www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

qesja me patate. ( mesim nga femijer)

Dr. Xhasim el-Mutava tregon: Po shfletoja njė uebfaqe pėr tė gjetur studime nė lidhje me mėnyrat e pėrēimit tė mesazhit se falja dhe shpirtgjerėsia janė tė domosdoshme. Kuptohet, pėrēimi i mesazhit nuk do tė duhej tė ishte me fjalė, por nė njė mėnyrė krejt tjetėr. Ai na rrėfen ngjarjen: Njė mėsuese nė ēerdhe vendosi qė fėmijėt tė luajnė me njė lojė plot njė javė. Kėrkoi nga ēdo fėmijė tė sjellė nga njė qese me patate dhe ēdo patate tė mbajė emrin e personit qė e urren. Tė nesėrmen ēdonjėri kishte marrė nga njė qese me disa kokrra patate dhe kishin shėnuar nė to emrat e atyre qė i urrenin, por pėr kureshtje disa kishin nė qese vetėm njė patate, disa nga dy kokrra patate, por prej tyre kishte edhe tė atillė qė e kishin mbushur qesen me patate. Pas kėsaj mėsuesja ia tregoi rregullat e lojės: ēdo njėri duhet ta bartė qesen me patate kudo qė tė shkojė, plot njė javė. Me kalimin e ditėve fėmijėt e ndienin erėn e keqe qė dilte nga qesja (sepse ato kishin filluar tė kalbeshin), sa mė shumė patate qė kishin, aq mė shumė kundėrmonte erė e keqe. Nė fund tė javės fėmijėt u gėzuan qė pėrfundoi loja. Mėsuesja i pyeti fėmijėt pėr pėrshtypjet e lojės. Ata filluan t’i paraqesin shqetėsimet duke treguar pėr vėshtirėsitė qė i kishin pasur gjatė bartjes sė qeses me patate, pėr shkak tė erės sė keqe. Mė pas mėsuesja filloi t’ua sqaronte qėllimin dhe mėsimin nga loja me qesen e patateve. Mėsuesja u tha atyre: kėshtu ėshtė gjendja e ēdonjėrit prej jush, kur nė zemėr bart urrejtje ndaj disa personave tė caktuar!! Urrejtja pėrlyen dhe e bėn tė pistė zemrėn, dhe kudo qė shkon e bart me vete atė urrejtje!! Kur nuk ke mundėsi ta bartėsh qesen me patate e me erė tė rėndė gjatė tėre javės, si mendon qė ta mbash nė zemėr urrejtjen qė e ke pėr disa persona gjatė tėrė jetės.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free