www.besimdemaku.page.tl

FEJA ISLAME ESHTE JET

pronar i qdo gjeje

See the image Ahmeti kishte njė fermė tė madhe dhe tė bukur.Kur mėrzitej nga atmosfera e rėnduar e qytetit,shkonte nė fermė.Ai merrej me vreshtat dhe kėtė e bėnte me shumė dėshirė.Ai kishte edhe njė djalė tė mirė dhe tė dashur, i cili vazhdimisht i bėnte pyetje. Babi, kush e ka kėtė shtėpi? Allahu, por na e ka lėnė ne nė pėrdorim. Po makinėn, Allahu na e ka dhėnė?. Po, biri im! Allahu na e ka dhėnė edhe makinėn qė ne ta pėrdorim pėr punėt tona dhe ta falėnderojmė Atė. Po biri im,Allahu ėshtė pronari i vėrtetė i ēdo gjėje.Ai u jep ēdo gjė njerėzve. Hėėė....,tani e kuptova. Njė ditė, kur Ahmeti po merrej me vreshtat, pa se bistakėt e rrushit ishin copėtuar dhe shpėrndarė gjithkund.Pėr kėtė arsye u nevrikos shumė. -Nėse e kap atė qė e ka bėrė kėtė, do t`ia rregulloj unė qejfin! Nuk ishte e vėshtirė t`i gjejė fajtorėt, sepse pak mė tutje ndodheshin dy breshka mistrece qė vazhdonin tė shkatėrronin bistakėt e rrushit. Ah, more, mistrece...! Pse po e shkatėrroni vreshtin? Ahmeti i dėnoi breshkat duke i kthyer me kuriz.Por nėse qėndronin ashtu, do tė ngordhnin pėr dy ditė.Kėtė gjė e pa edhe djali i tij. Prandaj ai deshi t`ia shpjegonte se ē`do tė ndodhte me breshkat. Ato e merituan atė dėnim! Kaluan pesė ditė dhe kur djali po hante disa veshė rrushi, e pyeti babain e tij: Babai, kush e ka kėtė vreshtė? Allahu i ka, biri im! Ai na i ka dhėnė qė ta hamė, ta falėnderojmė Atė dhe t`i japim atyre qė nuk kanė. Mirė babi, po ato breshkat qė i ktheve me kuriz tė Allahut janė? Ahmeti pėr njė ēast heshti.E kuptoi q0δ kishte bėrė gabim dhe pėr kėtė ndihej i penduar. U ngrit dhe shkoi nė fermė. "Nėse breshkat kanė ngordhur tė paktėn t`i varrosė..." mendoi ai me vete. Kur shkoi pranė breshkave pa njė zog qė po fluturonte sipėr tyre. Ahmeti mendoi se zogu po hante breshkat e ngordhura dhe ndjeu veten nė siklet.Por ē`tė shihte!... Breshkat nuk kishin ngordhur.Zogu qė fluturonte sipėr tyre, mblidhte kokrra rrushi dhe i hidhte nė gojėn e breshkave .Zogu ushqente breshkat, si njė nėnė qė ushqen fėmijėt e saj. Kur breshkat e panė Ahmetin, u frikėsuan....Menjėherė futėn kokat brenda nė zhguall. Ahmetit i erdhi turp dhe menjėherė i ktheu breshkat pėr sė mbari.Pastaj tha: "O Allah! Tė lutem mė fal....!" Kur u kthye nė shtėpi, Ahmeti i tha djali qė e priste me podrum: Po biri im, edhe breshkat janė tė Allahut! Allahu ėshtė Ai qė ka krijuar ēdo gjallesė. Ai i ruan dhe i furnizon ato.... nga Jasemina prej Sun 25 Dec 2011 - 15:48 Allahu ju shperblefte per kte tregimi te bukur ...E inshalla prinderit ton jan prej atyre qe pervec ksulkuqes t'ju tregoj femijeve edhe tregime fetare ...se jan me te vertete shume me te bukura se sa ato qe i trillon shkenca shoqerore
This website was created for free with Own-Free-Website.com. Would you also like to have your own website?
Sign up for free