është qe ne këto raste te flisni me një mjek sepse është paksa e vështirë te shërohet shpejt.

Gjuha juaj ka disa puçrra te vogla

Te shpërndara ne te gjithë gjuhen, këto puçrra janë te bardha dhe anash te kuqe. Kujdes, mos i ngatërroni me kancerin i cili shfaqet si një mase sferike, e forte dhe me reliev.

Gjuha juaj është e mbushur me flluska

Një gjuhe e mbushur me flluska te cilat kur çahen nxjerrin lëng te bardhe, tregon një infeksion nga virusi herres. Ato janë zakonisht te dhimbshme dhe shoqërohen me temperature. Flisni sa me pare me një mjek.


Këshilla se çfarë duhet ngrënë gjatë verës

1. Supa dhe çorba të ftohta

Pjaten kryesore më së miri është që ta filloni me supë apo çorbë të ftohtë nga trangulli, lulelakra apo kungulleshka, e cila jo vetëm që ju freskon, por është edhe shumë e shijshme, e shëndetshme dhe më e rëndësishmja është më pak kalorike. Përveç kësaj, ajo do të ju mbajë të ngopur, prandaj edhe më pas do të hani më pak.

2. Shalqinj dhe pjepër

Shalqinjtë dhe pjepërit janë pemët ideale për humbjen në peshë.
Zvogëlojnë dëshirën për ëmbëlsira, shuajnë etjen, nuk kanë shumë kalori dhe mund të keni qasje në to, gjatë tërë verës.

3. Perime nga grilli

Perimet duhet të jenë domosdoshmërish të pranishme në tryezën tuaj gjatë verës. Pjata ideale ditore duhet të përmbajë perime nga grilli, speca, kungulleshka, domate, karrota.
Perimeve mund ti shtoni pak vaj, mëlmesa të freskëta dhe sipas dëshirës pak kripë.

4. Sallata

Për sallata nuk nevojitet të keni ndonjë recetë të posaçme të cilës duhet ti përmbaheni. Lëreni imagjinatën të lirë dhe përdorni perimet e freskëta të preferuara (sipas dëshirës mund të përdorni edhe pemë), domate, tranguj, speca, lakra…
Hidhini pak uthull, vaj ulliri, por mund ti shtoni edhe djathë të payndyrshëm apo jogurt. Si salcë të lehtë për sallatën tuaj mund të përdorni limon, vaj ulliri dhe mëlmesa të ndryshme të freskëta.

5. Lëngje me pak kalori

Gjatë stinës së verës, kafet, çajrat dhe pijet e gazuara na kënaqin sepse është shumë nxehtë. Megjithatë, duhet ta kemi parasysh që lëngjet trashin, por edhe nuk kënaqin nevojat tona për lëngje, sepse nga lëngjet e ëmbla vetëm do të ju shtohet etja më shumë.
Natyrisht, gjatë verës keni nevojë për sasi më të madhe lëngjesh që të freskoheni, dhe nuk keni dëshirë që të konsumoni vetëm ujë. Zgjedhje e mirë mund të jetë limoni i shtrydhur (por pa shtesa sheqeri) apo nëse dëshironi shije më të ëmbla, mund të bluani në mikserë, pemë sipas dëshirës tuaj (malina, pjeshka, dardha…) dhe ti shtoni akull.

6. Desertë pemësh

Nëse i pelqeni ëmbëlsirat dhe nuk rrini dot sikur edhe nje dite pa ngrene dicka të ëmbël, atëherë vendosni për ëmbëlsira më të shëndetshme.
Propozimet për desertë pemësh me pak kalori janë: malinat, vishnje me akullore (natyrisht me pak kalori), manaferra me pak mjaltë, komposto e ftohtë nga pemë të ndryshme, pjeshka me ajkë…
Po ashtu, mund të përgatitni vet në shtëpi, jogurt të këndshëm pemësh nga jogurti i payndyrshëm dhe pemët e preferuara.

/zhurnal


Mjekra mbron nga dhimbja e fytit dhe kanceri i lëkurës, por ngadalëson edhe plakjen

Mjekrat kanë efekt të dobishëm në shëndet, veprojnë si njëfarëlloj izolatori dhe mbrojnë nga dhimbja e fytit dhe djegiet nga dielli, ndërsa lehtësojnë edhe astmën, të cilën e nxisin grimcat e polenit.

Trendi i mjekrës është kthyer dhe mjekrën e rritur e mbajnë edhe shumë yje hollivudiane, si Ben Affleck, George Clooney, Hugh Jackman dhe Joaquin Phoenix.

Mjekra mbron nga djegiet e diellit dhe kanceri i lëkurës, ka vërtetuar studimi i Universitetit Queensland. Shkencëtarët kanë vërtetuar që mjekra ofron mbrojtje prej 80 deri 95 për qind nga dielli, ndërsa fortësia e mbrojtjes varet nga ajo se sa të gjata dhe dendura janë qimet. Po ashtu rrezet UV tri herë më pak depërtojnë në lëkurën e qimeve të rritura sesa te meshkujt pa mjekër, shkruan “Daily Mail”.

Qimet veprojnë si faktor mbrojtës dhe sa më të dendura që janë, mbrojtja është më e madhe. Por varësisht nga kjo, edhe meshkujve me mjekër u rekomandohet losioni me faktor mbrojtës, ka theksuar dermatologu, dr. Nick Lowe.

Astma. - Meshkujt me astmë, të cilën e shkakton poleni, pohojnë që mustaqet dhe mjekra ua zvogëlojnë simptomat. Mustaqet parandalojnë që grimcat të hyjnë në hundë dhe mushkëri, pohon Carol Walker nga qendra për trikologji në Birmingham.

Disa ekspertë nuk pajtohen me këtë teori, kështu që thonë që mustaqet vetëm përkohësisht mund të mbajnë grimcat. Në rastin më të keq sasitë e mëdha të polenit, të cilat janë grumbulluar mund të nxisin reaksion të rrezikshëm alergjik.

Plakja. - Qimet në fytyrë mbrojnë lëkurën nga kushtet e pafavorshme të motit dhe ngadalësojnë plakjen. Ato parandalojnë humbjen e lagështisë dhe lëkura është vazhdimisht e hidratuar. Nëse aplikoni krem në lëkurën nën qime, lëkura më gjatë do mbajë lagështinë sesa fytyra pa mjekër, pohon dr. Lowe.

Po ashtu meshkujt kanë lëkurë më të trashë sesa femrat, e cila është më rezistuese në dëmtime, ndërsa mjekra i mbron edhe më shumë, ka shtuar ai.

Kolla dhe dhimbja e fytit. - Mjekra e cila shtrihet nëpër qafë krijon shtresë mbrojtëse dhe mban nxehtësinë, ndërsa parandalon kollën dhe dhimbjen e fytit. Qimet veprojnë si izolator i llojit të vet dhe ndihmojnë gjatë muajve të ftohtë, ka shtuar Walker.


Zbuteni dhimbjen në muskuj!

Nëse pas një kohe të gjatë të aktiviteteve të reduktuara ose të ndërprera plotësisht, filloni që të ushtroni në mënyrë intensive dhe nëse nuk jeni parapërgatitur, dhimbja në muskuj do të jetë e pashmangshme.

Pothuajse nuk ekziston ndonjë person që nuk e ka përjetuar një gjë të tillë, ndërsa ju kujtohet mirë që të nesërmen nuk kanë mundur të dalin nga shtrati ose që me mund të madh i kanë kryer edhe detyrat më të lehta të përditshme. Për ta zbutur dhimbjen dhe për ta aftësuar trupin për ushtrime të reja, duhet t'i merrni disa masa të caktuara. Një prej tyre është që menjëherë pas ushtrimeve të pini sa më shumë ujë, për ta shmangur dehidrimin dhe për të mos i lënë muskujt pa rrjedhje të mjaftueshme të gjakut.

Konsumoni vitaminë e, minerale, magnez, zink dhe kalium, ndërsa menjëherë pas ushtrimeve mund ta përdorni edhe një tabletë kundër dhimbjeve.

Nëse dhimbja nuk është tepër e fortë, ndihmon edhe masazhi, por vetëm 12 orë pas ushtrimeve, e jo menjëherë kur trupi është i ngrohurAlergjitë e pranverës

Çfarë i shkakton alergjitë e pranverës?

Grimcat e imëta të cilat barten nga pemët, bari – poleni, janë faktorët më të shpeshtë të alergjisë së pranverës. Kur grimcat e polenit arrijnë në hundën e personit alergjik, sistemi imunitar i njeh si sulm në organizëm. Për këtë krijohen antitrupat të cilat sulmojnë alergjenët, gjë që shpie në lirimin e histaminës në gjak, që është shkaktari i parë i reaksioneve alergjike siç janë: rrjedhja e hundës, kruajtja e syve dhe simptomat e tjera.

Si t’i parandaloni alergjitë?

Është shumë e vështirë t’i parandaloni alergjitë e pranverës, megjithatë, me disa këshilla mund t’i zvogëloni simptomat:
1. Qëndroni në shtëpi kur niveli i polenit në ajër është i lartë – gjatë orëve të paradites dhe mbyllni dyert dhe dritaret në mënyrë që të parandaloni grimcat e polenit të hyjnë në shtëpinë tuaj.
2. Kujdesuni rreth higjienës së shtëpisë. Thithni pluhurin me fshesën me korrent, minimumi dy herë në javë dhe pastroni pluhurin imtësisht.
3. Pas shëtitjes pranverore në natyrë, zhvishuni, bëni dush dhe lani flokët.

Aktivitetet fizike për moshat fëminore, domosdoshmëri

Me ardhjen e stinës së pranverës dhe ngrohjen e motit krijohen dhe kushtet e përshtatshme për fëmijët që të kryejnë aktivitet fizik. Mjekët apelojnë për prinderit te nxjerrin fëmijët në ambiente te hapura për të kryer sa më shumë aktivitet fizik, duke u kujdesur edhe për mbrojtjen e tyre nga virozat.

Specialistët e shëndetësisë inkurajojnë edhe të gjitha strukturat shkollore e parashkollore për më shumë aktivitet fizik të moshave fëminore, pasi obeziteti te fëmijët është një problem madhor. "Aktiviteti fizik nuk duhet të shihet si luks, por si një domosdoshmëri. Aktiviteti fizik nuk është thjesht një çështje e shëndetit publik, por është mirëqënie dhe investim në brezat e ardhshëm", thotë specialistët e promocionit.

Aktiviteti fizik i rregullt, sipas tyre, është mjet i rëndësishëm për përmirësimin e shëndetit fizik e mendor, si dhe zvogëlon shumë rrezikun për sëmundjet kronike të njerëzve.

Sipas të dhënave nga Instituti i Shëndetit Publik të Shqipërisë, nivelet e mbipeshës dhe obezitetit rriten ndjeshëm me moshën. Kështu tek moshat 15-19 vjeç, mbipesha dhe obeziteti është në nivelin 7,9 %, tek moshat 20-29 vjeç është 22,8 %, moshat 30-39 vjeç është 49 %, dhe në moshat 40-49 vjeç, 63%, transmeton BW.

Mbipesha dhe obeziteti janë në nivele më të larta në zonat rurale, edhe pse pa ndonjë ndryshim sinjifikativ mes tyre. Kështu, sipas të dhënave, në zonat urbane, obezitetit dhe mbipesha është në nivelin 38,6% dhe në rurale është 39,8%./koha/kohaislame


Lëngu i qepës dhe mjalti, më efektiv se penicilina

Dy studentë nga Shkolla e Lartë Konia Güventaş, kanë ekzaminuar efektet e lëngut të qepës dhe përzierjes së mjaltës për infeksionet në fyt. Ata e dëshmuan këtë në një projekt shkencor. Projekti, i kryer nën konsultimin e mësuesve zgjati 4 muaj.

Ndërkohë studentët janë shprehur se rezultatet ishin të mahnitshme, dhe se kjo përzierje ka treguar efekt shumë më të madh se sulmi ndaj bakterieve me penicilinë.

Të dy studentët të cilët kanë marrë pjesë në projekt hulumtues që mbështet shkenctarët, kanë fituar çmimin më të lartë të konkursit, duke u bërë temë e mediave turke.

Edhe më herët ka pasur studime që lëngu i qepës gjatë përzierjes me mjaltë është “antibiotik natyral”, por asnjëherë deri më tani kjo nuk është dëshmuar shkenctarisht në ndonjë kongres.

Ndërsa për personat që duan ta provojnë këtë ilaç për dhimbjet e fytit, procedura është e thjeshtë.

Qepa qërohet dhe i hapet një vrimë në mes, në të futet mjalti, dhe më pas lihet disa çaste derisa ai të shpërndahet në të gjitha fletëzat e saj. Më pas, ajo shtrydhet dhe lëngu i fituar pihet.

Kjo procedurë duhet të zgjasë derisa të vërehet shërimi, dhe duhet të aplikohet një herë në ditë


Dobitë e zgjimit në mëngjes

Allahu i Madhëruar në Kuranin e shenjte thotë:

“Fale namazin kur zbret (nga zeniti) dielli, e deri në errësirën e natës dhe duke bërë lutjen (namazin) e agimit. Vërtet, lutja e agimit është e përcjellur.”(El-Isra 78)

Islami i inkurojanon muslimanin që të flejë herët në mbrëmje dhe të zgjohet herët në mëngjes.

Pejgamberi, Muhamedi alejhi selam ka thënë: “Umetit (popullit) tim i është dhënë bereqeti në mëngjes”. Ai, gjithashtu ka thënë: “Dy rekate të namazit të sabahut, janë më të mira se dynjaja dhe çka ka në të”, dhe “Mos u mblidhni pas namazit të jacisë veçse nëse mblidheni për të mësuar dijen”.

Dobitë shëndetësore që i përfiton njeriu me zgjimin në mëngjes janë:

Në kohën e agimit të mëngjesit, Gazi i ozonit O3 është në përqindje më të lartë dhe më pas pakësohet derisa të lind dielli. Ky gaz ka ndikim tepër të fuqishëm në sistemin nervor, duke aktivizuar punën mendore e fizike, dhe duke i dhënë një kthjelltësi dhe freski që nuk e ka gjatë gjithë ditës, e as gjatë natës.
Kur njeriu merr frymë në agimin e mëngjesit gjen një kënaqësi dhe gjallëri që nuk e gjen në asnjë pjesë të ditës dhe të natës.

Rrezet e Diellit gjatë lindjes së tij janë afër ngjyrës së kuqe, dhe kjo ngjyrë ndikon pozitivisht në sistemin nervor, duke larguar përgjumjen dhe duke nxitur lëvizjen, ndërsa rrezet ultra vjollcë, të cilat në sasi janë tepër të dendura gjatë lindjes së Diellit, nxisin lëkurën që të prodhojë vitaminë D.

Zgjimi në mëngjes largon gjumin e gjatë. Është zbuluar se ai njeri i cili fle me orë të gjata në gjumë, rrezikon të preket nga sëmundjet e zemrës, sepse gjumi nuk është përveçse qetësues, e nëse zgjatë më shumë se ç’duhet i shkatërron yndyrnat në gjak. Kjo është edhe një prej dobive nga ku përfitojnë besimtarët të cilët zgjohen herët në mëngjes.

Shkencërisht është e vërtetuar se përqindja më e lartë e kortizonit në gjak, lëndë magjike e cila i shton trupit gjallërinë dhe energjinë e nevojshme, është në kohën e mëngjesit

Dhëmbë të prishur, njihuni me pijet që i shkatërrojnë

Konsumimi i pijeve të ëmbla mund të rrisë me 46% numrin e dhëmbëve të prekura nga kariet, sidomos mes fëmijëve dhe të rinjve.

Fëmijët dhe të rinjtë që pinë lëngje me sheqer, si ato me gaz, apo lënge frutash të ambalazhuara rrezikojnë rëndë shëndetin e dhëmbëve të tyre, në raport me ata persona që nuk i preferojnë këto pije, citon noa.

Ky rezultat u arrit, pasi u mbajtën në vëzhgim 16 800 të rinj, mes moshës 5 dhe 16 vjeçare, ku u vu re se 56% e tyre pinin të paktën një pije të tillë në ditë, ku u vu re se në 46% të tyre dhëmbët ishin më të prishur, kishte dhëmbë të rënë dhe me karie.

Sipas Armfield, problemi i karieve në dhëmbë çon edhe në probleme që lidhen me kushtet fizike, shëndetësore apo sociale të njeriut


Dëmet e rritjes së thonjëve

Dobia e thonjëve është që të mbrojnë majat e gishtërinjëve dhe të rrisin efektivitetin e tyre gjatë prekjes dhe kontaktit me gjëra. Pjesa e rritur e thoit, e cila tejkalon gishtin, është e padobishme dhe nuk ka kurrfarë vlere, madje kjo është shumë e dëmshme në disa aspekte.

Kur zgjaten thonjët krijohen hapsira poshtë tyre dhe këto janë vëndë shumë të përshtatshme për t’u grumbulluar ndyrësirat, mikrobet dhe parazitet e ndryshëm që shkaktojnë sëmundje. Por jo vetem kjo, ato vende janë shumë të përshtatshme që të shërbejnë edhe si inkubatorë për bakterë të ndryshëm dhe pastaj të përcillen sëmundje të ndryshme te personat me të cilët ka kontakt njëriu që rrit thonjët.

Thonjët e zgjatur vështirësojnë kryerjen e shumë punëve të cilat janë të përditshme në jeten e çdo individi, si kapja dhe prekja e gjërave, në punët shtëpiake, femrat posaçerisht ballafaqohen me vështirësi të shumta gjatë kryerjes së punëve të përditshme shtëpiake.

Thonjët janë të dëmshëm edhe në raport me të tjerët, pasi duke qënë të gjatë u ngjasojnë kthetrave dhe mund të lëndojmë tjetrin gjatë levizjeve të shpejta dhe të pakontrolluara, madje mund të lëndohet edhe vetë personi nga një pakujdesshmëri, tregon femina.

Rritja e thonjëve shkakton dëme edhe te vetë thonjët, sikurse thyerja dhe çarja e tyre kur kanë kontakte me objekte të ngurta. Pastaj si shkak i rritjes së tyre ato mund të trashen, të ndryshojnë formen, dhe shumë dëme të tjera.


• Kur duhet të dyshojmë në infarkt !?


• Kur duhet të dyshojmë në infarkt !?


Për fat të keq, nuk ka shenja të sigurta të cilat do të përcaktonin sulmin në zemër. Do t’i përmendim vetëm simptomat më të shpeshta të cilat do të na bëjnë që të dyshojmë si dhe do ta shtyjnë të sëmurin ose rrethin që të kërkoj ndihmë mjekësore:

* Dhimbja në gjoks . Pacienti shpesh e përshkruan si ‘shtypje’’ ose ‘shtrëngim’. Mund të zgjerohet majtas (rrallë djathtas) në krah, dorë, qafë dhe fytyrë. Disa të sëmurë e ndiejnë dhembjen në pjesën e sipërme të barkut.
* Lëkura e zbehtë dhe e mbuluar me djersë.
* Mundimi dhe vjellja. Është me rëndësi të dihet se nuk do të thotë që të gjitha këto simptome të jenë prezente. Kështu që është i mundshëm edhe infarkti pa dhimbje. Gjithashtu këto ankesa mund të lajmërohen edhe te sëmundjet dhe gjendjet tjera të rënda.

• Veprimet

* I sëmuri duhet të rri i qetë, më së miri në pozitë gjysmë të ulur. Mos e lejoni të ecë ose ndonjë ngarkesë fizike.
Tabletat Aspirin ose Andol, grimcoje dhe i jepni të sëmurit. Personat të cilët ankojnë nga angina pectoris duhet të marrin terapinë e rëndomtë - Niroglicerin (Angised) ose Tinidil nën gjuhë.
* Thirrni ndihmën e shpejtë mjekësore ose transportoni të sëmurin sa më parë në spital.
* Nëse pacienti ka humbur vetëdijen, kontrolloni frymëmarrjen dhe qarkullimin dhe sipas nevojës filloni masat reanimuese (ringjallejn kardio-pulmonare).
* Pacienti duhet të kollitet me qëllim.
Frymëmarrje thellë duhet të merret para çdo kolle, dhe kollitja duhet të jenë thella dhe të zgjatura, si kur nxjerrim pështymë nga thellësia brenda gjoksit.

__________________________________________


Ujë i ngrohtë me limon – Dobitë shëndetësore

Uje i Ngrohte Me Limon – Dobitë shëndetësore

1. Forco imunitetin tuaj
Limoni është i pasur me Vitaminë C dhe potas. Të gjithë e dimë se Vitamina C është shumë e mirë për të luftuar ftohjet dhe gripat dhe potasa stimulon funksionet e trurit dhe nervave dhe ndihmon në kontrollimin e presionit të gjakut.
2. Balanco nivelet e pH-s
Në besoni limoni është vërtetë një ushqim tejet alkalin. Po, ata janë acidik në vetvete, por brenda në trupin tonë janë alkaline (acidi citrik nuk krijon aciditet në trup pasi të metabolizohet). Ashtu si ata që ndjekin shëndetin e mirë tregojnë, një trup alkaline vërtetë është çelësi drejt shëndetit të mirë.
3. Ndihmon për humbje peshe
Limonët janë gjithashtu të pasur me fibër pectin, që ndihmojnë për të luftuar dëshirën për të ngrënë (nuk do të thuash më “po më hahet diçka”). Gjithashtu është parë në disa studime që njerëzit që mbajnë një dietë më alkaline humbin peshë më shpejt. Dhe tjetra është se kur e fillon ditën mbarë është më lehtë që të bësh zgjedhjet e duhura më vonë gjatë ditës.
4. Ndihmon tretjen
Uji i ngrohët shërben për të stimuluar traktin gastroinestinal dhe peristalsis – valët e kontraktimeve të muskujve brenda mureve të zorrëve që shërbejnë për të lëvizur gjërat. Limonët dhe limes janë gjithashtu të pasur me vitamina dhe minerale dhe ndihmojnë në lirimin e ama, toksinë në traktin e tretjes.
5. Shërben si diuretik natural
Lëngu i limonit ndihmon në nxjerrjen jashtë të materieve të padëshiruara për shkak se limoni shton urinimin dhe kështu materiet toksike lirohen me një shpejtësi dhe përqindje më të madhe e kështu duke ndihmuar që trakti urinar të jetë i shëndetshëm.
6. Lëkurë të pastër
Vitamina C ndihmon në zvogëlimin e rrudhave dhe shenjave. Uji me limon largon helmet nga gjaku e kjo ndihmon që gjithashtu të kesh lëkurë të pastër.
7. Hidtraton sistemin limfatik
Kjo gotë e mirësisë ndihmon që të filloni ditën i hidratuar, që ndihmon në parandalimin e dehidratimit dhe lodhjes adrenale. Kur trupi dehidrohet, apo thellë dehidrohet (plogështi adrenale) nuk mund ti kryej të gjitha funksionet e tij, e kjo shpien në mbledhje të helmeve (materieve toksike), stres, kapsllëk, e kështu me radhë. Gjëndrat adrenale janë dy gjëndra që ndodhen mbi veshka dhe së bashku me tiroidet tua krijojnë energji. Ato gjithashtu lirojnë hormone të rëndësishme duke përfshirë këtu edhe aldosteronin. Aldosteroni është hormon i liruar nga gjëndrat adrenale që rregullojnë nivelet e ujit dhe koncentrimin e mineraleve si sodiumi në trupin tuaj, kështu duke ju ndihmuar të jeni i hidratuar. Adrenalet janë gjithashtu përgjegjëse për rregullimin e përgjigjes ndaj stresit. Kështu që nuk vërtetë nuk ke pse mos ta marrësh seriozisht gjendjen e thellë dehidratimi.
Me vetëm adoptim të kësaj praktike të pirjes së uje te ngrohtë me limon në mëngjes për vetëm një muaj mundet në mënyrë radikale të ndryshoj përvojën tuaj ditore. Mos u habit nëse fillon ta shikosh mëngjesin në një tjetër këndvështrim.
Ashtu si thamë, receta është fare e thjeshtë – një gotë apo filxhan (jo i vluar) me ujë të ngrohtë dhe lëng nga gjysma e limonit.
Në komentet më poshtë na trego se cila nga këto dobi që përmendëm më sipër do ju shtyn të provoni këtë ritual. Apo nëse veç e përdor këtë ritual, tregona cilat dobi i ke vërejt deri tash?/


7 gjëra që nuk duhet ti bëni menjëherë pas buke

Mos ecni
Ecja pengon në tretjen e ushqimeve.

Mos flini
Gjithashtu pengon në tretjen e ushqimeve.

Mos bëni banjë 
Kjo bën që gjaku të qarkullojë më shumë nëpër duar, këmbë dhe trup se sa në stomak. Dobëson sistemin tretës.

Mos hani fruta 
Kjo shkakton fryrje të stomakut. Frutat është mirë të hahen para buke sepse kjo ndikon për mirë në tretjen e tyre.

Mos pini çaj
Gjethet e çajit përmbajnë acid që ndikon negativisht për tretjen e proteinave (megjithëse këtu varet çfarë çaji përdorni, kjo këshillë më shumë është për të ashtuquajturin çajin kinez).

Mos e lironi rripin 
Mund të shkaktoj bllokim apo ngatërrim të zorrëve.

Mos pini cigare 
Megjithëse nuk duhet të pini asnjëherë cigare të paktën mos e bëni këtë menjëherë pas buke pasi një cigare pas buke ka dëmin e dhjetë cigareve të pira më vonë./zhrunal/kohaislame

Prerja e thonjve pengon përhapjen e lisë

Revista gjermane “Mjekësia sot” i porosit prindërit që t’ua presin thonjtë fëmijëve të tyre, për ti mbrojtur nga dhia e dhenve.

Sipas ekspertëve, kruajtja e lëkurës me thonj dhe kafshimi i thonjve me dhëmbë, është një nga mënyrat me të cilat përhapet lia e dhenve.

Rreth prerjes së thonjëve Imam Neveviu ne shpjegimin e Sahih Muslimit kur ka ardhur tek hadithi qe permend prerjen e thonjve ka thene ne komentin e tij:

"Eshte e pelqyeshme qe te fillohet me duart perpara kembeve, e fillon me gishtin tregues te dores se djathte, me pas me gishtin e mesit, me pas me gishtin e parafundit, me pas me gishtin e vogel dhe pastaj kthehesh tek gishti i madh. Pastaj me doren e majte e fillon me gishtin e vogel deri tek i madhi. Pastaj fillon me kemben e djatjte duke e nisur nga gishti i vogel i saj dhe duke e perfunduar me gishtin e vogel te kembes se majte sipas radhes. Allahu e din me se miri".


• Agjerimi, Lukthi dhe Zorret !?

Mjeku Musliman
• Agjerimi, Lukthi dhe Zorret !?*Lukthi
Lukthi shfrytëzon kohën e agjërimit për tu pastruar vetveten nga papastërtitë e grumbulluara për të bërë të mundur një tretje më efiçiente. Kur rri pa ngrënë stomaku është në pritje të ushqimit dhe sekreton acid vazhdimisht, gjë që është e dëmshme. Personi që agjëron e di që nuk do të hajë deri në iftar dhe truri nuk nxit sekrecionet e stomakut. Kjo mënyrë pengon mos dëmtimin e lukthit, pra ai pushon dhe nuk grumbullohet acid tretës.

*Zorrët
Trupi dhe organet e sistemit tretës duhet të punojnë vazhdimisht, pa pushim. Edhe zorrët e shfrytëzojnë këtë kohë për të pastruar vetën nga papastërtitë. Zorrët, kanë një periudhe pushimi persa i përket sekrecionit të lëngjeve si dhe ulet ritmi i punës i muskujve. 

Pllakat Pajerit që ndodhen në zorrë, nën endodermë janë pjesë e sistemit mbrojtës, gjatë agjërimit bëhet revizionimi mbi to dhe njeriu bëhet më i qëndrueshëm ndaj sëmundjeve që kalojnë në sistemin tretës. Gjatë Ramazanit eliminohen toksinat (helmet) nga trupi. Dr. Dewey, Dr. Guelpa, Dr. Frumusan, Dr. Pauchet; janë disa nga mjekët që kanë kryer kërkime mbi agjërimin dhe kanë përdorur agjërimin më kohë të gjatë dhe të shkurtër për trajtimin e pacientëve të vet. 

Dr. Dewey këshillon pacientët e vet dhe njerëzit e shëndetshëm: “Hani 2 herë (vaktë) në ditë”. Prof. Dr. Pauchet i këshillon pacientët që do të operohen, të agjërojnë para dhe pas operacionit, për të ulur në minimum rreziqet e operacionit dhe që të shpejtojnë mbylljen e plagës.

__________________________________________

Dushi përmirëson memorien e fëmijës

Se fëmija juaj ndjehet më mirë dhe mban aromë më të këndshme pas një dushi të nxehtë, këtë sigurisht e dini. Por, ajo që sigurisht nuk e keni ditur është se një dush i nxehtë e bën fëmijën tuaj edhe më të mprehtë.

Studimet kanë treguar se një larje e shpejtë ndihmon organizmin të lëshojë endorfinat, hormone të cilat rrisin fuqinë e trurit të fëmijës tuaj.Andaj, herën e ardhshme kur fëmija juaj “të harrojë” ta vendosë pallton e tij në varëse ose ndonjë gjë më serioze, përdoreni këtë metodë dhe dërgojeni atë drejtë në dush.


Frutat e malit mbrojnë trurin

Ngrënia e vazhdueshme e frutave të malit mund të pengojë plakjen e trurit të njeriut.

Studimet e bëra në minj eksperimental, të publikuara në konferencën e Experimental Biology, kanë hulumtuar efektin e frutave të malit në mbrojtjen e njeriut nga plakja.

Minjtë kanë konsumuar ushqimet e pasura me boronica ose dredhëza për dy muaj. Më pas shkencëtarët kanë përcjellë ndryshimet neurokimike të trurit të tyre dhe kanë vlerësuar nëse ushqimi i konsumuar ka penguar grumbullimin e lëndëve toksike në tru, të cilat ndikojnë në plakje.

Autorët e studimit shpjegojnë se sëmundjet si Parkinsoni dhe Alzheimeri ndodhnin pikërisht si pasojë e grumbullimit të proteinave toksike në tru.

Frutat e malit nxisin disa procese përmes të cilave pengohet grumbullimi i këtyre lëndëve të dëmshme me kalimin e viteve.kohaislame

Një psikologe turke porosit që fëmijët nën dy vjeç të mos lihen para televizorit

Psikologia turke Ozxhe Hoshxhur, i këshillon prindërit që të mos i lejojnë fëmijët e tyre nën moshën dy vjeç që të shohin televizor, pasi sipas saj, kjo rrit mundësinë e prekjes së tyre nga autizmi.

Hoshxhur thotë se disa familje i vendosin foshnjat e tyre para televizorit për orë të tëra, për të evituar të qarat e tyre të shpeshta. Ajo thotë se foshnjat nën dy vjeç që qëndrojnë shumë gjatë para televizorit, mund të preken nga autizmi.
Sipas saj, foshnjat nën dy vjeç, fokusohen shumë pas ndërverprimit të ngjyrave të ndryshme të ekranit, gjë e cila ua lodh trurin më shumë se duhet në këtë fazë delikate. Ajo thotë se në këtë rast, kemi sindroma të një komunikimi të dobët me sy, shpërqendrim mendor dhe dështim në ndërtimin e marrëdhënieve sociale me ambientin përreth. Në fund të intervistës së saj, ajo shtoi se marrëdhëniet mes televizorit dhe autizmit, kanë nxjerrë një term shkencor të ri të cilin shkencëtarët e quajnë “Autizmi i televizorit”, kjo, edhe pse nuk është provuar shkencërisht lidhja shkakore mes tyre. /a.online/kohaislame


Kivi ul yndyrat në gjak

Konsumimi i përditshëm i kivit mund të ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak dhe kështu të parandalojë problemet e zemrës.

Studiuesit amerikanë kishin analizuar dhjetëra persona me nivelë të lartë të yndyrës në gjak, të cilëve më pas u është dhënë të konsumojnë kivi. Sipas rezultateve, ngrënia e dy frutave në ditë ul nivelin e kolesterolit të keq në gjak, LDL-kolesterolit, dhe rrit nivelin e atij të mirë, HDL-kolesterolit.

Efekti i kësaj frute në shëndetin e zemrës u vishet kryesisht antioksiduesve, të cilat pengojnë proceset e oksidimit që çojnë në probleme kardiovaskulare. Për të arritur efektin maksimal, kivi duhet të konsumohet së paku tetë javë.

Kivi po ashtu është i pasur me shumë vitamina, në mesin e të cilave vitaminë C dhe E.kohaislame

Pagjumësia përkeqëson zemrën

Njerëzit të cilët vuajnë nga pagjumësia mund të kenë probleme me zemër, ka treguar një studim kanadez.

Në studimin e realizuar në Universitetin e Montrealit, është krahasuar shtypja e gjakut te personat të cilët kanë probleme me pagjumësinë dhe tek ata të cilët flenë normalisht.

Rezultatet kanë treguar se personat që vuajnë nga pagjumësia kanë dukshëm shtypje më të lartë të gjakut.

Autorët e studimit thonë se gjatë gjumit zemra zakonisht pushon dhe vjen deri te ulja e shtypjes së gjakut, ndërsa në rast të pagjumësisë rritet shtypja e gjakut, kështu që në afat më të gjatë kohor shtohet edhe rreziku për sëmundjet tjera të sistemit kardiovaskular./kohaislame

Mango dhe dobitë e saj

Mango. Vendlindja e kësaj peme është India, është e përhapur në tërë botën dhe është një fryt i cili ka fituar cilësinë e të qenit mbretëreshë e frutave tropike. Aroma e këndshme që përhapet pasi të prehet bëri që mangoja të jetë e preferuar në mbarë botën. Në ditën e sotme mangoja më së shumti kultivohet në Amerikën e mesme dhe jugore dhe në Afrikë. Pema e mangos mund të arri në një lartësi prej 35-40 metrash dhe është një pemë jetëgjatë. Sipas disa të dhënave janë gjetur pemët 300 vjeçare që ende japin fruta. Fletët e pemës së mangos që është e gjelbër përjetshme, në fillim janë të ngjyrë portokalli dhe rozë, më pas ngjyra bëhet e kuqe e mbylltë dhe në fund merr një ngjyrë të gjelbër të mbylltë. Lulet e pemës së mangos kanë një aromë të theksuar që i ngjanë zambakëve. Sipas llojeve edhe frutat piqen për 3-6 muaj. Në pjesën e brendshme të çdo fryti gjendet një kore e cila mbron farën.

Mango me mijëra vjet kultivohet në Azinë jugore dhe lindore. Pema kaloi prej Azisë në Afrikën lindore dhe gjatë historisë ka filluar të kultivohet në gjitha vendet me klimë të përshtatshme për kultivim. 1/3 e prodhimit botëror të mangos bëhet në Indi. Edhe pse India duket si prodhuesi i parë në botë, ajo mangon e prodhuar e konsumon në tregun e saj të brendshëm dhe nuk merr pjesë në tregtinë botërore. Sipas të dhënave të Kombeve të Bashkuara dhe Organizatës Botërore të Ushqimit dhe Bujqësisë, Indinë në prodhimin e mangos e pasojnë Kina, Tajlandi, Indonezia, Meksika, Pakistani dhe Brazili. Zonat më të përshtatshme për kultivimin e pemës së mangos, e cila është e rezistueshme ndaj temperaturave të larta dhe thatësirës, në Turqi janë zona e Detit Mesdhe, pra Antalja, Alania, Mersini. Ndërsa në Evropë mangoja kultivohet në Spanjë. Mangoja kultivohet edhe në Australi.

Aroma dhe shija e mangos ndryshon nga lloji. Disa mangon e krahasojnë me kumbulla, disa me avokado e disa të tjerë me pjepër. Parë në përgjithësi mangoja ka shije të ëmbël. Mund të konsumohet e freskët, në ujë me kripë ose të skuqur. Gjatë konsumit si të freskët lëvoren e mangos nuk duhet ta hani, sepse është e trashë dhe e hidhur. Ngrënia e lëvores së mangos tek disa persona mund të shkaktoj reaksion alergjik në buzë, gjuhë dhe mishin e dhëmbëve.

Alergjia që shkakton mangoja tek disa persona lidhet për materiet kimike që përmbajnë lëvorja dhe lëngu. Këto materie kimike gjenden edhe tek dredhka helmuese dhe në valanidh helmues. Në këtë materie kimike helmuese haset edhe në trungun dhe fletët e mangos. Për këtë arsye është e rrezikshme që shtazët të ushqehen me fletët e mangos. Në zonat ku ka shumë pemë të mangos, si shembull në Havai, rastet e sëmundjeve alergjike janë të shumta dhe pema e mangos gjendet në krye të alergjenëve.

Mangon fillimisht duhet pastruar. Fara e frytit të mangos që gjendet në mes është e lidhur ngushtë me frytin. Mangon duhet prerë sa më afër farës, pasi të keni larguar farën zhvisheni lëvoren dhe preni në kube. Frutat e mangos shumë të pjekura zhvishen me lehtësi sikurse banania. Metoda tjetër e të ngrënit të mangos është pasi të keni prerë mangon në dysh dhe larguar farën pa e zhveshur mund ta preni me thikë duke patur kujdes të mos e preni lëvoren dhe ta nxirrni me lugë. Frutat e mangos mund ti konsumoni të freskëta ose në sallatë frutash, lëngun e mangos mund ta pini, ndërsa tortat mund ti dekoroni me të. Duhet të themi se akullorja e mangos dhe sosi janë të pëlqyera pothuajse në gjithë botën. Nëse mangot që keni blerë nuk janë të pjekura ende, atëherë mbështillni me letër dhe vendosni në kuti të letrës. Mangot e pjekura mund ti ruani në një kuti plastike në frigoriferë për 3-4 ditë.

Përdorimi i mangos është mjaftë i përhapur në kuzhinat botërore. Frutat e pjekura dhe të papjekura zënë vend të gjerë në kuzhinat botërore. Si shembull mund të përmendim kuzhinën indiane ku mangot e pjekura u shtohen melmesave indiane. Një pije freskuese verore që prodhohet nga mangoja në Azinë jugore është mjaftë e preferuar. Një pije tjetër që prodhohet prej frutave të pjekura të mangos, sheqerit dhe qumështit në Azinë jugore konsumohet me oriz dhe bukë. Ndërkaq frutat e thara të mangos të prera në formë të shiritave eksportohen në vende të ndryshme të botës. Në Amerikën e mesme mangoja e gjelbër konsumohet me kripë, uthull, piper të zi e sose të ndryshme. Në disa vende të Azisë jug-lindore mangoja konservohet me sos të peshkut dhe uthull orizi. Mangot e gjelbër përdoret si sallat e mangos së bashku me soset e karkalecave të detit dhe peshkut. Pa marr parasysh se si konsumohet mangoja është një fryt mjaftë i pëlqyer.

Ndërsa në disa vende pema e mangos mbillet pranë rrugës si bimë dekoruese. Mangoja është fryti kombëtar i Indisë, Pakistanit dhe Filipineve, ndërsa pema e mangos është simboli kombëtar i Bangaladeshit.

Dobitë e mangos.

Në saje të vitaminave që përmban fryti i mangos është i dobishëm për sistemin nervor, lëkurë dhe flokët. Pasi që përmban vitaminat A, C, E së bashku me hekur dhe kalium mangoja ndihmon në sistemin e tretjes. Është i dobishëm edhe për veshkë pastron gjakun dhe përmban acide të nevojshme për organizmin.

Pija e përgatitur nga mangoja e pjekur në hi të nxehtë që përzihet me ujë dhe sheqer është e dobishme për kurimin e disa sëmundjeve. Kjo pije parandalon humbjen e kripërave dhe hekurit nga organizmi gjatë muajve të verës.


Mos i neglizhoni kontrollet e fëmijës te mjeku

Fëmijët të cilët kanë munguar në më shumë se gjysmën e vizitave të rekomanduara kontrolluese kanë pasur rrezik dyfish më të madh për t’u shtruar në spital se sa fëmijët të cilët i kanë kryer shumicën e vizitave.

Ky është përfundimi i një studimi të publikuar së fundi në revistën shkencore American Journal of Managed Care, e që ka përfshirë më shumë se 20 mijë fëmijë.

Studimi nxjerrë në pah edhe se fëmijët me astma dhe probleme të zemrës ishin edhe më të prirë të shtrohen në spital kur vizitat nuk kanë qenë të rregullta. Në fakt, fëmijët me sëmundje kronike, që kanë humbur më shumë se gjysmën e vizitave të rekomanduara, kanë pasur tre herë rrezik më të shtuar të hospitalizohen, krahasuar me fëmijët kronik që i kanë ndjekur vizitat me rregull.

“Vizitat kontrolluese janë të rëndësishme pasi përmes tyre fëmijët marrin imunizimet parandaluese dhe zhvillojnë një raport me mjekun. Këto vizita u lejojnë atyre të identifikojnë problemet e hershme dhe ndihmojnë menaxhimin e tyre, ashtu që fëmijët janë më pak të prirë të përfundojnë në spital”, ka thënë autori i studimit, Jeffrey Tom.kohaislame


Farat e lirit forcojnë kockat

Vaji i nxjerrë nga farat e lirit mund të ndihmojë në forcimin e eshtrave duke parandaluar kështu problemet si osteoporoza.

Studimet e mëhershme kanë vërtetuar efektin e lirit në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe qarkullimit të gjakut, por së fundi del në pah se ato ndihmojnë edhe në forcimin eshtrave.

Studiuesit nga Universiteti i Kajros kanë vërejtur se grupi që ka konsumuar vaj të lirit ka pasur një dendësi më të lartë të eshtrave krahasuar me grupin referent. Ata mendojnë se përbërësit e vajit të lirit forcojnë eshtrat duke penguar “shkrirjen” e tyre.kohaislame


Probiotikë për imunitet më të fortë

Konsumimi i produkteve të qumështit të cilët përmbajnë probiotikë, ndihmon në forcimin e imunitetit.

Bakteret probiotike shpesh përdoren për të rregulluar sistemin tretës, pasi kthejnë bakteret e mira të shkatërruara gjatë ndonjë helmimi, por ato ndihmojnë edhe në forcimin e imunitetit.

Studimet kanë treguar se bakteret e grupit Lactobacillus acidophilus dhe Lactobacillus rhamnosus, ndihmojnë organizmin të krijojë më shumë qeliza mbrojtëse, të cilat më pas janë në dispozicion për të luftuar viruset dhe bakteret.

Kosi dhe produktet tjera të qumështit janë veçanërisht të pasura me këto lloje të baktereve, të cilat preferohen si për fëmijët ashtu edhe për të rriturit.kohaislame


10 dobitë shëndetsore të limonit

Ky frut i zakonshëm ka përdorim të gjerë në ushqimet tona

Ku e përdorim më së shumti ne shqiptarët ? Ku tjetër, në çaj! Në familjet tona gati të gjithë e pimë çajin me limon dhe pa të nuk na pihet fare. Në çaj po, por a e ke ditur që limoni mund të përdoret edhe për shumë qëllime tjera shëndetësore ? Lexo e mëso më shumë…

1. Tretja:

Përziej disa prerje limoni me ujë dhe pijë këtë çdo mëngjes për të ndihmuar tretjen gjatë tërë ditës. Limoni stimulon mëlçinë dhe kjo ndihmon tretjen.

2. Gjakderdhje e Hundës:

Kjo djeg paksa, por lëngu i limonit në një tampon pambuku apo në një leckë të butë kur aplikohet në hundë që gjakon ndihmon që të ngadalësohet dhe eventualisht të ndalohet rrjedha e gjakut.

3. Diuretike:

Nëse vuan nga ndonjë infeksion i traktit urinar, apo ke nevojë të zvogëlosh lëngjet në trupin tuaj për çfarëdo arsye (sikur shtypja e lartë e gjakut, zemër të zmadhuar, etj.), limoni është diuretik natyral dhe ndihmon që ju të largoni ujin e padëshiruar. Thjesht përgatitu që të shkosh më shpesh në tualet!

4. Antiseptik:

Lëngu acidik i limonit vret bakteret e dëmshme, e kjo e bënë limonin antiseptik natyral që mund ta aplikosh në çarjet (prerjet) e vogla dhe për infeksione tjera. Prapë po ju them se kjo dhemb apo me fjalë tjera djeg pak. Dhe mos përdor limon për infeksionet e mëdha apo prerjet e mëdha, jo për shkak se limoni është i rrezikshëm sepse nuk është, por për shkak se nevojitet trajtim mjekësor për to.

5. Pastrues fytyre:

Lëngu i limonit ndihmon të luftoni rrudhat, aknet, puçrrat e bile edhe piklat. Përziej lëngun e limonit me pak vaj ulliri në një got të vogël me ujë, e këtë apliko në fytyrë. Kjo jo vetëm që ju bënë lëkurën më të shkëlqyer por gjithashtu largon ndyrësirat dhe grimin.

6. Kujdesi i Gojes:

Hedh pak leng limoni në një shtupë pambuku dhe apliko në mishin e dhëmbëve që rrjedh gjak për të ndalur gjakderdhjen e mëtutjeshme. Limoni gjithashtu ndihmon që ti dhuroj gojës një ndjenjë freskie, lufton bakteret dhe ju mundëson të keni erë goje të freskët. Gjithashtu, beso ose mos beso, kur aplikohet në dhëmb që dhemb ndihmon që të zvogëloj dhimbjen.

7. Zvogëlon temperaturën:

Ka dy mënyra që limoni mund të përdoret kur dëshirojmë të ulim temperaturën. Njëra është që të pish ujë me limon. E tjetra zgjedhje edhe mirë është të blini apo maroni balsam limoni e më pas ta aplikosh në trup, kryesisht në ballë. Balsami nga limoni ndihmon trupin që të djersitet dhe nxjerr temperaturën me djersë, cilëndo temperaturë të shkaktuar nga cilado sëmundje.

8. Shtypja e Gjakut:

Për shkak të sasisë së lartë të potasës që ka limoni, ky frut është i mirë për uljen e shtypjes se larte te gjakut. Kjo është për shkak se potasa vepron kundër sodiumit.

