www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

BARCOLETA

BARCOLETA (ANEKTODA, VICA) NESE JENI TE LIRE KENAQUNI DUKE QESHUR * Skocezi i thote bukepjekesit: nje buke ju lutem, nese ka mundesi ta mbeshtjellesh me gazeten e sodit. * Nje skelet po ecte neper qytet, papritmas e pa nje veture qe transporton te vdekurit. Ngriti doren! Taksi! a ka mundesi me me qu te shpija. * Nje njeri do ta bleje nje tru dhe ta qese ne koken e vet, sepse i veti nuk i doket i mire. Ne spital i thone se tash per tash i kane vetem dy pale tru - Trurin e nje shahisti dhe trurin e nje politikani. I pari kushton 5.000 $ e i dyti 60.000 $ - A thua truni i politikanit qenka ma i mire se i shahistit pyeti ai. - Po se eshte apsolutisht i paperdorur. * Hasa dhe Hysa shkuan ne Nju Jork si trima dhe moren nje banese ne hotel ne katin e 100. - Pastaj mbasi blejten diqka ne qytet, kthehen ne hotel dhe qka me pa lifti nuk punojke. Nisen shkalleve, kur hypin ne katin e 30 Hasa i thote Hyses kam me te tregue diqka. Hysa i thote leje se me tregon ne katin e 80. - Kur hypin ne katin e tetedhjete Hysa po i thote Hases fol tash qa dashte me me tregu? - Hasa po i thote: valla i kam harru qelesat! - Nisen me u kthye poshte, kur shkojne ne katin e 40 Hasa prap po i thote Hyses: ndal te tregoj diqka, por Hysa prej nervoze ia kthen hajt bre me tregon poshte. - Kur mberin poshte Hysa po i thote fol tash. - hasa ja kthen: kam ba hajgare qe i kam harru qelesat. * * Nje i dehur po e ndal nje kalimtar ne rruge dhe po i thote se sa mallunga i kam ne koke? 5 pergjigjet kalimtari. - Ah! Mire edhe tri bandera (shtylla) dhe do te arrije ne shtepi. * Vogelushja po e lute kalimtarin ti ndihmoje te dale ne anen tjeter te rruges. - Ndoshta banon matane rruges? Pyeti kalimtari - Jo, por atje e kam "Kavasakin" * * Gjyshe sa vjet i keni? e pyet mbesa. - E shpirti i gjyshes ku ta dije une, aq shume me jane mbledhur sa qe ka kohe qe nuk i numeroj me. - E pse nuk i kqyl blekt. Ne blekt e mija shklun plej tli deli katel vjet! * Nje peshkatar duke peshkuar ne breg te lumit e vren nje pule te madhe, dhe e rremben, ia pret kryet, ia nduk pendlat dhe e fut ne strajce. - Shpejt vjen nje fshatar dhe e pyet se a e pate pulen time? - Jo nuk e pashe. - Qudi, e te kujt jane keto pendla ketu pyet fshatari. - Ne te vertete kaloi nje pule dhe me luti tia ruaj teshat deri sa te lahet. * Mblidhet Bullatuviqi (kryetar i Malit te Zi) me gjeneralet e tij ta shqyrtojne menyren si ta sulmojne Kinen. Bullatoviqi kerkon, "tregomni ku eshte Kina?" - Nje gjeneral merr harten the thote, qe ketu dhe tregon kufijt e Kines dhe thote se eshte e madhe. - Po mire sa banor i ka? Pyet Bullatoviqi. - Njemiliard (1.000.000.000) i thote gjenerali. - Bullatoviqi mendohet pak dhe thote: Po ku do ti varosim gjithe ata njerez?! * Mali i Zi ne gjendje te rende ekonomike. Popullsia mezi ka me hanger. Ky problem diskotohet ne parlament, dhe si zhgjidhje nje deputet propozon: ti shpallim lufte Amerikes, Amerika na pushton, e mandej na jep buke. - Tjetri qohet dhe thote: e qka nese na e pushtojna Ameriken?! * Behet si behet dhe Mali i Zi i shpall lufte Kina. Mblidhen kryetari dhe gjeneralet kinez ta diskutojne gjendjen e krijuar. - Kryetari pyet: Ku eshte ky far Mali i Zi. Nje gjeneral merr harten dhe tregon kah pika e vocerr ne harte qe eshte Mali i Zi. - Mire thote kryetari por sa banor i ka? - gjenerali pergjigjet: 500.000. - Mendohet pak kryetari dhe urdheron qoji dy mahalla per me pushtue Malin e Zi. * Nastradinin e pyesin e ai pergjigjet Nastradin me thuaj, kur del hena e re, qfare behet me te vjetren? E coptojne dhe e bejne yje. - Nastadin ku eshte mesi i botes? Atje ku e kam lidhur gomarin, po nuk e besuat, meteni dhe do ta besoni. - Nastradin sa yje ka qielli? Qielli ka aq yje ,sa qime ka gomari im po nese nuk e besoni numeroni dhe do ta besoni. * Te pemeshitesi: - "Xhaxhi te lutem 5 KG patate por nga ato te voglat se nuk mund te barte shume rende." * Nje budalle piu pak uje bazeni. - Qudi u habit dhe tha: ky uje i bazenit aspak nuk eshte i embel, edhe pse ja kam leshu nje kokerr sheqer! - Ndoshta qe nuk e ki perzi ia ktheu budalla tjeter. * Nje hajdut shkon ne Pazar per te shitur rrobat qe kishte vjedhur, por nje hajdut tjeter ia vjedh. Ne darke e shoqja e cila e sheh te merzitur e pyet: “Sfitove gje?” Jo“ Hajduti duke qeshur: “-Kesaj here i shita me qmimin qe i mora * Nje katundar prej viseve malore erdhi ne qytet te kerkonte qfaredo pune. Pasi qe per pastrimin e kanalizimit nuk ka konkurrence te madhe,se tybe nuk do ti kishte ra hise hiq katundarit,vendosen ta pranojne,po sa per sy e faqe e pyeten a e di shkrim-leximin. -Di me shkrue, -u pergjigj ai “por nuk di me lexue. -Shkruaje , - i thane ne leter emrin tend. -Ai shkarraviti diqka qe s’del dreq qe munde ta lexoje dhe ua dha letren. -qka eshte kjo, pashe te madhin zot?- e pyeten. -qka di une,-tha ai.-Ju thashe: di me shkrue, po s’di me lexue.
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free