www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

plaku i menqur- ebu derdaja

Jusufi e pyeti babanė e tij: “Baba, mė ke treguar njėherė pėr njė plak, i cili kishte mbjellė njė pemė, frutat e sė cilės do tė mund tė hahen tek mbas 10 vjetėve?” “Ah, ti sigurisht e ke fjalėn pėr Ebu Derdanė. Po biri im, do tė ta tregoj historinė e tij: Ai ishte duke mbjellė njė pemė, kur njė djalosh i vogėl e pyeti atė: “Pse o gjyshi im, po lodhesh e po e mbjell kėtė pemė, e cila nuk sjell frute tek pas disa vjetėve e tė cilat nuk do tė mund t’i hash ti?“ Plaku i urtė Ebu Derdaja iu pėrgjigj djaloshit: “A nuk po hamė edhe ne sot fruta, tė cilat i kanė mbjellė baballarėt dhe gjyshėrit tanė, e pse tė mos e bėj edhe unė njė gjė tė tillė pėr nipėrit e mi?” Kujto biri im hadithin e Pejgamberit tonė tė dashur, Muhamedit, paqja dhe lavdėrimi i Allahut qofshin mbi tė, i cili thotė: ”Nuk ka musliman qė mbjell ndonjė pemė a farė, prej sė cilės ha ndonjė shpend, njeri, kafshė a diē tjetėr, e qė tė mos i llogaritet atij sadaka (lėmoshė).” (Muslimi) “Shumė mirė”, - i pėrgjigjet Jusufi babait tė tij - “Kur tė ha nesėr ndonjė mollė, do ta marr bėrthamėn e saj e do ta mbjell dhe do tė kujdesem pėr atė pemė, derisa tė rritet. Mjafton ta ngacmojė njė zog mollėn dhe unė do tė fitoj sevape.” “Po, insha-Allah” iu pėrgjigj babai Jusufit tė vogėl. Pėrktheu dhe pėrshtati: Hajret Beluli – Nxėnės nė Medresenė e Linzit (Austri)
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free