9. Depresioni:

Pirja e lëngut të limonit të përzier me ujë disa herë në ditë njihet që krijon efekt qetësues, relakson trupin dhe kështu ndihmon në lehtësimin e depresionit dhe stresit.

10. Antioksidant:

E gjithë ajo vitamine C që gjendet në limon bën disa mrekulli në trupin tuaj si pastrimin e gjakut dhe ndihmon që të keni sistem imunitar më të fortë. Gjithashtu studime të ndryshme mjekësore kanë treguar se përdorimi në sasi të larta të vitaminës C ndihmon në luftë të shumë sëmundjeve serioze si kanceri dhe semundaje e zemres e shume tjera.


Vitamina E mbron mushkëritë

Konsumimi i sasive të larta të vitaminës E është ndihmon të parandalimin e një varg të problemeve të mushkërive.

Ekspertët thonë se vitamina E ul për 10% rrezikun e prekjes nga sëmundjet kronike obstruktive të mushkërive, ku bëjnë pjesë edhe bronkiti dhe emfizema.

Sipas rezultateve të disa studimeve, personat të cilat rregullisht marrin vitaminë E si shtesë ushqimore, edhe nëse ishin duhanpirës kishin rrezik më të ulur të preken nga sëmundjet e mushkërive.

Studiuesit thonë se efekti i vitaminës E në mbrojtje nga këto probleme vjen kryesisht falë efektit antioksidues të saj.kohaislame


Çaji mbron nga rrezet ultravjollcë?

Konsumi i çajit të gjelbër mund të ofrojë mbrojtje nga rrezet ultravjollcë dhe nga dëmtimi i ADN-së, që vjen si pasojë e rrezeve të diellit.

Ky është rezultati i nxjerrë nga një studim që kishte përfshirë dhjetëra persona të shëndoshë të cilët kanë konsumuar rreth gjysmë litre çaji të gjelbër në ditë.

Personave të hulumtuar u janë marrë mostrat e gjakut, të cilat janë ekspozuar në rrezet UV dhe është vërejtur se çaji i gjelbër ka penguar efektin e këtyre rrezeve në dëmtimin e ADN-së.

Ende nevojiten hulumtime shtesë për të saktësuar mekanizmin e këtij efekti dhe për të provuar nëse çaji ndihmon edhe në parandalimin e kancerit të lëkurës, që është nga shkaktarët më të shpeshtë të rrezatimit ultravjollcë.kohaislame


Shkaktarёt qё i dёmtojnё dhёmbёt ?

Ne edhe pse i pastrojmё dhёmbёt me brushё cdo ditё, mёngjes edhe nё mbrёmje dhe kujdesemi se cfarё ushqimi konsumojm prap se prap prishja e dhёmbёve duket se ёshtё pjesё e jetёs sonё.

Kariesi(prishja e dhёmbёve) shaktohet nga disa faktor ose shkaktarё :

Mos pastrimi adekuat i dhёmbёve-pas mbarimit tё cdo ushqimi njё pjesё e tij mbesin nё dhёmbё ose hapsirat nё mes dhёmbёve me cka nё qoftёse nuk pastrohen ,mjafton qё pas gjysem ore ato tё fillojn tё fermentohen duke krijuar tretёsir acidike dhe mjedis i pёrshtatshёm pёr zhvillimin e bakterieve . Aciditeti i krijuar fillon ta dёmtoj pjesёn e sipёrme tё dhёmbit me cka mё vonё vjen gjerё tek prishja e tij ,gjegjёsisht dёmtimi i smaltit.Prandaj duhet qё mbas cdo ushqini tё pastrohen dhёmbёt qё tё parandalojm kariesin apo tё pёrdoren camcakiz qё tё stimulojn mё tepёr pёshtym me cka bёhet edhe vetё pastrim i gojёs.

Pijet energjetike -pijet energjetike si dhe ato qё pёrmbajn sasi tё lartё tё sheqerit janё shaktarё tё dёmtimit tё dhёmbёve si dhe shёndetit nё pёrgjithёsi.Pёrpos qё pёrmbajn kimikate qё trupit i japin kalori energjetike nga ana tjetёr ato nё mёnyrё indirekte dёmtojn organet nё trup duke prishur homeostazen apo kushtet e mjedist tё brendshёm.

Pёrdorimi i disa medikamente- shakton kariesin e dhёmbёve duke sulmuar smaltin e dhёmbit si dhe sjell deri nё ndryshimin e ngjyrёs sё dhёmbit.Prandaj para se tё pёrdorni medikamente tё reja sigurohuni qё tё lexoni efektet anёsore pa marё parasysh llojin e medikametit.

Konsumini i tepruar i sheqernave- cdo ushqim me sasi te caktuar ёshtё i shёndetёshёm pёr trupin e ne vecanti karbohidratet.Pas cdo ushqimi ёshtё mire qё tё konsumohen edhe ushqime qё pёrmbajn sheqerna apo ёmbёlsira e asesi jo ne kohen ndёrmjet dy ushqimeve.Karbohidratet janё shakaktar kryesor i prishjes sё dhёmbёve.

Dr.stom Flamur Havziu/kohaislame


Si të shpëtoni nga dhimbja e kokës pa ilaçe

Dhimbjet e shpeshta të kokës të cilat nuk kalojnë për një kohë të gjatë janë makthi më i madh, veçanërisht për femrat. A i drejtoheni menjëherë ilaçeve për të kontrolluar kokën tuaj? Sipas një lajmi të publikuar në revistën “Reader's Digest”, ekzistojnë mënyra natyrale të parandalimit të dhimbjes së kokës.

Shmangia e konsumimit të disa ushqimeve, një gjumë i mirë, masazhi i këmbëve dhe përdorimi i hapeve me vaj peshku janë disa mënyra të thjeshta me anë të të cilave mund të kontrolloni dhimbjen e kokës.

Ja mënyrat e parandalimit të dhimbjes së kokës: Bëjini masazh këmbëve: Nga 220 të sëmurë me dhimbje kronike koke të cilët morën pjesë në eksperimentet klinike të refleksiologjisë (heqja e tensionimit dhe stresit të mbledhur në disa pika të trupit duke bërë masazh dhe kurimi i sëmundjes), 81 për qind prej tyre janë shëruar. Në këtë kurë përdoret masazhi dhe shtypja e disa pikave të caktuara në këmbë.

Takohuni me një kiropraktor: “Kiropraktik” është mënyra që synon ekuilibrimin dhe rregullimin e trupit si nga ana mekanike ashtu edhe psikike. Personi që praktikon një mënyrë të tillë quhet kiropraktor. Sipas rezultateve të 8 eksperimenteve klinike, stabilizimi i shtyllës kurrizore është më efektiv se aspirina në kurimin e tensionit kronik dhe dhimbjeve të migrenës.

Por të sëmurët me zemër, osteoartrit të qafës, me sëmundjen cerebrovaskulare ose artriti romatoid duhet të qëndrojnë larg kësaj kure. Ndërprisni konsumimin e disa ushqimeve: Agrumet, çokollata, produktet e qumështit, djathë i ndenjur dhe produkte që përmbajnë tiramin (konservë mishi) nxisin dhimbjen e kokës. Krahas kësaj, duhet të qëndroni edhe larg përbërësve shtesë si nitrat sodiumi, monosodium glutamate dhe ëmbëlsuesi aspartman. Bëhuni më aktivë: Nëse qëndroni gjithë ditën para kompjuterit, lodhja e syve dhe e qafës mund të nxisë dhimbjen e kokës. Këmbët dhe krahët duhet të shtrihen në këndin e duhur dhe mos e përkulni kokën poshtë ose lart. Një gjumë i mirë: pagjumësia ose një gjumë jo i qetë ndikon në zgjimin tuaj me dhimbje kokën ditën e nesërme. Merrni hape me vaj peshku: Infeksioni shton dhimbjen e kokës ndërsa vaji i peshkut e zhduk atë. Për të shëruar dhimbjen e vazhdueshme të kokës merrni 3 gram vaj peshku në ditë. Krahas kësaj, vaji i peshkut është i dobishëm dhe për zemrën dhe pjesë tjera të trupit./zhurnal/kohaislame


Probiotikë për pezmatim të gojës

Bakteret e mira të grupit Lactobacillus, të njohura si probiotikë, mund të luftojnë gingivitin, pezmatimin e mishit të dhëmbëve, dhe kështu të ndihmojë për të pasur një gojë të shëndetshme.

Probiotikët mendohet se ndikojnë edhe në florë të hapësirës së gojës, por efekti më i madh i tyre është në stimulimin e sistemit imun.

Studimet kanë treguar se personat që konsumojnë probiotikë, kanë më pak procese inflamatore dhe enzima zbërthyese në mishin e dhëmbëve.kohaislameStresi shton thinjat

Një studim i ri amerikan ka dalë në përfundimin se stresi i tepërt bën që të thinjen flokët.

Sipas vëzhgimit, qelizat që i japin ngjyrë flokut zhduken kur organizmi ekspozohet ndaj hormoneve të stresit.

Kërkuesit kanë bërë eksperimente tek minjtë duke dalë në përfundimin se jo vetëm që stresi të zbardh flokët, por edhe të errëson ngjyrën e lëkurës.

Shumica e njerëzve nis të vërejë për herë të parë fijet e bardha tek flokët rreth moshë 25-vjeçare dhe për thinjat janë fajësuar genet, alkooli dhe duhani, por ky studim tregon që stresi luan një rol të rëndësishëm gjithashtu.

/ tch/kohaislame


7 mënyra që ta ktheni energjinë, kur Ju jeni nën stres

A ndiheni shpesh të lodhur? Sidoqoftë nuk ju propozojmë ta pranoni këtë situatë, dhe në vijim ju paraqesim disa këshilla, të cilat do të ju ndihmojnë të ndiheni të fuqishëm dhe energjik!

Hidratohuni

Filloni ditën me një gotë me ujë, e cila ka temperaturën e dhomës (nese është e akullt, trupi juaj do të lodhet edhe më shumë, duke u munduar ta ngrohë atë) dhe vazhdoni me konsumimin e ujit gjatë tërë ditës. Kur jemi të lodhur, ne konsumojmë karbohidrate dhe lëngje, të cilat ndikojnë keq në nivelin e sheqerit në gjak, dhe kjo është arsyeja pse ndihemi edhe më të lodhur. Duke konsumuar ujë, ju do të pastroni organizmin tuaj shumë shpejt nga ato.

Lëvizni

25 deri 45 minuta kardio-ushtrime, 5 deri 7 herë në javë, do të ju ndihmojnë të bëni gjumë më të mirë, dhe në këtë mënyrë do të jeni më e pushuar gjatë ditës. Gjithashtu do të keni energji të natyrshme pas ushtrimeve.

Mos qëndroni shumë para ekranit

Qëndrimi i gjatë para ekranit të kompjuterit, është i dëmshëm për sytë tuaj dhe për energjinë gjithashtu. Sa herë që keni mundësi, lëvizni nga tavolina e punës dhe bëni një shëtitje të vogël çlodhëse. Pushimin e drekës shfrytëzojeni për një shëtitje të lehtë, e cila do të ju jep energji ta përfundoni ditën në punë.

Mirë mëngjesi

Nuk mund të zgjoheni nga krevati? Provoni disa ushtrime me frymëmarrje të rregullt, menjëherë posa që të hapni sytë. Është një mënyrë e mirë për ta zgjuar trupin, dhe ta mbani më lehtë energjinë gjatë ditës.

Ushqejeni trupin tuaj

Duke u ngutur ti kryeni obligimet, ju konsumoni shumë ëmbëlsira dhe çokollata në tavolinën e punës? Me ketë nuk bëni mirë dhe shumë shpejtë do të ndiheni shumë të lodhur nga tërë ai sheqer. Kujdesuni që ushqimi juaj të jetë i balancuar dhe i pasur me proteina dhe fibra. Sa më shumë molla, brokoli dhe lulelakër.

Merrni vitamina shtesë

Femrat zakonisht kanë mungesë të vitaminës D dhe Magnezit, të cilat vitamina i ndihmojnë organizmit ta ruajë energjinë. Preferohet konsumimi i 1000-2000 miligram në ditë i vitaminës D dhe 100-250 mg të vitaminës D si shtesë, apo 2-3 arra dy herë në ditë. Ginseng-i ndihmon organizmin për të qetëuar hormonet e stresit.


Dobitë e lëvoreve të pemëve dhe perimeve

Lëvoret mund ti përdorim si preparate natyrale për parandalimin-shërimin e disa sëmundjeve, përmirësimin e lëkurës e madje edhe për lustrimin e këpucëve.

Në vazhdim do të ju ofrojmë disa këshilla se çka të bëni me lëvoret e pemëve sezonale.

Molla

Falë hulumtimeve të bëra, është vërtetuar se acidi i cili e mban levorja e mollës na jep më shumë vlera shëndetsore se sa brendësia e mollës – duke filluar nga forcimi i muskujve, mbajtja nën kontroll e kolesterolit, sheqerit etj.

Pjeshka

Duhet ta hani levorën e pjeshkës për arësye të vlerave të pasura ushqyese ose mund ta fërkoni fytyrën me te që të keni lëkurë shkëlqyese.

Përmban kalium dhe vitaminë A, e cila rigjallëron dhe hidraton lëkuren. Lëvorja e pjeshkës do t’jua përmiresojë sistemin tuaj të imunitetit, do të largojë toksinet nga trupi, do të zvogëlojë mundësitë për kancer, sëmundje të zemrës dhe artritis, por edhe do t’i ruajë sytë tuaj nga katarakti. Lëvoren mund ta përdorni si një ilaç të shpejtë të lëkurës, pas një nate të stuhishme me erë, vendosni pak sheqer në anën e brendshme të levorës dhe fërkojeni butë fytyren tuaj.

Limoni

Ky frut përmban acid limoni, kështu që ju mund ta përdorni atë si një mjet të shkëlqyeshëm për lustrim të mesingut, bakrit…etj. Shtrydhni pak lëng në sodën e bikarbonit që të fitoni një efekt edhe më të mirë, ose vendosni disa copëza të levorës në shishe të ujit për të krijuar një freskues aromatik në shtëpi.

Nëse vajit të ullirit do t`i shtonit lëvoren e limonit, do t’i jepni një arome interesante, por edhe do të gjallëroni vajin që ka ndenjur gjatë.

Ju mund t`i përdorni lëvoret e limonit për të menjanuar erërat e palakmueshme nga furra mikrovalore, duke i zier ato dhe të mbeturat nga lëngu i limonit, disa minuta në një enë të pambuluar .

Portokalli

Lëvorja e portokallit është plot me antioksidantë të fuqishëm të quajtur “superflavonide”, e të cilat ndikojnë ndjeshëm në reduktimin e nivelit të kolesterolit.

Sipas disa hulumtimeve të bëra, antioksidantët që gjenden në lëvore janë 20 herë më të fuqishëm se ata në lengun e shtrydhur të portokallit.

Shtojeni lëvoren e prerë në rende në ëmbëlsira që të përforconi ushqimin dhe të fitoni një aromë të mirë.

Më së miri është të hidhet e tërë lëvorja e portokallit në shtrydhëse frutash dhe të përfitohet krejt ajo që fsheh kjo lëvore e pasur. Vetëm se duhet të lani mirë lëvoren para se ta fusni në shtrydhëse.

Bananea

Përdorni anën e brendshme të bananes për të shkëlqyer gjethet e luleve të shtepisë. Jo vetëm që do të shkëlqejnë, por gjethet edhe do të mbrohen për shkak se lëvorja e bananes është pleh natyral dhe pesticid. Lëvorja e bananes është ideale për shkëlqim të madh, kurse pas lustrimit pastrojeni me një pecetë të fortë. Lëvorja e bananes permban shumë kalium dhe antioksidantë të cilët e mbajnë lëkurën të butë dhe fine dhe i mundësojnë një këndellje edhe më të shpejtë. Nëse keni gërvishtje ose diçka të ngjashme vendosni mbi të lëvoren e bananes, dhe do t’ju shërohet më shpejt.

Nëse ju pickon mushkonja, kjo lëvore do të qetesojë kruarjen, vetëm fërkojeni vendin e prekur.

Lëvoren mund edhe ta hani, vetëm se së pari ziejeni ose përziejeni me mikser!

Për shkak të luteines e cila gjendet në masë të madhe në këtë lëvore, me konsumimin e këtij ushqimi sytë tuaj do të jene të mbrojtur nga dëmtimi i shkaktuar nga ekspozimi ndaj rrezeve UV.

Zijeni lëvoren për 10 minuta dhe pini ujin, ose thjesht perziejeni në shtrydhësen e frutave dhe pini lëngun e përfituar.

Kivi

A e keni ditur që lëvorja me qime e kivit përmban tri herë më shumë antioksidante se sa brendësia e vet kivit dhe vepron si një mjet i fuqishëm kundër alergjive, infeksioneve, por edhe tumorëve.

Lëvorja e kivit gjithashtu është një ilaç natyral kundër baktereve. Ju mund ta shfrytëzoni bananen që ta maskoni shijen duke i përzier së bashku në shtrydhëse dhe mund ti pini.

Shega

Lëvoren e shegës mund ta përdorim për shumë gjëra. Prijeni në copa të vogla, thani dhe rregullojeni këndin tuaj të vogel aromatik. Nëse keni probleme me diarre ose dhimbje në stomak ziejeni levoren e shegës në ujë dhe shtoni kanellë. Kur të ftohet pini nga pak tri herë në ditë.

Patatja

Lëvorja e patates është e mirë për flokët tuaj. Ju mund t’i hiqni qafe thinjat në mënyrë natyrale. Vetëm ziejeni atë në ujë për 30 minuta dhe lëreni të ftohet. Këtë ujë shfrytëzojeni për t’i shpërlarë flokët pas shamponit dhe gradualisht do t’i errësojë thinjat tuaja, pra ju nuk do të keni nevojë për kimikate dhe ngjyra të forta.

Lëvorja e patates është një ushqyes shumë i pasur. Vetëm levorja e një patateje të madhësisë së grushtit ofron gjysmën e sasisë ditore të rekomanduar të fibrave të tretshme, kaliumit, hekurit, fosforit, zinkut dhe vitaminës C.

Dardha

Ju do të gabonit shumë nëse hidhni lëvoren e kësaj frute. Lëvorja e dardhës është e pasur me vitamina, fibra dhe vlera ushqyese të cilat e tejkalojnë vlerën e asaj çka gjendet nën të.

Në mesin e përberësve tjerë cilesorë, duhet theksuar materien që pengon rritjen e qelizave të tumorit-flavonoidin floretin.


Një lugë sheqer kundër lemzës

Në vitin 1971, mjeku Edgar Engelman kreu një studim për të gjetur nëse një lugë e vogël sheqeri ishte me të vërtetë një kurë efektive kundër lemzës.

Ai mblodhi 20 pacientë te të cilët lemza zgjaste më shumë se 6 orë dhe në tetë prej tyre, u zgjaste edhe 24 orë.

Secilit prej pacientëve iu dha një lugë sheqer të bardhë (pa ujë) dhe 19 prej tyre patën përmirësim të menjëhershëm.

Andre Dubois, gastrolog nga Maryland, SHBA shkruante në “Libri i mjekut për ilaçet shtëpiake” se sheqeri përmirëson impulse nervore, të cilat më parë bënin që muskujt e diafragmës të tkurreshin vazhdimisht (duke shkaktuar lemzën). - /shqiptarja/kohaislame


MOLLA FORCON IMUNITETIN
Përbërësit e mollës mund të forcojnë sistemit imun dhe të ndihmojnë organizmin të luftojë sëmundje të ndryshme.


Hulumtimet e realizuara në kafshë eksperimentale kanë treguar se pektina, një lloj sheqeri me të cilin është veçanërisht e pasur molla, ul gjendjet inflamatore të lidhura me mbipeshën dhe të stimulon sistemin mbrojtës të organizmit.

Rezultatet e studimeve kanë treguar se grupi i kafshëve eksperimentale që ka konsumuar pektinë ka qenë në gjendje më të mirë shëndetësore dhe janë shëruar shumë më shpejt, pas injektimit të një endotoksine e cila ka nxitur sëmundje, krahasuar me grupin që nuk ka konsumuar këtë lëndë.

Sipas autorëve të studimit, përbërësi i mollës stimulon organizmin të prodhojë disa proteina anti-inflamatore dhe imuno-stimuluese.kohaislame

Si ta largoni rriqrën nga lëkura juaj

Ky artikull synon të jap disa shpjegime të shkurtëra për largimin e rriqërave të zakonshme dhe ajo tyre që eventualisht përmbajnë në vete sëmundje të ndryshme si p.sh sëmundja lyme dhe rastet që po shfaqen në vendin tonë si ai etheve hemoraxhike.Në disa raste situatat mund të jenë më të komplikuara kështu që bëni mirë të vizitoni mjekun adekuat për largimin e tyre.

Shumica e rriqërave nuk mbajnë në vete ndonjë sëmundje,dhe shumica e kafshimeve të tyre nuk shkaktojnë probleme serioze shëndetësore.Largimi i saj komplet mund të ju ndihmoj t’u shmangeni sëmundjeve të tilla si sëmundja lyme që rriqëra mund ta kaloj gjatë të ushqyerit në gjakun tuaj. Kur ktheheni në shtëpi nga zonat ku rriqërat mund të jetojnë,kontrolloni me kujdes lëkurën tuaj.Gjithëashtu kontrolloni edhe kafshët tuaja.

Si ta largojmë rriqëren ?
Përdorni piskator (pincetë) për të larguar rriqëren nga lëkura juaj.Nëse ju nuk keni piskatore ,vëni dorëzat ose mbuloni duart tuaja me letër mëndafshi dhe pastaj përdorni gishtërinjtë tuaj për ta larguar atë nga lëkura.

-Kapeni atë sa më afër gojës së saj që është e mundur në mënyrë që të largoni pjesën me të cilën ajo është mbërthyer në lëkurën tuaj.Trupi i rriqëres do të jetë lartë lëkurës suaj dhe jo nën lëkurë.

-Mos e kapni rriqëren në barkun e saj të fryrë.Ju mund të shtyni lëngun e infektuar që të shpërndahet në lëkurën që që do shkaktonte pasoja nëse ju e ndrydhni atë.

-Butësisht tërheqni rriqëren nga ajo e saj deri sa ajo të largohet nga lëkura juaj.Mos e gërshetoni atë.Kjo mund të këpus trupin e rriqëres dhe ta lë pjesën e kokës në lëkurën tuaj.

-Vendosni rriqëren në një kavanoz të thatë dhe ruajeni në frigorifer për indetifikimin e mëvonshëm nëse është e nevojshme.

Pasi ta keni larguar rriqëren nga trupi juaj pastrojeni zonën e kafshimit me ujë të ngrohtë dhe sapun.Sigurohuni gjithashtu që të pastroni mirë duart tuaja me sapun dhe ujë gjithashtu.

Vërejtje:Nëse nuk jeni të sigurt se mund ta largoni rriqëren ,thirreni mjekun tuaj


Çaji i gjelbër i shëndetshëm edhe për sytë

Përbërësit e çajit të gjelbër mund të arrijnë deri në indet brenda syrit dhe të zvogëlojnë kështu rrezikun e sëmundjeve si glaukoma.

Studimet e realizuara në kafshë eksperimentale kanë treguar se konsumimi i çajit të gjelbër është i lidhur me ulje të stresit oksidues si dhe me gjasa më të pakta për dëmtim të qelizave.

Kyçe janë treguar përbërësit nga grupi i katekinave, të cilët mund të absorbohen edhe në pjesët si thjerrëza, rrjeta dhe pjesët tjera të syrit.

Autorët e studimit të zhvilluar në Universitetin e Hong Kongut, shtojnë se pas konsumimit të çajit të gjelbër, ulja e stresit oksidues ka zgjatur për më shumë se 20 orë.

Mitet dhe të vërtetat mbi melanomën (kancerin e lëkurës)

Ju duhet të dini se edhe lëkura e nxirë është e prirë për t’u prekur nga kanceri, dhe se një lyerje me kremra të rrezitjes nuk është e mjaftueshme për t’u mbrojtur nga rrezet ultraviolet të diellit.

Melanoma, versioni më vdekjeprurës i kancerit të lëkurës, çdo orë një person vdes nga kjo sëmundje. Ky problem është rritur shumë në dekadat e kaluara dhe tash është lloji më i shpeshtë i kancerit te të rinjtë e moshes 25- 30 vjeç, veçanërisht te femrat e reja.

Edhe pse aspekti gjenetik shton rrezikun e prekjes nga melanoma, mënyra më e mirë për të parandaluar kancerin e lëkurës është të reduktoni ekspozimin në diell duke mbajtur veshje mbrojtëse, duke aplikuar kremra për mbrojtje nga dielli dhe thjesht duke qëndruar larg diellit.

Në vazhdim do t’u prezantojnë disa mite dhe të vërtetat rreth këtyre miteve, të ofruara nga Aleanca Kërkimore e Melanomës.

Mit: Nëse lëkura juaj nxihet, por nuk digjet, ju nuk mund ta fitoni kancerin e lëkurës.
Fakt: Ekspozimi në diell në cilindo nivel mund të kontribuojë në zhvillimin e kancerit. Edhe njerëzit të cilët zakonisht nuk digjen, mund të fitojnë melanomë.

Mit: Solariumet e nxirjes janë të sigurta pasi ato nuk janë “diell i vërtetë”
Fakt: Solariumet nuk janë më të sigurta se sa ekspozimi në diell natyral. Shumica e shtretërve për nxirje lëshojnë rreze ultraviolet A, të cilat depërtojnë në shtresat e thella të lëkurës dhe mund të shtojnë rrezikun për melanomë. Ato po ashtu përdorin rrezet ultraviolet B, shkaktarë të shumicës së djegieve nga dielli. Organizata Botërore e Shëndetësisë i klasifikon solariumet si “kancerogjene për njerëzit”. Femrat të cilët përdorin këto shtretër nxirës më shumë se një herë në muaj, janë 55 për qind më të prira të zhvillojnë melanomë, ka treguar një raport nga Instituti Amerikan i Kancerit.

Mit: Një aplikim i kremrave të rrezitjes në ditë është i mjaftueshëm për t’u mbrojtur nga dëmtimi i diellit.
Fakt: Kremrat e rrezitjes duhet të aplikohen sa më shpesh gjatë ekspozimit në diell, veçanërisht nëse ato mund të largohen nga djersa ose uji.

Mit: Përdorimi “adekuat” i kremrave të rrezitjes parandalon melanomën,
Fakt: Edhe pse kremrat e rrezitjes ndihmojnë në parandalimin e kancereve të lëkurës, ato ofrojnë mbrojtje minimale. Është po aq e rëndësishme të kufizoni ekspozimin në diell dhe të mbuloheni me veshje dhe pajisje mbrojtëse.

Mit: Nëse një njollë e cila ka qenë në trupin tuaj për vite ndryshon por nuk zgjerohet, ajo nuk mund të jetë melanomë.
Fakt: Shumë melanoma shfaqen në njollat ose nishanet që kanë ekzistuar më herët. Mjeku duhet të vlerësojë të gjitha njollat, plagët ose nishanet që kanë ndryshuar në trupin tuaj. Njerëzit me më shumë nishane duhet t’i nënshtrohen ekzaminimit rutinë në gjithë hapësirën e trupit, nga një dermatolog.

Mit: Melanoma mund të zhvillohet në pjesët e trupit ku dielli shëndrit.
Fakt: Disa lloje të melanomës nuk janë të lidhura me ekspozimin në diell dhe mund të zhvillohen edhe në vende të papritura, si: vaginë, rektum, brenda gojës, pjesën e poshtme të shputës dhe në shuplakat e duarve.


Aromat e rënda: Ja 10 mënyra për t'i larguar ato

1. Frigoriferi - Për të eliminuar erërat fusni një gotë të vogël më uthull në brendësi të tij.

2. Ushqimet e skuqura - Për të eliminuar erërat që lënë këto lloj gatimesh në fillim të çdo tigani me vaj fusni pak lëng limoni, një fetë mollë dhe një fletë selinoje.

3. Plehrat – Erërat e këqija nga koshi i plehrave mund të zhduken nëse në fund të tij hidhni tre lugë sodë.

4. Ndryshoni ajrin – Qarkullimi i shpejtë i ajrit, pastron ambientin dhe largon erërat e pakëndshme. Me anë të një ventilatori dhe me dritaren hapur, do të shihni se sa kollaj erërat do të zhduken.

5. Parfum – Para se të ndizni dritën, kujdesuni që mbi llambë të hidhni pak nga parfumi juaj i preferuar.

6. Era e bojës – Keni lyer shtëpinë së fundmi, po era ju bezdis? atëherë vendosni në dhomë pjata të mbushura me ujë që do të thithë erën e pakëndshme.

7. Mobilje të reja – Nëse sapo keni blerë mobile po erërat e tyre nuk ju pëlqejnë, atëherë në ujin që lani shtëpinë hidhni pak uthull.

8. Mobilje të vjetra – Nëse keni mobile të tilla që ju bezdisin me erën e tyre, atëherë zieni pak qumësht dhe leni të ftohet në brendësi të saj.

9. Lagështirë – Në raft ka erë lagështire? Vendosni në brendësi të tij, një tas me karafil të grirë.

10. Dollapi i këpucëve – Te kjo zonë shumë kollaj mund të eliminoni erërat nëse fusni copa të vogla druri të lyera me vaj qitroje.


Dardha dhe cilësitë e saj

Njerëzit që kanë probleme me tretjen nuk duhet ta konsumojnë çdo ditë këtë frut. Një dardhë përmban rreth 80% ujë. Për shkak të fibrave që përmban ajo ndihmon gjithashtu për problemin e zorrëve.

Si pasojë e përmbajtjes së ulët të kalorive, dardha është një mikeshë e mirë për dobësim. Përveç kësaj, dardha i siguron organizmit vitaminën E dhe B9 për të cilat ka nevojë. Në lëkurën e dardhës janë të përqendruara kryesisht antioksidantët e dobishëm në luftën kundër sëmundjeve kardiovaskulare.

Flavonoidet që ajo përmban ndihmojnë në parandalimin e disa lloje kanceresh. /albeu/kohaislame

Disa gënjeshtra se kinse alkooli i bën mirë shëndetit!? E vërteta është ndryshe ...

Keni dëgjuar shpesh disa shprehje “pro” alkoolit dhe më pas e keni konsumuar atë në bazë të tyre. Në fakt, keni dëmtuar çdo ditë veten tuaj, pasi ato janë thjesht disa mite false. Ja përse!...

Ekzistojnë disa klishe të përgjithshme të cilat lidhen me konsumin e alkoolit. Shpesh thuhet se: “vera bën mirë për gjakun”, “të ngroh”, “është një tretëse e mirë e ushqimit” etj. Por bëhet fjalë vetëm për disa thënie të zakonshme, pa asnjë bazë shkencore.

E vetmja gjë e sigurt është se alkooli i bënë keq organizmit tonë, madje ai nuk ndihmon as në jetën seksuale, përkundrazi e përkeqëson situatën.

Le të shohim disa prej këtyre miteve të përmbledhur nga gazeta Shqip:

Të ndihmon të marrësh veten pas emocioneve të forta
Nuk është aspak e vërtetë. Alkooli ndalon gjakun të furnizojë trurin dhe organet e tjera të brendshme të trupit. Në këtë mënyrë këtij të fundit i shtohet edhe një problem tjetër!

Ndihmon tretjen
Një tjetër mit që duhet hedhur poshtë. Përkundrazi alkooli ngadalëson tretjen, pasi ai krijon një sasi të madhe lëndësh gastrike, të cilat janë pengesë në tretjen e ushqimit.

Të ngroh
Efekti i ngrohtësisë zgjat vetëm në momentin e parë, ndërsa rritet shpejtësia e qarkullimit të gjakut në lëkurë, më pas trupi e ndien përsëri të ftohtin, në rastet kur bën ftohtë. Bëni kujdes ndërsa shkoni me pushime në mal, sepse nëse atje pini shumë alkool, mund t’ju zënë ethet.

I bën mirë gjakut
Kjo gjë thuhet për verën, por nuk është aspak e vërtetë dhe gjyshërit tanë e kanë shumë gabim nëse e thonë këtë gjë. Në fakt, në sasi të tepërt, alkooli favorizon rritjen e lipideve në qarkullim dhe zhvillimin e disa forma të anemisë, si dhe rrit praninë e yndyrës në gjak.

Heq etjen
Edhe ky është një mit fals. Alkooli dehidraton, sepse në të vërtetë metabolizmi ynë kërkon një sasi më të madhe uji, pra alkooli provokon një bllokim të hormonit antidiuretic. Për pasojë shkakton akoma edhe më shumë ndjenjën e etjes, ndërsa ne shkojmë më shpesh në banjë.

Të jep forcë
Është vetëm një legjendë. Në të vërtetë ai vepron vetëm si një qetësues, të bën të ndiesh më pak ndjenjën e lodhjes dhe dhimbjet. Vetëm një pjesë shumë e vogël e kalorive të ofruara nga alkooli përdoret nga muskujt për punën e tyre të përditshme.

Prodhon qumësht
Kjo gjë thuhet për birrën, por në fakt, gratë për të pasur qumësht kanë nevojë vetëm për ujë, lëngje frutash, perime dhe fruta. Pra është e kundërta, alkooli është i rrezikshëm për nënat të cilat ushqejnë me gji fëmijët e tyre. Ai kalon nëpërmjet qumështit të gjirit të nënës te fëmija. Ndërkaq, gjatë shtatzënisë alkooli mund të kalojë në lëngun amniotik. Kjo është shumë e rrezikshme për rritjen e fetusit. Por jo vetëm, fëmija mund të dalë me probleme apo me ndonjë sindromë të mundshme.

Të jep siguri
Pi dhe do të jesh më i sigurt te vetja…shumë e gabuar. Është e vërtetë që në fillim të jep thjesht eufori, por më pas të dëmton duke mos perceptuar ndonjë rrezik të mundshëm.

Mbron organizmin
Është treguar se te meshkujt e rritur, vetëm një sasi e vogël alkooli ndihmon për të parandaluar sëmundjet kardiovaskulare, por në të njëjtën kohë ai rrit rrezikun e dëmtimit të mëlçisë, shfaq cirozën e mëlçisë. Po kështu ai ndihmon krijimin e tumoreve të ndryshëm dhe përkeqëson sëmundjet cerebrovaskulare apo dhimbjet e ndryshme të cilat mund të jenë shkaktuar nga një aksident.

Qumështi, kontrollon metabolizmin

Që ne të ndihemi dhe të jemi në formë duhet të konsumojmë qumësht. Studiuesit thonë se në qumësht ekziston një përbërës sekret, një lloj vitamine e cila na mban në formë.

Ky fakt tregohet nga një studim i drejtuar nga Johan Auwerx of Ecole Polytechnique Federale në Lozanë. Ata thonë se qumështi duhet të konsumohet sidomos nga ata persona që kanë problem me yndyrën.

Shkencëtarët kanë bërë thirrje dhe kanë informuar mediat e huaja, për emrin e vitaminës që është “nicotinamide riboside”, e cila mund të konsiderohet si një vitaminë e cila aktivizon një gen të rëndësishëm në kontrollin e metabolizmit dhe për këtë preferohet që qumështi të konsumohet nga të gjithë. Që ju të ndjeheni më mirë, të keni një shëndet të plotë, dhe të ruani trupin në formë, duhet të konsumoni qumësht. 

Kajsia të mbron nga dielli

Të kosnumosh sa më shumë kajsi gjatë verës do të thotë të mbrosh sa më shumë lëkurën nga rrezet e dëshme të diellit. Kajsia është e përbërë ngavitamina A, e cila ka rol mbrojtës ndaj diellit dhe sulmeve që vijnë nga jashtë. 

Disa nga të mirat që sjell vitamina A janë:

Mbron edhe sytë dhe përmirëson shikimin. 

Kajsia është e pasur edhe me vitaminë C, e cila ka këto të mira:

Ndikon në krijimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe në këtë mënyrë paraqetnjë atu të mirë në luftën kundër anemisë.

Është e pasur me kalium dhe plot proteina, është burim i hekurit dhe bakrit dhe mineraleve esenciale që janë të rëndësishme për shëndetin. /albeu./kohaislame

10 këshilla kundër verës së nxehtë

Instituti i Shëndetit Publik ka dhënë disa këshilla për të përballuar temperaturat e larta që kanë pushtuar vendin tonë këto ditet e fundit. Sipas tij, qytetarët duhet të marrin masa për të mbrojtur shëndetin e tyre nga i nxehti.

Ja çfarë u rekomandojnë popullatës ekspertët e ISHP.

Daljet nga ora 11-17 duhet të evitohen. Nese duhet te dilni per pune përdorni kapele, syze dielli dhe kremra mbrojtës.

Përdorni veshje të lehta, të pambukta që të thinin djersën dhe të lejojë "frymëmarrjen" e lëkurës.

Temeperatuarën e trupit duhet ta mbani sa më të ulët, për këtë arsye duhet të freskoni shpesh duar dhe fytyrën apo të beni dush me ujë të vakët.

Mbajeni të freskët ambjentin ku punoni.

Ushqehuni shëndetshëm dhe pini sa më shumë ujë dhe lëngje.

Pakësoni sforcimet fizike dhe sportet në orët e nxehta.

Nëse udhëtoni me makinë, fillmisht hapni dyer dhe dritaret e saj që të freskohet, pastaj hipni në të.

Mbikqyrni dhe kujdesuni për personat më në risk: foshnjat 0-6 muajsh, të moshuarit, të vetmuarit, etj duke mos i ekspozuar në diell në orët e nxehta dhe duke i ndihmuar me kujdesin e përditshëm, medikamentet, pazaret, etj...

Nëse vuani nga një sëmundje kronike, këshillohuni me mjekun: për çdo ankesë, sado e vogël qoftë.

Nëse pushoni në zonat malore: mos harroni se rrezatimi diellor është shumë intensiv edhe në male, ndaj duhet të përdorni njësoj masa mbrojtëse ndaj diellit. /albeu/kohaislame

Të mirat e pjeprit

Pema e pjeprit është shumë e kërkuar gjatë verës dhe kjo është plotësisht e arsyeshme.

Të mirat e pjeprit janë se nuk trash, e freskon organizmin shpejtë dhe është plot vitamina.

Në piramidën e të ushqyerit pjepri është në nivel të njejtë si edhe pemët tjera, që do të thotë se rekomandohen 2-3 shujta brenda ditës.
Kjo pemë është shumë e pasur me vitaminën C, e disa lloje si pjepri ananas ka edhe shumë vitaminë A. Sipas studimeve, beta karoteni nga pjepri ndihmon në luftë kundër kancerit të mushkërive, e sipas studimeve të reja përdoret edhe për shërimin e llojeve tjera të kancerit, si: kancerit të qafës së mitrës, kancerit të lukthit dhe formave orale të kancerit, shkruan Kosova Sot.
Uji dhe kaliumi i kësaj peme nxisin punën e veshkave dhe ndihmojnë në largimin e materieve të dëmshme nga organizmi. Pjepri veçanërisht u rekomandohet përsonave me shtypje të lartë të gjakut./InfoGlobi/D.M./kohaislame

Shtatë mënyrat për të përshpejtuar metabolizmin

Shumë prej nesh kanë një metabolizëm të avashtë. Kjo e bën tepër të vështirë për të humbur në peshë, si dhe tepër të lehtë për të shtuar në peshë.

Gjithsesi, ka një lajm të mirë. Me shumë lehtësi, ju mund t’i jepni një nxitje naturale metabolizmit, por vetëm nëse dini se si...

Poshtë do të gjeni 7 mënyra për të rritur metabolizmin tuaj:

1. Ushtrime intensive herët në mëngjes

2. Hani më shumë ushqime pikante

3. Pini sa më shumë ujë

4. Ruajini tiroidet të shëndetshme

5. Mos e neglizhoni kurrë mëngjesin

6. Mos hani shumë në darkë

7. Krijoni më shumë masë muskulore /albeu/kohaislame

Fëmijët pa kompjuter në dhomë

Në dhomën e gjumit të fëmijëve nuk duhet të jetë i pranishëm kompjuteri, pasi sjell prishje të gjumit dhe ulje të nivelit të përgatitjes në mësime.

Sipas shkencëtarëve filandezë,shumë fëmijë që luanin në kompjuter apo shihnin TV, flinin pak dhe merrnin nota jo të mira.

Për këtë studim janë pyetur 353 fëmijë të moshës 10-11 vjeç për përdorimin e kompjuterit e më pas i pyetën sërish 18 muaj më vonë. Teija Nuutinen, e Universitetit të Helsinkit, thotë se kompjuterat nuk duhet të jenë të pranishëm në dhomën e fëmijëve.

“Fëmijët e kësaj moshe kanë nevojë për gjumë pasi janë gati për fazën e pubertetit. Duke pasur një kompjuter ata “harrojnë” gjumin, nuk flenë mirë dhe bien në mësime.” /albeu/kohaislame

Dalja e dhëmbëve të para të bebes, si mund ta ndihmoni

Ja si mund t’i ndihmoni të vegjlit tuaj për të kaluar periudhën e vështirë e të bezdisshme të daljes së dhëmbëve

Zakonisht është incizivi central i harkadës së poshtme ai që del i pari dhe për nënat e baballarët përfaqëson gjithmonë një moment shumë emocionues
Para daljes së dhëmbëve çdo fëmijë shfaq një shkallë të caktuar nervozizmi, gjë që shoqërohet edhe një gjendje të keqe të përgjithshme
Në fazën e parë të daljes së dhëmbëve, bebja do të njihet me mrekullitë e përtypjes dhe thithjes, duke futur në gojë çfarëdo lloj sendi që ka në duar
Rreth muajve gjashtë, shtatë të jetës (mund të ndodhë më shpejt, ose më vonë, e rëndësishme është të mos humbet durimi) fillojnë të dalin dhëmbët e parë të foshnjave; zakonisht është incizivi central i harkadës së poshtme ai që del i pari dhe për nënat e baballarët përfaqëson gjithmonë një moment shumë emocionues. Nëntëmbëdhjetë dhëmbët e tjerë, fillojnë të dalin njëri pas tjetrit derisa të dyja nofullat mbushen plotësisht. Dalja e të gjithë dhëmbëve të qumështit përfundon rreth muajit të tetëmbëdhjetë. Në fazën e parë të daljes së dhëmbëve, bebja do të njihet me mrekullitë e përtypjes dhe thithjes, duke futur në gojë çfarëdo lloj sendi që ka në duar. Për të shmangur futjen në gojë të sendeve të ashpra dhe plot mikrobe, qëroni karota dhe jepjani në dorë për të kruar dhëmbët. Nëse nuk keni karota, atëherë përdorni rrethin klasik që shitet në farmaci.

Me daljen e dhëmbëve, bebet do të zbulojnë shije të reja, por edhe nëse nuk duket shumë i interesuar mos e detyroni. Mund t’ia shuani kureshtjen me copa të vogla frutash dhe zarzavatesh, në mënyrë që të mësohet me shijet e reja. Kur i jepni copa shumë gjëra të vogla, qëndroni pranë, për të shmangur rrezikun e mbytjes.

Po ashtu, bebet duhet të pinë shumë ujë të freskët për të freskuar mishrat e dhëmbëve, si dhe për të zëvendësuar lëngjet e humbura me shtimin e sekrecioneve të pështymës. Ndoshta nuk është vetëm faji i gingivave të fryra kur fëmija qan: në fakt, problemi mund të mos jetë aq i dhimbshëm, kështu që duhet të kontrolloni pjesët e tjera të trupit, konkretisht veshin ose barkun. Nëse bebja bëhet shumë grindavec, në farmaci mund të gjeni xhel për mishrat e dhëmbëve që mund të aplikohen me delikatesë mbi zonën e irrituar.

Periudha dhe shqetësimet para dhe pas daljes së dhëmbit

Para daljes së dhëmbëve çdo fëmijë shfaq një shkallë të caktuar nervozizmi, gjë që shoqërohet edhe një gjendje të keqe të përgjithshme. Nuk duhet të mërziteni, sepse shqetësimet do të kalojnë shpejt. Të gjitha simptomat kalojnë pasi të dalë dhëmbi i parë. Dhimbjet më të zakonshme janë: jargë me shumicë, të kruara, fryrje dhe zbardhje të mukozave në pjesën e daljes së dhëmbëve. Ky është një fenomen i zakonshëm dhe nuk duhet të shqetësoheni.

Po ashtu në periudhën e daljes së kicave fillon skuqja dhe acarimi i lëkurës, kryesisht i mjekrës dhe qafës. Është një kundërveprim i përcaktuar si nga veprimi direkt i pështymës, ashtu edhe nga zakoni i bebes për të prekur fytyrën me duart e lagura me pështymë.

Gingivat e fryra

Gjatë kësaj periudhe të lodhshme për bebet, gingivat fryhen dhe skuqen. Ky inflamacion shkakton dhimbje dhe fëmija irritohet papritur, fillon të grindet, qan, i hip temperatura dhe nuk ka oreks.

Dëshirë për të kafshuar

Papritur bebja duket sikur bëhet agresiv. Mos u frikësoni, sepse bëhet fjalë për një përpjekje për të ulur sikletin. Në këtë fazë ai kap çdo lloj objekti që gjen, e çon me tërbim në gojë dhe e kafshon me sa fuqi ka: në praktikë ky është një masazh spontan i gingivave.

Temperatura

Shumë e zakonshme është rritja e papritur e temperaturës, në mungesë të shenjave të qarta të sëmundjeve të ndryshme, për shembull grip, ftohje etj. Ende nuk është zbuluar arsyeja se përse rritet temperatura kur bebes fillojnë t’i dalin dhëmbët.

Shqetësimet gastrointestinale

Diarreja është një simptomë që mund të shoqërojë daljen e dhëmbëve te fëmijët. Gjithsesi, nëse fëmija ka temperaturë ose diarre, mos ia hidhni fajin vetëm dhëmbëve. Në të tilla situata është mirë që ta vizitoni te pediatri për të shmangur rrezikun e kalimit të ndonjë sëmundjeje të vërtetë.

