www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

HISTORIA E UCK-se

Ushtria Ēlirimtare e Kosovės Pjesmarrėse nė Luftėn e Kosovės Vitet aktive 1996 - 1999 Liderėt Zahir Pajaziti Adem Jashari Hashim Thaēi Agim Ēeku Fatmir Limaj Ramush Haradinaj Bekim Berisha Agim Ramadani Zona e veprimit Kosova Fuqia 6,000-20,000 Pasardhėsi Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės Aleatėt Shqipėria NATO Kundėrshtarėt Jugosllavia FARK Betejat/Luftėrat Lufta e Kosovės: Beteja e Junikut Sulmi mbi Prekaz Beteja e Logjės Beteja e Gllogjanit Beteja e Kosharės Beteja e Bardhit tė Madh Foto e njohur nga heronjt Adem dhe Hamz Jashari. Ushtria Ēlirimtare e Kosovės shkurt UĒK ėshtė krijuar nga shqiptarėt nė Kosovė kishte pėr qėllim ēlirimin e Kosovės nga serbėt qė kishin pushtuar kėte rajon tė banuar plotėsisht nga shqiptarė. Pas masakrave tė shumta tė serbėve ndaj shqiptarėve nė Kosovė UĒK-ja filloi aktivitet e saja ushtarake duke formuar zonat komanduese nė krye me Shtabin e Pėrgjithėshėm tė UĒK-sė, ku Drejtues Politik u zgjodh Hashim Thaqi dhe Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm u zgjodh Gjeneral Lejtnant Agim Ēeku. Komandant dhe luftėtari mė i njohur i kėsaj ushtrie ishte komandanti Adem Jashari i cili ra nė mbrojtje tė atdheut nė vitin 1998. Jashari mbetet figura mė e shquar e rezistencės heroike tė popullit shqiptar nė Kosovė dhe u shpall Hero Kombėtar nga Presidenti Ibrahim Rugova. Pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovė mė 1999, nė pajtim me marrveshjet e dala nga bisedimet e Rambujesė mes delegacionit kosovar dhe pėrfaqėsuesve tė OKB-sė, UĒK-ja transformohet nė Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free