www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

nxenesi i klases se par (tregim dhe urtesi)


E pyeti mėsuesja nxėnėsin e klasės se parė: Nese tė jap njė mollė, dhe njė mollė, dhe njė mollė, sa molla do ti keni ju ? Nxėnėsi u pėrgjigj me vėndosmeri: do ti kem 4 molla mėsuese. Mėsuesja e mėrseriti edhe njė herė pyetjėn, duke mėnduar se nxėnėsi nuk e ka ndegjuar mirė. Nxėnėsi u mendua pakėz pastaj numėroi mė gishtat e tij tė vegjėl duke menduar nė pėrgjigje tjetėr, mirėpo ai prap u pėrgjigj me zė pakėz me tė vogėl: Katėr. Mėsuesja dukej e dėshperuar, mirėpo ajo nuk u dorėzua, kėsaj radhe ajo e pyeti pėr Portokall, ajo i tha: nese unė tė jap njė portokall, dhe njė portokall, dhe njė portokaaall, sa portokall do ti keni? Nxėnėsi pėrgjigjėt me shpejtėsi: do ti kem Tre portokall mėsuese. Pastaj mėsuesja mori guximin dhe u kthye tek pyetja e parė, duke e pyetur pėr mollat, ai pėrseri u pėrgjigj, se unė do tė kem katėr molla. Kėtė herė Mėsuesja e humbi durimin dhe i bėrtiti atij nė fytyrė: Ku ėshtė dallimi, pėrse mė thua:katėr molla? Atėherė nxėnėsi pėrgjigjet me zė tė frikėsuar: sepse unė e kam edhe njė mollė nė qantėn time. Urtėsi ’’Nese dikush tė jep pėrgjigje qė nuk e pritni, mos e gjykoni atė me nguti duke thėnė se ajo ėshtė pėrgjigje e gabuar, sepse ndoshta ai e sheh atė nga njė kėnd qė ti nuk e ke paramenduar. Prandaj duhet tė ndegjoni mirė qė tė kuptoni, dhe jo tė krijoni pėrshtypje tė gabuar qė nga fillimi’’.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free