Të vjellat

Zakonisht është një reagim që shkaktohet nga vetë fëmija, i cili në përpjekje për të zbutur dhimbjen e mishrave të dhëmbëve, i fut vazhdimisht duart në gojë. Por nëse kjo gjë përsëritet shpesh gjatë ditës, atëherë fëmija duhet vizituar te pediatri.Peshku është ushqim për trurin

Shkencëtarët dhe mjekët kanë filluar të kuptojnë se ushqimi i nxjerrë nga deti është ushqim i shëndetshëm, dhe se është e sigurt ajo që kanë thënë të parët tanë, pra, se peshku është ushqim për trurin.
Tani, ende mund të themi se është ushqim edhe për gjak, dhëmbë, eshtra dhe ushqimi më i dobishëm kundër sëmundjeve të zemrës.

Nëse ekziston dikush që thotë se sëmundjet e zemrës mund të shërohen me regjim të veçantë të të ushqyerit dhe artikuj të caktuar, është zbuluar që vaji i peshkut ka shumë veçori shëruese:

1 – Ulë përqindjen e yndyrës në gjak, që shkaktojnë arterosklerozën;
2 – Ulë përqindjen e yndyrës në gjak, që shkaktojnë sëmundje të zemrës;
3 – Pengon ngjizjen gjakut, që është shkaktari kryesor i infraktit;
4 – Ulë shtypjen e lartë;
5 – Ndihmon në preventive dhe shërimin e sëmundjeve të lëkurës;
6 – Ndihmon me prevencionin e reumës.Leximi i librit lufton depresionin

Leximi i një libri është shumë më efektiv se sa trajtimi me barna kundër depresionit, thotë një studim i bërë, raporton BBC.

Pacientëve u janë ofruar libra, plus sesione që të mësojnë ata se si t`i përdorin ata, kanë pasur një nivel më të ulët të depresionit, një vit më vonë sesa pacientet që i janë ofruar barna kundër depresionit.

Ndikimet janë parë pasi i janë shtuar edhe disa trajtime sikur antidepresantët, kanë bërë të ditur studiuesit nga Skotlanda.

Si rrjedhojë një qasje e tillë mund të ndihmoj mjekët që të bëjnë një kërkesë të tillë gjatë terapisë.

Më shumë se 200 pacientë të cilët janë diagnoztifikuar me depresion nga mjekët e tyre kanë marrë pjesë në studim, gjysma e tyre janë trajtuar më barna antidepresante dhe gjysma tjetër iu është sugjeruar leximi i librave, me aspekte të ndryshme të depresionit.

Ndërsa, rezultatet në fund flasin se ata që kanë lexuar libra, kanë treguar nivel më të ulët të depresionit se ata që janë trajtuar me barna.


FRUTI QE LUFTON KANCERIN,10.000 here me i FORTE se KEMIOTERAPIA !

Ky frut eshte 10.000 here vrases me i forte i kancerit se sa Kemioterapia (Chemo-therapy) !!! Shprendaje,mund te shpetoje jete,mbushe shprese dhe krijon besim te pacientet !
Lengu ose ky frut qe eshte frut i Gravioles,eshte nje mrekulli natyrore vrasese e qelizave te kancerit 10.000 here me i forte se Kemioterapia.
Pra mbasi qe e kuptuat rendesine e ketij fruti ju mund te ndihmoni keta njerez duke ju sygjeruar te pine lengun e ketij fruti kohe pas kohe,si nje parandalues.
Para se gjithash shija nuk eshte e keqe.Eshte plotesisht dhe defenitivisht natyrale dmth nuk ka efekte ansore !!! Nese keni vend te lire mund te rritet edhe ne oborrin tuaj.

E Huazuar nga Mjeksia popullore
E dini se çfarë efektesh kanë mandarinat për shëndetin tuaj ?!
-Mbrojnë nga kanceri,
-Burim i mirë i vitaminës C,
-Ulin kolesterolin,
-Rënie në peshë dhe 
-Heqja dorë nga duhani , mbron shikimin!


Fëstëkat ulin kolesterolin në gjak!

Nje grusht festeke në ditë është një preventive e mirë për sëmundjet kardiovaskulare, paralajmerojnë studiuesit amerikan. Sipas të dhënave të fundit, fëstekët zvogëlojnë kolesterolin, dhe arteriet i mbajne të shëndetshëm. Vetem 84 g. festek në ditë janë të mjaftueshme, për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve.

Studiuesit e Univerzitetit Shtetëror në Pelsivani, studimet e tyre i kane provuar të tri grupe të njerëzve. Njeri grup nuk ka konsumuar fëstëke, grupi i dytëka konsumuar nga 42 gr. në ditë, ndërsa grupi i tretë nga 84 gr. ne dite. Të tri grupet kanë pasur mundësin që të zgjedhin se si do ti konsumojne fëstëket, si fruta të thata veç apo të kombinuara me pasta. Një muaj pas provës, të grupet që kanë konsumuar fëstëk është vërejtur ulja e kolesterolit. Te ata qe konsumuan nga 84 gr. kolesteroli është ulur për 11,6 %. Tek fëstëket ndodhet luteini antioksidues, i cili gjindet tek perimet dhe pemët me ngjyrë të theksuar. Ekspertët preferojne që të konsumohen të pa kripura, pasi kripa e rrit tensionin në gjak./zhurnal


4 sherues natyrale te fytit te skuqur, per t'u pergatitur ndaj ndryshimeve 
te motit


4 sherues natyrale te fytit te skuqur, per t'u pergatitur ndaj ndryshimeve te motit

Te dhemb fyti? Mos u shqeteso, here pas here secili nga ne kemi pas fytin e skuqur ndonjehere dhe per kete sot do ndaj me ju disa barna popullore apo ilace shtepiake per fyt te skuqur qe do ju bejne te ndiheni me mire po aq shpejt dhe me efikasitet te njejte sa nje sprej qe blini ne farmaci por pa materiet toksike.

Te flasim per kater menyrat me te mira te sherimit te fytit te skuqur pa iu drejtuar materieve toksike.

1. Uje Me Kripe
Shume prej nesh e kemi degjuar kete thenie te te moshuarve se te gurgullosh uje me krip deti ndihmon te permiresoni fytin e skuqur. Shpesh, kjo perzierje perdoret edhe per te cliruar hundet e bllokuara ne vend te nafazolines apo zhbllokuesve te hundeve me mente.  Te gurgullosh uje me kripe te ndihmon te zbutesh fytin e skuqur.

2. Caj Shfrani Indian
Shafrani eshte bar sherues natyral per shume semundje, por nje gje qe e bene shume mire eshte se sheron fytin e skuqur. Pse? Sepse eshte perplot me vitamina qe ndihmojne sistemin imunitetit tuaj te spastroj trupin.

3. Uthulla e Molles
Ajo qe eshte e mire eshte se nese e hedh pak ne nje caj me pak mjalte ju do keni nje pije te nxehte zbutese qe sigurisht do te lehtesoj fytin e skuqur.

4. Avullimi
Kjo menyre eshte e diskutueshme dhe studimet ne te jane te kufizuara por nga pervoja personale, mendoj se ndihmon. Ose bej nje dush te nxehte, ulu ne banje te mbushur me avull apo hedh nje peshqir ne koke dhe mbaj koken mbi nje ene te mbushur me uje avullues.

Mos harro te pish uje shume dhe pushosh shume e gjithashtu, tek femijet nen moshen dy vjecare mos provo sheruesit popullore shtepiake qe kane edhe mjalte, ngase mund te kene efekte te pafavorshme ndaj mjaltit.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

KESHILLA PER  FEMIJE

Mjalti dhe mrekullia e tij sheruese

Allahu i lartësuar thotë: “Zoti yt i dha instikt bletës: Ndërto shtëpi nëpër male (kodra), nëpër pemë (drunj) dhe nëpër kulmet që ata (njerëzit) ndërtojnë. Pastaj ha nga të gjitha llojet e frutave e më pas ndiq rrugët e nënshtruara (mësuara) të Zotit tënd. Nga barqet e tyre (të bletëve) del një lëng (pije) me ngjyra të ndryshme. Në të ka shërim për mbarë njerëzinë. Me të vërtetë në të ka argument për një popull që mendon thellë.” (Nahl, 68-69)

I dërguari i Allahut, Muhamedi (a.s.) ka thënë: “Është obligim dhe në dobi tuajën që të shëroheni me dy gjëra: Mjaltin dhe Kuranin”. Aishja – gruaja e Profetit përcjell: “Gjëja që ka dashur më shumë i dërguari i Allahut ka qenë mjalti”.
Njëherë një burrë erdhi tek Profeti (a.s.) dhe i tha: Vëllai im ankohet se ka heqje barku. I dërguari ia ktheu: “Jepi të pijë mjaltë”. Burri erdhi për herë të dytë tek Profeti dhe i tha: Ia dhashë, por nuk i bëri dobi. I dërguari Allahut i tha: “Jepi të pijë mjaltë” dhe e përsëriti atë dy herë ose tre e më pas për herë të tretë apo të katërt i tha: “Allahu ka thënë të vërtetën, ndërsa barku i vëllait tënd ka gënjyer”.
Nga ky hadith kuptojmë se ilaçi duhet të jetë në sasi të caktuar dhe në masë të përshtatshme sipas shkallës së sëmundjes, sepse në qoftë se të sëmurit do t’i japim ilaç më shumë se ç’duhet, gjendja e tij do të përkeqësohet, dhe nëse pakësohet do të shkojë gradualisht drejt shërimit. Ndoshta kur ia ka dhënë vëllait të vet mjaltin, masa ka qenë e pamjaftueshme për luftimin e sëmundjes dhe ndikimin në të.
Bazuar mbi këtë Profeti (a.s.) e urdhëroi personin në fjalë që ta përsërisë disa herë derisa të arrijë masa e caktuar për shërim. Nga kjo thënie e të dërguarit të Zotit (a.s.) del në pah metodika e sasisë së ilaçit shërues dhe përcaktimi i mënyrës së marrjes dhe kohës së përdorimit. Për më tepër, thënia e tij “Allahu ka thënë të vërtetën, ndërsa barku i vëllait tënd ka gënjyer”, përforcon dobinë dhe vlerën që ka kjo metodë kurative me mjaltin e bletës, që është inspirim nga Zoti i Madhëruar.
Njeriu e ka njohur vlerën ushqyese të mjaltit të bletës që në kohë të lashta. Faraonët për shembull e kanë ditur dobinë e tij ushqyese dhe shëruese më shumë se sa të tjerët dhe argument për këtë është fakti se ata ia kanë dhënë të afërmve të tyre. Arkeologët kanë zbuluar në shumë enë prej balte të mbushura me mjaltë blete tek varri i mbretit në qytetin Tibe (Egjipt), që i përket një periudhe gati 3300 vjeçare. Mbi këto enë kanë vënë re mbishkrimin vijues: “Mjaltë i llojit të mirë”.
Gjithashtu mësojmë nga historia se mjaltit të bletës i është dhënë një rëndësi e madhe në kohën e dy familjeve VI-s dhe të XII-s që kanë jetuar rreth 2400 deri në 3000 vjet p.e.s. ku është përdorur i vetëm dhe i përzier me gjëra tën tjera për shërim. Arkeologët gjithashtu, kanë zbuluar një sasi të madhe mjalti në një enë pranë varrit të mbretit faraon Ankh Amun me ngjyrë të errët dhe me viskozitet.

Përdorimi i mjaltit nga faraonët

Faraonët e kanë përdorur mjaltin e bletës si pije dhe si pomadë për shërimin e shumë sëmundjeve. E kanë përdorur si pije për shërimin e dhimbjeve të stomakut, vështirësitë e urinimit, ndërsa si pomadë për shërimin e tharjes së lëkurës së fytyrës apo për porozitetin dhe ndriçimin e lëkurës, shërimin e plagëve, kundër djegieve dhe kurimin e syve. Thënie të mjekëve të vjetër grekë dhe arabë për mjaltin:

Demokrati: “Është obligim për njerëzit që të hanë mjaltë dhe të lyejnë trupin e tyre me vaj”.
Hipokrati: “Unë ushqehem me mjaltë vazhdimisht dhe e përdor atë për shërimin e shumë sëmundjeve …. sepse mjalti të jep shëndet”.
Diaskoras: “Mjalti mund të përdoret me sukses në shërimin e sëmundjeve të zorrëve, absceseve dhe majasëllit. Gjithashtu mjalti shmang ballgamin dhe rrufën”.
Galinos: “Mjalti është shërues i dobishëm për shumë sëmundje, qoftë për shërimin nga helmimet ashtu edhe sëmundjen e organeve tretëse”.
Ibn Sina (Avicena): “Mjalti është i mirë për zgjatjen e jetës, ruajtjen e potencës për punë për moshat e thyera e nëse dëshiron të ruash rininë tënde përdor mjaltin. Për sa i përket atyre që kanë kaluar moshën 45 vjeçare, është e mira që ta përdorin mjaltin rregullisht e në mënyrë të veçantë të përzier me arra të grira imët. Mjalti i përzier me miell përdoret për dëmtimet (plagët) sipërfaqësore. Ndërsa për sëmundjet e mushkërisë dhe etapave të para të influencës e rrufës përdoret përzierja e përbërë nga mjalti dhe petalet e trëndafilit. Është shumë efektiv nëse e përdorim në mëngjes esëll dhe në drekë para buke. Gjithashtu mjalti përdoret në rastet e pagjumësisë në sasi të vogla”.
Ibn Bejtar: “Mjalti i bletës i nxehtë, i thatë, shmang errësirën e syve dhe forcon stomakun”.

Analiza shkencore dhe dobitë mjekësore Pranohet shkencërisht se mjalti i bletës është më superior nga të gjithë llojet e ushqimeve, si për nga lehtësia e tretjes, ashtu edhe për shpejtësinë e thithjes së tij nga trupi I njeriut, dhe se 1 kg. mjaltë është i barabartë me vlerën ushqyese që gjendet në 4 kg. mish ose 12 kg. zarzavate, duke i shtuar këtyre edhe një grup elementesh minerale dhe një sasi të lartë të vitaminës C, vitamina të tjera, hormone si dhe një numër të madh enzimash.
Mjalti i bletës konsiderohet si një përbërës natyral dhe energjik, aktiv dhe ushqyes, për arsye se ai përmban një numër të madh kripërash minerale ku më të rëndësishmet janë: hekuri, bakri, soda, magnezi, kalciumi, fosfori dhe sasi të mëdha të vitaminës C, B.
Nga aspekti kimik mjalti është i përbërë nga rreth 34.02% glukozë, 1.90% sekrozë (lëndë që gjendet tek kallami i sheqerit), 35% fruktozë (sheqeri që gjendet tek frutat), 18% lëndë minerale, 0.8% acid, 17.70% ujë, 4.90% elementë të panjohur deri tani. Ai përmban shumë vitamina të cilat për nga sasia ia kalojnë frutave e zarzavateve, veçanërisht vitaminë B, C, H, dhe për më tepër mjalti ka veti që t’i ruajë këto vitamina dhe kripëra minerale në gjendje të shëndoshë për një periudhë të gjatë.

Mjalti dhe plagët – me dhimbje të paktë e të ngadaltë

Kirurgu rus Krinsveski arriti të shërojë plagët e pacientëve të tij nëpërmjet përdorimit të mjaltit të përzier me vajin e mëlçisë së balenës në formë pomade dhe provoi se plagët shëroheshin plotësisht pas kalimit të 10-12
ditëve. Ai bëri të ditur se nëpërmjet përdorimit të kësaj pomade arriti të shërojë më shumë se 37 raste të plagëve me dhimbje të lehtë e të qelbëzuara dhe pas pesë ditësh vuri re daljen e rrjetave (qelizave) të reja, si dhe rigjenerimin e tyre me shpejtësi në 90% të rasteve.

Përdorimi i brendshëm

Për sëmundjet nervore psikike përdoret mjalti i bletës i tretur në një gotë me ujë në raste të pagjumësisë dhe shqetësimeve nervore. I sëmuri duhet të përdorë një lugë mjaltë menjëherë sapo të zgjohet nga gjumi në mëngjes.
Në rastet e tuberkulozit, kollës, ftohjeve të përgjithshme, përdoret mjaltë i përzier me lëng limoni (1/2 limoni) për çdo 100gr ose mjaltë I përzier me qumësht në masën (100 gr. qumësht + 150 gr. mjaltë).
Për ftohjet, reumatizmat dhe bajamet përdorim përzierjen e përbërë nga 2 lugë të mëdha mjaltë + 2 lugë lëng limoni në një gotë me ujë, ndërsa sasia e nevojshme e përdorimit është 3 herë në ditë nga një lugë.
Mjalti ul temperaturën. Profesori britanik Rimi Xhovan thotë se mjalti i bletës ka ndikim në uljen e temperaturës dhe kjo për arsyen e ekzistencës së një grupi acidesh organike dhe për këtë këshillon përdorimin e mjaltit të shkrirë në ujë të ngrohtë në një masë prej 5%.

Studiuesit e sotëm arabë myslimanë

Një grup studiuesish profesorë të mjekësisë në universitetet e Kajros, Mensureh, Al-Azhar e të Kuvajtit me një numër të madh studimesh mjekësore e klinikale mbi një grup të sëmurësh me ulçër stomaku, disa raste të diaresë së përkohshme, ulçërave në zorrë, kolonës, sëmundjeve të rrugëve urinare e veshkore të shkaktuara nga bilharizia (sis) – lloj sëmundjeje - konstatuan se mjalti i bletës luan një rol shumë të madh në shërimin e tyre. Mjalti është përdorur gjithashtu në disa klinika për shërimin e disa sëmundjeve të syrit me sukses në rastet e opaciteve të kones së syrit si dhe shërimin e rasteve të shumta të konjuktiviteteve (ophthalmia) si p.sh. djegiet e krahëve të kapakëve të syrit, (blepharitis), konjuktivës, kones, etj.

Mjalti, aparati i tretjes dhe mëlçia

Në rastet e kapsllëkut dhe shtimit të aciditetit të stomakut, i sëmuri përdor një lugë mjaltë para se të flejë në darkë dhe një tjetër në mëngjes esëll.
Për çrregullimet e stomakut e të zorrëve përdorim mjaltë të përzier me ujë 1 orë e 30 min. Para ngrënies ose 3 orë pas ngrënies.
Për apendicitin (shtojcën krimbake) përdoret mjalti ashtu siç është ose i përzier me lëngje të tjera.

Mjalti dhe aparati urinar

Në rastet e sëmundjeve ureterale (kanali nga veshka deri në dalje) dhe helmimit urinar përdorim përzierjen e mjaltit prej 50% dhe sasia e përshtatshme: çdo ditë nga një gotë në mëngjes dhe në darkë para se të flemë.

Përdorimi i jashtëm

Në trajtimin e sëmundjeve të lëkurës, dermatitet dhe puçrrat e rinisë përdoret mjalti I bletës në formën e pomadës ose maskës nga jashtë për një periudhë që zgjat 25 minuta, pastaj fytyra lahet me ujë të ngrohtë që pasohet me ujë të ftohtë e kjo gjë praktikohet dy ose tre herë në javë. Për rastin e shërimit të lëkurës së yndyrshme përdoret mjalti i bletës i përzier me pak lëng limoni, mënyra e përdorimit do të jetë si ajo që përmendëm më sipër. Për lëkurë të thatë përdoret një copë pambuku i cili zhytet në mjaltë, vendoset në fytyrë për një çerek ore e më pas pastrohet fytyra me anë të një nape të lagur me ujë të ngrohtë.
Për të ruajtur bukurinë e fytyrës natyrale mjafton të lyejmë fytyrën me mjaltë e më pas ta fshijmë me anë të një nape të lagur me ujë të ngrohtë pas një çerek ore një herë në javë ose në 10 ditë.

Mjalti për shërimin e plagëve, infeksioneve dhe djegieve

Studiues të shumtë të sëmundjeve të lëkurës dhe kirurgjisë kanë vërtetuar se mjalti I bletës përshpejton shërimin e plagëve dhe djegieve dhe shkak për këtë është sasia e madhe e (glutathjunës) e cila luan një rol të rëndësishëm në proceset e sigurisë dhe reduktimit në trup dhe kjo është ajo gjë e cila shpie në shërimin e shpejtë të puçrrave (gjëndrave
infektive).
Pas këtij përshkrimi çdokush mund të perceptojë e kuptojë dobitë e mjaltit të bletës, rezultatet përfundimtare të studimeve mjekësore e kërkimeve laboratorike. Gjithashtu kupton se Kurani Famëlartë nuk ka veçuar disa ajete të tij rastësisht e më kot, por ato kanë zbritur nga Zoti i botëve për njerëzit në mënyrë që t’u mësojë atyre atë që nuk e dinë.


---------------------------------------------------------------------
Temperatura e lartë te fëmijët dhe trajtimi natyral i saj

 

Temperatura e lartë te fëmijët dhe trajtimi natyral i saj

Nënë e dashur, duhet të dish se temperatura e njeriut ndryshon edhe kur nuk është i sëmurë, ngrihet dhe ulet, dhe ky ndryshim eshte diçka normale. Në mëngjes temperatura e trupit të njeriut është më e ulët dhe ngrihet pas drekës, e kështu.

Temperatura normale e trupit është 37.3°C ose më pak nëse matet nga goja, dhe 38.9°C, ose më pak kur matet nga anusi.

Vetë temperatura nuk konsiderohet sëmundje, por ajo në shumicen e rasteve  është tregues i ekzistences së një sëmundjeje të brëndshme. Ngritja e temeraturës tregon se dicka po ndodh brenda trupit.

 

Shkaqet e temperaturës

-          Në shumicën e rasteve trupi është duke luftuar me viruset dhe bakteriet, dhe temperatura në këtë rast mund te ndihmojë në vrasjen e viruseve. Temperatura është pjesë e mënyrës me të cilën sistemi imun i trupit lufton semundje të ndryshme si; gripi dhe ftohja e rëndë, dhembjet e veshit, etj.

-          Kundërpërgjigja ndaj ilaçeve kimike ose vaksinat.

-          Goditja nga dielli.

-          Sëmundjet ngjitëse.

-          Ndonjë lloj infeksioni si; infeksioni urinar (kjo dallohet duke urinuar shpesh dhe me dhimbje), infeksioni i grykeve (zakonisht shoqërohet me infeksion në fyt),  infeksioni rreth syve (dhimbje lart syrit ose poshtë tij), ose nga dalja e dhëmbëve (në një zonë të hollë në gojë), infeksioni i veshit të mesëm (krizat e etheve të shoqëruara me shtrëngimin e veshëve).

-          Ethet mund të shoqërojnë edhe daljen e dhëmbëve.

 

Simptomat

Simptomat e temperaturës karakterizohen si në vijim:

- Fëmija i prekur me temperaturë zakonisht e ka ballin të nxehtë.

- Fytyrën e ka të kuqe.

- Ka ethe dhe dridhje.

- Humbja e oreksit.

- Dhembje koke dhe barku.

- Është i përgjumur dhe ka vështirësi në frymëmarrje.

Nëse i ke në dyshim simptomat e shfaqura, veprimi më i mirë në këtë rast është matja e temperaturës me termometër.

 

Trajtimi

Çfarë duhet bërë

- Vishi fëmijës rroba të lehta.

 - Ajrose dhomën e fëmijës edhe nëse jashtë është ftohtë, duke ruajtur një temperaturë konstante.

- Mund ti bësh fëmijës një banjë me ujë të vakët.

- Duhet që fëmija të pijë ujë dhe pije frutash sepse trupi në këtë rast humbet shumë ujë.

- Lyej dhe fërkoje barkun e fëmijës me uthull molle; kjo jep rezultat të shkëlqyer në uljen e temperatures.

- Lag një copë me ujë dhe uthull molle dhe fërkoji ballin, duart dhe këmbët.

 

Çfarë nuk duhet bërë

- Mos e vishni fëmijën trashë dhe mos e mbështillni me mbulesa sepse kështu i shtoni temperaturën.

- Mos përdorni ujë të ftohtë por të vakët.

- Mos e lyeni trupin e fëmijes me alkool sepse ai mund të djegë lëkurën e fëmijës dhe mund të arrijë deri tek damarët e gjakut.

- Mos e mbeshtillni fëmijën me peshqir të njomë sepse ndalon avullimin e avujve natyralë në trup.

 

Çajra bimorë për uljen e temperaturës

- Mendër e egër: merret një lugë me mendër të bluar dhe hidhet në një gotë me ujë të valuar më parë, lihet e mbuluar 10 min dhe më pas kullohet dhe pihet; përsëritet 2 herë në ditë.

- Çaji i Xhenxhenfilit.

- Çaji i gjetheve të Bliut.

- Çaji i Çikores.

- Çaji i Kamomilit.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet

“Të kemi shëndetin” themi shpeshherë kur përballemi me probleme të vogla a të mëdha në jetën e përditshme. Se shëndeti fizik e mendor janë ato çka e bëjnë të plotë trupin e njeriut e vetë jetën. Sigurisht, sëmundjet mund të kurohen në spitale e klinika mjekësore, por, nëse do ishte e mundur, parandalimi është rruga më e sigurt për një jetë të gjatë e të shëndetshme. Por dhe në ato raste kur dikush është prekur nga një sëmundje e caktuar, ekzistojnë procedura të thjeshta që mund të ndiqen në kushtet e shtëpisë, të cilat ndihmojnë në mos përkeqësimin e gjendjes.
Çelësi është gjithnjë tek informacioni.Specialistët e shëndetësisë kanë deklaruar se 35 për qind e sëmundjeve në trupin e njeriut shfaqen nga mungesa e njohurive. Jo pak herë është vërtetuar se janë vetë njerëzit ata që e dëmtojnë kolesterolin, që krijojnë probleme me mushkëritë, që acarojnë funksionimin e mëlçisë apo që nuk kujdesen aq sa duhet për mirëqenien organike. Pikërisht për këtë arsye, gazeta “Tirana Observer” boton në suplementin e sotëm plot 300 këshilla mjekësore për të gjitha sëmundjet në organizmin e njeriut. Në shumë raste këshillat vlejnë për të evituar shfaqjen e një sëmundjeje të caktuar dhe në raste të tjera për ta kuruar atë.
Kështu ju mund të lexoni brenda nëntë faqeve rekomandime të mjekëve për sëmundjet kardiake, ato të veshkave, mëlçisë, stomakut, barkut, pankreasit, infeksionet e syve, të veshëve, të lëkurës, obezitetin, variçet, këshilla për kancerin dhe evitimin e tij. Nuk mungojnë as këshillat për nënat që lindin fëmijë prematurë, si t’i ushqejnë të vegjlit ë tyre me qumësht gjiri, për menopauzën, një ndër problemet më të shqetësuese të grave, e shumë të tjera si këto. Këshillat e përmbledhura në numrin e sotëm lidhen kryesisht me mënyrën tonë të të ushqyerit, si duhet të jetë ajo, si dhe me zakonet e përditshmërisë që një njeri nuk duhet t’i harrojë asnjëherë.ZEMRA

Si të luftoni sëmundjet kardiake
1-Pakësoni ushqimet me yndyrë, shtoni perimet dhe frutat e freskëta në dietën tuaj.
2-Bëni çdo ditë të paktën 30 minuta ecje.
3-Bëni çdo ditë të paktën 15 minuta ushtrime.
4-Evitoni, alkoolin, duhanin.


Kolesteroli
Këshilla për të ulur kolesterolin

6-Për të ulur përqindjen e lartë të kolesterolit nuk duhet të pini cigare dhe nëse pini, mundoheni ta ulni numrin e tyre deri sa ta ndaloni krejtësisht.
7-Merruni me ushtrime fizike në mënyrë të rregullt. Mbani një peshë ideale (pesha ideale është ajo që keni pasur kur keni qenë 25 vjeç).
8- Favorizoni më tepër konsumin e peshkut se sa të mishit.
9-Përdorni më shumë vajin e ullirit se sa gjalpin në përgatitjen e vakteve.
10-Kujdes me ëmbëlsirat e ndryshme, sepse bëhen gjithnjë me shumë vezë, po ashtu duhet të largoni nga ushqimet tuaja gjalpin, djathin, sallamet e ndryshme.


OBEZITETI
Si të mposhtini mbipeshën

11- Duhet të lëvizni duke caktuar kohë për aktivitete çdo ditë.
12- Zgjidhni ushqimin cilësor, duke i dhënë organizmit gjithçka për të cilën ai ka nevojë.
13- Yndyrat dhe sheqernat kanë shije të mirë dhe ju nevojitet një
masë e caktuar e tyre çdo ditë.
14- Balanconi dietën tuaj, të gjitha ushqimet mund t’i vendosim në dietë të shëndetshme.
15- Planifikoni një meny të shumëllojshme gjatë ditës.
16- Planifikoni të kaloni 5-10 minuta relaks çdo mëngjes.
17- Mundohuni të jeni korrektë me ushqimin, hani nga të gjitha
llojet, por me kufi.

ANEMIA
Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

18-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.
19-Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.
20-Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.
21-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.
22-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.
23-Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke.
24-Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja.
25-Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.


REUMATIZMA
Si ta kurojmë reumatizmëm

26-Bëni dy herë në javë ushtime gjimnastikore të lehta.
27-Merrni here pas herë (një herë në dy ose tre muaj) tableta multivitaminë.
28-Jetoni në ambiente që nuk janë të ftohta.
29-Bëni plazh çdo vit dhe e rëndësishme është që të shtriheni në rërën e mëngjesit dhe pasdites.
30-Pini sa më shumë çarja me bimë jeshile.
31-Përdorni ujë mineral.
32-Hani sa më shumë fruta me vitaminë C dhe A.
33-Sa herë që ndjeheni të lodhur përdorni paracetamol ose medikamente të tjera me përmbajtje paracetamoli.


SPONDILIATROZA
Si të evitojmë dhimbjet

34-Çdo mëngjes duhet të bëni të paktën 15 minuta ushtrime për muskujt e qafës.
35-Duhet të bëni në darkë dush me temperaturë mesatare.
36-Duhet të evitoni stresin dhe dëgjimin e televizorit me zë të lartë.
37-Pirja e çajrave të ndryshëm, veçanërisht me mente, bën mirë për sëmundjen.
38- Ecja, shëtitjet pasditeve ndihmojnë për një gjumë më të mirë.
39-Zgjedhja e dyshekut, e jastëkut duhet të jetë e kujdesshme, në mënyrë që ato të përshtaten me masën e qafës.
40-Kurimi i sëmundjes ka për bazë kortizonin.
41-Për të hequr dhimbjen nuk duhet të pini asnjëherë paracetamol dhe aspirina.


SINOZITI
Këshilla për sëmundjen

42-Evitoni diellin në pikun e vapës.
43-Mbani gjithmonë syze edhe në dimër, edhe në verë
44-Përdorni sa më shumë ushqime me fibra.
45-Në rast se ju fillojnë dhimbje është mirë që të konsumoni menjëherë kafe.
46-Evitoni zhurmat e larta, të magnetofonit, televizorit.
47-Për t’u qetësuar, qëndroni në qetësi të plotë dhe në një ambient të mbyllur, dhe në errësirë për të paktën 30 minuta.

MIGRENA
Këshilla për të evituar dhimbjen:

48-Kontrolloni tensionin çdo ditë, pasi luhatjet e tij janë shkak për shfaqjen e krizave të migrenës.
49-Kuroni dhimbjet e dhëmbëve, dhimbjet e syve, sinozitet apo bllokimin e hundëve, pasi ato bëhen shkak për migrenë kronike edhe pas këtyre sëmundjeve.
50-Evitoni zemërimin, emocionet e forta, shokimet, çlironi tensionet, çlirohuni nga streset.
51-Evitoni mbilodhjen, ndryshimin e rutinës, çrregullimet e gjumit, çrregullimet seksuale.
52-Mos qëndroni në vende me zhurmë të lartë, në ambiente me drita të zbehta si dhe ambiente me lagështirë.

DIABETI
Ushqimet që duhet të konsumojnë pacientët:

53-Pacientët me diabet duhet të kontrollojnë peshën.
54- Duhet të kufizojnë sheqernat e rafinuara.
55- Duhet të rrisin sasinë e fibrës në dietë.
56- Yndyrat duhet të jenë vajra me një lidhje dyfishe.
57- Duhet t’i shtojnë dietës së tyre arra.
58- Efikase edhe bajamet.

PANKREASI
Këshilla për të mos u dëmtuar pankreasi:

59-Mospërdorimi i alkoolit është këshilla numër një e specialistëve të shëndetësisë për të evituar pankreasin.
60-Femrat dëmtohen më shpesh sesa meshkujt nga sëmundja, pasi stomaku i tyre e ka më të vështirë tretjen e ushqimeve, për këtë arsye atyre u këshillohet të përdorin sa më pak kripë, yndyrna.
61-Për të luftuar sëmundjen e pankreasit këshillohet një jetë sa më e qetë, pa strese dhe çrregullime nervore.

VESHKAT
Si të evitoni sëmundjet e veshkave:

62-Evitoni kripën e tepërt.
62-Pini sa më shumë lëngje.
64-Konsumoni çaj nga trëndafili i egër.
65-Konsumoni lëng kumbulle.
66-Pini më shumë se 1 litër e gjysmë ujë mineral në ditë.

MUSHKËRITË
Si të ndihmoni mushkëritë:

67-Përdorni sa më shumë produkte me mish.
68-Shëtisni të paktën 1 orë në ditë në një pyll të mbushur me pemë dhe në ajër të pastër.
69-Mos përdorni duhan.
70-Mos jetoni apo flini në një dhomë me duhanpirës.
71-Përdorni sa më shumë lëngje dhe supëra.
72-Çdo ditë duhet të konsumoni një gotë verë, preferohet e kuqe.
73-Peshku dhe nënproduktet e tij janë shumë efikase për “mirëqenien” e mëlçive.

GURËT NË TËMTH
Si të luftoni shfaqjen e gurëve në tëmth:

74- Duhet të konsumoni çaj rigoni.
75- Për kurimin e sëmundjes, përveç bimës shërbejnë edhe gjethet e thara në hije.
76- Përdoreni erëza në ushqime. Përveç shijes së mirë, parandalojnë sëmundjet.
77- Përdorni sa më pak ushqime të skuqura dhe kripë.
78- Pini sa më shumë lëngje dhe ujë natyral.

KRIZAT E BARKUT
Evitoni dhimbjet e barkut me:

79-Përdorni ushqime të pasura me hekur.
80-Mish, peshk, shpretkë.
81-Vezë, perime, fruta.
82-Fruta që përmbajnë vitaminë C etj.
83-Kafe, çaj, kakao apo edhe lëngje të tjera, që përmbajnë kafeinë, duhet t’i marrin dy orë para ose pas ushqimit.
84-Hurmat janë tepër efikase për të trajtuar dhimbjet e barkut.

MËLÇIA
Ushqimet që kurojnë dhe dëmtojnë mëlçinë:

85-Përdorimi i 20-40 gramëve alkool në ditë dëmton mëlçinë.
86-Mosha është një ndër faktorët kryesorë të dëmtimit të mëlçisë, pasi sa më e vogël që të jetë mosha e konsumatorëve të alkoolit aq më të rënda janë dëmtimet.
87-Predispozicioni gjenetik është një ndër faktorët kryesorë të shfaqjes së sëmundjes.
88-Këshillohet konsumimi i produkteve të mishit.
89-Këshillohet përdorimi i rrepave të kuq, lakrës së kuqe dhe broklës.
90-Këshillohet të mos pihen shumë kafe gjatë ditës, të mos konsumohet birra dhe lëngjet me gaz.

DIETA DHE SHËNDETI

Si të mbash oreksin nën kontroll:

91- Edhe pse frutat e thata nuk përmbajnë yndyrë dhe kalori, është mirë t’i konsumosh.
92- Buka bën pjesë tek karbohidratet të cilat janë një burim shumë i rëndësishëm energjie për organizmin.
93- Gjatë ditës duhet të konsumohen tre vaktet kryesore: Mëngjesi, dreka dhe darka, dhe dy deri në tre vakte të ndërmjetme: Paradite, pasdite.
94- Dietat e shpejta nuk janë zgjidhja e duhur për t’u dobësuar.
95- Është e shëndetshme të përzihen karbohidratet me proteinat.

HIPERTENSIONI
Rregulla për të mos nxitur sëmundjen:

96-Stresi krijon një dominante në sistemin nervor, e cila shton prodhimin e adesteronit në veshka, e për pasojë çon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe shfaqjen e hipertensionit.
97-Personat me hipertension duhet të kenë kujdes gjatë dimrit, për shkak të së ftohtit, por dhe luhatjeve të theksuara të temperaturave.
98-I ftohti ngushton enët e gjakut dhe rrit tensionin.
99-Prandaj këtyre pacientëve u rekomandohet të jenë korrekt në marrjen e ilaçeve dhe të kenë kujdes me menynë dhe stilin e jetës.
100-Të sëmurët duhet të eliminojnë daljet në ditët shumë të ftohta, të dalin vetëm gjatë orëve të ngrohta dhe të vishen mirë.

BRONKITI KRONIK
Si të mbani larg vetes sëmundjen:

101-Evitoni jetesën në ambiente të lagështa.
102-Evitoni jetesën në ambiente me duhanpirës.
103-Evitoni jetesën në qytete të ndotura.
104-Mos qëndroni për shumë kohë në dush, as në dimër e as në verë.
105-Bëni masazhe me vaj ulliri dhe raki në të gjithë trupin.
106-Frekuentoni sa më shumë plazhin dhe ambientet me diell.

TIROIDJA
Ushqimet që i bëjnë keq tiroides:

107-Personat me tiroide nuk duhet të konsumojnë lakrën e bardhë. 108-Nuk duhet të konsumojnë fasulet.
109-Nuk duhet të konsumojnë gështenjat.
110-Në rast se personat kanë mungesë jodi, në këtë rast kripa duhet të ruhet nga lagështira dhe kontakti me dritën.
111-Në rast se personat e kanë me tepri jodin, atëherë duhen zbatuar konsultat e mjekëve në mënyrë që sëmundja të mos kthehet kronike.

ALERGJIA
Si të evitojmë alergjitë

112-Alergjikët duhet të mos konsumojnë kikirikët, qumështin, vezët, grurin, sojën.
113-Nuk duhet të konsumojnë ato ushqime me përbërje vajore si arrat dhe bajamet.
114- Edhe në rastet kur bëhet fjalë për puthje, këshillohet që partnerët të lajnë dhëmbët dhe fytyrën nëse ata kanë ngrënë një ushqim që shkakton alergji tek partnerët.
115-Mos përdorni në rroba detergjentë aromatikë.
116-Qëndroni larg vendeve të lulëzuara gjatë stinës së pranverës dhe vjeshtës.
117- Mos përdorni facoletë, letra higjienike apo letra duarsh me përmbajte aromatike.

TURBEKULOZI
Këshilla për parandalimin e tuberkulozit

118-Është e këshillueshme një ajrosje e vazhdueshme si dhe filtrim i ajrit.
119- Është mirë që të dilet vazhdimisht për të marrë ajër të pastër në zonat që nuk kanë ndotje të ajrit.
120-Po ashtu edhe në shtëpinë tuaj nuk duhet të hyjë ajër i papastër, ndaj duhet të merrni masa për ta filtruar atë.
121-Nëse një person mendohet se ka qenë në kontakt me një person tjetër që është me tuberkuloz, duhet t’i jepet menjëherë antibiotiku parandalues.
122-Po ashtu personat e infektuar duhet të qëndrojnë në vende të izoluara dhe të marrin kurë të menjëhershme.
123-Secili duhet t’i kushtojë rëndësi mbrojtjes personale. Nëse e dini që do të jeni në kontakt me një person që është i infektuar me tuberkuloz, duhet të vishni një respirator personal, si dhe duhet të jeni sa më shumë higjienikë.

MAJASELLI
Këshilla për personat që kanë probleme në zorrë

124-Në të gjitha rastet me majasëll këshillohet që të përdoren krundet e grurit në supë apo në gjellë, tri herë në ditë.
125-Krundet nuk duhet të përvëlohen, por të hidhen atëherë kur serviret ushqimi në tryezën e ngrënies.
126-Krundet e grurit duhet të zëvendësojnë mëlmesat e tjera që janë shumë të dëmshme për hemorroidet. Mëlmesa me përbërje të barishteve natyrore që përgatitet e bluar, ka hekur dhe e përmirëson shëndetin e të sëmurëve.
127-Përdorimi i kësaj mëlmese krijon lirimin e kapsllëkut.
128-Mëlmesa e tillë nuk duhet të përvëlohet, por të qitet në supë apo në gjellë ashtu e “gjallë” të përzihet dhe të hahet.
129-Ngrënia e një molle të ëmbël para ushqimit liron zbrazjen e zorrëve.
130-Ata që kanë probleme në zorrë duhet të pinë rregullisht tri herë në ditë nga një gotë lëng molle para ushqimit.
131-Kundër mbylljes kronike të zorrës së trashë (për rregullimin e jashtëqitjes), ndihmojnë gjethet e pelinit.
132-Ndihmues janë edhe lëvoret e dardhës si dhe kamomili, i cili mund të pihet në vend të ujit.

KANCERI I GJIRIT
Këshilla për të shmangur kancerin në gji

134- Bëni vizita mjekësore sa herë ndjeni shqetësime, por edhe kur e ndjeni veten mirë.
135- Bëni një jetë të shëndetshme, bini në peshë, nëse jeni
mbipeshë.
136-Përpiquni të minimizoni stresin.
137-Mundohuni të keni një aktivitet seksual të rregullt.
138-Ushqehuni duke ndjekur një dietë të caktuar.
139- Hani ushqime që janë të pasura me vitaminë A, E dhe C, p.sh., karota, spinaq, kajsi dhe agrume.
140-Mos harroni se lindja e fëmijës dhe ushqimi me gji
janë shumë të rëndësishme për shëndetin e gjirit tuaj.

KANCERI I PROSTATES
Këshilla për dietën që parandalon kancerin e prostatës

141- Hudhrat janë parandaluese të mira për organizmin mashkullor nga ky lloj tumori.
142- Qepët, merita e është e përbërësve që shkaktojnë dhe erën e rëndë.
143- Djathi vegjetarian mund të eliminojë rrezikun e përhapjes së tumorit.
144- Peshku, vitaminat e tij kanë një rol të rëndësishëm në mbrojtjen e organizmit.
145- Arrat, sipas specialistëve, kanë vitaminë D.
146- Domatet janë tepër të rëndësishme për konsum të përditshëm, parandalojnë kancerin e prostatës.
147- Drithërat e ndryshme, të cilat kanë në përbërjen e tyre selen.
148- Mishi, edhe në të gjendet seleni, por është e rekomandueshme të mos ekzagjerohet me përdorimin e tij.

KANCERI NË STOMAK
Si të evitoni kancerin në stomak

149- Përdorni sa më shumë fruta dhe perime
150-Evitoni nitratin dhe potasiumin. Këta përbërës nitrogjen njihen se janë shumë të dëmshëm dhe japin më shumë mundësi zhvillimit të kancerit të stomakut. Gjenden më së shumti në mish, sallam, salçiçe.
151- Limitoni duhanin, ushqimet që përmbajnë djegës si dhe që janë shumë të kripësuara.
152-Në vendet që tymoset shumë dhe që preferojnë ushqimet më shumë kripë është vërtetuar se kanë një nivel më të lartë të prekurve nga kjo sëmundje.
153- Limitoni konsumimin e alkoolit. Alkooli mund të shkaktojë ndryshime në qelizat dhe mund të çojë drejt kancerit.
154- Limitoni mishin e kuq. Konsumimi i sasive të mëdha të mishit të kuq, sidomos nëse është i skuqur, rrit mundësinë për zhvillimin e kancerit të stomakut.
155- Vizitohuni tek mjeku nëse keni simptoma të ulcerës, si dhimbja e stomakut, djegia apo të vjellat.

KANCERI I LEKURËS
Këshilla për të shmangur rrezikun

156- Eliminoni sa më shumë ekspozimin e rrezeve ultra vjollcë, sidomos në orët më të nxehta të ditës.
157- Evitoni djegiet nga dielli.
158- Përdorini kapele për të mbrojtur fytyrën e cila është e ekspozuar si në verë edhe në dimër nga dielli.
159- Përdorni veshje dhe rroba mbrojtëse (mëngë të gjata, pantallona të gjata) kur e dini që do të qëndroni shumë në diell.
160- Përdorini aparatura që u ndihmojnë të nxiheni (rrezet artificiale) që bllokojnë si rrezet UVA dhe ato UVB.

ASTMA
Si të luftoni astmën

161-Këshillohet të pihen sa më shumë çajra me përzierje bimore, të nxehtë, pasi ato ndihmojnë në largimin e kollës.
162-Duhet të shmanget pirja e cigares për sa kohë që të sëmurët kanë kollë, pirja e përkeqëson më tepër shëndetin.
163-Këshillohet uji me mjaltë dhe limon, ndihmon në zbutjen e fytit.
164-Këshillohet mbajtja pranë e 1 gote uji, lehtëson kollën, nëse kollitesh gjatë natës.
165-Këshillohet të mos përdoren ushqime, si vezë, qumësht që
shkaktojnë astmë.

Këmbët
Këshilla për infeksionet në këmbë

167-Mos i mbani këmbët në këpucë më shumë se tri orë.
168-Trajtoji çdo ditë me ujë të ngrohtë, brenda së cilës duhet të keni hedhur vaj bajame ose rozmarinë.
169- Gjatë verës është mirë që përdorni vetëm shapka ose sandale, në mënyrë që këmbët të ajrosen sa më shumë.
170-Burrat janë më problematikë në sëmundjet e gishtave të këmbëve.
171-Morthi, është sëmundje që u krijohet zakonisht atyre njerëzve që i veshin çorapet e lagura ose nuk u djersinë këmbët.

PAGJUMËSIA
Këshilla për të stimuluar gjumin:

172. Ushtrimet ju ndihmojnë që të flini, por evitoni ushtrimet e shkurta para se të shkoni në shtrat.
173. Një dush i ngrohtë para se të shkoni në shtrat do t’u vinte shumë në ndihmë.
174. Evitoni konsumimin e pijeve që përmbajnë kafeinë (kafe, kakao dhe koka kola), sidomos natën vonë.
175. Seksi para se të jetë koha për gjumë mund të jetë një mënyrë për të përafruar gjumin tuaj. Meshkujt mund të flenë pas seksit, ndërkohë që femrat mund të mbeten shumë energjike.
176. Lexoni një libër derisa të ndiheni të përgjumur. Nëse nuk jeni në gjendje të flini, çohuni përsëri.
177-Uluni dëgjoni pak muzikë ose vazhdoni të lexoni derisa të kalojë gjysmë ore. Atëherë gjumi me siguri që nuk do “t’u bëjë naze”.

ZBOKTHI
Këshilla për të luftuar zbokthin:

178- Mos e hidh shampon drejtpërdrejtë
tek flokët, por hidheni në pëllëmbën e dorës përpara se të lani flokët. Kështu nuk acarohet tabani i flokëve.
179-Përpiqu të mos përdorësh solucione që përmbajnë alkool për flokët pasi ai than lëkurën.
180-Përpiqu t’i shmangesh stresit dhe të flesh gjumë të rregullt, pasi pagjumësia dhe stresi shtojnë zbokthin.
181-Në rastin kur zbokthi është në sasi të vogla, mund të përdorni rregullisht një shampo të zakonshme kundër zbokthit, sa herë që lani flokët.
182-Kur zbokthi është në sasi mesatare, duhet përdorur çdo dy ditë një shampo e veçantë që përmban lëndë që mbysin këpurdhat.
184-Kur zbokthi është në sasi shqetësuese, është nevoja e përdorimit të një mjeti efektiv siç janë shampoja “Fungoral” apo trajtuesi i zbokthit “Gentinor”.

AKNET
Për të luftuar puçrrat në fytyrë:

185-Mos ndërhyni me duar në puçrra ose pika të zeza, sepse janë shenja inflamacioni. Shtypja është e rrezikshme nëse ndërhyrja bëhet në mënyrë të gabuar. Kjo lloj traume nuk bën tjetër veçse përkeqëson gjendjen e lëkurës.
186-Trajtoni fytyrën me produkte cilësore, me përbërës organikë si: Kamomil, kamfor, kalendula, etj.
187-Përdorni fruta e ushqime të freskëta.
188-Merrni vitamina A, C, E.
189-Mos përdorni sapunë kundër yndyrës. Në këto raste gjëndrat reagojnë duke prodhuar yndyrë në sasi.
190-Përdorni drithëra, vaj ulliri, kos, fruta, perime, prodhime deti.
191-Pini shumë ujë (pa gaz). Është mënyra më e mirë për të hidratuar lëkurën.
192-Kujdes nga flokët e gjatë. Në kushtet e një higjiene të keqe ato mund të jenë bartës bakteriesh dhe në kontakt me lëkurën keqësojnë gjendjen e saj duke stimuluar infeksionet.

VESHET
Si të luftoni infeksionin e veshëve:

193-Trajtimi fillimisht i infeksionit konsiston në pastrimin apo bërjen lavazh të kanalit të veshit dhe kjo ndihmon në heqjen dhe shpërndarjen e grumbullit të infeksionit të mbledhur në zona të caktuara.
194-Më pas nëpërmjet një fitili, deri në mesin e veshit, arrihet që të shpërndahet i gjithë pezmatimi i mbledhur.
195-Njëkohësisht duhet bërë edhe trajtimi mjekësor në të cilin hidhen antibiotikët në vesh për të trajtuar dhe kuruar zonën në të cilën më parë ishte mbledhur pezmatimi dhe që kishin çuar në ënjtjen e veshit.
196-Është e rëndësishme që të shmanget marrja e ilaçeve qetësuese vetë në farmaci, pa rekomandim, sepse ato nuk ndikojnë në përmirësimin e situatës, vetëm sa mund ta rëndojnë dhe më shumë.

AROMA E KEQE
Këshilla për të ulur aromën e pakëndshme të frymëmarrjes:

197-Përdorni gjatë ditës majdanoz të freskët.
198-Përdorni shpëlarës antibakterial.
199-Duhet të konsumoni të paktën dy herë në ditë kos të freskët.
200-Duhet të shpëlani gojën me sodë.
201- Duhet të përdorni vaj mesteje.
201- Të konsumoni farat e koprës.
202-Të konsumoni gjatë ditës çimçakiz me manjolia.

SYTË
Si të mos i dëmtojmë sytë kur jemi para kompjuterit:

203-Sfondi përtej ekranit të mos jetë asnjëherë krejt i errët.
204-Të mos ketë reflekse në ekran.
205- Kontrasti dhe drita e ekranit të rregullohen në vlera mesatare.
206- Ekrani duhet të jetë rreth 50-60 cm larg syve.
207- Mundësisht të përdoret filtër për ekranin kundër reflekseve.
208- Të shpluhuroset shpesh ekrani.
209- Gjatë punës para kompjuterit është mirë që disa herë në orë të shkëputet shikimi nga ekrani përreth një minutë.
210- Të rrotullohen sytë në ambientin përreth ose të paktën çdo një orë të bëhet një pushim prej 15 minutash.

STRESI
Disa teknika për të shmangur stresin e panevojshëm:

211- Menaxho kohën. Programimi dhe organizimi i kohës suaj mund t’ju bëjë më shumë produktivë.
212- Strategjitë për të përballuar. Përpiqu të dallosh mënyrat e sjelljes që ndikojnë në stres dhe gjej mënyrat për t’i reduktuar.
213- Krijo një stil jete. Balanco detyrimet duke i dhuruar vetes kohën e mjaftueshme për t’u qetësuar. Ushqehu mirë, mos pi duhan dhe limito sa të mundesh konsumin e alkoolit.
214- Mbaj afër miq të mirë: Njerëzit që kanë një rrjet të fortë shoqëror që i mbështet dhe që janë shumë të aftë të përballojnë ndryshimet e jetës.
215- Ndrysho mënyrën e të menduarit. Thuaju “stop” mendimeve që të shkaktojnë stres.
216-Zgjidhi problemet duke punuar dhe krijo intimitet me orenditë e zyrës apo shtëpisë, që të jenë sa më të këndshme për syrin.

LINDJET PARA KOHE
Disa këshilla për kujdesin ndaj fëmijëve prematurë:

217- Mbajtja e temperaturës së trupit në shifrat normale.
218- Ushqyerja e kujdesshme sipas mundësive dhe nevojave të fëmijës.
219- Ruajtja nga sëmundjet dhe infeksionet.
220- Temperatura e fëmijës duhet ruajtur në limitin 36-37 gradë.
221- Temperatura e ambientit ku qëndron fëmija duhet 23-25 gradë.
222- Në stinët e nxehta temperatura nuk duhet t’i kalojë 27 gradë.
223- Dhoma e fëmijës duhet të ketë lagështirë të mjaftueshme.
224- Ajri i dhomës ku rri fëmija duhet të ndërrohet vazhdimisht.
225- Veshjet dhe mbulesat nuk duhet ta shtrëngojnë fëmijën.

USHQIMI ME QUMESHT
Këshilla për nënat që kanë fëmijën në gji:

226- Jepini fëmijës sasinë e nevojshme të qumështit.
227- Jepini fëmijës qumësht nga të dy gjiret.
228- Të vegjlit duhet të pinë shpesh por pa e tepruar.
229- Gjatë pirjes krijojini foshnjës mundësi të pushojë nga pak.
230- Nëna që ka fëmijën në gji duhet të marrë sa më shumë lëngje.
231- Ushqimi i nënës duhet të sigurojë elementet e nevojshme.
232- Sa më shumë të pijë fëmija, aq më tepër qumësht prodhon gjiri.
233- Fëmijës deri në gjashtë muaj nuk i jepen ushqime jo të lëngshme.
234- Nëna që ka fëmijën në gji duhet të shmangë stresin, shqetësimet.

GASTRITI
Këshilla për të evituar:

235-Mos përdorni alkool.
236-Mos përdorni duhan.
237-Mos përdorni në mënyrë sistematike aspirina, ibrufen , naporxen etj.
238-Mos përdorni në mënyrë të sistematike kortizonë.

RËNIA E FLOKËVE
Kujdesi që duhet të tregoni për të parandaluar fenomenin:

239-Kontrolloni stresin.
240-Mbani një dietë të shëndetshme.
241-Pini të paktën 2 kilogramë ujë në ditë.
242-Konsumoni fruta, perime, me anë të së cilave merrni vitaminat, proteinat dhe mineralet e nevojshme.
243-Evitoni sa më shumë konsumimin e yndyrnave shtazore duke i zëvendësuar me ato vajore.
244-Evitoni ushqimet e skuqura.

ULÇERA
Ushqimet që kurojnë sëmundjen:

245-Banania jo e pjekur. Ajo favorizon shërimin e ulcerës gastroduodenale të lehtë.
246-Duhet të ndiqet një ushqim i ekuilibruar, i pasur në zarzavate dhe fruta që të kenë vitamina C, e njohur kjo për mbrojtjen e mukozës së stomakut.
247-Në të kundërtën duhen kufizuar proteinat shtazore dhe dhjamërat.
248- Mishi, peshku ose veza duhen marre vetëm një herë në ditë.
249-Duhet përdorur çaji nga bima e njohur e Bar-Bletës.

Cerma /Përdhesi
Këshilla për të lehtësuar dhimbjet e sëmundjes:

250- Këshillohet pirja sa më shumë e ujit dhe lëngjeve të ndryshme për të lehtësuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi.
251-Duhet pasur parasysh se, nëse vuajmë nga sëmundjet e zemrës, duhet të këshillohemi me mjekun për sasinë e lëngjeve që konsumojmë.
252-Rënia në peshë është e rëndësishme për të pakësuar rrezikun e shfaqjes së sëmundjes.
253-Sasia e proteinave në ushqim ndikon në një farë mënyre në sasinë e acidit urik në gjak.
254-Por edhe një dietë koncize nuk mund të sjellë uljen e acidit urik në gjak në të njëjtën mënyrë si mjekimi.

OSTEOPOROZA
Këshilla për të luftuar sëmundjen që në fëmijëri:

255-Për të luftuar shfaqjen e osteoporozës është e nevojshme ajo që hamë. Për këtë duhet të ndiqet një dietë ushqyese e balancuar me një përbërje kalorike, të përshtatshme me nevojat fiziologjike të individit.
256-Dieta duhet të përmbajë një gram proteinash për çdo kile të organizmit tonë.
257-Duhet të përmbajë një përbërje të duhur yndyrash dhe karbohidratesh që nuk duhen të jenë më tepër se 55-60% të kalorive totale. Po që duhen marrë çdo ditë.
258-Po ashtu rekomandohen sasi të larta kalciumi, potasi, magnezi dhe sasi të pakta sode.
259-Vitamina D është nga ana tjetër një përbërës i rëndësishëm për asimilimin e kalciumit dhe për këtë duhet marrë me dietë apo me tableta.
260- Përveç kësaj vitaminat: A, C, E, K dhe minerale të tjera si fosfori, fluori, hekuri, zinku dhe bori janë të nevojshëm për një metabolizëm normal të kockave dhe mund të merren falë një ushqyerjeje të larmishme dhe korrekte.
261-Së fundmi rekomandohet eliminimi i alkoolit, kafeinës dhe pijeve të gazuara. Këto të fundit duket se e rrisin më shumë riskun për fraktura te gratë që i konsumojnë.

LEMZA
Këshilla për të ndaluar lemzën e shpeshtë:

262-Duhet të pish ujë ose të hash një lugë sheqer sapo të zëre lemza.
263-Faktori psikologjik arrin të ndalojë lemzën si p.sh me anë të tërheqjes së vëmendjes, bën që të ndalojë shtëllunga e ajrit.
264- Ndalesa e frymëmarrjes, pirja e ujit të ftohtë me gllënka të vogla, vendosja në qafë e një cope akulli, vendosja e një borse akulli në bark, gudulisja e hundës për të provokuar një teshtimë, marrja e frymës thellë, duke ndjekur një ritëm të rregullt janë disa nga mënyrat e ndalimit të lemzës.
265- Lemza mund të zërë edhe një fëmijë të porsalindur dhe mund të ndalohet duke e marrë në krah, i mbështet kokën në shpatull dhe i bie lehtë në kurriz, në mënyrë që t’ia nxjerrsh ajrin që ndoshta i ka dilatuar stomakun ose ezofagun.
266-Një mënyrë tjetër është edhe frymëmarrja dhe nxjerrja në një qese letreje. Në këtë mënyrë rritet sasia e CO2 në organizëm.
267-Mjekët kryesisht rekomandojnë ngrënien e një luge sheqer pa ujë.

VARIÇET
Këshilla për personat që vuajnë nga sëmundja:

268- Përdorni xhel freskues për këmbët.
269- Mos mbani këpucë me taka më shumë se 4 pond.
270- Mos përdorni këpucë të sheshta plotësisht.
271- Përdorni produkte bimësh jeshile me kërcell.
272- Mos hiqni nga menyja orizin.
273- Përdorni vazhdimisht grurin.
274- Mos qëndroni ulur për më shumë se një orë në të njëjtën pozicion.
275- Mos i mbani këmbët e kryqëzuara.
276- Mos mbani pasha të rënda.
277- Përdorni korse najloni në mbrëmje.

DHËMBËT
Si të shmangim kariesin dhe infeksionet

278-Duhet të zgjidhni një pastë dhëmbësh cilësore. Pasi ajo lehtëson lëvizjen e pllakëzave bakteriale dhe ka substanca freskuese dhe kurative.
279- Duhet të përdoret çdo ditë fija pastruese e dhëmbëve, duhet të kalohet rreth çdo dhëmbi në mënyrë që të përshkojë sipërfaqen e tij.
280- Ushqimi duhet të jetë i zgjedhur me kujdes.
281-Duhet të konsumoni ushqime që kanë karbohidrate.
282- Molla është një ndër frutat më të këshillueshme nga dentisti për dhëmbët, sipas rekomandimeve duhet të hahen jo më pak se dy të tilla në ditë.
283-Karotat duhet të përdoren çdo ditë, sipas specialistëve ato bëjnë mirë për zmaltin e dhëmbëve.

KUJTESA/ALZAIMER
Dhjetë këshilla për të mbajtur në fortë kujtesës:

284-Lexoni libra. Në këtë mënyrë jo vetën që do të vini trurin në lëvizje duke imagjinuar periudha të ndryshme kohore dhe kultura, por do të keni histori interesante për të treguar.
285-Luani lojëra. Lojërat janë mënyra më e mirë për të sfiduar trurin. Kështu fjalëkryqet. Lojërat elektronike përmirësojnë shpejtësinë dhe kujtesën e trurit, pasi të gjitha mbështeten tek matematika.
286-Përdorini dorën e kundërt. Kalojeni ditën duke bërë gjëra me dorën që nuk e përdorni, si dhe mbajeni orën në dorën e kundërt të që kujtoheni për të.
287-Mësoni numrat e telefonit.
288-Hani edhe për trurin tuaj. Kjo do të thotë se duhet të përqendroheni tek vajrat e peshkut, salmoni, arrat, bajamet dhe vaji i ullirit.
289-Ndahuni nga rutina. Ndryshoni dyqanin ku jeni klient, hani gjëra që si keni ngrënë më parë, frekuentoni lokale që s’keni qenë më parë, pasi kjo do ta bëjë trurin tuaj të zgjohet nga zakoni dhe të jetë përsëri vigjilent.
290-Kaloni nga një rrugë e ndryshme. Kaloni apo udhëtoni në rrugë të ndryshme, kjo e ndihmon trurin të stërvisë kujtesën.
291-Mësoni një aftësi të re. Në këtë mënyrë kujtesa hyn më shumë në punë kur mësoni gjëra të reja, që më parë si bënit dot.
292-Bëni lista. Bërja e listave ju ndihmon që t’i lidhni artikujt njëri me tjetrin. Në këtë mënyrë ju luani me kujtesën tuaj, sa herë që listoni ushqimet, fjalët, veprimtaritë e ditës.
293-Zgjidh një mjeshtëri të re. Gjeni diçka që ju pëlqen dhe që nuk kushton shumë. Fotografitë me aparat dixhital, mësimi i pikturës, mësimi i një instrumenti muzikor, mësimi i stileve të ndryshme të gatimit, të kërcimit, e bëjnë trurin që të jetë në aktivitet gjatë gjithë kohës.

MENOPAUZA
Ushqimet dhe dieta që duhet të ndiqet gjatë kësaj periudhe:

294- Përdorimi larmi ushqimesh, por që gjithnjë të jenë sa më të freskëta .
295- Përdorni sa më shumë fruta e zarzavate.
296- Filloni vaktin me sallatë ose me supë me zarzavate.
297- Pakësoni vaktet me mish (jo më shumë se 3 herë në javë) dhe zëvendësojini ato me ushqime me zarzavate.
298- Ulni përdorimin e yndyrnave gjatë përgatitjes së ushqimeve.
299- Pakësoni sa më shumë që të jetë e mundur përdorimin e ëmbëlsirave.
300- Hani fruta, por jo menjëherë pas ngrënies së vaktit.
__________________
E kush është në rrugë më të mirë se ai që thërret në rrugën e All-llahut, që bën vepra të mira dhe që thotë: “Unë jam prej muslimanëve?”{41:33}
==========================
Llukman Hakimi e këshilloi, birin e vet e tha:

“Biri im, bota është det i thellë, dhe shumë njerëz mbyten në të.
Anija jote le të jetë: - Frika ndaj Allahut,
Timoni: - Besimi në Allahun, kurse
Lopata: - Besimi i fortë në Krijuesin e gjithësisë, Allahun xh.sh..”

                      SHPRENDAJE TEK SHOKU JUAJ

                     MATERIALI ESHT HUAZUAR NGA  WWW.THIRRJAISLAME.TK

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mjekimi me Kuran mjaltë dhe me bimë mjekësore

Mjekimi me Kuran mjaltë dhe me bimë mjekësore

Qdo I sëmur duhet të kërkojë shërim ekskluzivisht prej Allahut të lartësuar por ,me atë rastë ,duhet të merr parasysh edhe factor të tjerë,që e mundësojnë këtë.Këtu ,shkurtimisht ,do t’I numërojmë disa prej këtyre faktorëve e më pas do t’I sqarojmë më hollësisht.
1)Të kërkuarit shërim ,ekskluzivisht ,nga Allahu I Lartësuar
2)Mendimi I mirë për Allahun gjatë kërkimit të shërimit
3)Bindja e fortë dhe e patundur në fuqinë e Allahut për shërim dhe qëllimi I sinëqertë
4)Mosnxitimii përgjigjjes së Allahut në kërkim
5)Braktisja e plotë (komplete) dhe e përhershme e mëkatit dhe pendimi I sinqertë tek Allahu I Lartësuar për mëkatet e bëra para kërkimit të shërimit
6)Ai që kërkon shërim,duhet të ketë kujdes rreth asaj se ushqimi ,pija dhe veshja e tij ,të jenë të fituara në mënyrë të lejuar(hallall)
7)Ai I cili kërkon shërimi ,duhet të jetë I durueshëm ndaj sëmundjes së tij dhe I kënaqur me caktimin e Allahut .
Pasi që qëllimi jonë ëshët që ta bëjmë këtë libër ekskluzivisht në emër të Allahut dhe me qëllim të shërimit dhe dobisë të gjithë muslimanëve të sëmurë,do ta sqarojmë më hollësisht qdonjërën nga paragrafët e lartëpërmendur.

1.Të kërkuarit shërim ,ekskluzivisht ,nga Allahu I Lartësuar

Allahu thotë:O ju njerëz, ju keni nevojë për All-llahun e All-llahu nuk ka nevojë për ju; Ai është i falënderuari. (Fatir 15)
Pra i sëmuari duhet të ketë një ndjenjë të fuqishme se Allahu është plotësisht I pavarur nga aid he nga të gjithë të tjerët ,kurse ai si një rob I Allahut ,ka nevojë për falje dhe shërim nga Ai dhe atë ,në të gjitha situatat ,sin ë kohën kur është I shëndoshë ,poashtu edhe kur është I sëmurë .Prandaj bëre zemrën tënde të bindur dhe krijo në të një ndjenjë të fortë të varësisë për të Pavarurin dhe të Falënderuarin.

2.Mendimi I mirë për Allahun gjatë kërkimit të shërimit

Mendimi I mirë për Allahun duhet të jetë një shkasë I fuqishëm I përpjekjes sate në planin (rrugën) e kërkimit të shërimit.
Duhet të jeshë I bindur në atë,se vetëm allahu mund të të shërojn ,e askush tjetër .Disa të sëmurë janë mendjemëdhenjë duke menduar se kaëë mendim të mirë për allahun si shërues,por ata dyshojnë në forcën e Tij të shërimit.Në një hadith kudësi Allahu I Lartësuar thotë:Unë e di mendimin e mirë të robit Tim rreth Meje ,kurse ai le të mendoj rreth Meje sit ë dojë .Nëse gjatë kërkimit të shërimit ,ke mendim të mirë për Allahu ,Ai e di këtë dhe do ta pranojë lutjen tënde .Imam Hasan el Basriu thotë :Besimtari ,njëmendë ka mendim të mirë për Zotin e tij ,e si rezultat I kësaj është veprim i mirë .Mekatari ka mendim të keqë për Zotin e tij ,e si rezultat I kësaj është veprimi I keq.
Nësë kërkon shërim nga Allahu I Lartësuar ndërsa edhe më tutje zhytesh në mekate ,atëherë vetëm mashtrohesh në mendimin për Allahun .

3. Bindja e fortë dhe e patundur në fuqinë e Allahut për shërim dhe qëllimi i sinëqertë

Gjatë kohës së lutjesë ,a je I vendosur në bindjen tënde se Ai (Allahu)kur dëshiron diqka ,vetëm I thotë Bëhu dhe ajo bëhet.
I dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë : dërgoni lutjen tuaj Allahut të Lrtësuar dhe me atë rastë të jeni të bindur se Ai do t’ju përgjigjet .Dine se allahu nuk do ti përgjigjet atij që ëshët I pakujdeshëm dhe I pasjellshëm.
Pranaj ,kur ta lutësh Allahun ,nuk duhet të kesh në zemrën tënde asnjë fije (aspak) dyshim në atë se Allahu I lartësuar ia pranon lutjen qdo lutësi musliman ,derisa ky lutet për të mirë e jo për të këqiat ,e as për këputjen e lidhjeve farefisnore .Ai që kërkon shërim ,duhet patjetër të jetë plotësisht I bindur në Fuqin e Allahut se vetëm Ai mund ta shërojë dhe ti largojë sëmundjen A nuk është i fuqishëm Ai, që krijoi qiejt e tokën, të krijojë njerëz sikundër që i krijoi ata? Po Ai është krijuesi, i dijshmi.”(Jasin 81). Po, do t'ia tubojmë! Duke qenë se Ne jemi të zotët t'ia rikrijojmë si kanë qenë edhe majat e gishtave të tij!” (El Kijame 4). Ne edhe para teje popujve të tyre u dërguam pejgamberë dhe ata u erdhën atyre me argumente të qarta, e kundër atyre që bën krim, Ne ndërmorëm masa ndëshkuese. Obligim yni ishte të ndihmojmë besimtarët”
(E rrum 47). A nuk e dinë ata se All-llahu që krijoi qiejt dhe tokën dhe nuk u lodh në krijimin e tyre, Ai ka fuqi t'i ngjallë të vdekurit. Po, Ai është i plotfuqishëm për çdo send. (el Ahkaf33).

4. Mosnxitimi i përgjigjjes së Allahut në kërkim

I dërguari ynë s.a.v.s ka thënë:
Robi (njeriu) do të jetë mirë derisa të mos nxitojë.O I dërguar I allahut në qmënyr nxiton robi ? e pyetën ,kurse ai u përgjigjë:Ashtu që thotë :I dërgova lutjen Zotit tim ,porse Ai nuk ma pranoi atë.(Transmeton Enesi kurse shënon Imam Ahmedi).
I dërguari ynë s.a.v.s ka poashtu ka thënë:Allahu I don ata që janë këmbëngulës në lutjen e tyre.Prandaj vëllëzër dhe motra muslimane ,luteni Allahun për shërim dhe mos nxitoni (shpejtoni) përgjigjen.
Duhet të jeni këmbëngulës gjatë kërkimit të shërimit dhe mosë u dëshpëroni pas disa lutjesh të drejtuara Allahut duke thënë:iu luta shumë Allahut ,kurse Ai ende nuk më shëroi.Mendimi I till ia hap dyert shejtanit të mallkuar dhe ndihmësve të tij të colët bëjnë qmos të të largojn prej lutjes .Shërimi me siguri do të vijë me ndihmen e Allahut .Sepse Allahu I Lartësuar thotë:E kur robët e Mi të pyesin ty për Mua, Unë jam afër, i përgjigjem lutjes kur lutësi më lutet, pra për të qenë ata drejt të udhëzuar, le të më përgjigjen ata Mua dhe le të më besojnë Mua”. (el Bekare 186).
Kërko shërim prej Allahut dhe mos e shpejto përgjegjen.Tek Allahu qdo gjë është me masë të caktuar.Ndoshtë Allahu nuk ta pranon lutjen nga shkaku I cili nuk është I njohur (për ty).

5. Braktisja e mëkatit

Këtu do të ndalemi pak më tepër ,sepse kërkimi I shërimit nga Allahu I Lartësuar ,patjetër nënkupton braktisjen e mëkatit,pa marrë parasysh se a ka të bëjë me mëkatet e vogla apo të mëdha,pendim pastaj vendim I sinqertë dhe I qndrueshëm që të mos t’u kthehesh herën e dytë.Ky është pendim I sinqertë.Vëllau im!
Kursei mos mendo që t’u largohesh mekateve derisa të nuk sherohesh që pas kësaj përsëri t’u kthehesh mëkateve të njejta.Mos mendo se Allahu nuk e din atë që është në brendësinë tënde ,ngase me mendimet e këtilla nuk do të arrish shërim.Allahu I Lartësuar thotë: E, ju fshihnie ose thonie fjalën tuaj haptas; Ai s'ka dyshim se e di çka fshehni në zemrat tuaja. (Mulk 13)
Pas këtyre fjalëve pyete vetëveten se a mund ta mashtrosh të Diturin e të gjitha të panjohurave ,e Ai e din se ti ke vendosur të pendohesh në kohën e caktuar d.m.th derisa të mos shërohesh dhe të keshë dëshir që përsëri tu kthehesh mekateve të njëjta.Shembull I këtillë është femra e cila gjatë mjekimit e mbulon trupin dhe flokët e saja ,kurse pas shërimit përsëri e heq shamin dhe e zbulon trupin.Shembull I njejtë është edhe me duhanxhiun I cili braktis të pirit e duhanit gjatë mjekimit ,kurse pasi që shërohet ,në vendë që të jetë edhe më I vendosur në pendim dhe më këmbëngulës në braktisjen e mëkatit ,ai përsëri fillon ta pijë.
Këtë po u themë të gjithë të sëmuarve ,të cilët e pranojnë me vetëdije pranimin e shejtanit në trupat e tyre dhe rreth vetit ,e poashtu vazhdimin në mekate.Të gjithë atyre u them se asnjë rob nuk është në gjendje ta mashtrojë Allahun e Lartësuar dhe të plotëfuqishmin.Dijeni sigurishtë që nuk ka shërim pa qëllim të sinqertë.

6.Ai që kërkon shërim,duhet të ketë kujdes rreth asaj se ushqimi ,pija dhe veshja e tij ,të jenë të fituara në mënyrë të lejuar(hallall)

Ky nuk është kushtë që e caktuam ne por është kushtë të cilin I Dërguari s.a.v.s e shprehu në një hadith kur tha:Njeriu nga udhëti I I gjatë bëhet flokëprishur dhe I pluhrosur dhe I tillë I drejton pëllëmbat (shuplakat) kah qielli ,duke iu drejtuar Allahut.
O Zoti im ! O Zoti im ! kurse ushqimi I tij është haram ,pija e tij është haram ,veshja e ti është haram ,e edhe është I ushqyer me haram ,e si t’ia pranojë Allahu lutjet këti njeriu.(transmeton Ebu Hurejra ,kurse e shënon Ahmedi ,Muslimi dhe Tërmidhiu)
Prandaj ai që kërkon shërim duhet patjetër të përpiqet që ushqimi dhe furnizimi I tij ,të jenë të fituara në mënyrë të lejuar.Sepse ,vetëm kështu aim und të shpresojë që Allahu I Lartësuar t’ia pranojë lutjen dhe ta shërojë.

7.Durimi gjatë sëmundjesë dhe kënaqja me caktimin e Allahut

Duhet që I sëmuri të jetë I durueshëm gjatë sëmundjeën së tij sepse ajo është një mënyr e sprovës,me të cilën Allahu I Lartësuar I sprovon robërit e Tij me qëllim që t’I pastrojë nga mëkatet dhe t’I mëshirojë.Në të kundërtën Ai mund t’I dënojë.Allahu na ruajt nga dënimi I Tij.Allahu I Lartësuar thotë: A menduan njerëzit të thonë: "Ne kemi besuar, e të mos vihen në sprovë?" Ne i sprovuam ata që shin para tyre, ashtu që All-llahu gjithqysh do t'i dallojë ata që e thanë të vërtetën do t'i dallojë dhe gënjeshtarët.(Ankebut 2-3). Ne do t'ju sprovojmë me ndonjë frikë, me uri, me ndonjë humbje nga pasuria e nga jeta e edhe nga frytet, po ti jepju myzhde durimtarëve. Të cilët, kur i godet ndonjë e pakëndëshme thonë: "Ne jemi të All-llahut dhe ne vetëm tek Ai kthehemi!" (Bekare 155-156)
Transmetohet nga Ummul-Ala se ka thënë:Më thirri I Dërguari s.a.v.s derisa isha e sëmurë .më tha :Gëzohu ,oj Ummul Ala ngase Allahu me sëmundjen e muslimanit ,I largon mëkatet e tij ashtu siq zjarri e largon papastëritn nga hekuri dhe argjendi(Hadithin e shënon Ebu Davudi).Prandaj o ju që jeni të sëmur ,duronie sëmundjen tuaj ,ngase Allahu është I vërtetë .Nga Ai kërkoni durim dhe shpërblim ,sepse Ai ka thënë: Thuaj: "O robërit e Mi që keni besuar, kini frikë ndaj Zotit tuaj. Ata që bënë mirë në këtë jetë, kanë të mirë të madhe, e Toka e All-llahut është e gjërë, ndërsa të durueshmive u jepet shpërblimi i tyre pa masë!" (Zumer 10).
Ai I cili mjekon me Kuran dhe sunet nuk përdor kurfar barëra ,as thika speciale e as nuk kryen kurfar intervenime kirurgjike .Ai lexon Kuran dhe ashtu që ti afrohet mëshirës së Allahut dhe Ndihmës së Tij.
Prandaj ai duhet të jetë një person I cili e meriton mëshirën dhe ndihmën e Allahut .
Pra ,duhet ti përmbush disa kushte të caktuara që të merret me këtë punë.
Shejh Abdul-Halik el Attar në librin e tij “Kejfetu alixhun bil Kuranil Kerim”I ka përmendur këto kushte.
Kushtet që duhet plotësuar ai që mjekon me Kuran janë:
1.Të jetë me besim të drejtë
2.Të jetë me moral të mirë
3.T’I kryej rregullisht obligimet fetare
4.T’u bëjë mirë prindërve
5.T’I ruaj lidhjet familjare
6.Të jetë mikpritës
7.Të sillet mirë ndaj fqinjëve
8.Ta njeh dhe ta punojë mirë punën e vet
9.T’I largohet haramit gjatë të folurit ,veprimit dhe në të gjtitha situatat tjera.
10.T’I largohet ushqimit të ndaluar ,pirjes veshjes dhe banimit
11.Ta ruaj trupin e tij prej haramit
12.Pos farzeve t’I falë edhe sunetet
13.Të shoqërohet me njerëz të zgjedhur
14.T’I vizitoj xhamitë
15.Të jetë I butë I durueshëm dhë miranjohës
16.Ta përmendë vazhdimisht Allahun
17.të heshtë shum e të flaës pak
18.Të haj pak e të agjëroj shumë
19.Të flej pak e natën të fal shumë.
20.Të flaës me urtësi e të mos tetë krenar ne mesë njerëzve
21.Të jetë zemër butë dhe I epur përveqë kur bëhet fjalë rreth Lihjit të Allahut
22.Të mosë jetë I ashpër ,vrazhdë dhe I vrertë
23.Ta lezoj Kuranin rrjedhshëm dhe korrekt.
Ai që mjekon me Kuran dhe Sunet duhet të jet I bindur në atë se Kurani është shërim dhe mëshirë,sepse Allahu I Lartësuar thotë: Ne të shpallim Kur'anin që është shërim dhe mëshirë për besimtarët, kurse jobesimtarëve nuk u shton tjetër përpos dëshprim (Isra82)
Kjo bindje te ai që shëron I jep atij forcë në procesin e mjekimit dhe largon prej tij dëshprimin dhe molisjen.

Përse xhini e përqesh atë që mjekon

Për shkak se ai që mjekon ,e fillon mjekimin me një vullnet të madh kurse pas rezistencës që tregon xhini ai dëshprohet dhe e humb shpresën në shërim.Një prej gabimeve më të mëdha të cilën e bëjnë disa që kaë bindje dhe besim të dobët ,është se këtë dëshprim të tyre e bartin tek I sëmuri dhe familja e tij duke thënë se nuk ka shpresë në shërim dhe duke I këshilluar që të shkojnë tek ndonjë tjetër.Ata në këtë mënyrë e shkatrrojnë të sëmurin dhe familjen e tij.
Personi tjetër ia fillon sërish leximin dhe me gjithë leximin e fuqishëm ,xhini e përqesh edhe atë edhe leximin e tij.Shkaku I kësaj është bindja e dobët në shërim atij që mjekon dhe intriga e xhinit.Në situatën e tillë ,mjeku ,fatkeqësisht e përdor metodën e posaqme të shërimit ,e cila quhet goditje,d.m.th. goditja e xhinit.Po të posedonte mjeku bindjen e fuqishme në ate se vetë Kurani mjafton për shërim ,nuk do të kishte nevojë për një metodë të tillë.Mjekët e këtillë e arsyetojnë metodën e goditjesë me atë se disa muslimanë të mirë e kanë përdorur gjatë procesit të përzënies së xhinit.Mirpo ky mendim është I gabuar.
Disa mjekë apo ata të cilët pohojnë për vete se janë mjekë,nuk besojnë fare se Kurani është shërues.këta nuk kanë besim në Kuran nuk kanë besim në vete e as në diturinë të cilën e posedojnë nëse e posedojnë.
Mjekët e këtillë e kanë dëshirë të konstatojnë se bëhët fjalë rreth sëmundjes psikike ,kurse I sëmuri dhe familja e tij mbesin të habitur dhe të befasuar .Mjeku I këtillë e arsyeton veten duke thënë se si e ka lexuar Kuranin ,por pa asnjë rezultat.
Në fundë ,dua t’u them të sëmuarve dhe atyre që mjekojnë se duket të dijnë mirë se aftësia e mjekimit me Kuran dhe Sunet është dhunti e Allahut të Lartësuar,të cilën Ai nuk ia jep qdo kujt.Prandaj vëllau im ,përpiqu që ta fitosh këtë dhunti dhe le të jetë kjo një mjetë I të afruarit tek Allahu. Dhe të arritjesë së kënaqësisë së Tij.Puna jote ,pagjumësia dhe përpjekja le të jenë sinqeëisht në emër të Allahut.Të jeshë I sinqertë ne leximin e Kuranit ,trego respektë dhe mendo rreth kuptimeve të ajeteve të Kuranit të cilat I lexon.Shpërblimin për leximin e Kuranit kërkojnë prej Allahut ,e pastaj kërko shërimin për të sëmurin.Gjithmonë lë të jetë në mend ky ajet kuranor: O besimtarë, nëse ju ndihmoni (fenë) All-llahun, Ai u ndihmon juve dhe u forcon këmbët tuaja. (Muhamed 7).Kursesi mos lejo që mbi ty të ngadhënjejë kryelartësia ,pasi që Allahu të të dhurojë këtë dituri.Ngase të gjithë njerzit ,e edhe tij ,janë krijesa të Allahut.Ndoshta ndokush nga familja e të sëmurit është më I mirë se ti.Për këtë arsye,sillu ndaj njerëzve ashtu siq e kërkon atë Allahu prej teje.Të jesh I vetëdijëshëm për Allahun të shpërbleftë me të mira .Lutja jonë e fundit është Falënderimi I takon vetëm Allahut ,Zotit të të gjitha botërave.
Mjekët dhe hyrja në shtëpitë

Shumë prejë atyre që mjekojnë me Kuran I vizitojnë të sëmurit në shtëpit e tyre për shkakë të mjekimit.Hyrja në shtëpit e huaja kërkon njohjen e disa rregullave të caktuara ,të cilave duhet t’u përmbahet.Ja disa nga ato.
1.Hyrja duhet të jetë e përulur,pa e kthyer kokën majtas e djathtas dhe pa I hedhur sytë,nëpër shtëpi.
2.Është e nevojshme që ta ulësh shikimin dhe t’I largohesh bisedës rreht problemeve të kësaj bote.
3.Nuk lejohet për ty të vetmohesh me grun e cila nuk është nga gjiri yt d.m.th.me gruan ,të cilën mundë t’a martosh.
4.Kur mjeku fillon ta mjekojë të sëmurin ,e sidomos nëse ka të bëjë me femrat ,duhet t;u bërmbahet rreptësishtë normave islame,përsa u përket kontakteve me femra në mënyr që (ashtu që)të mos bjerë në sprova të ndryshme.

Këshillë pronarëve të shtëpiave

Pronarët e shtëpiave duhet të kujdesen rreth asaj se kush u hyn në shtëpin.Këtu do t’i
Përmendim disa veqoritë atyre mjekëve ,të cilëve nuk guxoni t’ua lëni mjekimin e të sëmuarëve tuaj:
1.Nëse shihni se ka vendosur letër nën këmbët e të sëmurit me arsyetim se në këtë mënyrë dëshiron ta kontrollojë
2.Nëse,pas hyrjes dhe para fillimit të mjekimit ,I gozhdon gozhdat në shtyllat e dhomës
3.Nëse e fillon kontrollimin dhe mjekimin në vendin ,I cili është I mbushur me fotografi dhe statuja.
4.Nëse kërkon nga I sëmuri që t’I afrohet pa abdest
5.Nëse shkon në ËC dhe pas daljes nuk merr abdest dhe ia fillon mjekimit pa të (abdest).
6.Nëse e lidh mus’hafin dhe e vjerrë ,e pastaj thotë ,nëse është kështu mus’hafi do të kthehet në të djathtë ,e nëse është kështu e kështu ,ai do të kthehet në të majtë.
7.Nëse kërkon laps dhe letër pastaj fillon të llogarisë diqka dhe thotë se nga kjo llogari do ta mësojë shkakun e sëmundjes.Vëllau im dhe t’I oj motra ime ,dijeni se në disa bindje të vjetra të gabuara,të përhapura (anë e mbanë)popullit qëndron rreziku I madh,në shumë vende muslimane.
Me fjalë të tjera ,ekziston bindja midis njerëzve se si tek disa(shejha) njerëz nuk egziston kurfarë pengesash ,d.m.th.se ata dijnë qdo gjë dhe se disa prej tyre janë të bekuar.Disa thonë se kursesi nuk duhet të bëhet diqka që e hidhëron shejhin ,sepse kjo siq thonë mundë t’u shkaktojë njerëzve fatkeqësi të mëdha.Prandaj ,thonë se duhet të shkohet madje edhe tek varri I shehut të vdekur dhe të kërkohet falje nga ai,ashtu që të përballohet fatkeqësia.Këto bindje dhe të ngjajshme me këto që mbretrojnë tek njerëzit ,janë të gabuara.Kjo paraqet politeizëm(të bërit shok Allahut të Lartësuar)Në ditët e sotme maxhistarët ,falltorët ecin normalisht në mesin e njerëzve.Njerëzit e thjeshtë I kanë humbur kriteret,sipas të cilave do të mundë t’I dalloninmashtruesit e këtillë ,të cilët u hyjnë nëpër shtëpit për t’I mjekuar të sëmuarit e tyre.
Mos iu friksohuni atyre ,e edhe atëherë kur t’I dalloni ngase duhet të friksoheni vetëm Allahut,I cili thotë: Po atë (propagandë) e bëri vetëm shejtani që dëshironte me miqtë e vet (idhujtarët), t'ju friksojë, po ju mos u frikësoni prej tyre, frikësomënu Mua, nëse jeni besimtar. (Ali Imran175)

Falltari

Falltari është njeri ,I cili vesh rrobë të posaqme dhe I cili ka vend të vet të posaqëm ,për të cilin është lidhur.Ibnul Kajimi ,në vepërën e tij Igatheten lehfan min mekaid shejtan thotë:Falltarët janë emisionar të shejtanit,ngase politeistët u drejtohen atyre për të gjitha qështjet e tyre serioze,u besojnë atyre dhe këshillat e tyre mu siq veprojnë besuesit e të Dërguarit.
Politeistët konsiderojnë se vetëm falltarët e tyre e dijnë gajbin(të fshehtën)dhe flasin rreth kësaj.Ata pra janë politeistë ,kurse falltarët e tyre zënë vendin e të dërguarit.Ata janë me të vërtet janë ,emisarët e shejtanëve.
I Dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë:Kush shkonë tek falltori dhe I beson asaj që I thotë ai,e ka mohuar atë që I është shpallur Muhamedit.

Astrologu

Astrologu nuk vesh rrobë të veqantë por mban rregullisht lapsin dhe letrën dhe me anë të llogaritjes argumenton atë që dëshiron.Problemi tek këta njerëz qëndron në atë se ata flasin shumë pak rreth së tanishmes,kurse flasin më së shumti rreth asaj që dinë vetëm Allahu I Lrtësuar (Xhin26).

Allahu ka mundësi ta shërojë qdo të sëmurë

Shërimi kërkon një forcë ,të cilën e posedon vetëmAi,I Cili I krijoishkaqet dhe sëmundjet.Allahu është I vetmii Cili për qdo sëmundje e kijoi edhe ilaqin.Në duartë e Tij gjendet ilaqi për qdo smundje ,sado që të jetë ajo e rrezikshme apo e parrezikshme.Qdo I sëmur duket të dijë dhe të jetë I bindur në atë se Fuqia e Allahut për shërim nuk ka kufi.
Sëmundja është një fuqi(forcë)e fshehur në trup,të cilën nuk e shohin as I sëmuri e as mjeku ,por mjeku vetëm I vëren siptomat e saj.
Prandaj, si I sëmuari ashtu edhe mjeku duhet të besojnë qëndrueshmërisht në atë fuqi të pakufishme të shërimit dhe se askush tjetër,e as muslimanët e mirë,nuk posedojnë atë fuqi.Allahu I Lartësuar thotë: Kur Ai dëshiron ndonjë send, urdhëri i Tij është vetëm t'i thotë: "Bëhu!" Ai menjëherë bëhet. (Jasin82)pastaj: Ata të cilët besuan dhe bënë vepra të mira, All-llahu do t'i vejë në Xhennete, nën të cilët rrjedhin lumenj. S'ka dyshim, All-llahu punon atë që dëshiron. (el Haxh14)Allahu punon atë që dëshiron: E punon atë që dëshiron.(El Buruxh 16)
Allahu I Lartësuar ka mundësi të bëjë qdo gjë dhe nuk ekziston asnjë sëmundje ,të cilës Ai nuk I di ilaqin.Besimi I fuqishëm dhe I sinqertë në këtë të vërtetë të madhe paraqet qelësin e shërimit tek I sëmuri ,tek familja e tij dhe tek mjeku.Prandaj,e lus Allahun që në zemrat e të gjithë neve ta përforcojë besimin në atë sevetëm Ai ka mundësi ta shërojë qdo sëmundje.


Kapitulli I dytë

Objektivat(qëllimet) e mëdha dhe të vogla të shejtanit

Kjo është një temë e rëndësishme.Je I bindur se shëjtani ia nënshtron ushtrinë e vet magjistarit ashtu që të bëj magjira ose e dërgon ziliqarin apo ziliqaren.Atëherë shejtani ngadhënjen mbi trupin ,pasurin apo familjen e atij ,të cilin dëshiron ta domtojë.
Me hyrjen në trupin e njeriut ,shejtani apo xhini dëshiron t’I sëndërtoj qëllimet e tyre të mëdha dhe të vogla.Magjia,smira(hasedi),dashuria(ishk)besdisja( mess)dhe të gjitha pasojat e tjera ,të cilat xhini I shkakton me hyrjen në trupin e njeriut,qoftë ai mashkull apo femër-të gjitha këto janë qëllimet e vogla.Kurse sa u përketë qëllimeve të mëdha të shejtanit të mallkuar,mund t’I përmbledhim në një(të vetmen) dëshirë më të madhe dhe njëkohësisht përpjekjen e shejtanit ,e ajo është që ta shkatërrojë njeëriun duke e future në xhehenem,ku do të mbesë përgjithmonë.Kjo është hakmarrja e tij ndaj njeriut.Qëndrimin e përjetëshëm në xhehenem e meriton vetëm ai,I cili nuk beson në Allahun apo i përshkruan shok Atij.Pra sendërtimi I qëllimeve të vogla është vetëm mjetë I shejtanit që ta sendërtojë qëllimin e tij të madh që njeriun ta fusë në mosbesim.Allahu I Lartëmadhëruar na mbroftë prej kësaj.
Si argument përë këtë po përmendim vetëm dy ajete nga gjithsej 80 ajete ku Allahu I Lartësuar na paralajmëron për këtë armik të përbetuar dhe për metodat e veprimit të tij. O ju njerëz, hani nga ajo që është në tokë e që është e lejuar dhe e mirë, e mos shkoni hapave të djallit se ai është armik i hapët i juaji. Ai ju urdhëron vetëm me të këqia e turpësi, dhe ju shtyen të thoni për All-llahun atë që nuk e dini.(Bekare 168-169).Shiko vëllau im ,se si shejtani na urdhëron të bëjmë të këqija dhe turpësi kur ti nënshtrohemi dhe t’ia nënshtrojmë ati zemrat dhe ndjenjat tona .Në këtë mënyrë ,ai tashmë e ka sendërtuar qëllimin e tij të vogël ,I cili I mundëson që ta sendërtoj qëllimin përfundimtarë të tij, e që është të themi për Allahun ate që nuk e dimë.Iben Kethiri në tefsirin (komentin)e tij duke kometuar këtë ajet thotë:Armiku I juaj shejtani,ju urdhëron vepra të këqija ,nga të cilat më e keqja është imoraliteti(prostitucioni),e më e keqe se kjo është të flasësh për Allahuate që nuk e din d.m.th. të paraqesësh diqka për Allahun ,që nuk është e vërtetë.këtu bëjnë pjesë jobesimtarët dhe ata që fusin risi në fe.Prandaj ,ti që po mjekon me Kuran mos shko hapave të shejtanit të cilët ,të dërgojnë sigurisht në mosbesim.Allahu na ruajt nga kjo.Poashtu edhe ju që jeni të sëmur duhetë të keni kujdësë që të mosë futeni në intrigat e shejtanit,të mosë shkoni hapave të tij dhe të mos dëgjoni fjalët e tij.
Kërkoni nga Allahu që t’iu dëftoj haptas qëllimet e vogla dhe të mëdha të shejtanit..Ruajunu qëllimeve të vogla të tij!Mendoni se ato nuk kanë kan kurfar vlere ,por,hap pas hapi e keni parë se ku ju dërgojnë.Shikoni vetëm mbi të sëmuarin kur lexohet fjala e Allahut “Me të vërtetë ,Zoti juaj është I Vetmi” se si xhini flet me gjuhën e të sëmuarit dhe bën shenjë duke I ngritur tre gishta me doren e tij se Allahu nuk është I Vetmi(Një).Pra shejtani I shqipton fjalët e mosbesimit me gjuhën e të sëmuarit dhe e paraqet politeizmin duke I nfritur tre gishtrinjë.Prandaj ,të jeshë I kujdesshëm ,sepse kjo është ajo që dëshiron shejtani ,mirpo e gjithë fuqia dhe sundimi I përketë vetëm Allahut të Lartësuar.Prej Tij kërkojmë që t’na mbrojë nga shejtani I mallkuar.Allahu I Lartësuar thotë: E pasi të kryhet çështja (të hyjnë ata të xhennetit dhe të xhehenemit në të, xhehenemlinjve) djalli (u mban ligjëratën e shëmtuar), dhe u thotë: "Vërtet, All-llahu ju pat premtuar premtim të vërtetë, e unë ju pata premtuar dhe, qe, nuk zbatova premtimin ndaj jush. Po unë nuk pata kurrfarë pushteti ndaj jush (që t'ju detyroj), përpos që ju thirra (në rrugë të gabuar), e ju m'u përgjigjët; atëherë, pra mos më qortoni mua, po qortonie veten. Unë nuk mund t'ju shpëtojë juve, e as ju nuk mund të më shpëtoni mua. Unë mohoj shoqërimin tuaj që më bëtë mua më parë (më adhuruat në vend të Zotit)". S'ka dyshim, jobesimtarët kanë dënim të dhembshëm. (Ibrahim 22).Në këtë ajet, Allahu na tregon se si shejtani do t’u thotë disave “Mos u arsyetoni e as mos ikni nga përgjegjësia”.Në disa raste të mjekimit ,mund të shihet se si shejtani arsyetohet duke thënë se ai nuk I ka ngritur tre gishta e as që ka folur ,por vetëm e ftoi njeriun që të thotë se Allahu nuk është Një.në këtë mënyr njeriu mund të bjer në kurthat e shejatnit.Prandaj të gjithë ne duhet të luftojmë kundër shejtanit të mallkuar ,I cili fletë me gjuhët e njerëzve ,bën shenj me gishtat,duart e madje edhe me këmbët e tyre.
Disa njerëz mbështeten në hadithin e të Dërguarit s.a.v.s ku thotë “allahu do t’u falë tre burrave nga umeti im:atij që gabon pa vetëdije ,ai që bën diqka nga harresa dhe ai që është I detyruar ta bëjë të keqen,the thonë se ata kan qenë të detyruar nga shejtani qi ti shqiptojnë fjalët e misbesimit.megjuthat Allahu nuk thotë ashtu ,e edhe eksperienca(përvoja ) e arritur me mjekim tregon qartë se njeriu nuk ishte detyruar në këtë.Do t’iu përmendë një shembull nga praktika ime.
I kam pasur disa femra në mjekim .Fillimisht desha të forcoj vullnetin e tyre ,kështu që u thashë “Do tu bëjë diqka që me emrin e Allahut do të shëroheni,por me kushtë që qdonjëra prej jush të pushojë së foluri(të heshtë)dhe mos ti lejojë shejtanit që të flaës me gjuhët e tyre.Ajo që ja del në krye ta bëjë këtë ,me ndihmen e Allahut do të del nga xhamia plotësisht e shëruar”.U thashë që për qdo frymarrje të shqiptojnë “Bismilahi Evelihi ve Ahirihi”,kurse un do të lexoj ngadalë Kuran dhe ashtu nëse do Allahu ,do të mbesin rreth një orë.Qdo njëra ishte e gatëshme dhe ia filluam.Rezultati I kësaj ishte se nga dymbëdhjetë femra sa ishin ,vetëm njëra nuk e mbaroi sesionin,kurse të gjitha të tjerat ,me ndihmen e Allahut komletisht patën sukses.Gjatë gjithë kohës ato nuk ia lejuan shejtanit që të ndikojë në kokën e tyre.Ndikimi është përqëndruar vetëm në pjesët e tjera të trupit ,megjithëse lexoja ajetet rreth dënimit,magjisë ,zilisë dhe disa ajete për menjanimin e sulmit të dashurisë.Ky rastë na tregon se vullneti ekziston ,por atë duhet aktivizuar në mënyrë që Allahu I Lartësuar të na ndihmojë kundër armikut,e Ai na mijaftin si mbrojtës dhe ndihmës.


Kapitulli I Tretë

Bashkimi I shejtanit me trupin e njeriut


Bshkimi I shejtanit me trupin e njeriut është një e vërtetë,të cilën mund ta gjejm në Kuran dhe hadith.Nëse jeni prej atyre që thoni se nuk ekzistojn argumente të forta që shejtani apo xhini mund të hyjë në trupin e njeriut ,e madje të qarkulloj në gjakun e njeriut e tij,mos jeni aqë të bindur në këtë.Nëse doni ta dini të vërtetën kërkoni argumente kundër kësaj.Pritni pakë deri sa t’iu paraqesimim argumentet nga Kurani dhe hadithi I të Dërguarit s.a.v.s.Fillimisht largohunu të gjitha pikpamjeve ,të cilat I kanë shprehur njerëzit dhe drejtonie vëmendjen tuaj tek ajetet dhe hadithet,kurse komentimet e tyre lëshojani njerëzve,të cilët e dinë atë.

Argumentet nga Kurani
Allahu I Lartësuar thotë: Ata që e hanë kamatën, ata nuk ngrehen ndryshe pos siç ngrehet i çmenduri nga të prekurit e djallit. (Bëjnë) kështu ngase thanë: "Edhe shitblerja nuk është tjetër, por njësoj edhe kamata!" e All-llahu ka lejuar shitblerjen, ndërsa ka ndaluar kamatën. Atij që i ka aritur këshillë (udhëzim) prej Zotit të tij dhe është ndalë (prej kamatës) atij i ka takuar e kaluara dhe çështja e saj mbetet te All-llahu, e kush e përsërit (pas ndalimit), ata janë banues të zjarrit, ku do të mbesin përgjithmonë.”
(Bekare 275)
Ja disa nga komentet e këtij ajeti.Imam Kurtubiu,në tefsirin e tij thotë:Ky ajet është argument kundër atyre ,të cilët thonë se qmenduria nuk mund të vij nga shejtani ,por ajo është vepër e natyrës ,dhe se shejtani nuk mundë të hyj në trupin e njeriut dhe ta sulmoj atë.Kurse Iben Kethiri në tefsirin e tij thotë:Ata që e hanë kamatën,në ditën e gjykimit ,do të ngriten nga varret e tyre ashtu siq ngritet I qmenduri nga të prekurit e djallit.Pra ai ngritet në një mënyr jot ë mirë.Imam Taberaniu në tesirin e tij thotë:Njeriun shejtani me të prekurit e tij e qmend në këtë botë.Në komentimin e njohur të Kuranit Tefsirul Menar,qëndron:Iben Atije thotë se në këtë ajet ,ai që e han kamaten krahasohet me ate,që I tundë duart dhe këmbët në mënyr të pakontrolluar për të cilin thuhet se zakonisht është I qmendur.Kjo analogji bazohet në faktin se ngjashmërisht sillet ai, të cilin shejtani e ka bërë të qmendur me të prekurit e tij.(vëllimi I tretë,faqe 79-80)
Profesor doctor Muhamed Mutani,ekspert I shquar I mjekësisë,ish-dekan I fakultetit të mjekësis në Azahare pranon të qenët(ekzistencen) e prekjes së djallit në trupin e njeriut.Në vepren e tij “Medhal ila et-tibb el-islamije”thotë:Fjala “el mess”në ajetin kuranor “Ata që e han kamaten nuk ngrihen ndryshe vetëm se si ngritet ai I qmenduri nga të prekurit e djallit,nënkupton sëmundjet të cilat I shkakton kjo prekje ,siq janë:hysteria,kokëqarja,shqetësimi dhe sëmundjet tjera psikike,e veqanarisht dyshimi.
Iben Hxher el-Askalani,në vepren e tij “Fethul Bari bi sherhi Sahihel Buhari,kitab e tefsir,faqe 51 thotë:Sqarimin e fjalë “el mess”me fjalën “qmenduri” e ka dhënë El Ferra,duke e komentuar këtë ajet kuranor: Ata që e han kamaten nuk ngrihen ndryshe vetëm se si ngritet ai I qmenduri nga të prekurit e djallit ,d.m.th se ashtu do të ngriten në diten e gjykimit .Ai më pas thotë se fjala “el mess” do të thotë qmenduri ,ngase arabët njeriun e qmendur e quajn “el memsus”
Iben Hxheri e citon edhe Ebu Ubejden I cili ka thënë:se fjala el mess do të thotë qmenduri të cilën e shkakton shejtani ,kurse Iben ebu Hatimi transmeton nga iben Abasi të ketë thënë:Ai ,që e han kamaten në diten e gjykimit do të ringjallet si I qmendur.
Ish shejhu Azhari ,Mustafa el Meragi ,në tefsirin e tij thotë:Fjala “el Habt”në këtë ajet ,nënkupton goditjen e pakontrolluar .Kjo fjalë përdoret për njeriun I cili sillet në mënyr të pakontrolluar.Iben Tejmia në libren e tij “Mexhmu el fetave el kubra”(24/276)thotë:Hyrja e xhinit në trupin e njeriut është një fakt I vërtetë nga ana e të gjithë dijetarëve islam të Ehli Synetit.Në një transmetim autentik qëndron se I Dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë: Shejatni qarkullon në trupin e njeriut ashtu siq qarkullon gjaku në të.Abdullah b. Ahmed b. Hambel I ka thënë babait të vetis anjerëz thonë se xhini nuk hyn në trupin e njeriut të qmendur,kurse Imam Ahmed b. Hambeli ia ktheu:Gënjen o biri im!Ai madje flet edhe me gjuhën e tij .Iben Tejmia madje vazhdon dhe thotë Ky transmetim I Imam Ahmed b. Hambeli është I njohur .Xhini e qmend njeriun ,kështu që ai nuk din se q’flet ,e godet aq fortë sa që pot a godiste ashtu deven do të mbetet shenj mbi të.Njeriu I qmendur e ndien goditjen dhe ndien se flet ,aim und të jetë:terhequr ,ashtu si shkorsa(shtroja)nën të.Ndodhin edhe gjërat e tjera ,të cilat I tregojn qartë atij që I sheh se ai ,që flet me gjuhen e njeriut dhe e lëkund (lëviz)trupin ,nuk është prej llojit njerëzor .
Iben Tejmia ka thënë:Askush nga autoritetet muslaimane nuk e mohon hyrjen e xhinit në trupin e njeriut të qmendur.Ai që e mohon këtë ,ka gënjyer mbi sheriatin.Nuk egsistojn argumentet e sheriatit ,që e rrezojnë(hedhin poshtë)këtë.
Shejh Abdul Halik el Attar ,në librin e tij Kitab e Sara thotë:shejtani ia merr mendtë njeriut në atë mënyr që e godet ate dhe kështu e qmend.Ky është ndikim I xhinit tek njeriu ,e si pasoj e kësaj goditjeje është trazimii mendjes.Për njeriun e tillë thonë se është I qmendurd.m.th e qmendi xhini.Shejh Sabuni në vepren e tij “Safet e tefasir”rreth domethënjes së ajetit të larëtëpërmendur thotë:Ata që e marrin kamaten dhe në atë mënyr ua pin gjakun njerëzve (I torturojn),në ditën e gjykimit do të ngriten nga varret e tyre ashtu siq ngritet I qmenduri d.m.th lajthitet dhe bjen (për toke) dhe nuk mund të ec në mënyr normale .Ata do të ngriten ashtu sit ë qmendurit.
Në ajetin tjetër Allahu thotë: Vërtet, ata që janë të ruajtur, kur i prek ndonjë iluzion nga djalli, ata përkujtojnë (All-llahun), nga djalli, ata përkujtojnë (All-llahun), dhe atëherë shohin (të vërtetën).(Araf 201).
Iben kehtiri duke e komentuar këtë thotë:Për fjalen “messu shejtan” dis athonë se ka kanë kuptimin “qmenduri” apo diq e ngjashme me të.
Ekzistojn edhe shum argumente të tjera ,të cilat ne nuk kemi mundesi t’I përmendim këtu.Por ,edhe kjo mijafton.Këtu jam përpjekur që ti paraqes qëndrimet e vërtetuara dhe autentike ,të personave më të shquar islame që kanë të bëjnë me këtë qështje.
Mendoj se kjo është e mijaftueshme që ta largojë(menjanojë) mëdyshjen tënde.

Argumentet nga hadithi

Transmetohet nga Ata b.Ebu Rebaha se Iben Abbasi I ka thënë: “A dëshiron që ta tregojë gruan që do të jetë banore e xhenetit? Po I tha Ebu Rebaha.Atëher,Iben Abbasi I tha “Kjo grua zezake erdhi tek I Dërguari I Allahut s.a.v.s dhe I tha, o I Dërguar I Allahut,mua më godasin sulmet e tërbimit ,ashtu që gjatë atij tërbimi edhe zhveshem.Prandaj ,lute Allahun që t’më shërojë prej kësaj”.I Dërguari I Allahut I tha :nëse dëshiron ta fitosh xhenetin e Allahut bën sabër (durin) në këtë sëmundje,e nëse dëshiron që të shërohesh ,un do ta lusë Allahun që të të shërojë.Gruaja ia ktheuo të duroj,o I Dërguar I Allahut ,por unë gjat sulmit edhe zhvishem ,kështu që lute Allahun që të mos e bëj më këtë.I dërguari I Allahut s.a.v.s ia drejtoj lutjen Allahut për të(Cituar sipas Sahih el-Muslimi bi sherhi En-Nevevi,vëllimi I 6 faqe.131).Imam Neveviu,në vepren e tij “El edhkar” e citon transmetimin nga Ubej b.K’abi se ka thënë:Isha tek I dërguari I Allahut s.a.v.s kur erdhi një arab dhe tha :O I Dërguari I Allahut , kam një vëlla ,I cili është I sëmurë,qka ka e pyeti I Dërguari ,kurse njeriu u përgjigjë, Ka sulme tërbimi.I Dërguari I tha sille këtu ,kur e solli ,I Dërguari e vendosi pran vetes dhe ia lexoi:
1.Fatihan
2.Katër ajetet e para të sures el Bekare
3.Dy ajetet nga mesi I sures Bekare(163-164)
4.Ajetul Kursi(el Bekare 255)
5.Dy ajetet e fundit e sures Bekare
6.Ali imran(18)
7.El Araf(54)
8.El Muminun
9.Es Saffat (1-9)
10.El Xhinn (31)
11.El Hasher(21-24)
12.El Ihlas
13.El Felek
14.En Nas
Imam e Nevevi duke e komentuar këtë hadith thotë: Fjala “ el lemem” do të thotë “qmenduri”,tërbim që e godet dhe e shkallon(qmend)njeriun.Ky hadith është baz,të cilën e ka venë vetë I Dërguari s.a.v.s në mjekimin e qmendurisë,të shkaktuar nga goditja e shejtanit.
Në Musnedin e Imam Ahmedit lexojm një transmetim nga Ja’la b.Murrie,I cili thotë:I kam parë tri gjëra tek I dërguari I Allahut,të cilat askush para meje nuk I ka parë,e as që ka përë t’I parë.Një ditë shkova me të në një udhëtim,rrugës u ndeshëm me një grua me fëmij.Ajo iu drejtua të Dërguarit me këto fjalë:O I dërguari I Allahut këtë fëmij e ka goditur një bela ,edhe neve bashkë me të.As vet s’e di se sa sulme përjeton gjatë një dite.I dërguari I Allahut kërkoj prej saj fëmiun,e ngriti kah vetja e më pas fryu në gojën e tij tri herë dhe lexoi “Bismilahi ene Abdullah,ihse aduvallah”.
Pastaj ia ktheu fëmiun kësaj gruaje dhe I tha:Kurt ë ktheheni ,na prit në këtë vendë dhe na trego se si është (ndihet)voglushi.Vazhduam rrugën,e (kur ishim duke) u kthyer gruaja na priti në të njejtin vend,kurse pran saj ishin tri dele.I Dërguari s.a.v.s e pyeti:Si është voglushi?Ajo u përgjigj “Pasha Atë që të ka dërguar me të vërteten ,deri në këtë qast nuk kemi vrejtur asgjë në të.Merre këtë dele si shpërblim.I Dërguari më tha që të zbres dhe të marr një dele ,kurse dy të tjerat t’ia kthej gruas.
Ajo qka ne na intereson nga kjo pjesë e hadithit janë fjalët e të Dërguarit s.a.v.s të cilat I ka lexuar fëmiut: Bismilahi ene Abdullah,ihse aduvallah”,pasi që I fryu tri her në gojë .Nga kjo kuptojm se shejtani gjendej në trupin e fëmiut .Për këtë arsye ,I Dërguari I fryu në gojën e tij sepse pot ë ishte shejtani jashtë trupit ,I Dërguari nuk do të lexonte e as nuk do të fryente në gojën e tij.Imam Ahmedi në Musnedin e tij dhe Ebu Davudi në Sunenin e tij,transmetojn nga Ummu Elbanija e bija e El-Vazi , e kjo nga babai I saj se gjyshi I saj shkoi tek I Dërguari I Allahut me djalin e tij të qmendur apo djalin nga motra.Kur erdhi tek I Dërguari I Allahut ,I tha E kam një djalë(apo djal nga motra),të cilin e kaploi qmenduria.A mund ta sjell tek ti ,ashtu që ta lusësh Allahun për t’a shëruar?I Dërguari I tha që ta sjellë.E morra me vete,tha duke qenë I lidhur.Kur arritëm,e zgjidha ate,ia hoqa rrobën,me të cilën e solla dhe ia vesha një rrobë të bukur dhe të pastërt.Më pasë e dërgova tek I Dërguari s.a.v.s I cili më tha :ma afro më afër dhe ktheje shpinën e tij kah unë.I kam parë të dy sqetullat e të Dërguarit derisa ka lexuar:Uhruxh aduvallah, Uhruxh aduvallah (Dil o armik I Allahut).Vërejta se shikimi I të sëmuarit sishte ashtu siq ka qen.Tani,ai shikonte normalisht.Pastaj I Dërguari I Allahut e vendosi praën vetes,e lexoi një lutje në ujë,me atë ujë ia fërkoi fyturen e tij dhe e luti Allahun që ta shëroië.Pas kësaj lutje të të Dërguarit askush prej atyre që kishin ardhur me të smuarin nuk ndiheshin më mir se ai(I sëmuari).Këtu parashtrohet pyetja:Kush është ai,të cilit I Dërguari I Allahut I thoshteil o armik I Allahut!?Është e padyshimt se ai që ishte në trupin e të sëmuarit,ishte shejtani.Këto janë vetëm disa nga argumentet të cilat I kam paraqitur,andaj po ti refuzosh,atëher I ke refuzuar fjalët e komentatorëve të Kuranit.
Shpresoj se ke nxjerur ndonjë dobi prej kësaj.Po që se nuk je I kënaqur me këto komentimet e tyre ,atëher përpiqu që vetë t’ia sqarosh vetes ajetete lartëpërmendura.Kërkoj prej Allahut që të më forcoj mua juve dhe të gjithë muslimanët në rrugën e vërtet.

Bashkimi I shejtanit me trupin e njeriut-shkaqet dhe llojet

Ekzistoj shkaqet dhe mënyrat e hyrjes së shejatnit apo xhinit në trupin e njeriut.Për këtë ekzistojnë shumë e shumë shkaqe.Disa prej tyre janë të njohura,e disa të panjohura ,për shkakë se ekzistojnë dallime të mëdha midis xhinëve,mu siq ekzistojnë edhe midis xhinëve,mu siq ekzistojnë edhe midis njerëzve.Allahu I Lartësuar I krijoi ata ashtu siq I krijoi një rëzit.Edhe njerëzit edhe xhinët janë krijuar për një qëllim të vetëm.Allahu I lartësuar thotë: Unë nuk i krijova xhinët dhe njerëzit për tjetër pos që të më adhurojnë.( Dhariat 56).

Shkaqet e njohura të hyrjes së shejtanit në trupin e njeriut

Pikllimi I madh
Britma,goditja e fytyres dhe krahrorit,hedhja e pluhurit mbi kokë,hedhja me trup për toke,e të tjera që bëjnë disa kur I godet pikëllimi I madhë,të gjitha janë shenjat dhe veprimet e atyre ,të cilat janë largë Allahut e prandaj edhe trupi I tyre nuk është I mbrojtur.Transmetohet nga Iben Mesudi I cili ka thënë:Nuk është prej nesh ai që godit fytyren ,I shqyen xhoksin e vet dhe vajton me vajtimin e injorancës.
Pikllimi është një rast I madhë për shejtanin që ta sulmojë njeriun dhe të hyjë në të.Zemra e njeriut,gjat pikëllimit të madhë,harron Allahun,e harron besimin se qdo gjë që ndodhet dhe bëhet,bëhet me vullnetin dhe caktimin e Allahut.në momentet e tilla,njeriu nuk është I durueshëm,e as që mendon t’a falënderojë Allahun në momente të vështira.Në atë mënyrë,trupi bëhet plotësisht I pambrojtur para sulmeve të armikut(shejtanit).

Zemëria(frika e madhe)

Frika është,në të vërtetë nxitja e shejtanit tek njeriu në mendimet e këqiia ,pas së cilës zemra e tij shtrëngohet,gjë të cilën njeriu e ndjen mirë,ashtu siq fillon të ndiejë më pas rrëqethje edhe në pjesët e tjera të trupit.Dikushë këtë e ndjenë në flokë,dikush mbi lëkurën ,dikush në pëllëmbë,dikush në këmbë,dikush në barkë etj.Shkakë I ndjenjes së rrëqethjes vjen si pasojë e atij që I ndjek shtytjet dhe kurdisjet e shejtanit.Po ta kuptonte njeriu këtë do të vërente se nuk ka pëse të frikësohet.
Në atë mënyrë do të mbrohej si nag frika ashtu edhe nga shejtani.Allahu I Lartësuar na ka dhënë ilaqin kundër frikës.Ai thotë se shejtani I frikëson njerëzit,por muslimani I vërtetë I hedh intrigat e shejtanit dhe I frikësohet vetëm Allahut.
Allahu I lartësuar në Kuran thotë: E atyre (shokëve të pejgamberit) që dikush u tha: "Populli (idhujtarët) është tubuar t'ju sulmojë, pra kini frikë!" Ajo, vetëm ua shtoi edhe më shumë besimin e thanë: "Neve na mjafton që kemi All-llahu, Ai është mbrojtësi më i mirë!". Dhe atë pa i gjetur kurrfarë e keqe fituan begati e mirësi të mëdha nga All-llahu dhe e arritën kënaqësinë e Tij, All-llahu është dhurues i madh. Po atë (propagandë) e bëri vetëm shejtani që dëshironte me miqtë e vet (idhujtarët), t'ju friksojë, po ju mos u frikësoni prej tyre, frikësomënu Mua, nëse jeni besimtar.(Ali Imran.173-175).
Këto ajete kuranore na tregojnë qartë se qka është frikësimi.
Njeriut I thotë mendja gjithmon:Qështë ky zë?qështë kjo fishkëllim? Atëher imagjinon se kjo mund të jetë ndonjë shejtan ,gjarpër apo diq tjetër që ecq nëpër tokë e që mund t’a dëmtojë atë.Po t’I thoshte njeriu vetës në atë moment se kjo nuk është asgjë,e edhe pot ë jetë ,unë e kam Allahun dhe Ai më mijafton-po të thoshte këtë me besim dhe bindje të fortë,Allahu do ta mbronte sigurisht dhe do ta shpëtonte nga qdo e keqe.Allahu na thotë qartë:Po ju mos u frikësohuni prej tyre,friksomuni mua nëse jeni besimtarë.Prandaj largoni friken prej vetes dhe mos I pasoni nxitjet e shejtanit.Kur e vëreni atë,lexoni menjëher,qetë dhe pa frikë:Hasbunallahu ve nimel vekil.

Pakujdesia(Mospërfillja)

Ka shumë lloje të pakujdesisë.Ai që nuk falet,është I pakujdeshëm.Ai që nuk agjëron,është I pakujdesëshëm .Ai që nuk e përmend Allahun në mëngjesë e në mbërëmje,është poashtu I pakijdesëshëm.Ai që e dëfren veten me diqka që e largon prej Allahut,edhe ai është I pakujdesshëm.Ai që bënë mekate ,është I pakujdesshëm.Ai që sbavitet me këtë dynja dhe stolit e saj,ashtë I pakujdesshëm .Ai që jepet I tëri pas fitimit të pasurisë dhe ndjekjes së epsheve të tij është I pakujdeshëm.Ai që nuk llogarit për qdo ditë të tij;sa vepra të mira e sa vepra të këqia I ka bërë,edhe ai është I pakujdesshëm.Mjafton që këtyre t’u përmendim hadithin,të cilin e shënon Buhariu në Sahihun e tijallimi ndërmjetë atij që e përmend Atë,është njëjtë sikurse dallimi I të gjallit me të vdekurin.
Buhariu shënën edhe një hadith tjetër ku I Dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë:Shejtani vendoset në zemrën e njeriut,andaj kur njeriu e përmend Allahun,shejtani zhduket ,e nëse është I pakujdesshëm,atëherë shejtani e shqetëson me mendime të këqija.Allahu I Lartësuar thotë: E mos u bëni si ata që e harruan All-llahun, e All-llahu bëri që ata ta harrojnë vetveten! Të tillët janë ata të prishurit. (Hashër19). Edhe atë që dinë nga jeta e kësaj bote, është dije e cekët, por ndaj jetës së përjetshme (ndaj Ahiretit) ata janë plotësisht të verbëruar (të painteresuar)
(Rrum 7). Pra ju më kujtoni Mua (me adhurime), Unë ju kujtoj juvem (me shprëblim). Më falënderoni e mos Më mohoni. (Bekare 152)
Ai që nuk përmend Allahun ,as Allahu nuk e përmendë ate ,e kë nuk e përmendë Allahu ,është I ekspozuar sulmeve të shejtanit I cilihyn në trupin e tij sit ë dojë dhe kur të dojë.Shejtani bëhet trup I njeriut andaj prej të tillëve nuk ka kurfar rreziku për ushtrin e shejtanit.Allahu në Kuran ka thënë:Kush mbyll sytë para këshillave të Zotit, atij ia shoqërojmë një djall që nuk i ndahet kurrë. E ata (djajt) do t'i shmangin nga rruga e drejtë, kurse (jobesimtarët) mendojnë se janë duke i udhëzuar.(Zuhruf 36-37).Pra të gjithë ne duhet ta përtrijmë marrëveshjen ton me Allahun.Ne duhet të jemi të vetëdijëshëm për Allahun në qdo gjendje(situatë),gjatë bisedës dhe veprimeve tona,të zgjohemi me emrin e Allahut,të hamë dhe të pimë me qëllim që ta forcojmë trupin tonë për adhurim,për mbajtjen e familjes,të japim zekatin dhe sadakan ,që sjellja dhe kontakti ynë me njerëz të jenë në pajtim me ligjin e Allahut.Në këtë mënyr njeriu do ta adhurojë përher Allahun e Lartësuar.
Zemërimi

Qdo njeri zemërohet por ekziston zemërimi I lëvdueshëm dhe I qortuar.Zemërimi I lëvdueshëm është zemërimi në emër të Allahut,fes së Tij,të Dërguarit të Tij,zemërimi në rast të shkeljes së ndalesave të Allahut etj.I dëruari I Allahut nuk zemërohej kurrë për shkakë të vetës ,por gjithnjë kur dikush I shkelte ndalesat e Allahut.
Zemërimi I qortuar është kur njeriu zemërohet për shkakë të vetes,kur e pushton një ndjenjë e krenarisë për shkakë të mekatit,që e ka bërë,kur zemërohet për shkakë të ndonjë sjelljeje të gruas së tij apo fëmijëve,kur zemërohet në ndonjë rastë për shkakë të sjelljes së keqe ndaj tij,kur zemërohet në atë që e përgojon etj.Të gjitha këto bëjnë pjesë në zemërimin e qortuar dhe gjatë momenteve të zemërimit të tillë,shejtanët e pushtojnë njeriun,në atë mënyr që e nxisin të bëjë vepra për të cilat më vonë ai pendohet ,pasi që të lirohet nga ndikimi I shejtanit.Allahu I Lartësuar thotë: E nëse ty të ngacmon ndonjë ngacmim prej shejtanit, kërko mbrojtje në All-llahun, vërtet Ai është Dëgjuesi, i Dijshmi! (Fusilet 36).Buhariu dhe Muslimi shënojnë në sahihët e tyre se Sulejman ibn Sardi ka thënë:Isha ulur me të Dërguarin e Allahut s.a.v.s derisa dy njerëz filluan të grinden.Grindja qe aq e ashpër sa që njëri prej tyre u skuq I tëri,kurse vena e qafës I qe vrejtur.Atëher I Dërguari tha:vëtetë e di një fjalë ,të cilën pot a thoshin(shqiptojnë),do të zhdukej ajo që e kaploi;e ato janë:Eudhubilahi mine shejtani rraxhim,me të cilat zemërimi do të ndalej.
Ebu Davudi transmeton nga Atijj ibn Urve,e ky nga Pejgamberi s.a.v.s se ka thënë:Zemërimi është prej shejtanit,kurse shejtani është krijuar nga zjarri,e zjarri shuhet me ujë.Prandaj,kur dikush prej jush zemërohet,le të merrë abdest.Kur e kaplonte dikë zemërimi derisa qëndronte,I Dërguari e urdhëronte që të ulet,e nëse elej,e urdhëronte që të shtrihej.

Dhënja pas pasioneve
Ekzistojnë dy lloje pasioneshasioni I stomakut dhe I organit gjenital.
Imam Ebu Hamid el Gazaliu,në vepren e tij Ilja ulumu din thotë:Stomaku është burim I pasioneve,vend ku e kan fillin të gjitha llojet e sëmundjeve.Barku e ndjek pasionin e organit gjenital dhe dëshirën e madhe që ta kënaqë atë.këto dy pasione(ushqimi dhe mardhënjet intime)I ndjek dëshira e madhe për prestigj dhe pasuri,e kjo është mjet,me ndihmen e të cilit zgjërohen dhe përforcohet dëshira për mardhënje intime dhe ushqim.pastaj pason grumbullimi I pasurisë dhe forcimi I ndikimit,nga I cili burojnë llojet e ndryshme të marrëzisë,konkurencës dhe xhelozisë.Nga këto dy lloje pasionesh(grumbullimit të pasuris dhe forcimit të ndikimit)autoritetit lind sëmundja e hipokrizis(dyftyrësisë),e krenaris së qoroditur,e shumimit(të pasuris)dhe arrogancës,e cila kalon në shpirtëligësi,smirë,armiqësi dhe neveri.Ai që jepet pas kësaj,apo e drejton kah përdhunimi,kobi dhe shfrenimi e që të gjitha këto janë rezultat I mospërfilljes së stomakut ,ngopjes dhe përmbushjes së pakontrolluar (të dëshirave të tij).Njeriu,pot a forconte epshin e tij për ushqim me uri dhe po t’I ngushtonte lëvizjet e shejtanit,ai në këtë mënyrë do ta detyronte (shpirtin) e tij që t’I bindet vetëm Allahut të Lartësuar.
Ky është komentimi I Imam ebu Hamid el Gazaliut mbi hadithin e të Dërguarit s.a.v.s Ne jemi popull,që nuk ham derisa të mos uritem,e kur ham nuk ngopemi.
Prandaj,vëllau im ,ndiqe këshillën e të Dërguarit tonë s.a.v.s dhe ke kujdes që të mos u jepësh pasioneve të stomakut dhe të organit gjenital.Që të dyja këto pasione e shkatërrojnë njeriun dhe e largojnë prej Allahut,e kjo do të thotë të ekspozuarit sulmeve të shëjtanit.

Mënyrat e hyrjes së shejtanit në trupin e njeriut

1.Hyrja e thjeshtë
2.Hyrje me mësymje,që mund të bëhet nëpërmjet magjisë,xhelozisë,dashurisë,e përveq këtyre,ekzistojnë edhe dymbëdhjetë lloje të tjera të sulmit të shejtanit mbi njeriun;
3.Hyrje me marrëveshje,që mund të bëhet në katër mënyra:
a) marrëveshja ndërmjet atij që bën maxhi dhe atij që është I magjepsur;
b)marrëveshja ndërmjetë shejtanit dhe njeriut,I cili mahnitet me aftësin e shejtanit;
c)marrëveshja ndërmjet magjistarit dhe xhinit magjistar.Kjo marrëveshje bazohet në bindjen e plotë dhe në kryerjen e qdo urdhëri,d.m.th.bindja e xhinit ndaj magjistarit,e cila pasqyrohet në kryerjen e qdo urdhëri që ky ia jep xhinit.
Kjo është marrëveshja e njejtë me ate,të cilën e shfaq njeriu magjistar ndaj xhinit magjistar,e kjo vjen vetëm pasi që njeriu ta mohojë Allahun e Lartësuar.Allahu na mbroftë prej kësaj!
d)marrëveshja ndërmjet xhinit,I cili është I dashuruar dhe atij,që xhini e dashuron.Kjo marrëveshje realizohet me xhinin,I cili më gjendet në trupin e njeriut.Pasi që bënë dashuri me të,xhini merret vesh me atë,që e dashuron,se kënaqsin e tyre nuk do ta shoh askush e as që për të do të mësojë ndokush.
Kështu,p,sh nëse një femër pranon të kënaqet me xhinin dhe e pranon këtë marrëveshje të poshtër,atëherë xhini nuk do t’I shkaktojë asaj kurfarë të keqe derisa ajo të pranojë të bëjë prostitucion me të.
Këtu vërejmë me marrëveshje,hyrja e xhinit nuk ishte me marrëveshje,ngase shejtani I ik marrveshjes kur është plotësisht I sigurtë se njeriu është në gjendje inferioriteti.

Hyrja e thjeshtë

Është hyrje ,e cila realizohet pa mësymje dhe pa marrëveshje.Pra ,shkaqet e kësaj hyrjeje janë të ndryshme,si p.sh kur dikush bie të flejë në një vend të braktisur duke mosë e kujtuar Allahun me lutjet,të cilat lexohen para fjetjes,apo nuk merr fare abdest.Me atë rast,mund ta qëllojë në fytyrë apo në ndonjë pjesë tjetër të trupit goditja e erës,e cila është produkt I shejatnit.Poashtu ,në trupin e tij mund të hyjë njeri prej xhinëve endacak,I cili dëshiron të jetojë një jetë të nderëshme,kurse është e njohur se shejatnët dhe xhinët jetojnë nëpër lëmishte(plehëra),vende të ndyra dhe të braktisura dhe nëpër ato vende ku kryhet nevoja.Xhini vëren se ky njeri,I cili qëlloj në këtë vendë ,ka një jëtë të mirë,e megjithatë nuk e kujton Allahun dhe nuk e falënderon par begatin e dhënë,andaj as nuk falë namaz e as që jeton në pajtim me udhëzimet e të Dërguarit të allahut s.a.v.s.Prandaj,trupi I tij nuk është I ekspozuar sulmeve të shejtanit.Kjo është e njejtë me atë kur njeriu shikon në derë dhe shef se a është e hapur apo e mbyllur.kështu xhini e vëren dritën e bindjes tek njeriu,në fëtyrën e tij,duartë dhe këmbët,e nëse nuk sheh këtë dritë,atëherë,mëson se trupi I tij nuk është I mbrojtur kështu që xhini vendos të hyjë në njeriun e till dhe e provon fatin e tij,andaj nëse hyn ,bëhet mirë,e nëse jo,nuk humb asgjë,pasi që njeriu I këtillë nuk e ka bindjen ndaj Allahut (nuk e adhuron Allahun).Allahu I Larëtsuar thotë: Për ata që All-llahun e përmendin me përkujtim kur janë në këmbë, kur janë ulur, kur janë të shtrirë dhe thellohen në mendime rreth krijimit të qiejve e të tokës (duke thënë): Zoti ynë, këtë nuk e krijove kot, i lartësuar qofsh, ruana prej dënimit të zjarrit! (Ali imran 191). Kur ti e lexon Kur'anin, në mes teje dhe atyre që nuk e besojnë botën tjetër, Ne e vëmë një perde të padukshme. (El isra 45).Pra ,për të shpëtuar nga shejtani,duhet përmendur gjithnjë Allahun dhe duhet kryer urdhërat e Tij.Hyrja e thjeshtë e xhinit në trupin e njeriut varet nga karakteri I tyre,llojllojshmëria dhe mënyra e tyre ejetës.në hyrjen e thjeshtë të xhinit në trupin e njeriut konsideroj edhe qdo mosnjohje të parimeve fetare,të cilat I shqetësojnë xhinët,andaj edhe ata e shqetësojnë njeriun,ngase edhe kjo është një lloj sulmi.

Hyrje me mësymje(sulmim)

Dije vëllau im, se hyrja e xhinit Brenda trupit të njeriut në këtë mënyrë, paraqet sëmundjen e madhe dhe të tmerrëshme.Allahu na mbroftë!
Fjalët më të mira ,që janë thënë rreth kësaj,janë:Të sulmuarit e xhinit është fatkeqësi e madhe.Ekzisrojnë dy lloje sulmi të xhinit:
a)sulmi pa motiv nga ana e të sëmuarit si p.sh.magjia dhe xhelozia;
b)sulmi me motiv,I cili ka dymbëdhjetë lloje;
Në llojin e dytë të sulmit ,xhini I shfrytëzon dy mënyra.Mënyra e parë është ajo kur xhini vet e sulmon njeriun që është mënyra më e rrezikshme.Sa I përketë mënyrës tjetër,ajo është kur xhini e ngarkon dikë të vetin ,I cili në vendë të tij(xhinit) do të merr të drejtën e tij,që konsideron se e posedon tek njeriu.
Edhe kjo mënyrë është e rrezikshme,por,megjithatë,më pak e rrezikshme se e para.

Magjia

Fjala magji është përmendur 31 herë në Kuran;fjala sahir(magjistar) është përmendur 25 herë; kurse fjala Meshur(I magjepsur) është përmendur vetëm 4 herë.Pra magjistari I bën magjitë për ta magjepsur dikë.Të mendojmë pak rreth lindjes ndërmjetë këtyre tri formave të fjalës Sihr d.m .th lidhje ndërmjetë këtyre numrave.Me fjalë të tjera,fal mirësisë së allahut ndaj robërve të Tij,është caktuar që nga 25 magjistarë,vetëm katër prej tyre të kenë sukses në magjit e tyre,kurse nga 31 magji,vetëm katër ndikojnë tek muslimanët,kurse të gjitha me lejen e Allahut.Pra,këtu vërejmë qartë mirësin e Allahut ndaj robërve të Tij.
Falënderimi I qoftë Atij për këtë.Jini të bindur se:Allahu largon dëmet e idhujtarëve ndaj atyre që besuan. All-llahu largon dëmet e idhujtarëve ndaj atyre që besuan, se All-llahu nuk e do asnjë tradhtarë e bukëpërmbystë. (El Haxh,38).
Allahu është mbikëqyrës I atyre që besuan ,I nxjerrë ata prej errësirave në dritë. All-llahu është mbikëqyrës i atyre që besuan, i nxjerr ata prej errësirave në dritë. E kujdestarë të atyre që nuk besuan janë djajtë që i nxjerrin ata prej drite e i hudhin në errësira. Ata janë banues të zjarrit, ku do të qëndrojnë përgjithmonë. (El Bekare,257).
Magjia paraqet rrugën më të rrezikshme që qonë në mosbesim,e njëherit kjo është mënyrë më e lehtë që njeriu të hyjë në xhehenem.Allahu na mbroftë!Ajo është mënura më e shpejtë me të cilën shejtani I mallkuat e mposhtë njeriun.
Shejtani mundë të vërejë tek njeriu simpatin ndaj këtyre gjërave misterioze dhe të panjohura,andaj e josh atë që të merret me magji apo e dërgon dikë që t’ia mësoj atë(magjinë).Poashtu shejtani mund të vërejë tek njeriu simpatin ndaj krijesës së gjërave të pamundëshme,kështu që pas takimit me shejtanit,ai fillon të ndjejë se si dyert e të pamundurës në të mënyr hapen para tij.Kjo e nxit njeriun ,që p.sh dëshiron t’I hakmerret të fejuarës së vetë,e cila për shkakë të së metës që I ka gjetur refuzon të martohet me të.Ndërsa njeriu,për të mbrojtur krenarin e humbë fen e tij,ashtu që shkon tek magjistari dhe kërkon prej tij që t’I bëjë magji të fejuarës së tij në mënyrë që kurr të mos mundë të martohet.Magjistari mund t’I marrë të holla për këtë e mundë t’ia bëjë edhe falas,duke pohuar se e bënë këtë në emër të Allahut.Ky është sikurse I verbëri që punon vetëdijëshëm për interesat e shejtanit andaj jo vetëm që bëhet jobesimtar ,por edhe shejtannë formë të njeriut .Allahu na mbroftë!Magjija është dituri,e cila fitohet duke mësuar dhe ushtruar,kurse arrihet duke e mohuar Allahun e Lartësuar.Në Kuran Allahu thotë:E ata të dy nuk I mësonin askujt (magjinë)para se t’I thonin:Ne jemi vetëm sprovë,pra mos u bën I pafe. (e hodhën librin e Zotit) E ndoqën atë që thonin djajt në kohën e sundimit të Sulejmanit. Por Sulejmani nuk ishte i pafé, djajt ishin të pafé, sepse u mësonin njerëzve magjinë. (Ndoqën) Edhe çka u zbriti në Babil dy engjëjve, Harutit dhe Marutit. E ata të dy nuk i mësonin askujt (magjinë) para se t'i thonin: "Ne jemi vetëm sprovë, pra mos u bën i pa fé!" E, mësonin (njerëzit) prej atyre dyve atë (magji) me çka ndanin burrin prej gruas së vet, por pa lejën e All-llahut me atë askujt nuk mund t'i bënin dëm dhe ashtu mësonin çka u sillte dëm e nuk u sillte dobi atyre. E ata (jehuditë) e kanë ditur se ai që (hodhi librin) e zgjodhi atë (magjinë), ai në botën tjetër nuk ka ndonjë të drejtë (në mëshirën e Zotit). Po ta dinin, ata se për ç'ka e shitën vetveten, ajo është shumë e keqe. (El Bekare.102)
Qëllimi I të mësuarit të magjisë është nënshtrimi I xhinit në atë mënyr që të mundë t’I urdhërohet të bëjë atë që dëshiron magjistari,si p.sh ta ndaj burrin prej gruas.Allahu I Lartësuar për këtë thotë:E,mësonin (njerëzit)prej atyre dyve atë(magjin) me qka ndanin burrin prej gruas së vet…(El Bekare,102)Ekzistojnë shum lloje të magjisë e që janë ,në përpythje me zotimin,të cilin magjistari e merr prej xhinit,që I shërben.Ekzistojnë zotimet,të cilat merren prej xhinit,kurse magjistari ia cakton atij magjinë,që do ta bëjë,si p.sh.ndarjen e burit prejgruas së vet.Ekzistojnë edhe zotimet e tilla,p.sh.kur magjistari I urdhëron xhinit të shkojë tek një(ndonjë)grua dhe t’I bëjë diqka në kokë,stomak apo këmbë,por nuk I thotë se dëshiron t’ia shkaktojë sëmundje me anë të magjisë.
Poashtu,magjistari mund të prej xhinit që ta pengojë martesën e vajzës.Në raste të tilla,aim err zotim prej tij që t’a gozhdojë për shtrat apo ta paraqesë me një të metë të përherëshme,duke besuar se kjo do ta pengojë martesën e saj.
Neve na mijafton që kemi Allahun,Ai është mbrojtësi më I mirë!(Ali Imran,173)
Kështu,p.sh njeriu shkon tek magjistari dhe kërkon prej tij që t’a pengojë filan vajzën që të martohet me filan njeriun,kurse ky(magjistari) I përgjigjet se ,për të do t’a gozhdojë për shtrat ,shikoni vetëm se sa lehtë njerëzit pajtohen me këtë,duke mos menduar fare(aspak) se ekziston Allahu,I Cili I din dhe I sheh të gjitha këto.Llojet e magjisë duke marrë parasysh mënyrën e veprimit

1)Magjia,me të cilën ndahet diqka,si p.sh.magjia,që e ndan burrin prej gruas,vëllaun prej vëllaut,vëllaun prej motrës,motërën prej motrës,babain prej bijve,ortakun prej ortakun(në punë)vëllaun prej vëllaut(në fe)etj.
Të gjitha këto janë magjia,por qëllimet e tyre janë krejtësisht të ndryshme.Në bazë të kësaj qëllimet e mëdha dhe të vogla të shejtanit dallohen:në q’mënyrë dhe kur të arrihet gjer aty që njeriu ta mohoj Allahun e Lartësuar,për qka kemi folur më herët.Ndarje e burrit prej gruas realizohet në atë mënyrë që sulmohet vetë burri apo vetë gruaja,ose të dytë bashkë.Prandaj,kur merret vesh kjo magji,duhet kontrolluar edhe burri edhe gruaja,në mënyr që të konfirmohet qartë se për qka bëhet fjalë.Këtu nuk do ta sqarojmë veq e veq qdonjërën prej këtyre llojeve të magjisë,as mënyrën e mjekimit e as të mbrojtjes.
Për të gjitha këto,nëse do Allahu,do trë flasim në pjesën e dyt të këtij libri.
2)Magjia,e cila e mban gjendjen momentale;
3)Magjia,e cila shkakton sëmundjen;
4)Magjia e cila shkakton vdekje;
5)magjia,e cila shkakton qmenduri apo përqarje.

Të gjitha llojet e këtyre magjive u janë të njohura mirë atyre,që mjekojnë me Kuran.Ne jemi duke I zbuluar edhe llojet e tjera,por për këtë do të bëjmë fjalë në pjesën e dytë të këtij libri.
Zilia
Më herët,përmendëm diqka rreth zilisë duke e cituar hadithin për zilin,kurse pjesa e mbetur,nëse do Allahu,do të vijë në pjesën tjetër të librit.

Hyrja me vërsulje nëpërmjet dashurisë

Ajo që duhet gjithsesi dhe e domosdoshme të mbajtur mend është se ekziston dashuria e xhinit ndaj njeriut,qoftë ai mashkull apo femër.Poashtu,është me rëndësi të dihen shkaktarët e kësaj dashurie.Ja disa prej tyre:
a)Djali apo vajza,të cilët habiten me bukurinë e tyre,veshin rrobën,me të cilën do ta tërheqin vëmendjen e të tjerëve dhe dalin në rrugë ,ashtu që edhe në ecjet e tyre ,vërehet admirim(habitje) I vetëvetës.
Kur ndonjë prej xhinëve e sheh djaloshin apo vashën e këtill,e njëherit I pëlqen,ai mund të hyjë menjëherë në trupin e tij apo të saj ose ta pasojë një kohë e më pasë nga dashuria ndaj tij,hyn në trupin e tij.
b)Shikimi I shpeshtë në pasqyrë pa nevojë.Disa madje,I shikojnë në pasqyr edhe vendetë e turpshme të tyre.Kjo mundë ti pëlqej ndonjërit prej xhinëve,ashtu që nëse ai vëren shpesh se si perësoni qëndëron gjatë para pasqyrës,atëher edhe ai qëndron dhe shikon.në këtë mënyrë,ai dashurohet dhe hyn në trupin e femrës apo të mashkullit.
c)Shikimi igjatë dhe I shpeshtë I vendeve të veta të turpshme,e posaqërisht në banjo(ËC),gjatë kryerjesë së nevojës apo larjes.Pasi dihet ku ËC janë vede ku banojnë shejtanët.Kështu edhe ata përfitojnë nga rasti që ti shikojnë vendet e turpshme të zbuluara të mashkullit apo femrës,andaj kjo fillon e ju pëlqen,qka më pas bëhet shkakë I hyrjes së tij në trupin e tij apo të saj.
d)Femra që del në rrug e zbuluar dhe elyer e që ka për qëllim që t’a shohin të tjerët,ndoshta edhe nuk e din se në rrug ka më tepër xhin e shejtan sesa njerëz,të cilët e shikojnë me plot epsh,kështu që ajo u pëlqen dhe ata hyjn në trupin e saj nga dashuria dhe dëshira për tu kënaqur.
e)Mosndjekja e traditës së të Dërguarit s.a.v.s gjatë të veshurit dhe të zhveshurit të rrobave,me fjalë të tjera mosleximi: “Bismilahi ledhi la ilahe ilahu”(Në emër të allahut,nuk ka të Adhuruar që meriton adhurimin përveqë Tij).Kush nuk e lexon këtë gjatë të veshurit dhe të zhveshurit të rrobave,vendet e tij të turpshme ,I ekspozohen shikimeve të shejtanit,qka mund të jentë shkak I hyrjes së xhinit në trupun e tij.
f)Mashkulli I cili shikon dhe e konsideronn të lejuar shikimin e femrave të zbuluara në rrugë apo në vende tjera,(të zhveshura)mund ti pëlqej shejtanit mashkulli cili hyn në trupin e tij dhe pas provokimit dhe nxitjes së epsheve mund bashkë me të t’I kënaq sytë dhe të masturbojë.
g)Të vizituarit e vendeve ku ka muzik dhe argëtim(diskotekat)të cilat janë piktakimet e shejtanit.Më kujtohet një femër ,në të cilën ka hyr xhini në organin e saj gjenital ,ngase I pëlqen vallëzimi I saj në një qendër argëtuese.Ai hyn në trupin e saj me qëllim që ai vetë të kënaqet me vallene saj kurse vetë ajo u dashurua duke vallëzuar dhe përdredhur trupin edhe në vendet tjera
h)Shkuarja në det ,dhe larja pa thënë Bismilah dhe pa I mbuluar pjesët e truput,të cilat patjetër duhet të jenë të mbuluara Kështu shejtani I ujit apo I detit I sheh trupin lakuriq të femrës e prek atë nga ana e jashtme dhe në këtë ndien kënaqësi.
Meqë femra nuk është e mbrojtur shejtani ,nga dashuria ,hyn në trupin e saj .E njejta gjë ndodhë edhe me mashkujt.
i)Mundë të ndodhë që shejtani të hyj në trupin e njeriut nga xhelozia apo duke e zbatuar urdhërin e maxhisë,e më pas,të të mbesë nga dashuria për shkakë të shikimit të gjatë në vendete turpshme të tij.Pra shejtani nuk ka hyrë në trup nga dashuria por duke qëndëruar në të dhe duke I shikuar vendet e turpshme,u dashurua në të.Allahu na mbroftë!

Mjekimi I magjisë
Shumica e xhinëve nuk dëshirojnë ta braktisin trupin,e as nuk kanë dëshir të merren vesh me ty,ngase atë e dërgon magjistari dhe e lidhë me nyje për trupin e njeriut.Këto nyje dallohen prej njërit magjistar tek tjetëri e në përputhje me llojin e magjisë.Për ta shëruar këtë,është e nevojshme të veprohet në këtë mënyrë:Të lyhet vendi I ndjeshëm me vajë ulliri ,vaj (faqe56 në libër shiko se spe kuptoj)…… dhe me moshusin anglez.Të bashkohen sasitë e njëjta të vajeve të lartëpërmendura me një të katërtën e moshusit dhe mbi këtë përzirje të lexohet:Eudhubilahi mine shejtani rraxhim.(shkruaj ti faqe 56,57,58 janë në libër).

Kushtet për leximin e ajeteve të mjekimit

Ai ,që mjekon me Kuran,duhet t’I njohë kuptimet e ajeteve,që I lexon.Poashtu,nevojitet që gjatë leximit t’I respektojë edhe rregullat e texhvidit.
Sot,fatkeqësishtë,ka shumë prej tyre,të cilët nuk e lexojnë Kuranin shut siq duhet.Nuk dëshirojmë ta zvoglojmë vlerën e tyre,ngase Allahu e din më së miri qka ka në zemrat e qdo njërit prej nesh.
Por,megjithat qdonjëri duhet të përpjekur që Kuranin ta lexojë saktë dhe bukur.
Ngase ai që elexon Kuranin saktë dhe bukur gëzon një vendë ta posaqëm tek allahu.Zëri dhe leximi I bukur I tërheq engjujt dhe dëgjohet tek Allahu.Prandaj,mos pritni!jeta kalon!Përpiqu që,sa më parë,të mësoni leximin e Kuranit bukur dhe saktë.

Këshilla për leximin e Kuranit mbi ujë,mjaltë,vaj apo diqka tjetër

1)Të mendosh gjithmon se vetëm Allahu shëron,e jo xhini e as ndonjë hoxhë.
2)Ai që lexon Kuran,nuk duhet të jetë prej atyre që pijn duhan.Poashtu nuk duhet ta lëshoj asnjë kohë namaz pa e falur.
3)Gjat leximit të Kuranit,duhet pasur ndërmend se leximi bëhet për shkakë të shërimit;
4)Lexo me bindje se,vërtet po e shkatrron magjinë,e largon xhelozinë,dhe e djeg shejtanin,e të gjitha këto me ndihmen e Allahut;
5)Mos lexo Kuran në vendin e papastër,e as në vendin ku gjendet qeni apo ndonjë fotografi;
6)Mos lexo Kuran duke qenë I papastër e as pa abdest;
7)Mos lexo Kuran mbi diqka që është e papastër(si p.sh.alkooli) apo dyshon se është e papastërt,kurse të tjerët konsiderojnë se ajo është ilaq;
8)Nën ajetet që je duke I lexuar vendose gishtin tregues të dorës së djathtë;
9)Gjatë leximit të Kuranit,kërko prej Allahut që me këtë ta shërojë të sëmurin;
10)Gjatë leximit,goja duhet të jetë mbi vrimën e enës,ashtu që era që delë nga goja të shkojë në enë;
11)Lexoj ajetet për ruajtje apo së paku një ajet me qëllim të ruajtjes dhe mbrojtjes së ujit,mjaltit apo vajit nga shejtani apo xhini;
12)Gjatë përdorimit të ujit,vajit,apo mjaltit,mbi të cilat është lexuar Kuran,I sëmuari duhet t’I lexojë suret:Ihlas,Felek,Nas,e me qëllim të rifillimit të leximit.


Hyrja e xhinit me sulmim,por edhe me ndonjë shkak tjetër

Mundë të ndodhë që njeriu,nga mosnjohja e sunetit të të Dërguarit,ta sulmojë xhinin,I cili ia kthen me sulm.Ja disa raste kur mund të ndodhë kjo:
1)Të fjeturit në shtratin e papastërt ,dhe para se të lexohet Bismilah tri herë.Ngase ,mundë të ndodhë që në atë vend është duke fjetur xhini,andaj nëse njeriu shtrihet(në shtrat)duke mos lexuar tri herë Bismilah,mund të shtrihet mbi xhinindhe me atë rastë ta lëndojë atë.Xhini,me këtë rastë,do t’ia kthejë me sulm dhe eventualisht do të hyjë në trupin e tij;
2)Të bërit e urinës në një vend të errët apo në ndonjë vrimë në tokë,para se lexohet kjo lutje:Bismilah,Allahume ini eudhubike minel hubthi vel habaith( në emër të Allahut!O Zoti im,tek Ti kërkoj mbrojtje nga qdo e keqe dhe nga ndyrësia!).Sepse,mund të ndodhë,që në atë vendë gjendet xhin,të cilin urina e lëndon dhe e nxit të hyjë në trupin e njeriut;
3)Të hedhurit e ujit të nxehtë apo të ndonjë lëngu tjetër të nxehtë,natën në ndonjë vendë të errët,në ËC,duke mos lexuar para kësaj Bismilah.
Është më e sigurt që uji I këtillë të zbrazët në lavabonë e kuzhinës;
4)Të goditurit apo të munduarit e qenit apo maces në shtëpi,ngase pot ë qëllonte xhin,ai menjëher do ta sulmonte atë që e godet apo dikë nga familja e tij;
5)Të hedhurit e cigarës së ndezur nëpër gërmadha,e sidomos natën apo në ËC.Ngase,po qe se e qëllon dhe e lëndon xhinin,ai menjëherë do ta sulmojë njeriun;
6)Diza prej grave nuk kujdesen për fëmijëtë e tyre,ashtu që ndonjëher I vendosin në skaj të shtratit,andaj fëmiu rrëzohet.Nëse ndodh që fëmiu të bie mbi xhinin,ai menjëherë mund ta sulmojë dhe të hyjë në trupin e tij;
7)Disa fëmijë dhe të rinj,nganjëhër e hedhin gurët nëpër vendet e braktisura,plehërishte,apo në ujë,por pa ndonjë shkakë të posaqëm.Po që se guri e qëllon xhinin,menjëher aim und ta sulmojë.Prandaj,nëse guri duhet hedhur patjetër,atëher para kësaj duhet për mendur fjalën Bismilah;
8)Të fjeturit nëpër vendet e braktisura pa abdest,pa e lexuar ezanin dhe lutjet,të cilat është mirë të lexohen para fjetjes.Xhinët nuk duan ta shohin njeriun ne vendin e tillë,andaj nëse nuk është I mbrojtur,ata mund ta sulmojnë;
9)Po që se gruaja e hedh ujin e papastër apo tamponat e përdorshme për menstruacion,natën,pa thënë Bismilah,kjo mund ta qëllojë dhe lëndojë xhinin,I cili me atë rastë mund ta sulmojë atë,apo fëmiun e saj.Prandaj,motra ime,ke kujdes!Sillu ashtu siq janë sjellur gratë e të Dërguarit të Allahut s.a.v.s ;
10)Po qe se gruaja shkon tek ndonjë varrezë dhe për shkakë të pikëllimit,goditet nëpër fytyrë,kjo I shqetëson xhinët,shërbëtor të varrezave,të cilët,për këtë shkakë mund ta sulmojnë apo të hyjnë në trupin e saj.Si pasojë e këtij sulmi mund të shfaqen në këmbë fshikat e mëdha të kuqe,si dhe ngritja e temperaturës,e që kjo mund të shkaktojë edhe të zhveshurit e rrobave nga trupi.

Era e xhinit

Për shkakë të shkaqeve të posaqme,I ashtuquajturi xhini I kuq,I cili është,arratisur apo xhini I moqalit,mund ta sulmojnë njeriun në një mënyrë,të cilën nuk njohin shumica e atyre që mjekojnë me Kuran e kjo është era e xhinit.Era e xhinit është shumë e dhimbëshme për trupin e njeriut,edhe pse,në këtë rast,xhini nuk hyn në trupin e njeriut.
Dhembja nga era e xhinit vjen nga natura e krijimit të tij,ngase është e njohur se xhinët janë krijuar nga flaka e zjarrit.Mjekimi I kësaj sëmundjeje,është I lehtë,me ndihmën e Allahut,por me kusht që t’u përmbahet udhëzimeve të mëposhtme.Era ë xhinit mund të vijë si rezultat I sulmit të thjeshtë,pa ndonjë shkas,por ndodhë që të vijë edhe me shkaqe të caktuara.


Llojet e erës së xhinit dhe ndikimi I saj në trupin e njeriut

1)Era e xhinit,e cila e qëllon syrin dhe si pasojë e kësaj shfaqet inflamacioni dhe sklepa(të gloqurit),qka shkakton të kuqtë(e fëtyrës) dhe lotët,mirpo pa vaj,pikëllim apo sëmundje;
2)Era e xhinit,e cila e qëllon kokën dhe shkakton një lloj të veqantë kokëdhëmbje.Me fjalë të tjera,dhembja shfaqet në lëkurë të kokës,e ndonjëher I sëmuari përveq dhembjes,mund të ndiejë edhe një mpirje mjaftë të lehtë në lëkurë të kokës;
3)Era e xhinit e cila e qëllon veshin dhe shkakton në të një ushtim të qëndrueshme,që I përngjan tingullit të pipëzës.Natyrisht ,ky tingull dallohet nga bucima e veshëve,e cila është pasojë e ndikimit të xhinit magjistarë,I cili tashmë gjendet në trup;
4)Era e xhinit,e cila e qëllon hundën apo gojën.Kjo erë e qëllon rëndë sistemin efrymarrëjes,kurse dallohet sipas asaj që I sëmuari nxjerrë frymë me një zë të bezdijshëm.Dallimi erës,që e qëllon gojën dhe asaj që e qëllon hundën,vërehet sipas asaj se prej nga shfaqet zëri I bezdijshëm,nga goja apo nga hunda,
Këto janë llojet më të njohura ta erës së xhinit,kurse Allahu dhe I Dërguari I Tij e dijnë më së miri.


Mjekimi I erës së xhinit

Mjekimi I erës së xhinit ,e cila e qëllon syrin.
Duhet përgaditu mjaltin e pastër dhe kulluar të bletës dhe në të duhet lexuar(më von do të përmendim se qka duhet të lexohet).Me këtë mjaltë dhe yjë të distiluar duhet stërpikur sytë mëngjes e mbrëmje gjatë një jave.
Përpos kësaj,është e nevijshme të dëgjohet rregullisht rukja(leximi apo recitimi I ajeteve të caktuara me qëllim të mjekimit).Poashtu,është shumë me rëndësi të lexohet rregullisht ajetet e mbrojtjes, së paku gjatë një muaji.
b)Mjekimi e erës së xhinit,e cila e qëllon kokën
Duhet përgaditur vaj ta pastër ulliri I cili përdoret për ushqim dhe në të të shtohet këna e thjeshtë e kuqe në qdo 100 gramë të vajit,duhet shtuar tri lugë të mëdha të kënas.Këtë duhet përzier mir dhe në të duhet lexuar.Më pasë kjo përzierje futet në një shishe ,e cila ekspozohet në diell që të qëndrojë tërë ditën,ashtu që të tundet mirë.Pastaj,përzierja duhet kulluar mirë dhe me të të lyhet lëkura e kokës.Është shumë me rëndësi të dëgjohet rukja tri herë në ditë(atë qka ka lexuar I Dërguari).Poashtu,është me rëndësi të lexohen rregullisht ajetet e mbrojtjes,së paku gjatë një muaji,e pastaj,të nxirret gjaku sipër shpinës një herë në qdo javë.Mirpo,këtë mund të bëjnë vetëm ai që është specializuar në këtë punë;
c)Mjekimi I erës së xhinit,e cila e qëllon veshin
Duhet marrë nga barnatorja glycerin karbonati për veshë dhe t’I shtohet një qerek mjaltë të kulluar të bletës.Kjo duhet përzier mirë dhe në të duhet lexuar(më vonë do të përmendim se qka duhet lexuar).Me këtë përzierje duhet stërpikur veshët ashtu që të arrijë në brendësi të veshit,e më pas veshin duhet mbyllur me një pambuk.Është shumë me rëndësi të dëgjohet rukja dhe të lexohet rregullisht ajetet e mbrojtjes;
d)Mjekimi I erës së xhinit e cili e qëllon hundën dhe gojën
Për mjekimin e hundës,përdoret vaj ulliri,I ngrohur në një zjarrë të lehtë,të cilit I shtohet një lugë e vogël e qimnomit të bluar mirë.Pasi ti zien,kjo përzierje,duhet pastruar mirë dhe në të duhet lexuar.Me këtë përzierje duhet stërpikur të dy hojëzat mëngjes e mbrëmje.Për mjekimin e gojës,përdoret mjalti I pastër I bletës,I cili vendoset në një enë të vogël dhe I shtohet gjysma e sasisë së tij ujë I distiluar(pra dy lugë të mëdha të mjaltit dhe një lugë e madhe e ujit).
Kjo vendoset mbi një zjarrë të lehtë,ku nga ena e cila avullohet,duhet thither avullin,tri herë në ditë,dhe atë qdo herë nga pesë minuta.
Kjo terapi zgjat prej tri deri në shtatë ditë.Përpos kësaj duhet dëgjuar rukjen,pas qdo thithjeje të avullit,dhe duhet lexuar rregullisht ajetet e mbrojtjes.Qka lexohet për mjekimin e erës së xhinit?

(Është shumë me rëndësi që ai,I cili lexon,t’I falë rregullisht të gjitha namazet,të mos jetë duhanxhi dhe ta lexojë Kuran saktë dhe rrjedhëshëm.(shkruaj ajetet vetë I ken në faqe 67,68,69 në libër.)
Ekzistojnë edhe një lloj I quditshëm I sulmit të xhinit.Me fjalë të tjera këtu bëhet fjalë për xhinin musliman,I cili kur sheh tek njeriu një vepër të keqe ,zemërohet për atë dhe esulmon,duke e arsyetuar atë se ka për qëllim ta pengojë atë vepër ,të cilin e vepron ai.
Mirpo,xhini nuk I njeh kufijt e Allahut,andaj sjellja e këtill e tij në të vërtetë,është shkelje,ngase qështjet vetëm Allahu I konstaton llogaritë,e kursesi robërit e Tij:as xhinët e as njerëzit.Me këtë rastë,xhini,për ta penguar veprën e keqe,e ka bërë edhe më të keqën se atë.Kapitulli I katërt

Metoda e mjekimit
Kontrolli I të sëmuarit

Kontrolli I të sëmuarit është një moment I rëndësishëm për sëmundjen dhe për të sëmuarin,si tek mjeku ashtu edhe tek ata,të cilët mjekojnë me Kuran.Prej diagnozës varet se qfarë do të jetë terapia.
Disa të sëmuar bredhin nga një mjekë tek tjtëri ,të cilët nuk kanë përvojë,ashtu që disa thonë se është fjala për magjin,të tjerët thonë se është qmenduri,e shkaktuar me prekjen e shejtanit,të tretët thonë diqka tjetër,kurse disa të tjerë thonë se nuk ka kurgjë,por është fjala për sëmundjen në bazë psikike.Dikush prej tyre ka të drejtë,por kush dhe kujt t’I besohet?Besoj vetëm atij që di I cili ka mësuar prej atij që di,ati I cili me ndihmen e Kuranit kontrollon dhe epërcakton ilaqin.Ashtu që ,njëri prej këtyre të katërve gabon dhe p.sh.në vendë të ilaqit për magji,shkruan liaqin për xhelozi,nuk prish punë.Ngase ,rreziku nuk qëndron në atë se Kurani nuk do të ndikojë tek shejtani I mallëkuar,vetëm po që se diagnoza ëshët e drejtë(e ajo është) prezenca e shejtanit në trupin e njeriut,ashtu që menjëher të bëhet person mbi të,e ai me ndihmen e Allahut ,do të dal I poshtruar ,kurse I sëmuari do të shërohet.Nëse mjeku gabon gjatë diagnozës,ti do të dëgjoshë dhe lexosh Kuran ,I cili është begati,ilaq dhe mëshirë.Rreziku mund të vijë kur I sëmuari endet posht e lart,dëshprohet dhe e braktis mjekimin për të shkuar tek ndonjë magjistar,për të cilin thonë se nuk ka më të mira se ai.Mirëpo vetëm ai I cili I njeh mirë këtë problematikë,ai,I cili nuk ka mësuar vetëm prej librave,por edhe ka arritur përvojë të madhe me këtë punë,mund të mjekojë me Kuran dhe të përcaktojë diagnozën për sëmundjen tënde.Pra,at,ta cilëve Allahu u ka dhënë dije dhe përvojë për t’a zbulojnë sëmundjen,qka lehtëson përcaktimin e ilaqit.Andaj po qe se ilaqi I përshtatet sëmundjes atëherë,me ndihmen e allahut,shërimi do të vijnë së shpejti.

Mënyrat e kontrollimit të të sëmuarit

Ekzistojnë mënyrat e shumta të kontrolluarit.ne do t’I cekim këtu,jo për shkakë të dallimeve në zbatimin e tyre,por për t’I lënë mjekut hapësir me të madhe për kontrollim sa më të mirë dhe më efikas.Kjo është veqanarisht e rëndësishme, po të kemi parasyshë faktin se xhini apo shejtani tenton ta mashtroj mjekun me intriga.Prandaj,nëse dëshiron të bindesh në saktësin e diagnozës,atëhe përsërite kontrollin edhe në mënyrë tjetër.Pra se të fillojë mjeku të kontrollojë,së pari duhet t’a dëgjoj të sëmuarin apo t’I anlizojë të gjitha shenjat e sëmundjes në trupin e tij,të cilat I mëson nga familja apo nga përciellësi I tij.Kjo ka rëndësi të madhe,ngase ekzistojnë disa dukuri,të cilat I ndodhin të sëmuarit në gjendje të veqanta si p.sh.t’I shoh disa gjëra në ëndërr apo në zhgënderr,gjatë zemërimit apo kontaktit me persona të caktuara,apo ne vende të caktuara.Poashtu par kontrollit,mjeku duhet t’I bëjë dy gjëra:
a)Të mësoj prej të sëmuarit,familjes apo përciellësit të tij,se për qfarë dukurish të sëmundjesë bëhet fjalë.Kjo është shumë me rëndësi,ashtu siq kemi përmendur edhe me herët,kur kemi folur se për qfarë shejtani bëhet fjalë dhe qfar ngjyre është.Pasi të mësojmë se për qfarë shejtani bëhet fjalë dhe se qfarë ngjure është,dukuritë,të cilat shihen tek I sëmuari,do të na tregojnë se a bëhet fjalë për magjinë,xhelozinë,dashurinë,apo sulmin.E kjo do të vërtetojë përfundimisht atë që shohim gjatë leximit të Kuranit mbi të sëmuarin.Atëherë,mjeku mun ta përcaktojë përfundimisht diagnozën;
b)Mjeku duhet t’a përqëndrojë kujdesin e vet që ëndrrat e të sëmuarit t’I mësoj vazhdimisht si para fillimit ashtu edhe gjatë mjekimit,në të gjitha fazat e tij.Kjo ka rëndësi të madhe për suksesin e mjekimit,ngase mund të ndodh që vetë I sëmuari t’a shehë në ëndërr ilaqin e vet.

Mënyart e të kontrolluarit

1)Leximi I drejtëpërdrejtë ne veshin e të sëmuarit;
2)Të ngriturit e duarëve
3)Kontroli me anë të lëvizjes nga vendi në drejtim të kibbles;
4)Kontrollimi me anë të vëzhgimit;
5)Kontrolli I vetëvetës,po që se I sëmuari nuk frikohet nga ndonjë e keqe për veten e tij.

Leximi I drejtëpërdrejtë në veshin e të sëmuarit

Pasi t’a dëgjoshë të sëmuarin dhe t’I mësosh shenjat e sëmundjes së tij,bëje që të ulet,ashtu që të jetë I relaksuar.më së mirë është që të ulet në tokë,t’I shtrijë këmbët kurse duart t’I vendosë mbi këmbë.Nëse personi I sëmuri është femër atëherë pran saj duhet të ulet burri I saj apo ndokush ,I afër I saj me të cilin e ka të ndakuar të martohet.Atëherë,mjeku e lexon tërë rukjen apo disa ajete të rukjes.Më pas,I lexon ajetet për “Tahdir”(thirrje),andaj nëse reagon me ndonjë shenjë se leximi ka ndikuar tek ai,mjeku do t’a përsërisë leximin e ajeteve për magjin,e më pas do t’I përsërisë ajetet për thirrje pastaj ajetet për xhelozi,e më pastaj do t’I përsëris ajetet për thirrje.Me atë rastë,mjeku do ta vëzhgojë me vemendje gjendjen e të sëmuarit.
Ajetet,në të cilat reagon i sëmuari ,me ndihmen e Allahut,tregojnë se për cilin lloj të sëmundjes është fjala.Kështu do të jetë po qe se leximi I përshtatet shenjave të sëmundjes,të cilat I sëmuari I ka treguar pra fillimit të leximit.Ndërsa,po qe se nuk I përshtatet shenjave ,atëherë në trup gjendet shejtani ,mirpo I fsheft derisa të mosë tregojë se është present dhe t’I paraqesë shkaqet e prezencës së tij në trup.Para kësaj,nuk duhet t’I flitet të sëmuarit kurgjë rreth kësaj,nagse kjo do të thoshte të njoftuarit vetë shejtanit.Atëherë,anohet kah mënyra tjetër e kontrollimit,e që është të shkruarit e ajeteve,emërtimeve të tyre dhe situatave kur anoj shpesh kah kjo mënyrë,edhe pse është një mënyrë e mirë dhe e suksesshsme,e për shkakë se thirrja mund t’a dërgojë shejtanin në kokë,ku mund të fillojë të flaës,dhe nëse fletë nuk e pranon Islamin,rrallë del,pasi të shkojë në kokë.Të ngriturit e duarve

Kjo mënyrë e të kontrolluarit është begati e Allahut,dhënë robërve te Tij,ngase është shumë efikase,dhe rrallëherë egabon diagnozën.
I sëmuari ulet qetë,I shtrin këmbët,kurse duartë I shtrin mbi gjunjë dhe I mbull sytë.Atëherë,mjeku ulet para tij dhe fillon të lexojë Kuran apo tek veshi I të sëmuarit,mirpo është më mirë të ulet para të sëmuarit,në mënyrë që të vëzhgohet më mirë reaksionet(lëvizjet) e duarve ,të cilat paraqesin shebjat e caktuara.Kjo mund të ndodhë në një moment dhe menjëhërë të ndalet,andaj nuk do të shfaqet më derisa të mosë përsëritet I tërë leximi.Po që se personi I sëmuar është femër,atëherë nevojitet që I tërë trupi I saj të jetë I mbuluar,kurse në duar t’I ketë edhe dorëzat.Natyrisht,me të duhet të jetë edhe burri I saj.I sëmuari duhet të jetë I qetë dhe I relaksuar,e pastaj të dëgjojë mirë leximin e Kuranit.Nuk guxon ta rezistojë lëvizjen e duarve apo gishtërinjëve.Tani,mjeku lexon rukjen e më pas,shumëherë përsërit katë ajet kuranor: ( shkruaj arabisht vet Jasin 65) e pastaj ( el Ahkaf 29-31),Pastaj vendosmërisht dhe qëndrueshmërisht,së paku tri herë,thuaj: “Ekasemtu alejkum bilahiladhim ue inehu lekasemu leue tealemune adhim”.E më pasë (shkruaje këtë vet se spe kuptoj krejt faqe 78).Pastaj ,lexoji këto ajete kuranore: ( el Vakija 75-78).Pastaj përsërite betimin: “Ekasemtu alejkum bilahiladhim ue inehu lekasemu leue tealemune adhim”.E pas kësaj,përsërite shumëherë: “Ja kaumena exhibu daiAllah”.Këtë metodë të mjekimit mund ta përsëritësh shumëherë,derisa Allahu të të tregojë se për qka bëhet fjalë.Andaj,po qe se I sëmuari e ngrit dorën e djathtë,do të thotë se fjala është për magji dhe xhelozi,kështu që duhet lexuar ajetet për magji.nëse I sëmuari reagon në këto ajete,atëher fjala është par magji,e nëse reagon në ajetet për xhelozi,atëher fjala është për xhelozi.Në këtë fazë të mjekimit ,xhini tenton të bëjë dredhira,por ia del në krye(s’ka sukses).
Mbi të gjithë ,atë duhet paralajmëruar për ahireti(botën tjetër)dhe për ligësin(prapësin) e tij ndaj njeriut na fjalë.Atë duhet paralajmëruar se Allahu e krijoi për shkakë të adhurimit,e kjo qka vepron ai në trupin e njeriut nuk është adhurim,por mëkat.Shumica e xhinëve përgjigjen në këtë dhe I binden urdhërit tënd që të dalin nga trupi I njeriut.Momenti kur xhini përgjigjet,është një moment shumë I rëndësishëm,ngase atëherë,zakonisht edhe vjen deri tek shërimi.Prandaj,mos e humbë këtë rast e të mos pëpiqesh dhe të përfundosh atë me ndihmen e Allahut.Kontrollimi me anë të lëvizjes nga vendi në drejtim të kibbles

Kjo metodë nuk dallohet shumë nga ato që u përmendë.Gjatë këtij kontrolli I sëmuari kthehet në drejtim të kibbles I cili duhet të jetë me abdest.Mund t’I shtrinjë duart teposhtë trupit,ose t’I vendpset në duart mus’hafi,I hapur në suren Jasin.Të sëmuarit I urdhërohet që,gjatë tërë kontrollit,të shikojnë vetëm në dy shkonjat fillestare të kësaj sureje(Ja dhe Sin).Sa I përket leximit ,është I njejtë me të mëparshëmin,me atë dallim që të lexohet I tëri ajeti I 65 I sures Jasin: “Sot Ne ua mbullim gojët e tyre,Neve na flasin duart e tyre,kurse këmbët e tyre dëshmojnë për atë që punuan”.
Më tutje lexohet njëjtë sikurse tek kontrolli I Të ngriturit e duarve,me atë dallim që betimi dallohet,andaj,nëse në trup shfaqet ndonjë gjurmë e magjisë,atëherë xhinit I urdhërohet të lëvizë përpara,nëse shfaqet ndonjë gjurmë e prekjes së xhinit(mess),I urdhërohet të kthehet prapa.Po qe se xhini nuk ka reaguar,atëherë betimi përsëritet,andaj nëse në trup shfaqet ndonjë gjurmë e xhelozisë,xhinit I urdhërohet të lëvizë përpara,nëse shfaqet ndonjë gjurmë e dashurisë,I urdhërohet të kthehet prapa.
Ky është një rast I mirë që xhini të ftohet në Islam apo t’a lëshojë trupin.
Me atë rast,atij duhet përmendur edhe fuqin e Allahut.Po të kesh vështërsi rreth caktimit të diagnozës,atëherë lexo ajete për magji,xhelozi dhe dashuri që në atë mënyrë të jesh I sigurtë se për qka është fjala.

Kontrolli me anë të vëzhgimit

Kjo metodë e të kontrolluarit është shumë efikase.Unë do ta ceki këtu,për shkakë se shumkush e ka përdorur,duke përmendur se disa thanë që këtë metodë mund t’a përdorin vetëm meshkujt.Poashtu duhet përmendur edhe atë,se një numër mjaftë I vogël I atyre,të cilët keqpërdorin këtë këtë metodë,duke parë në të rastin që t’I shohin sytë e femrave.Vërejtjet që janë paraqitur kundër kësaj metode,duhet refuzuar,ngase kjo është një metodë korrekte,e cila jep rezultate mjaft të mira.Përveq kësaj, vërejtjet nuk kanë të bëjnë me vetë metodën,por me ata,që e përdorin atë.Para se t’ju sqaroj këtë metodë,dua t’ju citoj fjalët e dijetarit të njohur,Refik Tahhanit(Allahu e mëshiroft)të cilit njëherë e pieta rreht fshehtësisë së kësaj metode,ashtu që më tha:Fshehtësia e kësaj metode qëndëron në devotshmërinë e atij,që mjekon,në dritën që shkëlqen prej syve të tij dhe në fjalët e të Dërguarit s.a.v.s. “Besimtari është pasqyrë për besimtarin.”Kështu ,ai që mjekon,është pasqyrë për të sëmuarin.Nëse I sëmuari shikon mjekun derisa ky I lexon ajetet e caktuara të Kuranit,do të vijë shetani dhe do të shikojë.Shejtani,në pasqyrë do t’a shikojë veten dhe shëmtimin e vet,e kjo do të reflektohet tek I sëmuari,I cili do të ndjejë se e ka parë majmunin,fytyren e zez me brinj,kokën e gjarpërit,kokën e qenit apo ndonjë fytyrë krejt tjetër.Karakteristikë e kësaj metodë është se menjëher mund të caktohet se për cilin shejtan bëhet fjalë.Vetëm duhet shikuar në sytë e të sëmuarit dhe duhet lexuar ajetet Kuranore,së pari në syrin e djathtë e pastaj në të majtin.
Dijetari I njohur,Usame el-Ivedi,në këtë mënyr e sqaron këtë metodë:Kjo është një metodë e veqant,e jashtëzakonshme e cila kë treguar rezultate në të.Me përdorimin e saj,gati kurrë nuk mund të gabohet(në diagnozë).
Fillimisht,duhet urdhëruar I sëmuari t’a përsërisë dhikrin për mbrojtje,më pas t’I urdhërohet që dorën e djathtë t’a vendosë mbi syrin e djathtë,kurse me të majtin të shikojë në sytë e tu,derisa tin ë vete t’I lexosh Ajetul-kursinë tri herë.Në atë rast,I sëmuari do të ndjejë në kokë marramendje,nxehtësi(shtërngim)në tërë apo në një pjesë të trupit,kokëdhimbje të fortë,dhembje në tërë apo ndonjë pjesë të trupit,rrahje të shpejtuar të zemrës apo ankth në krahror.Poashtu mund t’I bie të fikt ,e atëher do të vijë xhini,I cili do të njihet sipas shenjave të tij.I sëmuari mund t’ë shoh atë,që e mjekon ,në një formë të tmerrëshme(njeri I tmerrëshëm,majmin,luan,apo diq tetër).Në të vërtetë,atë që sheh I sëmuari në fëtyrën e mjekut apo në sytë e tij,është xhini,I cili gjendet në trupin e tij. Mjeku,duke e pyetur të sëmuarin do të mësojë apo do të vërej tek ai shenjat,frymarrje të shpejtuara,shtërngim të trupit,kokëdhembje të fortë,zgjerim të bebës së syrit,shikimi hijerëndë,I cili shfaqet dhe zhduket frik tek I sëmuari,e ndonjëherë edhe britmë apo buzëqeshje cinike.Me atë rastë,mjeku mund t’I drejtohet xhinit dhe të lexojë disa prej ajeteve të Kuranit,e veqanarisht ajetet,që flasin për devotshmëri dhe frikë nga Allahu.Si rezultat I tërë kësaj,xhini mund të fillojë të flasin me gjuhën e të sëmuarit,kurse ky mund të fillojë të bërtasë nga frika e asaj që sheh në fytyrën e mjekut,e poashtu mund t’a zë gjumi dhe t’I mbullë sytë.Nëse mjeku nuk vëren kurgjë tek I sëmuari,atëherë I urdhëron që t’a vendosë dorën e tij të majtë mbi syrin e majtë,kurse me të djathtën të shikojë.Mund të ndodhë që I sëmuari të mos ndjejë kurgjë,ose edhe ndien, por nuk flet rreth asaj.Atëherë,një ku do t’a pyesë se qka ndien dhe qka sheh?
Sa I përketë kësaj metode në fillim isha I pavendosur ,mirpo Allahu xh.sh.ma ofroi një xhin renegant I cili gjendet në trupin e një njeriu.Ai e pranoi Islamin dhe mbeti në trupin e të sëmuarit një kohë,derisa nuk u përmbushëm kushtet që ta lëshojnë atë.E shfrytëzova këtë rast dhe e pyeta për këtë metodë,ngase zbatimi I saj ka ndikuar fortë tek ai.Atëherë,më tha:Nëpërmjet syrit,shpirti ka dalje në botë,e cila e rrethon,andaj nëse shpirti forcohet me dhikër dhe bindje ndaj Allahut,bëhet I fortë dhe autoritativ në botën që e rrethon.Shpirti I keq I ziliqarit ndikon negativisht tek shpirti tjetër,andaj kur ato zbulohen ,do të ngadhënjejë ajo që është më e fortë.Vërtetësin e këtyre fjalëve e pashë gjatë praktikës sime personale.Vërejtja se syri ka ndikim të madhë si tek njeriu ashtu edhe tek kafshët.Syri mund të shkaktojë zili,e në një hadith qëndron: “Syri (magjia)është e vërteta(realitet)”.Kafshët,poashtu,nga sytë lëshojnë rrezet ,të cilat nëse e qëllojnë viktimën,ajo shtangohet dhe nuk mun të lëvizë më.Ndikimin,të cilin mund t’a shkaktojnë syrin,e përmend edhe Kurani; E ata që nuk besuan gati sa të zhdukin me shikimet e tyre, kur dëgjuan Kur'anin, e (nga inati) thanë: "Ai është i marrë!"(El Kalem 51).
Ajeti fletë qartë për tentimin e mosbesimtarëve që me sytë e tyre t’a shkatrrojnë të Dërguarin e Allahut s.a.v.s dhe do t’a bënin atë pot ë mos e mbronte Allahun xh.sh.Këto Ishin fjalët e cituara të hoxhës Usames.
Falënderimi I qoftë Allahut,I Cili më mundësoi që gjatë përdorimit të gjatë të kësaj metode,saherë I shihja shenjat e prezenceës së shejtanit,e ftoja që ta pranoj Islamin andaj shumë prej tyre fillonin të qanin dhe të shqiptonin shehadetin.E,po qe se nuk e pranonin Islamin,frikoheshin në mënyrë të tmerrëshme.E,sit ë mos frikohen kur në fytyrën tënde e vërejmë dritën e Kuranin dhe e dijnë sigurisht se allahu do të të ndihmojë kundër tij.Mirpo,para se të fillosh t’a përdorësh këtë metodë,duhet t’I ushtrosh mirë sytë e tu,ashtu që të kenë ndikim të fortë tek shejtani.


Kontrolli I vetvetës

Ka disa prej njerëzve,të cilët për shkaqe të caktuara,nuk duan të shkojnë tek mjeku,që ai tu lexojë.Të këtillët vetë mund t’a kontrollojnë vetëveten.Mirpo ,këtë mund t’a bëjnë vetëm ata,të cilët njëmend jan të lidhur me Allahun,të cilët me të vërtetë I përmbahen Kuranit dhe Sunetit.Ngase ,kjo metodë bazohet mu në atë lidhje me allahun,si gjatë fazës së kontrollit ashtu edhe gjatë fazës së mjekimit.I sëmuari do të dëgjojë këshillat dhe udhëzimet e mjekut dhe rreptësisht do t’u përmbahet.
Fillimisht,duhet të pendohet sinqerisht tek allahu I Lartësuar për mekatet e bëra ngase mund të ndodhë që për shkakë të atyre mekateve është vënë në sprovë të sëmundjes.Pra,pendimi është gjëja parësore.Pastaj,do t’I falë dy rekate ,me qëllim që t’I lutet Allahut t’I tregojë se për qka bëhet fjalë,dhe t’ia tregojë sëmundjen dhe ilaqin.
Kur I sëmuari bie të flejë,nevoitet që para vetes t’a vendos një laps dhe letër,në mënyrë që,sapo të zgjohet të shkruaj atë që ka parë në ëndërr.


Mënyra e faljes së dy rekateve

Pra se të biesh në gjumë duhet të marrësh abdest,ti kthehesh na drejtim të kibbles dhe t’a shqiptosh tekbirin filestar.
Në rekatin e parë lexohet:Subhaneken;Eudhubilahi mine shejtani rraxhim Bismilahi Rrahmani Rrahim;Fatihan,suretul Hadid,1-5;Pas kësaj ,kryhet rukuja dhe dy sexhdet,ashtu si tek namazet tjera,e në rekatin e dytë lexohet:Bismilahi,Fatiha,suretul-Hashër,16-24;Pas leximit bëhet rukuja,e më pas dy sexhde.Në sexhden e parë lexohet kjo duashkruaje duan vet se spo mund me lexu faqe 89 në libër).Edhe në sexhden e dytë përsëritet e njejta lutje,e më pas elet dhe lexohet Etehijati,salavatet,duat,dhe jepet selam.Pasi të kryhet namazi,lexohet tri herë surja Er-Rrahman dhe pas leximit të dhikrit dhe lutjeve para fjetjes,menjëherë duhet rënë në gjumë.
Natyrisht,ajo që shihet në ëndërr, duhet treguar atij që mjekon me Kuran,ku vjen në shprehje përvoja e tij në mjekim.Ai do të caktojë se për cilën sëmundje bëhet fjalë dhe do ta shkruajë ilaqin,sipas asaj që I sëmuari ka parë në ëndërr.
Mjekimi duhet të nënkuptojë leximin e Kuranit në shtëpi,në kohë të caktuar saktë,leximin mbi ujë,dhe pirjen e atij uji,lagien,leximin mbi mijaltë dhe përdorimin e tij me rastin e qdo ezani,lyerjen me pomade të ndryshme mbi të cilat lexohet leximi I caktuar,e në përpythje me llojin e sëmundjes.
Nëse,këtë namaz,e fal ai që mjekon me Kuran,atëherë do t’I falë dy rekate apo katër rekate,duke lexuar më gjatë në qdo rekat se zakonisht.Në fundë do t’a lexojë këtë lutje:Allahume adhhir li halete abdik (përmendet emir I atij për të cilin lutesh)pastaj thuaj:Ve besirni biha bifadlike ve xhudike ja Erhame Rrahimin.
Pas tërë kësaj,ndoshta allahu xh,sh në ëndërr ia dërgon melekun,I cili do t’I tregojë se për qka bëhet fjalë dhe cili është ilaqi për këtë.Argument për këtë namaz,gjejmë në një hadith të të Dërguarit të Allahut s.a.v.s;e të cilin e shenon Buhariu.
I Dërguari I Allahut s.a.v.s I ka thënë Aishes: “A ke vërejtur se kam kërkuar nga Allahu t’ma tregojë brengën,e Ai ma tregoi.më erdhën dy njerëz:njëri më rrinte praën kokës,e tjetëri tek këmbët.Dhe ky që ishte tek këmbët e pyeti atë që ishte praën kokës: “Qka ka?,e ai ia kthen: “Është I magjepsur”.E kush ia ka bërë këtë?Përsëri e pyeti I pari. “Lebid ibn el Asam”ia kthen ky.Ky është një hadith I njohur dhe mjaft I përhapur.(Cituar sipas:El Menhexh el –Kuranijj nga Usame el-Ivedi).

Llojet e xhinëve

Xhini fluturues

Janë xhinët,të cilët fluturojnë në ajër.këta më së shpeshti shkaktojnë magjepsje,zili dhe hyrje në trupin vetëm për disa orë.Pasi t’I kryejnë interesat e veta,at largohen.Në trup hyjnë në kohëra të ndryshme,e në përputhje me shkakun e hyrjes.
Më së shpeshti e godasin pjesën e epërme të trupit:kokën,qafën,shpatëllat dhe krahërorin.Rreziku I tij qëndron në atë se mund të ftohet lehtë edhe në bartjen e lajmeve dhe të dhënave.Xhinët midis tyre,magjistarë,e kanë shërbëtorin e vet të posaqëm,I cili I mbikqyrë shërbëtorët e tjerë,të cilët gjenden në trupat e njerëzve.Xhini magjistar ia jep urdhërin shërbëtorit të vetë,I cili na transmeton atë shërbëtorëve të tjerë duke kërkuar që ta kryej atë.Ky shërbëtor I vendos disa magjira nëpër shtëpit dhe frerët e tyre.Por falënderimi I qoftë Allahut xh.sh,I Cili na mundësoi që të mbrohemi nga ky lloj xhini,duke e kapur dhe detyruar në bashkëpunim.
Mjaftë që,gjatë mbylljes së dritareve dhe ballkonit,të lexohet bismilahi.Për shkakë të mbrojtjes së shtëpisë apo banesës,mjafton që ,qdo drit të lexohet një herë surja El Bekare,e do të ishte mirë të lexohet në mëngjes dhe pas namazit të akshamit.Atëherë,me ndihmën e Allahut,xhini nuk do të mundte të hyjë (mund të hynte),po të jetë ajo e pastër dhe të mos ketë qenë dhe fotografi të varura,pastaj nëse shtëpiarët përveqë namazeve obliguese,I falin edhe namazet vullnetare(nafile).

Xhini endacak

Janë xhinët ,të cilët ecin nëpër tokë.Natyrisht,ecja e tyre nuk është si e jona .Ata janë jashtëzakonisht të shpejtë në ecjen e tyre,kështu që janë në gjendje t’I kapërcejnë gjërat.
Ky lloj I xhinit shpeshherë shfaqet në formë derrit,majmunit,qenit,maqokut,hardhucës dhe miutTë gjitha këto shifen në ëndërr.Konsiderohet se forma më e shpeshtë,në të cilën mund të shfaqen këta xhinë është forma e devës dhe e kalit.
Këta më së shpeshti e godasin pjesën e poshtme të trupit:shpinën,barkun ,mitrën,organin gjenital dhe këmbët.Shumica e këtyre xhinëve banojnë në plehëra,nevojtore,gërmadha dhe në stepa(vend të shkreta).Nga ky lloj I xhinit ka të kuq,të zinj dhe xhinë të bardhë.

Xhini notues

Nga ky lloj ka prej xhinëve,të cilët notojnë në ujë dhe të atillë,të cilët futen në shtresa të tokës.Sa u përket atyre,të cilët notojnë në ujë,e duan shumë larjen,e veqanarisht e duan ujin edhe ftohtë.Duan shunë të flasin,dhe hidhërohen shpejt,ashtu që pas kësaj këthehen vështir në gjendje normale.Megjithat,kur kryhet presioni mbi ta,e braktisin lehtë trupin e njeriut.Xhinët të cilët futen në tokë janë lloji më I fortë(I ashpër I xhini).Po qe se ky xhin hyn në trupine njeriut më së shpeshti e godet shpinën,brinjët dhe nëngjurin.Shquhen me forcë të madhe dhe shpejtësi marramendëse.Shumë prej tyre janë ekspert të mjekësisë,skulpturës,gdhendjes dhe ballsamimit.Një numër I vogël I këtyre xhinëve janë muslimanë,kurse shumica e adhurojn lopën dhe diellin.Shum prej tyre e kan origjinen e Faraonit,të cilët jetojnë me mijra vite.Më së shumti ka me ndgjyr të kaltërt, të përhimtë dhe të kuqe, kurse pak ka me ngjyrë të zezë.Shumë prej tyre janë njohës të mirë të magjisë së zezë.Pasojat e ndikimit të tyre në trupin e njeriut vërehen lehtë.Shumica e atyre ,të cilët I shihni në rrugë me veshje të grisur,të cilët flejnë në plehra dhe trotuare,përgjithsishtë janë janë nën ndikimin e këtyre xhinëve.Këta xhinë mund të shkaktojn rrezik të madh po qe se hyjnë në tru,ngase atëher mund të shkaktojn qmenduri të fuqishme.Allahu na mbroftë!

Të dalluarit e ngjyrës dhe kategorisë së xhinit

Të dalluarit e ngjyrës së xhinit mund të arrihet me metoda të njohura ,të cilat I përdorin ata që mjekojnë me Kuran ,si p.sh duke e pyetur xhinin se qfar ngjyre është ,nëpërmjet njohjes apo me anë të ëndrres.Poashtu veprimi që kryen xhini në trupin e njeriut ,e tregon nxhyrën e tij.Andaj veprimet e caktuara mun ti kryej vetëm xhini me ngjyr të caktuar.Ja një shembull:Kokëdhembjen e fortë,në pjesën e epërme të kokës,e shkakton xhini I dashurisë,po qe se njeriu e refuzon dashurin e tij.Ngjyra e tij përcaktohet me pyetje se a e përciell kokëdhëmbjen përkohësisht temperature e lartë apo eultë?Temperaturën elartë e shkakton xhini I kuq dhe I zi,kurse të ultën,e shkakton xhini I kaltërt dhe I zi.

Xhinët në plehra

Dihet se 90 % e këtyre xhinëve,janë me ngjyr të bardhë.Këta janë xhinë fluturues,të cilët në trupin e njeriut hyjnë po qe se ai I sulmon:nëse I shkel mbi ta ,nëse derdh mbi ta ndonjë papastërti ,nëse e bënë urinën mbi ta ,nëse I gjuan me gur pa thënë Bismilah,apo nëse ka oreks të madh dhe nëse nuk ka dëshir të pastrohet(lahet).
Shenjat e posaqme të cilat e përcaktojnë llojin dhe ngjyrën e xhinit

Kokëdhembja
Kokëdhemjen e shkakton xhini sulmues,hakmarrës,si dhe xhini I dashurisë,po qe se mashkulli apo femra e refuzojn dashurin e tij.Mirpo nëse e pranojn dashurin e tij ,përgjithsisht nuk shkakton asgjë.,serisa e lëshojn namazin,nuk lexojn Kuran nuk bëjnë dhikër etj.
Kokëdhembjen eshkakton edhe xhini,shërbëtor I banjës,I cili përgjithësisht hyn në trup për shkakë të armiqësisë ndaj tij.Poashtu kokëdhëmbjen e shkakton edhe xhini magjistar.
Është e pzakonshme që xhini ziliqar në 90 % të rasteve nuk shkakton kokëdhembje por vetëm marramendje të lehtë,humbje të ekujlibrit dhe gogësimë.

Frymarrja e vështirë

Frymarrja e vështir mund t’a shkaktojë cilido lloj I xhinit.Shpeshherë ndodh na qaste të hidhërimit dhe në ëndërr.Frymëmarrjen e vështirë mun t’a shaktojë edhe xhini I dashuris kur përpiqet t’a pengoj marëdhënjen seksuale ndërmjet burit dhe gruas apo kur ndonjë femër e refuzon dashurin e tuj.Frymarrja e vështirë lind si pasoje ngritjes(hypjes) së shejtanit në krahror ku edhe vendoset.
Vështërsia e kësaj sëmundje varet nga lloji dhe forca e xhinit.

Fshikëzat

Fshikëzat e kuqe,të kaltërta dhe të zeza tregojnë se bëhët fjalë për xhinin e dashuris,kurse vendet,ku shfaqen fshikëzat ,I tregojnë vendet në të cilat gjendet xhini.Fshikëzat shfaqen më së shpeshti në llëra,brinjë dhe në kofsha.Këto më së shpeshti I shaktojnë xhinët endacak,xhinët notues,xhinnët e varrezave dhe xhinët e plehrave.

Dhembja në shpinë

Dhembja shfaqet në pjesën e epërme të mesme dhe të poshtme të shpinës.Xhini ,I cili mundet në të njejtën kohë të shkaktoj dhembje në pjesën e epërme dhe të mesme të shpinës është xhini I arratisur.Dhembje të përhershme shkakton xhini,që bën magjira,derisa xhini I dashuris shkakton dhembje ,vetëm nëse është xhin I arratisur.Dhembjen në pjesen e poshtme të shpinës e shkakton ,xhini I dobët,ku me atë rast përgjithësisht bëhet fjalë për prekjen e xhinit.

Përtimi dhe dremitja

Dremitja shfaqet si pasoj e qarkullimit të dobët të gjakut në tru.Këtë shpesh e shkaktojnë xhinët endacakë,xhinët notues,si dhe xhinëte dashurisë.Këta xhinë,përgjithësisht,janë me ngjyr të zezë dhe të kaltërt.Pagjumësinë,si re rezultat I brengës dhe shqetësimit ,shpeshëhër e shkakton xhini I arratisut me ngjyr të kuqe.
Paraliza dhe raskapitja(molisja)e trupit

Këtë sëmundje e shkaktojn tri lloje të xhinëve:xhini I cili e bënë magjinë për sëmundje.Shkalla e vështërsis së paralizës së trupit,tregon forcën e xhinit,kryerësin e magjisë,andaj nëse paraliza e trupit bëhet më e fuqishme,atëher kryerësi I magjisë në trupin e njeriut është magjistar.Pra lizën e trupit e shakton e dhe xhini I dashurisë,I arratisuri.Në këtë rastë ,sëmundja është më pakë e rrezikshme se sa sëmundja e shkaktuar me magji kështu xhini I dashurisë anon nga kjo sëmundje,ashtu që të sëmuarin ta gozhdojë për shtrat në mënyr që të kënaqet në trupin e tij.
Lloji I tretë I xhinit I cili e shkakton paralizën e trupit,është xhini,që bën xhelozi,me anë të magjepsjes.Ky është lloji më I dobët dhe fare pak I rrezikshëm.

Gruaja e lidhur dhe burri I lidhur

Rezistenca ndaj marrëdhënjeve seksuale midis burrit dhe gruas,e shkaktojnë xhinët fluturues.Ata veprojnë në kokë,ashtu që e kontrollojnë qendrën e dëshirës për marëdhënje seksuale,e cila gjendet në tru.
Si rezultat I këtij veprimi lind e ashtuquajtura ftohja dhe moskënaqësia në marëdhënje seksuale midis burrit dhe gruas.megjithatë,po qe se burri apo gruaja ndjejnë dëshir për marëdhënje seksuale,por njëherit,ndiejnë diqka që I pengon apo ndiejn neveri ndaj marëdhënjes,atëher parimisht, është pasojë e veprimit të xhinëve endacakë,d.m.th xhinëve të dashurisë.
Xhinët,të cilët e shkaktojnë këtë lloj sëmundjeje,janë me ngjur të zezë,të kaltërt dhe të bardhë,kurse vendosen në krahror.

Praliza e këmbëve

Paraliza e këmbëve mun të ndodh me një përiudh të shkurtër apo të gjatë,e poashtu edhe gjatë leximit të Kuranit tek I sëmuari.Duhet të dijmë mirë se në këmbën r djathtë ,xhini ndikion në dy mënyra duke ndikuar në këmbë nga vetë këmba,e këtë eshkakton xhini I arratisur notues,apo duke ndikuar në nerving e këmbës së djathtë në anën e majt të shpinës,e poashtu edhe ndikimi në këmbën e majtë.Këtë e shkakton xhini endacak si dhe xhini magjistar,e më së shpeshti këta janë shërbëtorët e xhinëve intrigant.

Shqetësimi dhe frika gjatë ëndrrës

Kjo ndodhë si pasojë e dëshirës së xhinit që të dal apo të hyjë në trupin e njeriut,e që më së shpeshti e shkakton xhini fluturues.I sëmuari në këtë situate,më së shpeshti e sheh veten duke rënë mga një lartësi e madhe apo duke rrëshqitur.Disa konsiderojnë se,nëse I sëmuari sheh në ëndërr se si goditet apo kafshohet,dhe zgjohet I tmerruar,mendojnë se kjo është shenjë e hyrjes apo daljes së xhinit nga trupi I njeriut.Ky është mendim I gabuar,ngase atë që I sëmuari sheh në ëndërr është sulm apo frikueshmëri e xhinit,I cili gjendet në trup.
Mpirja e një pjese të trupit

Ekzistojnë disa lloje të mpirjes:
a)Mpirja,e cila shfaqet si rezultat I pengimit të qarkullimit normal ta gjakut.Duke e lëvizur atë pjesë të trupit,mpirja zhduket;
b)Mpirja,e cila shfaqet si rezultat I zemërimit.këtë mpirje e shkakton xhini luan apo tigër.Në këtë rast,mund të vijë deri tek dridhja e këmbës dhe dorës,në të cilën është të shfaqur mpirja.Xhini I dashurisë më së shpeshti e shkakton mpirjen dhe atë në momente të zemërimit,ngase kur njeriu është I qetësuar,xhini nuk është në gjendje t’a bëjë këtë.
c)Mpirja gjatë dëgjimit apo leximit të Kuranit,e tregon vendin ku qëndron xhini(dora apo këmba) apo ikjen e xhinit nga Kurani në këmbë,duar,nën sqetull apo nën thonj.
d)Mpirja para fjetjes apo në qastin e zgjerimit në qfardo pjesë të trupit.Para fjetjes,mpirja më së shpeshti shfaqet në duar,si rezultat I tentimit të xhinit të dashurisë që t’a lidhë atë person me të cilin dëshiron të qojë dashuri.
Poashtu,shfaqet edhe në kofsha si rezultat I të njejtit xhin që të arrijë në atë vend.Këtu duhet cekur se tentimi I xhinit që t’ia lidhë duart këtij personi,përgjithësisht do të thotë se ai nuk është në gjendje t’a sendërtojë qëllimin e vet,ashtu që,për këtë arsye,anon kah përdorimi I dhunës.
e)Mpirja në gjendje të zgjuar,e pandonjë shkak.Kjo shfaqet më së shpeshti tek ata persona,të cilët ndjejnë përtes dhe flejn gjatë,e posaqërisht tek ata,të cilët përtojnë t’I kryejnë obligimet ndaj Allahut dhe të lexojnë Kuran,me qka e kënaqin shejtanin.Kjo mpirje shfaqet në gjendje normale,pa ndonjë shkakë të veqantë.Xhini I dashurisë ndien zili të madhe ndaj atij personi.
Kjo më së shpeshti I ndodhë femrave,të cilat dalin lakuriqë nga shtëpia,të cilat me orë të tëra qndrojnë para pasqyrës,kurse para Allahut nuk duan të qëndrojnë as disa minuta.Poashtu,I ndodh atyre që dëshirojnë të dëgjojnë muzikë.

Vërejtja e rëndësishme

Dihet se natyra e njerëzve është një factor I rëndësishëm gjatë përcaktimit të ngjyrës së xhinit,I cili gjendet në trup.Tanimë kemi përmendur se kjo bëhet gradualisht duke e ngushtuar rrethin e gjërave,të cilat domosdo duhen zbuluar për t’u përcaktuar diagnoza precise.
Dije vëllau im se në fillim do të kesh vështërsi të mëdha ,mirpo me qdo shkencë është kështu.Saherë që mëson diqka,në ty krijohet për dituritë e reja.me përvojë në këtë shkencë,Allahu do të të japë edhe më shumë,ngase Ai është I Cili jep dhe I Cili di gjithqka.


Efikasiteti I metodës së mjekimit

Metoda e sajuar e mjekimit mundë të mosë jetë gjithmonë efikase.Programi I mjekimit,të cilin mjeku ia cakton të sëmuarit,ndikon në shpejtimin apo ngadalsimin e shërimit,megjithëse kohën e shërimit e di vetëm Allahu.
Megjithat,meqë flasim për një dituri,duhet të themi(thënë) se njeriu duhet të bëjë gjithë qka ka mundësi,e kjo me ndihmen e Allahut do t’a shpejtojë shërimin.Të gjithëve na është e njohur se nëse njeriu e qëllon ilaqin e përshtatëshëm të sëmundjes,shpejt vjen edhe deri te shërimi.Mirëpo,shumica e atyre që merren me këtë shkencë nuk e muarrën atë nga njerëz të sigurt dhe të aftë.Ai që mjekon me Kuran nuk guxon t’I përvoj metoda të ndryshme të mjekimit,ngase në atë rast I sëmuari bëhet victimë.
Mbasi ,ndonjë hoxh mund t’a caktojë leximin e sures Jasin për tri raste identike,por qëllimi ndryshon ,andaj mund të jetë që të dëgjohet sureja Jasin,të lexohet apo të lahet.Dallimin e vetëm ai.i cili merret me këtë punë dhe e di se qka është për qka.Ndonëse kjo është një dituri,e cila I ka bazat e veta,të cilat duhet t’I njohë secili që merret me të,prarseprap caktimi I ilaqit më së shumti varet nga ajo se si Allahu xh.sh ia tregon mjekut metoden,kur ky e cakton atë për rastin e caktuar.
Kjo ndryshon nga një mjek tek tjetëri e në përputhje me praksën dhe përvojën e tyre.Pikërisht, për këtë edhe shtrohet pyetja se a është e mundëshme të krijohet një metodë mjekimi e drejtë dhe epërhershëme për të gjitha rastet.
Nga përvoja personale po ju them se ekzistojnë rregulla të cilat janë gati të ngulura,e të cilat janë të lidhura drejtëpërdrejt për raste raste të caktuara,si p,sh rregullat për raste,të cilat I shkakton xhini I dashurisë.Megjithatë,qështja së gjithash,varet prej praktikës së gjatë dhe përvojës shumëvjeqare të mjekut.Gjatë mjekimit,ai nuk duhet të kufizohet vetëm në leximin e ajeteve të caktuara.Do tju ceki një shembull.Po t’I thoni ndonjë mjeku se e kemi një rastë të magjisë dhe ta pyetni se qka duhet të lexoni të sëmuarit,menjëherë do t’ju porgjigjej ashtu që do të thoshte ta lexoni rukjen dhe ajetet për heqjen e magjisë.Ky mjek ju ka dhënë përgjegje të saktë,ngase ju ka thënë të lexoni atë që është pjesë e pandashme e metodës së mjekimit.Për këtë ekziston hadithi,I cili tregon se qka ka lexuar Pejgamberi s.a.v.s të sëmuarëve, si edhe tradita e muslimanëve të mirë.Megjithatë, me ndihmën e Allahut,unë kam përjetuar në praksën time, që t’I them të sëmuarit t’a lexojë suren Kehf një kohë të caktuar ashtu që me ndihmen e Allahut, në të fshihej sekreti I shërimit.Ndoshta ndonjë mjek e përdor ndonjë sure tjetër,e dikush mijafton që t’a lexoj vetëm rukjen.Shkurt qdo mjek duhet t’I dallojë ato qka u tregojn Allahu atyre që kjekojnë me Kuran,ashtu që,para së gjithash t’I përmbahen asaj që flet për këtë Kurani dhe Suneti,e më pas,asj që Allahu I Lartësuar u tregon dijetarëve në këtë lëmi dhe së fundi asaj që Allahu e dërgon në gjuhë dhe lapsë të tij.
Natyrisht,ajo qka allahu jep dhe dërgon nuk është shpallje,pasi që vetëm të dërguarit e Allahut e pranonin shpalljen.Ajo,për qka flas unë ka të bëjë me atë,për të cilën mjeku kujtohet në qastin e shkuarjes apo leximit apo atë që sheh në ëndërr dhe të ngjashme me të.

Rastet e reja dhe metoda e mjekimit të tyre

Sotë jemi dëshmitarë të shumtë sëmundjeve që I godasin njerëzit,ashtu siq jemi dëshmitarë se shumë njerëz përzihen në këtë shkencë,e nuk janë të aftë për të.Ashtu hasim në shum metoda të ndryshme mjekimi,andaj ndodh që një I sëmuarë të rrijë qetq një kohë e më pas me orë bërtet.Pastaj fillon të këputet dhe të bjerë,derisa në fund nuk themi se kjo është vjetëruar.
Rast I vjetëruar e ka kuptimin se në trup ka hyrë shejtani ose disa prej tyre,të cilët shumë mjekë kanë provuar t’a mjekojnë.
Secili prej tyre e cakton metodën e vet të mjekimit,duke folur se si ajo është metodë më e mirë,të cilës nuk mund t’I reziston asnjë shejtan.Rasti I ri,I cili vjen në kontroll,është ai rastë ,I cili për herë të parë vjen tek mjeku dhe nuk di kurgjë, përveqë që I vëren disa shenja sëmundjeje.Raste të këtilla janë si një faqe e pastër dhe ebardhë,në të cilën shkruan q’të dëshirosh.Me ndihmen e Allahut rastin e katillë është lehtë t’a shërosh.Ashtu na ka mësuar Muhamedi s.a.v.s.Kur ka thënë: “Lufta është mashtrim”.Pra,po ta përdorësh në takimin e parë mashtërimin atëherë do të korrësh sukses me ndihën e Allahut.
Para se gjithash,para se t’a fillosh kontrollin,duhet të koncentrohesh mirë,e më pas mësoji të gjitha manifestimet e sëmundjes dhe atë qka sheh I sëmuari në ëndërr.
Kjo do të të ndiqojë rrugën dhe do të të lehtësojë përcaktimin e diagnozës së saktë.Metoda e mejekimit të rasteve të reja nuk do të duhej të zgjaste më tepër se një javë apo dy,përveq në raste shumë të rralla të cilat kërkojnë terapi të veqant.Shumica e rasteve të reja mundë të zgjidhen shumë shpejt dhe papritmas.Nuk duhet t’I jepet rast shejtanit të të njohë,të mësojë atë që di ti,të mësojë atë që di ti prej Kuranit dhe Sunetit.Pas një jave apo dy,le të jetë terapi e fundit,dy apo më së shumti tri,e në përputhje me mendimin e mjekut .Është shumë me rëndësi që mjeku ,në raste të tilla,të mos lodhet duke thirrur xhinin dhe të mos provojë të bisedojë me të.Mijafto që ta paralajmërosh se do ti lexosh ajete Kuranore,të cilat ftojnë në Islam,në ndjekjen e të vërtetës dhe në lënjen e asj që s’vlen,andaj nëse pranon,mirë,e nëse refozon,ti ke bërë atë që duhet bërë atë që duhej bërë dhe je qliruar nga përgjegjësia para Allahut.Kjo ka rëndësi të madhe ngase kështu nuk do t’I bësh padrejtësi asnjërit prej xhinëve.përveqë kësaj,siq tham edhe më herët,ftuarja e xhinit në Islam është parim themelor I mjekimit,andaj nëse përgjogjet,është për të mirën e tij,e nëse refuzon,të jesh I sigurt se Allahu do të të ndihmojë,ngase Allahu I Lartësuar,me të vërtet,I ndihmon besimtarët kundër jobesimtarëve.Rastet e vjetëruara dhe metoda e mjekimit të tyre

Për rastet e vjetëruara,së pari duhet pyetur se pse nuk ka ilaq për sëmundje e cila I sëmuari përpiqet të shërohet me muaj e vite?Shkakë I kësaj janë vetë të sëmuarit si dhe ata që janë munduar t’I mjekojnë.
Sib ëhen të sëmuarit shkakë?
Të sëmuarit nuk bashkëpunojnë me hoxhen,ngase I sëmuari shkon së pari tek një hoxh,e pas dy apo tri jave ,shkon tek një tjetër,duke thënë se si ai I pari nuk ishte në gjendje t’a mjekojë.Ashtu vazhdon t’I ndërrojë hoxhallarët,e kjo zgjat tri apo katër vite,e ilaqi askund.Kështu bëhet rast I vjetër.
Të nuk koncentrohen në metoden e mjekimit ,andaj nuk e dëgjojnë leximin apo nuk lexojn atë që u thotë hoxha,apo merret me problemet e kësaj bote derisa I lexohet Kurani,e kjo është ajo qka edhe dëshiron shejtani.
Të sëmuarit nuk I përmbahen metodës së mjekimit duke konsideruar se hoxha duhet vetëm të shkruaj dhe kjo mijafton dhe kjo mijafton që shejtani të nxirret nga trupi pa lexuar apo lexuar Kuran.natyrisht që pas praktikimit të metodës së tilë,nuk ka shërim.Raste të tilla I kam hasur dhe I kam parë shumë.Ishte një pacien ,I cili më tha se e zbaton rregullisht metoden e mjekimit.Unë e kontrollova atë metodë dhe vërejta se ishte e mirë.I thash të vazhdoj të njejtën metod Brenda dy javëve,e pas kësaj të vij tek unë në xhami.Pas dy jave,jo vetëm që nuk vërejta asnjë përparim por sëmundja u keqësua edhe më shumë.Kjo më habiti,andaj e pieta vetëm për shkakë:A thua nuk ëe e mirë metoda e mjekimit apo pacienti nuk e zbaton?Mirpo ,pacienti më ka thënë se I përmbahet pikë për pikë metodës.Kjo edhe më tepër e shtoj dyshimin andaj vendosa të lidhem drejtëpërdrejt me shejtanin.Ai filloi të flaës.Më tha se kjo femër I pëlqen,kurse shkaku që nuk u shërua deri më tani ,ishte se nuk I përmbahet metodës së mjekimit.Më pas,fillova të lexoj Kuran për t’a nxjerrë shejtanin.Natyrisht femra dëgjonte atë që fliste shejtani me gjuhën e saj,andaj filloj të qajë.E pieta se aështëe vërtet ajo se qka tha shejtani ?Ajo mu përgjigjë pozitivisht.Ishte e pamundur që shejtani të mbes në trup nëse zbatohej ajo metod e mjekimit.Q’të bëhet pot ë kesh pacientin e këtill?Kur të kesh një pacient ,I cili I ka mbledhur disa metoda të ndryshme mjekimi,lere në shtëpi së paku dy javë pa kurfar leximi.Gjatë kësaj kohe le të përpiqet ti ofrohet Allahut të Lartësuar duke lexuar atë që do ta mbrojë si p.sh .duatë,të cilat është mirë të lexohen mëngjes e mbrëmje ,duat para fjetjes,pas zgjimit dhe në të gjitha situatat tjera.nevojitet që rregullisht ta përdor mijaltin e bletës mbi të cilin janë lexuar ajetet e ndryshme Kuranore pa ndonjë rregull të caktuar.Poashtu nevojitet që rregullisht dhe me kohë ta falë namazin,e nëse është mashkull,duhet të falet me xhemat në xhami.Pacienti i tillë,qoftë mashkull apo femër,duhet të përpiqet të agjërojë qdo të hëne dhe të enjte,të heq dorë nga pirja e duhanit dhe nga shprehit tjera të këqia,për të cilat Allahu hidhërohet,kurse shejtani gëzohet.Nevojitet që në thellësi të zenrës së tij të jetë I bindur në madhësin dhe fuqin e Allahut.Në fundë,të them hapur ,fajtor për raste të vjetëruara janë vetë pacientët e më pas edhe ata që I mjekojnë.Prandaj po ju drejtohem juve që dëshironi ti largoni brengat e muslimanëve,që përpiqeni ti shpëtoni nga ndikimi I xhinit dhe shejtanit,dëgjoni këtë fjalë,të cilat fillimisht I them vetes,e më pas edhe juve ,e shpresojmë që Allahu t’na bëjë prej atyre .të cilët do tju ndihmojnë muslimanëve.

Terapia përfundimtare

Pas dy javëve të kaluara në shtëpi ashtu siq kemi shpjeguar,kontrolloje përsëri pacientin dhe mëso se cilat janë siptomat e sëmundjes,si ato,ttë cilat janë zhdukur ,ashtu edhe ato të reja.Kjo është një fillim I drejtë për terrapin e rasteve të vjetëruara.
Pas kësaj zbatoje këtë metodë mjekimi,të cilën tani do t’jua prezentoj duke elutur Allahun që ajo të jetë edhe shërimi përfundimtar,ngase Allahu është I Gjithëfuqishëm.

Metoda e mjekimit,e cila zbatohet pas kontrollit e deri tek shërimi përfundimtar

Kur flasim për metoden e mjekimit duhet përmendur se duhet të jetë një metodë univerzale për të gjitha rstet.Bshkë me këtë metodë univerzale ,ekziston edhe një metod e veqant për qdo rast të posaqëm.Këtë po jua them nga shkaku se ka të atill,të cilët mjekojnë me Kuran,kurse e lënë pas dore leximin e rukjes në rast rast të magjisë apo xhelozisë.Përveqë kësaj rukja për të cilën flas unë,nuk është ajo qka dëgjoni në audio kaseta.Me fjalë të tjera ,bëhet fjalë për ajete të caktuara saktësisht.Mjeku mundë të lexoj në raste të caktuara atë qka konsideron se është e mirë,mirpo përgjithësishtë,duhet ti përmbahet metodës së caktuar në mënyr të përpiktë.

Metoda univerzale e mjekimit për të gjitha rastet,prej kontrollit e deri tek shërimi përfundimtar

Ajetet e rukjes,të cilat lexohen nga ana e mjkut dhe të cilët I dëgjon I sëmuari.
1)Me qëllim të kërkimit ndihmë nga Allahu për shërim,lexohet:Fatiha;
2)Me qëllim të mbrojtjes së tërë trupit dhe Ftuarjes së shejtanit të pranojë fenë Islame lexohet:El Bekare,1-5, El Bekare,255-257
3)me qëllim të shpalljes dhe vërtetimit të imanit,pastaj duasë Allahut të Lartësuar që të largojë qdo fatkeqësi dhe bela,lexohet:El Bekare,284-286;
4)Me qëllim të thirrjes së xhinit që ta shqiptoj shehadetin dhe me qëllim që të largohet shejtani ,lexohet:Ali Imran,18-19;
5)Me qëllim që të largohet xhini nag mendja dhe mitra,lexohet:El Araf ,54-56 el Muminun ,115-118;
6) me qëllim që të mundohet dhe mbytet xhini,lexohet:E Safat,1-10;
7)Pas kësaj me qëllim që shejtani të dorëzohet dhe të nënshtrohet,vazhdohet leximi I ajeteve të të njejtës sure:11-26;
8)Me qëllim,të zbulimit të planit dhe ftuarjes në devotshmëri ,e më pas,me qëllim që të kontrollohet shejtani për të dal nga trupi dhe të thehet kryelartësia dhe arroganca e tij,e veqanarisht nëse bëhet fjalë për xhinin sundimtarë;lexohet ;El Hashër,15-24;
9)Me qëllim të denimit të pabesimtarëve ,ngase vendbanimi I tyre është zjarri I xhehnemit,lexohet:El Xhinn,1-12;
Me qëllim që shejtani të mos ikë,përfundohen ajetet e mësipërme(shkruaje këtë vetë faqe 113).
10)Me qëllim që të largohen nxitjet e xhinit,lexohet:El Kafirun,1-6
11)me qëllim të kërkimit ndihmë nga Allahu dhe dëshmisë para shejtanit,fesë së vërtetë në një dhe të vetmit Zot,lexohet:El Ihlas,1-4
12)Me qëllim të kërkimit të mbrojtjes tek Allahu ,nag qdo e keqe,nga dëmi I atyre që lidhin dhe fryejnë nyje dhe nga dëmi I ziliqarit kur e shfaq zilinë,lexohet:El Felek,1-5;
13)Me qëllim që të zhduket qdo shejtan I cili bën cytje në zemrat e njerëzve,pastaj për t’u pastruar gjoksi nga cytjet e këqia të shejtanit e xhinit,lexohet:En-Nas,1-6;

Metoda e mjekimit për qdo rast të posaqëm

Këtu po e cekim përsëri se së pari lexohet rukja(metoda univerzale) e më pas,ajo që ka të bëjë me qdo rast përkatës.

Metoda për mjekimin e magjisë
A)Ajetet,me ndihmën e të cilëve menjanohet magjija
1)Me qëllim të shkatërrimit të magjisë së magjistarit,shkatërrimit të veprave të tij dhe fitores ndaj tij,lexohet:El Araf,117-122;
2)Me qëllim të shkatërrimit të magjisë në trup,d.m.th.ndikimit të magjisë lexohet:Junus,80-82;
3)me qëllim të shkatërrimit të magjisë në trup,e posaqërisht nëse përsëritet dhe atë kur ka yje dhe hënë,lexohet:Ta Ha,65-70;
4)Me qëllim të shkatërrimit të magjisë,e veqanarisht magjisë,e cila është bërë në ndonjë pije apo gjellë(lukth dhe zorra),lexohet:El-Furkan,23;
5)Me qëllim të shkatërrimit të magjisë e veqanarisht magjisë e cila është bërë në ujë,me të cilin stërpiket diqka me ajetin:In Allahu sejubtilu;lexohet:En Nur,39;
6)me qëllim të zgjidhjes së nyjeve të magjisë dhe shkatërrimit të mbrojtjes së kryerësit të magjisë në trup pas ajetit:Inallahe sejubtilu dhe Ve kadimna ma amilu…;lexohet ;El Kehf,97-98;
7)Me qëllim të mbledhëjes së magjisë e cila më gjendet në trup,e me qëllim të nxerrjes definitive të saj,lexohet:El Kehf,99;E shura,29;
8)Me qëllim që magjija,definitivisht me ndihmen e Zotit,të nxirret nga trupi lexohet:E Rrum,25;
9)me qëllim të nxirrjes së magjisë, lexohet:El Araf,58;
10)Me qëllim që të dalë nga trupi shejtani,kryerës I magjisë,lexohet:En-Nur,53;
11)me qëllim që të dalë nga trupi shejtani,kryerës I magjisë,lexohet:El Araf,13;
12)me qëllim që të dal nga barku shejtani,I cili është vendosur në të ,lexohet:E Nahël,78;
13)Me qëllim që magjija,definitivisht,me ndihmen e Zotit të nxirret,lexohetshkruaje këtë vetë ‘faqe 116)

B)Të dëgjuarit e tërë sures El-Bekare,qdo ditë

Do të ishte mirë që I sëmuari gjatë,së paku tridhjetë ditëve,qdo mbrëmje t’a dëgjojë tërë suren El bekare,në një tërmin të pandryshueshëm.ngase nuk ka mundësi të ripërtrihet magjia,derisa I sëmuari e dëgjon këtë sure,gjatë tërë muajit.Po që se edhe nese vjen deri tek ripërtrirja e magjisë,ajo nuk do të ketë efekt derisa i sëmuari t’a dëgjojë rregullisht këtë sure.Muhamedi s.a.v.s.ka thënë:lexoni suren El Bekare,ngase në leximin e saj është bereqet,kurse në moslexim është humbje.Magjistarët nuk mund të bëjnë asgjë kundër kësaj sureje”.

C)Nuskat

Personit,të sëmuarë nga magjia,duhet t’I shkruhen tri nuska,të cilat vendosen në ujë dhe vaj ulliri.I sëmuari e pin ujin tri ditë radhazi,pasi që e falë namazin e sabahut,para perendimit të diellit dhe pasi që e dëgjon rukjen dhe e lyen trupin me vaj ulliri.

Nuska e parë
Në nuskën e parë,shkruhet:
1)Tri ajetet epara të sures El-Muzemil
2)Ajetet për heqjen e magjisë(ajetet,lidhur me llojin e magjisë).
3)Ajeti En-Nahël,62
4) Ajeti,12 sure Duhan
5)Ajeti,E Xhathije,29

Nuska e dytë

1)Ajeti në suren Muzemil,12-19
2)Ajetet e mbetura për heqjen emagjisë;
3)Ajeti në suren Isra,82
4)Ajeti në suren Teube,14;
5)Ajeti në suren El-Enfal,66.
6)Në fundë,shkruhet kjo lutje,(dua): (shkruaje duan vetë e ke në faqe 118).

Nuska e tretë

1)Ajeti sure Muzemit,20;
2)në fund,shkruhet kjo;(shkruaje dun vetë faqe 118).


D)Rëndësia e dhikrit për mbrojtjen nga xhini

Është shumë me rëndësi të lexohet rregullisht dhikri për mbrojtje nga xhini,në mëngjes ,pas ikindisë dhe para fjetjes.Këtë dhikër do t’a përmendim në fund të librit,ashtu që qdokujt t’I jetë I afrueshëm.Poashtu,këtë dhikër mund t’a inqizojë në kasetë një njeri,që di të lexojë saktë dhe rrjedhëshëm,e që I përmbahet fesë dhe nuk pi duhan,ashtu që ata që nuk dijnë të lexojnë,do të dëgjojnë rregullisht dhe me kohë këtë dhikër tri herë në ditë.

E)Të shkuarit e ajeteve për heqjen e magjisë

Për herë të dytë shkruhen ajetet për heqjen e magjisë në një enë të pastër,e cila është pa zbukurime dhe pa kurrfarë skalitje.Gjatë shkruarjes,në vend të mellanit(mereqepit),përdoret zaferani.Ajo qka është shkruar,shpërlahet me vaj të ullirit të përzier me vaj të qimnonit.Pastaj,ky vaj vendoset në një shishe dhe duke e afruar gojën tek vrima e shishës lexohet:
1)Me qëllim të shërimit nga qdo sëmundje,lexohet:Fatiha
2)Me qëllim të mbledhjes të të gjithë xhinëve në trupin e njeriut në nj ëvend,shtatë herë lexohet:Ajetul kursij
3)Me qëllim të heqjes së magjisë dhe dashuris ,lexohet e tërë surja Rrahman;
4)Me qëllim të zhdukjes së xhelozisë e cila vjen prej njerëzve dhe xhinëve,lexohet:Mulk,1-4
5)Me qëllim të djegjes së shejtanit me flakë,shtatë herë lexohet surja; Buruxh;
6)Me qëllim të nxerrjes së shejtanit nga trupi shtatë herë lexohet surja;Zelzele;
7)Me qëllim që të qetsohet zemërimi I xhinit përcjellës dhe që të zhduken cytjet e këqia,njëbdhjetë herë lexohet surja Kafirun;
8)Me qëllim që të shfaqet feja e sinqertë në Një dhe të vetmin Zot,fe e cila nuk e duron mosbesimin e as idhujtarin,shtatë herë lexohet surja Ihlas.
9)me qëllim të zgjidhjes së nyjeve të magjisë ,shtatë herë lexohet surja Felek;
10)Me qëllim të zgjidhjesë së nyjeve të magjisë dhe mbrojtjes nga cytjet e këqia të shejtanit dhe xhinit përciellës,shtatë herë lexohet surja Nas.
Më pas,I tërë trupi lyhet me këtë vaj qdo ditë nga dy herë:një herë në mbrëmje para leximit apo dëgjimit të sures Bekare apo pas ikindisë para leximit apo dëgjimit të sures Bekare dhe herën e dytë para fjetjes.

F)Të marrët e mjaltit të bletës

Në varësi prej rastit,merret një lugë mjaltë,në kohën kur thërret ezani apo pa ngrënë mengjesin.Mjaltin duhet marrë nga një person I besueshëm në mënyrë që të jemi të sigurtë se është mjaltë I pastër I bletës.Mbi mijaltë,duhet të lexohet përsëri ajetet nga kjo metodë(ajete për lehtësim,ajete për shërim,ajete për mbrojtje,ajetul kursinë-shtatë herë dhe ajete për ndalje,me qëllim që të ndalet xhini fluturues,I cili e brakris trupin në kohën e terapisë.

G)Gjatë tridhjetë ditëve të dëgjimit të sures Bekare
Pra,gjatë dëgjimit apo leximit të sures Bekare,I sëmuari duhet të lahet me ujë,të përzier me shtatë gjethe të pemës së lotusit,ashtu që të grrimcohen me gur apo të grimcohet një gjeth me trazues(vegël që përzien diqka),dhe mbi të të lexohen ajetet për heqjen e magjisë,Fatiha,ajetul kursin,Ihlas,Felek,Nas,shtat herë.
Larja duhet të jetës para lindjes së diellit,pas perëndimit të tij dhe menjëher pas mesnatës.
Nëse I sëmuari lahet me ujë të ngrohtë,nuk do të vgrohet I tërë uji,por vetëm një e katërta e tij,e cila pas ngrohjes futet në ujë të ftohtë.Po qe se nuk ka gjethe të lotosit atëher mund të përdoren zaferani apo vaj trëndafili në të njëjtën mënyr si edhe gjethet e lotosit.

H)Pas dëgjimit tridhjetëditësh të sures Bekare
Pasi që kryhet kjo terapi,e me dëshirën e Allahut të Lartësuar,nuk u bë fare përmirsimi,atëher ndërrohet terapia, dhe në vend të sures Bekare,dëgjohet kaseta ku inqizohen suret e mëposhtme:sure Araf,Jasin,Saffat,Fyrkan,Kamer,Hadid,Mulk,Hakkah,M urselat,Buruxh,Ihlas,Felek dhe Nas.I sëmuari do t’I dëgjojë këto sure gjatë tridjjetë ditëve vijuese,në kohë të caktuar,ashtu siq kemi shpjeguar më parë.
Po qe se prap nuk ka përmirsim përsëri do t’a dëgjojë suren,Bekare mirpo këtë herë leximi duhet të jetë pak më I shpejtë.Është shumë me rëndësi që lexuesi gjatë inqizimit të ndiejë respect(të thellë) dhe të mendojë për kuptimet e ajeteve të cilat I lexon.

Metoda për mjekimin e xhelozisë(magjepsjes)
Metoda për mjekimin e xhelozisë zbatohet pas kontrollit dhe përcaktimit të saktë diagnozës së xhelozisë apo magjepsjes.Pra ,vetëm pas kësaj me ndihmën e Allahut,fillohet me këtë metodë:Së pari lexohet rukja,si metodë universale për të gjitha rastet,e më pas metoda e veqantë për mjekimin e xhelozisë.Këtu do ta përmendim metodën për mjekimin e xhelozisë,e cila me ndihmen e Allahut,do t’I bëjë dobi të sëmuarit,në rast se ziliqari nuk është I njohur.Mbrojtjen nga xhelozia,në rast se ziliqari është I njohur,do t’a lëmë për librin tjetër nëse do Allahu.Para se të filloj të flaës për këtë metodë,dua t’I përkujtoj të gjithë të sëmurët në fjalët e të dërguarit të Allahut s.a.v.s kur thotë se: “Caktimin e allahut mund t’a ndërrojë vetëm lutja.”Andaj,në rast se diqka ndodh me caktimin e Allahut dhe dëshirën që atë të mënjanosh nga vetja apo edhe dëshiren të mbrohesh nga ndonjë e keqe që do të mundë të të ndodhte,atëherë duhet t’a lutësh Allahun,ngase Ai të dëgjon dhe e di shumë mirë gjendjen tënde.
1)Fillojm,pra me lexim të rukjes(metodë universale);
2)E më pas: (shkruaje vet këtë faqe 124 në libër).
Kjo lexohet mbi të sëmuarin(të cilit I është bërë xhelozia apo është I magjepsur)disa herë.Ky lexim është përmendur në vëllimin e III të veprës “Zadul-mead të Ibnul Kajimit.
3)Shumë njerëz,pas leximit të rukjes(metodë universale),kanë lexuar edhe këtë: (shkruaje këtë vetë në faqe 125,126,127,128).


Shënime të rëndësishme

1)Para se të fillosh leximin e rukjes mbi të sëmuarin,përgadite ujin,mbi të cilin,me një përulshmëri,do të lexosh të njejtën rukje,duke kërkuar shërimin me përulje nga Allahu.Të sëmuarit I jepet të pijë këtë një para se t’I lexohet rukja.Në mes të leximit të rukjes,kur mjeku e ndien se I sëmuari reagon në lexim,befas do t’I derdhë në zverk një gotë ujë,mbi të cilën është lexuar(rukja),e më pas do të vazhdoj normalisht leximin.Gjatë leximit,do t’ia derdhë ujin në zverk edhe një herë apo dy-aq sa mjeku e konsideron të nevojshme.Po e theksoj se derdhja e ujit duhet të jetë befas.
2)Pas leximit dhe ujit,të sëmuarit I lexohet rukja e mëparshme: (shkruaje vetë këtë faqe 129,130).Pas leximit të rukjes,duke marrë parasysh me atë rast shënimet e përmendura,mjeku do t’ia caktojë të sëmurit metodë të veqant,të cilën ky do t’a zbatojë,andaj nëse I sëmuari shërohet,qoftë falënderuar Allahun,e nëse jo,atëher rukja vazhdon.Më pas,pas një periudhe,të caktuar saktësisht,mjeku do t’a përsërisë rukjen.Të gjithë duhet të dijmë mirë se nëse I sëmuari shërohet pas terapisë së parë,nuk mjafton të caktohet vetëm edhe një terapi.Është më së miri si për të sëmuarin ashtu edhe për mjekun që të bindet personashusht,të mbahet edhe terapia e tretë.

Metodë e veqantë,të cilën e zbaton I sëmuari deri tek terapia e ardhëshme

1)Duhet lexuar tërë rukjen e mësipërme mbi ujë,ashtu që lexuasi duhet t’a afrojë ujin tek goja apo të jetë mbi enën më ujë,t’I falë rregullisht namazet,të mosë jetë duhanxhi,t’a lexojë mirë dhe rrjedhëshëm Kuran.
I sëmuari do t’a pijë këtë ujë në qdo situatë:në mëngjes pasi të zgjohet,gjatë qdo ushqimi,para fjetjes në qfardo kohe.
2)Të lexohet e tërë rukja mbi mjaltin e pastër të bletës,njëjtë sikurse që lexohet mbi ujë.I sëmuari do të marrë nga një lugë para leximit të dhikrit në mëngjes,pas ikindisë dhe para fjetjes.
3)I sëmuari duhet t’a lexojë rregullisht dhikrit në mëngjes,pas ikindisë dhe para fjetjes.Këtë dhikër do t’a përmendim në fund të librit,që shërben për mbrojtje nga shejtani.
4)Pas qdo namazi,I sëmuari do të pështyj lehtë tri herë në duart e tij dhe do të lexojë në to tri herë suren Ihlas,Felek dhe Nas,me qëllim të leximit ndaj vetëvetes.
5)Po qe se nuk vjen deri tek shërimi,atëherë do të shtohet edhe metoda e larjes.Larja kryhet me ujë,ku është lexuar rukja e përmendur për mjekimin e xhelozisë.Në ¾ e ujit shtihet ¼ e kënas së zier pak(tri lug të mëdha në qdo litër ujë të valë,e më pas kullohet mirë dhe pastrohet).Pasi që përzihet me ujë,atëherë mbi të lexohet rukja.
Me këtë ujë,I sëmuari duhet të lahet qdo ditë,andaj nëse sëmundja manifestohet fortë në mëngjes,atëherë do të lahet,qdo mëngjes,nëse manifestohet pas ikindisë,atëher do të lahet pas ikindisë,e nëse manifestohet vazhdimisht atëher I sëmuari do të lahet në mëngjes dhe pas ikindisë gjatë një jave,me atë ndryshim që të premten larja e parë do të jetë,menjherë para namazit të xhumasë kurse e dyta para akshamit.
6) I sëmuari qdo ditë duhet t’a lexojë apo t’a ndëgjojë shumëherë suren Jasin dhe Mulk.

Metoda për mjekimin e dashurisë
Shkaqet dhe manifestimet e kasaj sëmurjesë janë të shumta,e disa prej tyre janë:sulmi në ëndërr,polucioni në ëndërr,sulmi në gjendje të zgjuar e që është kur I sulmuari zaliset,kurse njerëzit rreth tij I shikojnë lëvizjet e tij sikurse është duke bërë dashuri,mirpo nuk e shohin partnerin tjetër.Prej shenjave të cilat mund të vërehen tek femrat janëagjumësia, kokëdhëmbja,gjakëderdhja,kurse tek meshkujtrgani I vogël gjenital,humbja e oreksit për ushqim dhe ujë.Për shkaqet dhe manifestimet e kasaj sëmundje,do të flasim më hollësisht në librin tjetër,nëse do Allahu ,mirpo këtu dua cekë se xhini dashnor apo dashnorja nuk qëndron gjithmon në trup,por vashdimisht e sulmojnë atë.Prandaj,është me rëndësi që të zgjidhet xhini dhe në atë mënyrë t’I hiqet dëshira për mashkullin apo femrën.Mënyrën se si të arrij këtë, ma ka treguar Allahu I Lartësuar.me zbatimin e kësaj metode,xhini do të mbesë në trup një kohë të caktuar,e pas leximit të rukjes për t’a nxjerrë jashtë trupit,me ndihmën e Allahut,ai nënshtrohet dhe bindet.Ja se sib ëhet kjo!

Rukja për t’a lidhur xhinin dashnor

1)I sëmuari,së pari do t’a dëgjojë apo do t’I lexohet ajo rukjen(metod univerzale).Përveqë kësaj do të shtohet edhe dy ajete për magji apo xhelozi,ngase mund të ndodhë që xhini të ketë hyrë në trup me anë të magjisë apo xhelozi në largimin e shkakut themelor.Po herë gjendet një xhin.Zakonisht,në trup gjenden dy apo tre xhinë.
2)Më pastaj,vijon leximi I rukjes për lidhjeshkruaje vetë këtë dua ;faqe 134,135,136).
3)Duhet pirë(jansim),të zier pak dhe ryzën popullore(Ruta graveolens)me mjaltin e bletës,mbi të cilin është lexuar rukja për lidhje.Kjo është shumë efikase në raste sulmi të xhinit dashnor.Ndikim shumë të madh mbi xhinin ka mjalti mbi të cilin lexohen ajete për ta djegur dhe vrarë xhinin,I shkrirë në (jansim) të vluar dhe në ryzën popullore(Ruta graveolens).Po qe se I sëmuari e pi këtë,ajo mund të sjellë deri tek vdekja e xhinit,apo të nënshtrohet dhe t’I bindet urdhërit që të dalë prej trupit.
4)Gruaja të cilën e ka sulmuar xhini dashnore,shpeshherë vuan nga përflakja.Kjo mjekohet në këtë mënyrë:Në një litër ujë zihet 100 gr.farë majdanozi.Më pas,kullohet dhe pastrohet,kështu që me këtë lahet gjatë një apo dyjavëve.
5)Për gruan,në mitrën e së cilës gjendet xhini dashnor,duhet bërë këtë:një grumbull majdanozi dhe kopër të gjelbërt(Anethum graveolens)duhet të grihet imtë dhe të zihet në ujë(sa një gotë më e madhe) pesë minuta,e më pas të kullohet dhe të shtrydhet mirë,dhe më pas të përzihet me mijaltin,mbi të cilin janë lexuar ajete për dashuri,rukja dhe ajete për nxjerrjen e xhinit.
Femra duhet t’a pijë këtë përzierje qdo ditë,gjatë menstruacionit,nga një gotë të vogël.

Metodë,e cila zbatohet pas shërimit dhe mënyra se sit ë mbrohet I sëmuari

Dihet se gjatë periudhës së mjekimit I sëmuari I kthehet Allahut të Lartësuar.Ai përpiqet që t’I largohet mekateve,të cilat I kishte bërë deri atëherë.Andaj,ai që nuk është falur,fillon të falet rregullisht dhe t’a praktikojë dhikrin.Ai që ka pirë duhan, fillon të largohet nga kjo shprehi e keqe,të cilën e ka ndaluar Allahun I Lartësuar.Femra,gjatë mjekimit,mbulohet ashtu siq kërkon Allahu prej saj.
Gjëja më e rëndësishme pas shërimit është që I sëmuari edhe më tutje të vazhdojë t’I praktikojë të gjitha ato gjëra,të cilat ka filluar t’I praktikon gjatë mjekimit,e që janë gjërat,me të cilat shprehet përulja ndaj Allahut të Lartësuar.
Pra,duhet që I sëmuari të vazhdojë të falë,të agjërojë,që femra edhe më tutje të mbulohet,t’a lë lyerjen,stolisjen dhe lakuriqësinë jashtë shtëpisë,të mos I kthehet pirjes së duhanit,t’I largohet përgojimit dhe bartjes së fjalëve të huaja,të jetë larg nga vetitë e këqia,të largohet nga shoqëria e keqe,që njerëzit t’a falin namazin me xhematë,të mos harrohet leximi I bismilahit,para qdo pune dhe në qdo situate,si edhe gjatë hapjes dhe mbulljes së dritares,gjatë veshjes dhe heqjes së rrobës,gjatë hyrjes dhe daljes nga ËC, gjatë mardhënjes seksuale me gruan dhe pas saj dhe në qdo rast tjetër.I sëmuari duhet të ketë kujdes,që pas shërimit,të mos I lë fazat të cilat I ka praktikuar gjatë mjekimit,e as gjërat e tjera,me të cilat njeriu afrohet tek Allahu.Ngase,të gjithë ato janë obligime,të cilat Allahu I Lartësuar I kërkon nga robërit e vet jo vetëm gjatë mjekimit por gjithmonë dhe në qdo rast.Pra njeriu duhet të përpiqet gjithmonë të jetë afër Allahut,ngase ai nuk mundet pa Të.Të gjithë ne kemi nevoj për Allahun.Në Kuran Allahu thotë:Fatir ,15
Po që se I sëmuari,pas shërimit,t’I përmbahej fesë dhe parimeve të saja,do ti duhej edhe shumë pak që të mbrohet plotësisht nga shejtani dhe xhini.Do të duhej që të kryente rregullisht këtë që vijon:
1)Leximi I dhikrit për mbrojtjen nga shejtani dhe xhini,të cilin dhikër do ta përmendim në fund të librit.
2)Të marrët rregullisht mjaltin e bletës,mbi të cilin është lexuar rukja (metod universale),sureja Fatiha,7 herë,ajetul kursin,7 herë,sureja Jasin,një herë,sureja el Buruxh,7 herë ,sureja Tarik,7 herë ,sureja Zilzale,7 herë,sureja Kafirun,7 herë,sureja Ihlas,7 herë ,sureja felek,7 herë ,sureja Nas,7 herë.
Është më së miri që,gjatë qdo ezani të merret nga një lugë mijaltë apo të merret tri herë në ditë nga një lugë,e para në fillim të leximit të dhikrit për mbrojtje,derisa ata që e kan sëmundjen e sheqerit ,do të marrin nga një lugë në mëngjes e mbrëmje me një filxhan të ujit të nxeht(vokt).
3)Lyerje e rregullt e 32 vendeve të trupit me pelin aromatike,ngase era e fortë e tij e dëbon shejtanin.Luerja duhet kryer qdo ditë para akshamit dhe para fjetjes(lyhen gishtrinjët e dorës së djathtë dhe të majtë,gishtrinjët e këmbës së djathtë dhe të majtë,me gishtin tregues të lyhet pjesa e sipërme e syve dhe veshëve,hojëzës dhe buzëve ,lezët në krahror dhe kërthizë,pastaj ana e prampe dhe e përparme).Pasi që këto nuk janë të gjitha vendet ku hyn shejtani,do të ishte më së miri që I tëri trupi të lyhet me vaj ulliri.
4) metoda për pastrimin e shtëpisë:Është e domosdoshme që qdo ditë të qoshet e shtëpis me ujë,mbi të cilin është lexuar(rukja).Stërpikja bëhet para lindjes dhe perendimit të diellit.Përveqë kësaj,në shtëpi duhet të dëgjohet qdo ditë surja Bekare.
5)Qdo natë,të fallen rregullisht dy rekate namaz nate,duke lexuar në to suren Jasin dhe Saffat.Ata,të cilët nuk I dijë këto,do t’I dëgjojnë këto dy sure(prej kastës) në mëngjes dhe para fjetjes,e pas dëgjimit do t’I falin dy rekate.
6)Kur bëhet fjalë për raste shumë të vështira,duhet lexuar apo dëgjuar tërë Kuranin shtëtë herë gjatë 21 ditëve(një herë në qdo tri net)
7)Sipas mendimit të mjekëve,mund të lexohet apo dëgjohet rregullisht surja Bekare,Rrad,Kamer dhe Hadid(dy apo tri ajete në ditë).
8)Tek të gjitha rastet,qoftë të vështira apo të lehta,mjeku do të caktojë një metodë për qetësimin e xhinit përcjellës,I cili shqetësohet me rastin e vdekjes apo nxjerrjes së shejtanit nga trupi.
Kjo metodë e përgjithshme të mbrojtjes,e përbëhet në këto si vijon:
a)leximi I rregullt I sureve:Kafirun,Ihlas,Felek,Nas,pas qdo namazi 11 ose 33 herë;
b)Metoda,e cila përsëritet gjatë katër ditëve,kurse përbëhet nga leximi I sures Kafirun pas qdo namazi,në ditën e parë,33 herë;leximi I sures Ihlas,pas qdo namazi,në ditën e dytë,33 herë;leximi I sures Felek pas qdo namazi,në ditën e tretë,33 herë;leximi I sures Nas,pas qdo namazi,në ditën e katërt,33 herë.Kjo metodë përsëritet 7 herë,d.m.th.lexohet gjatë 28 ditëve,e përveq kësaj,I sëmuari duhet të dëgjojë suren Kehf qdo mëngjes.
c)Leximi I rregullt I sureve:Zuhruf,Huxhurat,Kaf,Kijame,dhe Insan.Këto sure lexohen qdo ditë në mëngjes dhe pas ikindisë gjatë së paku 20 ditëve;
d)Leximi I sureve:Kaf,Rrahman,Hadid,Kijame,Insan,Munafikun,Ka firun,Ihlas,Felek,Nas.Këto sure lexohen qdo ditë nga tri herë pas dhikrit për mbrojtje.Është më së miri që këto sure të inqizohen në kastë nga një person,I cili rrjedhëshëm dhe saktë e lexon Kuran,dhe I cili falet rregullisht dhe nuk pi duhan.Leximi duhet të jetë me qëllim të shërimit dhe mbrojtjes nga të këqiat e shejtanit,xhinit përcjellës si dhe cytjeve të këqia.
e)Këshillë të gjithëve,për t’a qetësuar xhinin përcjellës,duhet t’I dëgjojnë mësimet rreth besimit dhe Njëshmërisë së Allahut të Lartësuar dhe në pajtim më këtë,edhe të sillen.

A të nevojitet për qdo ditë mjeku gjatë mjekimit

Në këtë pyetje do të përgjigjem me ajete kuranore.Alahu I Lartësuar thotë “…ska dyshim se intriga e djallit është e dobët.”(Nisa,76)
Allahu I Lartësuar na ka dhënë një litar të forët ,për të cilin do të kapemi,e I cili do të thotë mbrojtje nga qdo e keqe dhe ilaq në të gjitha situatat.
Allahu I Lartësuar thotë: “Se ti nadj robërve të Mi (të sinqertë)nuk ke kurfarë force(as fizike as mendore),përveq atyre të humburve që vijnë pas teje”.(Hixhr,42)
Me këto fjalë,Allahu e paralajmëron shejtanin,ithëtarët dhe ndihmësit e tij se nuk kanë kurfarë pushteti ndaj robërve të sinqertë të Allahut.Sipas kësaj të sëmuarit nuk I nevoitet mjeku,përveqë në disa terapi.
Mbi të gjitha,kemi edhe traditën e të Dërguarit tonë .s.a.v.s. e cila na shërben si udhërrëfyes në qdo gjë,e Allahu dominon dhe Kurani është shërim për besimtarët,me ndihmën e Allahut xh.sh.

Udhëzimi I të dërguarit s.a.v.s
Mbrojtja më e mirë nga shejtani është në pasimin e Librit të Allahut dhe sunetit të të dërguarit të Allahut.Qdo njeri,që dëshiron shpëtim nga shkatërrimi,e ka në dispozicion traditën e të dërguarit s.a.v.s.
Këtu do ti përmendim disa raste kur është mirë ti lexohet dhikri.
1)Dhikri I mëngjesit dhe I mbrëmjes.
Është dhikri,të cilin besimtari e kryen rregullisht gjatë jetës së vet.Koha e këtij dhikri është ndërmjet namazit të sabahut dhe lindjes së diellit ;dhe ndërmjet ikindis dhe akshamit.
Të gjithë muslimanët duhet ta praktikonin këtë dhikër,I cili është përmendur në të gjitha burimet autentike;
2)Dhikri para fjetjes.Ky dhikër e ruan njeriun në kohën gjerësa flen.Para fjetjes,duhet kontrolluar dhe pastruar mirë shtratin,e më pas duhet lexuar:Bismike Allahume emutu ue ahja,pastaj bashkon duart pështyn (fryen) lehtë në to dhe lexon suren:Ihlas,Felek,dhe Nas.Më pas,me shuplaka e fërkon kokën,fytyren dhe pjesët e tjera trupore,të cilat mund t’I arrijë.Kjo do të përsëritet tri herë.Pastaj lexohet si më poshtëshkuaj vetë këtë ;faqe 145,146,147).
6)nëse njeriu gjatë ecjes lajthitet në diq apo e shkel ndonjë kafhsë,duhet lexuar këtë:Bismilahi ledhi la jedurru measmihi shejun fil erdi ue la fij semai ue hue semiul alim.
7)nëse sheh diqka dhe ndjen se magjepsja mun t’I bëjë dëm’në këtë rast ekzistojnë dy mënyra se sit ë sillesh:a)kur njeriu shikon në diq që në pronën e tij,duhet thënë: “Mashallah la kuvete ila bilah.Allahume bariklena fihi tedurruhu biajunina,Allahume inij eseluke hajrehu ue hajre ma sania lehu ue eudhubike min sherrihi ue sherre ma sania lehu”.Pastaj do t’I lexojë edhe suret;Felek dhe Nas
b)kur njeriu shikon në diq që nuk është në pronën e tij,duhet thënë: “Mashallah la kuvete ila bilah;Allahume barik lisahibihi fihi ue la tedarruhu biajni”.
E,nëse njeriu ndien se shikon fort në diq,duhet lexuar:Bismilahi ledhi la jedurru measmihi shejun fijl erdi ue la fij semai ue hue semiul alim”.
8)Kur njeriu I frigohet të keqës së ndokujt si.sh.të keqës së magjistarit,duhet lexuar: “Hasbun Allahu ue niemel uekil”(3 herë).Pastëj “Eudhubikelimatilahi tammati min sherri ma halak”(3 herë).(shkruaje vetë duan në vazhdim se spe kuptoj).Dhe në fund ti lexosh suret:Felek dhe Nas.
9)Para se të hyshë në ËC(toalet)duhet të thuash “Bismilah Allahu me eudhubulahi minel hubthi uel habaith”.
Në ËC hyhet me këmbë të majtë kurse dilet me të djathtën.Kur të dilësh na ËC thuhet:Gufraneke!
Është shumë më rëndësi që në ËC të mosë këndohe,të mos shikohet në pasqyrë,e as të mos qëndrohet gjatë.Poashtu,në ËC duhet ruajtur nga veprat e këqia,ngase shejtani I sulmon ata,ta cilët në ËC I bëjnë punët e ndaluara.
Në ËC nuk duhet të hyhet me cigare,as me radio,si dhe me gazeta.Është e ndaluar të lexohet Kuran në ËC dhe më së miri është të mos flitet asgjë.E këtillë ishte praktika e Muhamedit s.a.v.s.
10)Kur e dëgjon ezanin përsëriti fjalët e muezinit,e kur ai të lexojë shehadetin,ti thuaj :Ve ene eshedu enla ilahe ilallah ve ene Muhameden resulullah.Kur ai të lexojë:Haje laselah,ti thuaj:La havle ve la kuvvete ila bilah.
Pas ezanit është nirë të lexohet kjo lutje:Allahu me rabe hadhihi daveti tammeti ue salati kaimeti ati Muhamedin eluesile uel fadile ue beathhu mekamen mahmuden eledhi uade ineke la tuhlifulmiad”.Mos harro ta lexosh Subhaneken pas tekbirit fillestar,ngase kjo ndikon shumë në dëbimin e shejtanit dhe cutjeve të tij në namaz.
11)Kur lind fëmija,lexoja ezanin në veshin e djathtë,kurse ikametin në të majtin.Me një hurmë të vogël,forkoja trysaj,e më pas lute Allahun të të japë në të begati dhe t’a mbrojë nga shejtani I mallëkuar.
Mosë harro t’ia rruash kokën,ashtu që sa të peshoj flokët e tij,aj jep lëmoshë në vlerë të arit apo argjendit.Ditëne shtatë preje kurbanin për të (akika)dhe mos e lë pa mbrojtje të Kuranit,ngase ai është mbrojtja më e mirë dhe ndihmësi yt në ditën e Gjykimit.
12)Kur do të marrësh abdest,lexoje Eudhubilahin dhe bismilahin,e më pas merr abdest me një mënyrë të bukur dhe të përpiktë.Pas mbarimit,thuaj: “Eshehedu en la ilahe ilallahu uahdehu la sherike leh ,ue esh hedu enne Muhameden abduhu ue resuluhu.Allahume xhealni min teuabin ue xhealni minel mutetahirin.
Nëse merr abdes në banjo,ku është edhe ËC,atëher të gjitha këto lexoji kur të dalësh prej banjës.Përpiqu që gjithmon të jesh me abdest,pasi që abdesti është arma e besimtarit.
13)Kurt ë humbësh diq,mos thuaj se ta ka vjedhur shejtani.por merr abdest,fail dy rekate dhe lexoje këtë lutje: (shkruaje këtë lutje vetë edhe ajetin Kuranor faqe,152)
14)Nëse ndien ngrohtësin në trup,lexo mbi ujë Fatihan,ajetul kursin dhe shtatë herë këtë ajet: “Kulna ja naru kunij berden ue selamen ala Ibrahim”.Lexoji edhe suret Felek dhe Nas.Pije këtë ujë dhe me të fërkoje fytyrën,kokën,duart dhe këmbët.
15)Nëse do të shikohesh në pasqyrë,mos qëndro gjatë para saj dhe përsërite këtë lutje: Allahume kema hasente halki hasin huluki.
16)Kurt ë veshësh rrobë të re,lexoje këtë lutje:Allahu me lekelhamdu ente keseutenihi,Eseluke hajren ue hajre ma sunia lehu ue eudhubike min sherrihi ue sherri ma sunia lehu.
17)Kurt ë veshësh,fillo nga ana e djathtë dhe lexo bismilahin,e kur t’a zhveshësh rrobën,fillo nga ana e majt dhe thuaj:Bismilahi ledhi la ilahe ilahu.
18)Kurt ë hash,lexo bismilahin,ha me dorë të djathtë dhe atë qka pa para vetes dhe thuaj:Allahume barik lena fiha rezektena ue rzukna hajren minhu.Nëse ushqimi është I nxehtë,atëher thuaj: ue kina adhabenar,e nëse pin qumshtë atëher thuaj:uerzukna minhu.
19)Kurt a mbarosh ushqimin.lexoje këtë lutje:Elhamdulilahi ledhi et amena ue sekana ue xhealna minel muslimin.Mos harro t’I lash duart pas ushqipit,e veqanarisht femijët,për të mos t’iu ngjitur shejtani për duar.Shmangu
Gogësimit të zëshëm.I dërguari I allahut s.a.v.s ka thënë: “Kur dikush prej jush gogësin,le t’a vendosë dorën e vet tek goja,ngase shejtani hyn bashkë me gogësimën”.(hadithin e ka shënuar Buhariu,Muslimi,Ebu Davudi,Iben Maxhe,Daremi,dhe Ahmedi).
Gromësirësh dhe teshtimës së zëshme.I dërguari I allahut s.a.v.s kë thënë “Kur dikush prej jush gromëson apo teshtin,le të mos e ngrisë zërin,ngase shetani e don gromësirën dhe teshtimën e zëshme”.(hadithin e ka shënuar Sujutiu dhe Ebu Davudi).
Shmangu atyre,të cilët shkruajn nuska të llojllojshme,e pastaj thonë se ato duhet varur në qafë,nën sjetull apo në kofhsë dhe thonë se ato duhen mbajtur për mbrojtje të trupit nga shejtani.Dije,se edhe të tillët e din se Kurani dhe Suneti janë mbrijtja më e mirë.
Respektoji të drejtat e prindërve,ngase I Dërguari I allahut s.a.v.s ka thënë: “Nuk do të hyjë në xhenet ai që I këput lidhjet farefisnore.”
Kujdesu për të drejtat dhe obligimet ndaj gruas dhe fëmijëve,e edhe gruaja le të kujdeset për të drejtat dhe obligimet ndaj burrit dhe fëmijëve.Poashtu,kujdesu për të drejtat dhe obligimet ndaj fqinjëve.
Mosë lë pas dore asnjë namaz dhe përpiqu t’I kryesh me xhemat,ngase I dërguari I Allahut s.a.v.s. ka thënë: “Shejtani friksohet na besimtari,deri sa ky e kryen rregullisht atë,e posa e braktis,shejtani menjëher e sulmon.(hadithine ka shënuar Sujutiu).Ai poashtu,ka thënë: “kapuni për xhemat,ngase ujku I han delet,të cilat ndahen nga kopeja”d.m.th shejtani I sulmon ata,të cilët nuk e kryejnë namazin me xhemat.
Mos vesh rroba me ngjyrë të kuqe e as të dallueshme(që bie na sy).I dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë: “Shejatni e don ngjyrën e kuqe,andaj shmangeni ngjyrën e kuqe,kurse qdo rrobë e grisur është e dallueshme”.
Mos harro t’a lexosh bismilahin para ushqimit apo pijes dhe pi duke u ndalur dy apo tri herë.
Mos ha e as mos pi me dorë të majtë ngase shejtani ha dhe pi me të majtën.
Mos lejo në shtëpin tënde të dëgjohet zëri I këmbanës (si p.sh këmban në dyert e hyrjes),e mos u var atë kafshëve,ngase I dërguari I allahut s.a.v.s ka thënë: “Qdo kamban ka një shejtan”. “këmbana është fyell I shejtanit”.
Mos u kreno e as mos I paso epshet!
Kursesi mos e pi atë që të deh!
Ti që po mjekon me Kuran dhe Sunet,mos lejo gjatë terapisë,femra të jetë e zbuluar apo të jetë pa mahrem të saj.Mos I lexo asaj po qe se është e parfymosur dhe e lyer!
Mos fol mbi gjërat,të cilat ndodhin midis teje dhe të sëmuarit!
Mos I hap dyert e as dritaret në qfardo kohe,para se t’a thuash bismilahin,e poashtu edhe kur t’I mbullësh.
Mos ua zgjat dorën atyre femrave,me të cilat mund të martohesh,e as femrat nuk duhen t’ua zgjasim dorën atyre meshkujve,me të cilët mund të martohen.Meqë gjatë përshëndetjes së tillë duart pushojnë së mbrojturi qka I jep mundësi shejtanit të hyjë në trupin e njeriut.
Le të kujdesen femrat nga përdredhja gjatë ecjes dhe nga ngritja e zërit,ngase I dërguari s.a.v.s ka thënë për,femrat të culat përdridhen dhe dalin prej shtëpisë të zbuluara,se janë prej banorëve të zjarrit.Shejtanët I sulmojnë të tillët.Femrat e tilla dhe meshkujt,të cilët bëjnë vepra të këqia,shejtani I sheh si jë vend të mirë ku mund të vendoset.
Meshkujt le të mos mbajnë ari,edhe sikur të bëhet fjalë për unazë martese,ngase kjo është një gacë e zjarrit të xhehnemit në dorën e tij.
Ari në dorën apo qafën e mashkullit,I hap dyert shejtanit të hyjë në trupin e tij.
Femrat nuk duhet ti heqin (nukin)vetullat,ngase Allahu ato që e bëjnë këtë I mallkon,e kjo do të thotë se trupi I tyre nuk është I mbrojtur më, andaj shejtani hyn dhe del prej tij sit ë dojë dhe kur të dojë.
Mos I leni enët me ushqim apo ujë të zbuluara,e kur t’I mbuloni,thuani bismilah që shejtani të mos ju vijë deri tek infektimi.
Mos e lë dritën ndezur derisa flen!
Ai që mjekon me Kuran,le të mos hajë qepë apo hudhër kur dëshiron t’I lexoj Kuran të sëmuarit,po edhe të sëmuarët,kur vijnë në terapi,le të mos I hajnë,ngase I dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë: “Kush ha qepë,hudhër apo presh,le të mos I afrohet xhamisë(le të mos vijë në xhami),ngase melekër I shqetëson ajo që I shqetëson edhe njerëzit.”(Muslimi).
Mos I var fotografitë mbi muret e shtëpisë,meqë kjo I dëbon melekët,kurse I tërheq shejtanët.
Assesi mos e mbaj qenin në shtëpi,ngase ai e shpërndan papastërtinë,kurse I dërguari s.a.v.s ka thënë se melekët nuk hyjnë në një shtëpi,ku ka fotografi apo qen.
Mos fut tepër mobile në shtëpi,pasi që Muhamedi s.a.v.s ka thënë:Një shtrat është për bashkshortin, tjetëri për bashkëshorten,I treti për musafirin,derisa I katërti për shejtanin.
Mos e tepro në ushqim dhe pije,ngase kjo shkakton përtim,fjetje,mospërfillje të adhurimit dhe dhikrit.
Nëse fëmija yt bie nga një lartësi apo në rrugë natën,domosdo lexoje bismilahin.Fëmija le të mos e bëjë urinën në vend të errët,para se të lexosh: “Bismilahi uidhuke bilahi min sherilhubthi uel habaith ue shejatin”.
Kujdesu që fëmija të të mos mjerë në manjëe as mos e godit aty.Kurrë mos e frikëso fëmijën,qoftë edhe në lojë.Nëse tek ai vëren diqka të pazakontë si p.sh t’I flaës murit apo t’I flaës dikujt që ti nuk e sheh,menjëher drejtohu tek mjeku.

Si t’a mjekosh veten dhe familjen

I dërguari I Allahut s.a.v.s. e mjekonte veten.I lexonte suret:Ihlas,Felek,Nas,duke fryrë gjithnjë duart e tij,e më pas e fërkonte trupin duke filluar prej kokës e fytyrës.
Kur sëmurej,këtë e bënte Aishja,duke lexuar në duart e tij.
Sipas kësja,qdokush mund t’a mjekojë veten me Kuran dhe Sunet por me kushte të caktuara.Nuk mundet njeriu t’a mjekojë veten,e as antarët e tij të shtëpisë,po qe se në të tashmë gjendet shejtani.Këtë po e them nga përvoja ime personale dhe shumvjeqare.


Si t’a mjekosh veten

1)Së pari merr abdest
2)Fali dy rekate dhe kërko shërim prej Allahut
3)Ulu në sexhde,lexo fatihan,ajetul kursin,Ihlas,Felek dhe Nas.Kur t’I lexosh këto tri surete fundit,fryj në duart e pastaj fërkoje tërë trupin,përveqë vendit të turpshëm.
Fërkimin filloje prej kokës she fytyrës.
Vepro në këtë mënyrë tri herë.
4)Me qëllim të kërkimit ndihmë Allahut,lexo:Eudhu bikelimati lahi tamati min kuli shejtanin ue hametin ue min kuli ajnin lametin ue min hemezeti shejatin ue en jahdurun.
5)Eudhubukelimati lahi tamati min sherri ma halaka
6)Bismilahi ledhi la jedurruhu measmihi shejun fijl erdi ue la fi semai ue hue semiul alim.
Shuplakën tënde të djathtë vendose mbi vendin që ndien dhimbje dhe tri herë thuaj:Bismilah,e pastaj shtëtë herë lexo “Eudhu bi izeti lahi ue kudretihi min sherri ma exhidu ue uhadhiru.
8)Nëse ndien temperature të lartë,thuaj:Allahu ekber,Bismilahi ekber,eudhubulahil adhim min sherri kuli arakin nearing ue min sherrin harri nar.
Kurse,mbi ujë lexoje këtë ajet kuranor “Bismilahi rrahmani rrahim.Kulna ja naru kunij berden ue selamen ala Ibrahim.
9)Allahu me rabe nas mudhhibel bas ishfi ente shafi la shifae ila ente,shifaen la jugadiru sekamen.(Nga rukaj e të dërguarit,të cilën e ka shënuar Buhariu,Ebu Davudi dhe Tirmidhiu).

Si t’I mjekosh fëmijët dhe shtëpiarët

Vetë I dërguari s.a.v.s e lexonte rukjen për fëmijët dhe shtëpiarët e tij.E lexonet rukjen mbi Hasanin e Hysejnin si dhe mbi Aishen dhe Ummu Selemen.
Nëse do t’a lexosh rukjen për shtëpiarët e tu,të cilët kanë këkodhëmbje apo ndonjë sëmundje tjetër,atëherë pasoji këtë udhëzime:
1)Merr abdest edhe ai,mbi të cilin lexohet rukja
2)Fali dy rekate me familjen tënde(gruan dhe fëmijët)dhe të gjithë kërkoni shërim prej Allahut.
3)Largoj fotografit nga shtëpia dhe dëëboje qenin
4)Derisa të lexosh mbi të sëmuarin,ji I bindur se Allahu do të t’a pranoj lutjen.
5)Lexoje të njejtën rukje,që ke lexuar mbi vetveten,me atë ndryshim që në vend të fjalës e’udhu thuaj:u’idhuke apo nëse u lexon më shumë personave,thuaj:u’idhukum.
6)Lexo(rukjen)mbi mjaltë dhe u jep shtëpiarëve t’a përdorin.

Mbrojtja e shtëpisë

Si t’a mbrosh shtëpin nga e keqja e shejtanit? Q’të bësh kur futesh në një shtëpi të braktisur?Q’të bësh nëse mendon t’a lëshosh shtëpin për një koh të caktuar?
Mbrojtja e shtëpisë nga e keqja e shejtanit

1)Duhet hequr të gjitha fotografitë ku ka qenie të gjalla apo idhuj, si edhe shtrojen,tek e cila mund të vërehet kryqi.
Aishja rrëfen se I dërguari s.a.v.s nuk linte asgjë në shtëpi,që në vete e kishte kryqin.
2)Po qe se dëshiron t’a mbash qenin,duhet t’a nxjerrësh jashtë shtëpisë dhe t’a përdorësh si roje.Ruaju që qeni të mos kruhet në trupin tëndë.
3)Duhet pastruar mirë shtëpia nga qdo papastërti: efëmijëve ,papastërtia e Ëc,papastërtia e qenit,gjaku,gjaku menstruacional etj.
4)Duhet lexuar ezanin në qdo dhomë dhe kuzhinë përveq banjës,e para leximit duhet mbyllur të gjitha dyert dhe dritaret.
5)Duhet përgaditur uji dhe mbi të të lexohet:
a)Fatiha
b)Ajetul kursin
c)Fundi I sures Bekare
d)Sure Jasin nga ajeti 1-9
e)Sure saffat 1-26
f)Sureja Rrahman
g)Sureja Mulk
h)Sureja Buruxh
i)Sureja Zilzale (7 herë)
J)Sureja Humeze,(7 herë)
k)Sureja Kafirun(3 herë)
m)Sureja Ihlas (3 herë)
n)Sureja Nas (3 herë)
p)Ezani (3 herë).

Me këtë ujë duhet stërpikur shtyllat e shtëpisë ,përveqë banjës,duke filluar nga lartë deri poshtë dhe rrotull tavanit të shtëpisë.
6)Duhet dëgjuar në shtëpi e tërë sureja Bekare
7)kashtu duhet vepruar njëkohë,ashtu sit ë caktojë mjkeu,e së paku 7-11 ditë.
8)Po qe se edhe pas kësaj në shtëpi nuk mbizotron gjendja normale,duhet marrë santal të papërpunuar(petro carpus santalinus),të grimcohet dhe tu hidhet pelin I aromatizuar.
Mbi të duhet lexuar rukja e njëjtë sikurse që lexohet mbi ujë,e pastaj do të tymoset e tërë shtëpia në mëngjes dhe në perëndim të diellit.
Kështu do të veprohet 7-11 ditë.
9)Është me rëndësi që meshkujt t’I falin sunetet në shtëpi,kurse farzet në xhami,derisa femrat I falin të gjitha namazet në shtëpi.Meqë,namzi është dhikër e dhikri I dëbon shejtanët.
10)Qdo natë,para fjetjes,ndeze dritën në banjë,mbulle derën dhe më atë rast thuaj Bismilah.
11)Mos pi duhan në shtëpi,ngase të pirët e duhanit e prish mbrojtjen e shtëpisë.
Q’të bëshë nëse ke vendosur të largohesh nga shtëpia për një kohë?

Nëse largohesh nga shtëpia për një kohë dhe kthehesh përsëri në ta,duhet të bësh gjithë atë që kemi cekur për mbrojtjen e shtëpisë.Duhet dëgjuar sa më shumë Kuran,e tërë sureja Bekare duhet dëgjuar një herë në tri ditë.Para se të largohesh nga shtëpia,lexoheje këtë lutjeshkruaje këtë lutje vetë faqe 165).
Kur të kthehesh në shtëpi,mos harro dhikrin,I cili lexohet kur të hyhet në shtëpi.
Pëshëndeti me selam në këtë mënyrë:Eselam alejkum ue rahmetullahi ue bereketuhu esselamu alejna ue ala ibadilahi salihin.
Më pas merr abdest dhe fail dy rekate,e pastaj yumose shtëpin,ashtu siq shpjeguam më parë.Pas kësaj tri herë lexo:Bismilahi ledhi la jedurru measmihi shejun fil erdi ue la fij sema ue hue semiunl alim.Eudhu bikelimati lahi lahi tamati min sherri ma halak.
Edhe një herë pot ë përkujtoj se nëse je duhanxhi,mos pi në shtëpi.E lus sinqerisht Allahun që ty dhe të gjithë muslimanët t’I mbrojë nga kjo e keqe.

Mbrojtja pas shërimit

1)Duhet përgaditur vaj I pastër ulliri dhe pelin aromatok.Në 100 gr.vaj qitet 10 gr.pelin
2)në një kupë më të mëdhe ,e cila është pa zbukurime dhe fotografi,me safran(crotus sativus) shruaj si vijon:Fatihan dhe Ajetul Kursin ,mirpo pasi ta shkuash këtë ajet “ue la jeuduhu hifdhuhuma ue hovel alijul adhim,në një rreth të veqantë.
(shruaje në vazhdim vet se spo e kuptoj mir faqe 166,167).

Mjekimi I harresës dhe I dekoncentrimit

1)Duhet përgaditur vaj ulliri dhe po aq vaj qimnoni.në to duhet hedhur një rrugë kënë dhe të gjitha të vendosen në një shishe të tejdukshme,të cilën duhet tundur mirë dhe ekspozuar në diell tërë ditën.Pastaj,mbi të duhet lexuar rukja,ajete për magji,dhe xhelozi,sureja Rrad,Ibrahim,Kaf,Rrahman,Mulk,A’la(7 herë),Kafirun,Ihlas,Felek dhe Nas(nga 7 herë).Pas kësaj ,me këtë përzierje duhet lyer mirë koka,ku gjenden flokët dhe atë qdo ditë nga tri herë.
2)Duhet zier mirë mendra dhe në të të hidhen 11 pikë vaj qimnoni.E gjithë kjo duhet përzier me mjaltë të bletës,mbi të cilin është lexuar e njëjta rukje siq kemi cekur më parë.Këtë përzierje duhet duhet pirë qdo ditë ,2-3 gota,e më së miri është të bëhet në mëngjesë dhe në mbrëmje,para fjetjes.
3)Në një kupë të pastër(në vend të letrës)në të cilën nuk ka kerfarë fotografie e as zbukurime ,të shkruhet me safran,rreth e rrotull ,ashtu që shkrimi të të përfundojë në mes të kupës.Ajetet,të cilat shkruhen janë si vijon;
a)nga fundi I kupës fillohet të shkruhet ajetul kursin
b)sureja Muminun,115-118
c)ajetet për magji;
d)rukja për xhelozi(shkruaje duan vetë në vazhdim faqe 168)
f)sureja Ihlas
g)Sureja Felek
h)Sureja Nas
i)Ezani;

4)Gjatë lyerjes dhe pirjes,duhet lexuar ajete të mëposhtme,e më pas lutjashkruaje këtë vetë faqe 169,170,171,172).

Kapitulli I pestë

Fshehtësit e ilaqit në mijaltë

Allahu I Lartësuar thotë; “…nga barqet e tyre (të bletëve) del lëng,ngjyra e të cilit është e ndryshme dhe në të cilin ka shërim(ilaq) për njerëzEdhe në këtë ka arsye për atë popull që mendon thellë.(Nahl,69)
Kurse I dërguari I Allahut s.a.v.s ka thënë:Allahu nuk ka krijuar asnjë sëmundje e të mos ia caktonjë edhe ilaqin.(Buhariu)

Mijalti si ilaq për ndaljen e xhinit ikanak

Janë të shpeshta rastet kur xhini,I cili e ka sulmuar trupin,zhduket gjatë terapisë.Zakonisht,bëhet fjalë për xhinin fluturues,I cili ka aftësi të jashtëzakonshme.Pas terapisë,ai përsëri kthehet dhe I vazhdon aktivitetet armiqësore,të veta.Në raste të këtilla,duhet marrë 2 kg mijaltë I pastër blete dhe mbi të të lexohet si vijon: (shkruaj ajetet vetë faqe 174).
Këtë mijaltë,I sëmuari duhet ta përdorë në një periudh 5-7 ditë dhe atëara qdo ushqimi nga një lugë;para fjetjes,një lugë;pas mesnatës,një lugë(nëse I sëmuari vjell do të marrë edhe një lugë tjetër);një orë apo një orë e gjysëm para agimit ,një lugë para lindejs së diellit,një lugë pas perëndimit të diellit.


Mijalti si mjet për mbytjen e xhinit sulmues që gjendet në trupin e njeriut

Mijalti mundet të përdoret edhe për mbytjen e xhinit sulmues që gjendte në trupin enjeriut.E për t’u arritur kjo,mbi mijaltin e pastër duhet kënduar si më poshtë:
1)Rukajë (metoda univerzale)
2)Nëse xhini sulmues gjendet në trup si rezultat I magjisë,atëher lexohen ajetet për mjekimin e magjisë.Nëse gjendet si rexultat atëherë lexohen ajetet për mjekimin e xhelozis.nëse gjendet si rezultat I dashuris atëher lexohen ajetet për ta lidhë xhinin e dashuris dhe dhe fillimi I sures Nur.Duhet falur dy rekate namaz vullnetare me qëllim që të digjet apo mbytet xhini .
3)Më pas,duhet lexuar suret e mëposhtme:Jasin,Saffat,Duhan,Muhamed,Kamer,Rrahma n,Hadid,Munafikun,Mulk,Kalem,Haka,Xhin,Buruxh(7 herë),Humeze,Mesed,Ihlas,Felek dhe Nas.
I sëmuari do ta përdor këtë mijaltë të paktë një apo dy javë.Ai do të ushqehet shumë pak me ndonjë ushqim tjetër,e sa më shumë që është e mundur ta përdor këtë mijaltë.Është me rëndësi që pa ngrën mëngjes të marrë një gotë apo 7 lugë të këtij mijalti përnjëherë.

Mijalti si mjet për zhdukjen e magjisë

Mbi mijaltë lexohet rukja(metoda univerzale)dhe ajetet për mjekimin e magjisë,me qëllim të zhdukjes së saj.Qdo ditë I sëmuari do ta përdor këtë mijaltë shtatë herë dhe atë:kur të zgjohet,para fejtjes dhe pas qdo ezani.Ai do të marr një lugë të këtij mijalti me gjysmë gote ujë të vakt.Mbi të gjitha do ta lusë Allahun që ta shërojë nga magjia,atë dhe të gjithë muslimanët e tjerë që kanë të njejtën gjendje.
Qoftë falënderuar Allahu që më dha edhe një metodë,e cila ka treguar rezultate të mira kundër shumë llojeve të magjisë.Me fjalë të tjera,duhet marrë dhallë(kos),t’I qitet një lugë kripë dhe të lexohen ajetet për zhdukjen e magjisë.I sëmuari do të pijë këtë kos nga një gotë pa ngrënë mëngjesin,e pas kësaj do të marrë një lugë mijaltë ,mbi të cilin është lexuar(rukja).më pasë,I sëmuari do të ulet e t’I lexojë të gjitha ajetet që kanë të bëjnë me zhdukjen e magjisë.

Mijalti si mjet për mjekimin e xhelozisë

Për t’u përdorur si ilaq kundër xhelozis,nevojitet që mbi të të lexohet rukja për shërimin e xhelozisë.
I sëmuari,qdo ditë do të marrë katë mijaltë shtatë herë nga një lugëosa të zgjohet (pa ngrën mëngjes),par fjetjes dhe pas qdo ezani.Sa herë që merr një lugë duhet ta lexoj apo dëgjojë rukjen për shërimin e xhelozisë,e që duhet të jetë me qëllim të sinqertë dhe bindje të plotë në shërim.

Vërejtje dhe këshilla

Pasi që xhelozia,sot është përhapur shumë,andaj ka shumë prej atyre që I ka goditur kjo sëmundje ,I këshilloj të gjithë të furnizohen me mjekimin të lexojnë mbi të rukjen e xhelozisë dhe qdo ditë të marrin nga një lugë në mëngjes,në bark të thatë dhe para fjetjes,e me qëllim shërimi nga qdo sëmundje.
Diabetikët (të sëmuarit që vuajn nga diabeti)mund të marrin nga një lugë të vogël,edhe pse mijalti I pastër blete nuk bën dëm të sëmuarëve të këtill.Por përkundrazi.

Mijalti si mjet për mbrojtjen e trupit

Për ty përdorur mijalti për kët qëllim,duhet që mbi të,të lexohet:
1)fatihaja apo Ajetul kursi;
2)Dhikri për mbrojtje nga shejtani (gjendet në fundë të librit),me qëllim të mbrojtjes së përgjithshme të trupit;
3)Ajetet për ruajtje dhe mbrojtje;
Është mirë,që sa më shumë të lexohet:La ilahe ilaAllah.

Mijalti ka mundësi,të mëdha t’I mjekojë sëmundjet,të cilat I shkaktojnë xhinët

Shumë njerëz kan shprehur mjaftë fjalë të mira për mijaltin,e ne këtu ,do të cekim një hadith,ku Muhamedi s.a.v.s ka thënë: “Përmbahuni dy ilaqeve:mijaltit dhe Kuranit”.Mijalti është një ilaq jashtëzakonisht efikas për sëmundjet,të cilat I shkaktojnë xhinët derisa qëndrojnë në trupin e njeriut.Do t’I cekim vetëm disa shembuj:
1)Mijalti është ilaq për kokëdhimbje.
Mbi të lëxohet rukja(metoda universale),ajetet për shërim dhe ajetet për ruajtje dhe mbrojtje.Ky mijaltë mirret me ujë të voktë qdo ditë,para fjetjes;
2)Mijalti është ilaq për frymarrje të vështirë
Duhet përzier mijalti dhe uji e më pas kjo të vihet në zjarr të lehtë dhe të thithet avulli.Mbi mijaltë duhet lexuar domosdo e njëjta rukje e lartëpërmendur.
3)Mijalti është ilaq për gjurmët e magjisë në stomak dhe zorrë.
Mijalti mbi të cilin lexohet ajo siq kemi përmendur ,mirret me ujë të vaktë e pas kësj mirret dhalli(kosi)me krip.Kjo mirret qdo ditë pa ngrën mëngjes.
4)Mijalti është ilaq për pagjumësinë,të cilën e shkakton xhini përcjellës,e që zakonisht ndodh pas shërimit të magjisë.Mbi mijaltë lexohet rukja (metoda universale),sureja Kaf(3 herë),Munaikun(3 herë),dhe mirret pas zgjimit nga gjumi në qfardo kohe dhe para fjetjes,poashtu në qfardo kohe.Mirren tri lugë mijaltë më gjysëm gote ujë të vokët.Domosdo duhet lexuar rregullisht dhikri para fjetjes dhe pas zgjimit.Është me rëndësi të ceket se mijalti mirret gjitjmon me ujë të voktë,e jo me të ftohtë.


Përfundimi

Ndoshta në këtë libër I ke mësuar disa gjëra për botën e xhinëve dhe hyrjes së tyre në trupin e njeriut,e për të cilat as që ke dëgjuar se janë transmetuar nga Muhamedi s.a.v.s apo nga ndonjëri prej shokëve të tij.
Këtu,dua t’I ceki veqanarisht tri gjëra:
a)atë që kam shtruar në këtë libër,mblodha nga xhinët besimtar dhe nga shumë dijetarë,të cilët janë të informuar mirë në këtë problematikë,e me të cilët kam kaluar shumë kohë.Lus Allahun që ky libër të jetë me ssa më pak gabime.
b)medicina është një shkencë eksperimentale .Pas përpjekjeve të suksesshme apo të pasuksesshme ,formohen rregulla të caktuara,të cilat do t’I pasojnëmjekët e tjerë.në kohën tonë,njerëzit që mjekojnë me Kuran e njëherit mendoj në e vërtetë,tëshmë punojnë për t’I vënë themelet e kësaj fushe.Nga Allahu kërkoj ndihmë dhe lehtësim në këtë rrugë.
c)kam folur fare pak rreth përdorimit të bimës mjekësore në mjekim,e kjo për shkak se kam përgatitur rreth kësaj teme një studim të veqantë dhe të hollësishëm për librin e dytë,nëse do Allahu.
Kërkoj ndihmë nga Allahu.Allahu është Ai I Cili udhëzon në rrugë të drejtë,e prej teje ,lexues I dashur,pres që të më përmendësh (kujtosh)me lutje
Përgjigje me Citat
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free